آهن آنلاین

جدول وزن تیرآهن

جدول وزن تیرآهن

وزن تیرآهن یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب این مقطع فولادی است. و به نوعی به عنوان یک پارامتر اساسی در طراحی و محاسبات مهندسی سازه‌های فلزی مورد توجه قرار می‌گیرد و تعیین صحیح وزن تیرآهن برای انتخاب و استفاده از مقاطع مناسب در ساختمان‌سازی بسیار اهمیت دارد. در این مقاله، به بررسی جزئیات مربوط به وزن تیرآهن، اهمیت و نقش وزن تیرآهن در طراحی و محاسبات مهندسی سازه‌های فلزی می‌پردازیم.

جدول وزن تیرآهن

وزن تیرآهن یک عامل بسیار مهم در امنیت سازه و همچنین قیمت تمام شده آن به شمار می‌رود. زیرا وزن تیرآهن و قیمت آن، ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. از طرف دیگر، این مقطع فولادی به دلیل متریال متنوع استفاده شده در زمان تولید در کارخانه‌های مختلف، با همدیگر متفاوت است. بنابراین شما قبل از خرید، به جدول تیرآهن نیاز دارید که در آن، وزن این محصول در سایزهای مختلف درج شده باشد.

سایزهای ۱۴، ۱۶ و  ۱۸ تیرآهن پرکاربردترین نوع این محصول فولادی هستند که هر یک چگالی مشخصی دارند. به‌منظور محاسبه علاوه بر چگالی، مشخصات هندسی از قبیل ضخامت جان و بال، عرض و ارتفاع آن نیز مورد نیاز است. برای محاسبه دوبل که برای تحمل بار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان طول آن را دو برابر در نظر گرفت. مثلا  IPE18 به طول ۱۲ متری و دوبل، به‌صورتی‌است که می‌توان در انتها وزن نهایی را در ۲ ضرب نمود. به‌منظور اطلاع از قیمت تیرآهن به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

 

جدول وزن تیرآهن تمام سایزها
جدول وزن تیرآهن تمام سایزها

 

محاسبه وزن تیرآهن

در حالت کلی برای استفاده از فرمول محاسبه وزن تیرآهن به موارد زیر نیاز است: چگالی، مشخصات هندسی، اندازه‌ سطح مقطع و طول تیرآهن را می‌بایست در هنگام استفاده از فرمول زیر در نظر بگیریم. فرمول کلی محاسبه وزن تیرآهن به صورت زیر است:

وزن تیرآهن= وزن یک متر از تیرآهن (بر اساس جدول اشتال) * طول تیرآهن

به عنوان مثال، می‌خواهیم بدانیم تیرآهن 12، چند کیلو است ؟ برای پاسخ این سوال، باید وزن یک متر از تیرآهن 12 از جدول اشتال را در اختیار داشته باشیم که معادل 10.4 کیلوگرم است. سپس با استفاده از فرمول، وزن تیرآهن 12 (IPE) به شکل زیر محاسبه می‌شود:

10.4*12=125

بنابراین وزن تیرآهن 12 در شاخه 12 متری معادل 125 کیلوگرم است.

 

انواع سایز تیرآهن
انواع سایز تیرآهن

 

وزن تیرآهن 12

وزن تیرآهن 12  حدودا 125 کیلوگرم است که یکی از مهم‌ترین مقاطع فولادی محسوب می‌شود، کاربردهای مختلفی در صنعت ساختمان‌سازی دارد، اما به طور معمول از این محصول برای ساخت ستون‌ها و یا سقف‌ها استفاده می‌شود. بنابراین وزن تیرآهن 12 یکی از شاخصه‌های اصلی برای تعیین قیمت این محصول است و همچنین برای تشخیص کیفیت تیرآهن نیز کارایی دارد.  تیرآهن 12 با شکل I شناخته می‌شود و همانطور که اشاره کردیم به عنوان یکی از شاخصه‌های اصلی برای تعیین قیمت و کیفیت این محصول بشمار می‌رود. بنابراین . همانطور که وزن میلگرد اهمیت دارد، وزن تیرآهن نیز در سازه احداثی موثر است.

وزن تیرآهن 14

وزن تیرآهن 14 با توجه به نوع در هر شاخه  برابر با 155 کیلوگرم است. وزن تیرآهن 14که یکی از پرکاربردترین سایزهای تیرآهن محسوب می‌شود که در بسیاری از برندها تفاوت وزنی این سایز کاملا مشهود است. تیرآهن 14 اصفهان، به عنوان یک تیرآهن استاندارد، از سایر برندها به جدول اشتال نزدیک‌تر است.

وزن تیرآهن سایز 14 یا همچنین تیرآهن با شکل I از جمله سایزهای پرکاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی است. این سایز تیرآهن در برندهای مختلف، وزن‌های متفاوتی دارد.. لذا در انتخاب و استفاده از تیرآهن 14 یا هر سایز دیگر، بررسی و مقایسه وزن‌های مختلف و بررسی استانداردها و جداول معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزن تیر آهن 16

وزن تیرآهن 16 با توجه به نوع، برابر با 190 کیلوگرم است و یکی از انواع تیرآهن‌های استاندارد است که در صنعت ساختمان‌سازی و سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. تیرآهن 16 به صورت جدولی برای هر متر طولی آن مشخص شده است. برای تعیین وزن تیرآهن 16 می‌توان از جدول مربوطه استفاده کرده و براساس آن محاسبات و طراحی سازه‌های فلزی را انجام داد. علاوه بر این در هنگام اطمینان از امینت بنا به مقاطع دیگری همچون نبشی توجه ویژه‌ایی می‌شود، در اینجا لازم است تا برای اطلاع از وزن نبشی می‌توانید به صفحه فوق مراجعه کنید و نسبت به خرید اقدام کنید. 

این تیرآهن با شکل I و ابعاد خاص خود به عنوان یکی از گزینه‌های مورد استفاده در ساخت ستون‌ها، بالا‌برها و سقف‌های فلزی محسوب می‌شود. تیرآهن 16 برای طراحی صحیح و اجرای ایمن سازه‌های فلزی بسیار اهمیت دارد و به عنوان یکی از پارامترهای اساسی در محاسبات مهندسی مورد توجه قرار می‌گیرد.

جدول وزن تیرآهن معمولی (IPE)

تیرآهن نوع I یا اصطلاحا IPE از جمله محبوب‌ترین مقاطع در ایران محسوب می‌شود و ضخامت آن کمتر و عرض بالا آن نسبت به تیرآهن نوع نرمال بیشتر است، معمولا این نوع تیرها را در اروپا و ایران تولید می‌کنند، بنابراین برای نمایش دادن این نوع پروفیل در کلیه نقشه‌ها از علامت اختصاری با اندازه ارتفاع آن استفاده می‌شود. در صورتیکه قصد دارید از وزن پروفیل مطلع شوید، می‌توانید به صفحه فوق مراجعه کنید.

 

سایز تیرآهنارتفاععرض بالضخامت جانضخامت بالوزن شاخه ۱ متری (kg)وزن شاخه ۱۲متری(kg)تعداد شاخه در هر بستهتعداد شاخه در تریلر
۸۸۰۴۶۳٫۸۵٫۲۶۷۲--
۱۰۱۰۵۵۴٫۸۵٫۷۸٫۱۹۸--
۱۲۱۲۰۶۴۴٫۴۶٫۳۱۰٫۴۱۲۵۴۴۱۷۶
۱۴۱۴۰۷۳۴٫۷۶٫۹۱۲٫۹۱۵۵۳۶۱۴۴
۱۶۱۶۰۸۲۵۷٫۴۱۵٫۸۱۹۰۳۰۱۲۰
۱۸۱۸۰۹۱۵٫۳۸۱۸٫۸۲۲۶۲۴۹۶
۲۰۲۰۰۱۰۰۵٫۶۸٫۵۲۲٫۴۲۶۹۱۸۷۲
۲۲۲۲۰۱۱۰۵٫۹۹٫۲۲۶٫۲۳۱۵۱۶۶۴
۲۴۲۴۰۱۲۰۶٫۲۹٫۸۳۰٫۷۳۶۹۱۴۵۶
۲۷۲۷۰۱۳۵۶٫۶۱۰٫۲۳۶٫۱۴۳۴۱۲۴۸
۳۰۳۰۰۱۵۰۷٫۱۱۰٫۷۴۲٫۲۵۰۷۱۰۴۰
۳۳۳۳۰۱۶۰۷٫۵۱۱٫۵۴۷٫۳۵۹۰--
۳۶۳۶۰۱۷۰۸۱۲٫۷۵۶۶۸۶--
۴۰۴۰۰۱۸۰۸٫۶۱۳٫۵۶۳٫۶۷۹۶--
۴۵۴۵۰۱۹۰۹٫۴۱۴٫۶۷۳٫۶۹۳۲--
۵۰۵۰۰۲۰۰۱۰٫۲۱۶۹۰٫۷۱۰۸۹--
۵۵۵۵۰۲۱۰۱۱٫۱۱۷٫۲۱۰۶۱۲۷۲--
۶۰۶۰۰۲۲۰۱۲۱۹۱۲۲۱۴۶۴--

 

سوالات متداول:

وزن تیرآهن در برندهای مختلف متفاوت است؟

بله، اختلاف وزن یک سایز تیرآهن، در برندهای مختلف کاملا مشهود است.

چطور می‌توان با کمک جدول وزن، میزان کیفیت تیرآهن را سنجید؟

هر چه وزن تیرآهن منتخب، به وزن همان سایز در جدول اشتال نزدیک‌تر باشد، از کیفیت بالاتری برخوردار است.