آهن آنلاین

جدول وزن تیرآهن فایکو

جدول وزن تیرآهن فایکو

تیرآهن یکی از کلیدی‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات فولادی است که کیفیت، اصالت و قیمت آن اهمیت بالایی در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی دارد. ازجمله مشخصات مهم تیرآهن که در هنگام خرید باید به آن توجه شود، برند و وزن است. فایکو از معروف‌ترین و معتبرترین برندهای تولیدکننده انواع تیرآهن IPE، IPB و IPN به روش نورد گرم به شمار می‌آید. معمولاً به‌منظور تشخیص اصالت و اطمینان از کیفیت این مقطع فولادی، وزن واقعی شاخه‌ها را با جدول وزنی آن مقایسه می‌کنند. وزن شاخه‌ها همچنین می‌تواند مؤلفه مهمی برای برآورد صحیح هزینه‌های پروژه باشد.

محاسبه وزن تیرآهن فایکو

لازم به ذکر است که قیمت تیرآهن در بازار فولاد معمولاً به‌صورت کیلویی یا شاخه‌ای اعلام می‌شود. قیمت هر شاخه تیرآهن نیز مستقیماً از محاسبه وزن آن به دست می‌آید. بنابراین، وزن هر شاخه تعیین‌کننده قیمت آن است. با توجه به نوسانات بازار فولاد به‌ویژه برای محصولات پرفروشی مانند تیرآهن سایز 12-18، محاسبه وزن تیرآهن می‌تواند به برآورد صحیح هزینه تیرآهن موردنیاز پروژه و تأثیر نوسانات بازار بر بودجه موردنیاز امری ضروری است. برای محاسبه وزن شاخه‌ها معمولاً جرم هر متر از آن را در طول تیرآهن ضرب می‌کنند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید با توجه به استاندارد IPE یا IPN تیرآهن، از فرمول زیر بهره بگیرید:

وزن تیرآهن فایکو= وزن هر متر از محصول در جدول اشتال *12 (طول تیرآهن)

وزن تیرآهن 14، 16 و 18 فایکو

کارخانه فایکو، تیرآهن‌های خود را در سایزهای مختلف تولید می‌کند؛ اما با توجه به نیاز بازار ایران، معمولاً تقاضا برای سایزهای 14، 16 و 18 بیشتر است. ازاین‌رو، نوسانات نرخ ارز، میزان عرضه و تقاضای بازار فولاد، قیمت جهانی فولاد و... تأثیرات قابل‌لمس‌تری بر قیمت هر کیلو از این تیرآهن‌ها می‌گذارد. در اینجا وزن تیرآهن فایکو در سایزهای 14 تا 18 را موردبررسی قرار داده‌ایم:

جدول وزن تیرآهن فایکو
جدول وزن تیرآهن فایکو

شاخه‌های سایز 14 در طول 12 متر و وزن 135 کیلوگرم تولید می‌شوند و دلیل برخورداری از کیفیت بالا، کاربرد زیادی در پروژه‌های ساختمانی دارند. تیرآهن 14 فایکو از نوع IPE است و معمولاً در ستون، خرپا و صنعت کشتی‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. تیرآهن 16 کارخانه فایکو به‌صورت فابریک با وزن 175 کیلوگرم و در شاخه 12 متری تولید می‌شود. این سایز به دلیل مقاومت بالاتر نسبت به تیرآهن 14، در ساخت ستون سازه‌های اسکلت فلزی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ستون‌های اصلی، پل و ساخت سقف در پروژه‌های ساختمانی ازجمله کاربردهای اصلی تیرآهن 18 فایکو هستند. تیرآهن 18 فولاد البرز (فایکو) در شاخه‌های 12 متری و وزن تقریبی 210 کیلوگرم تولید و عرضه می‌شود.

وزن، عامل مؤثر بر قیمت تیرآهن فایکو

وزن، یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌هایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه شود. بر اساس استانداردهای تولید کارخانه فایکو، تیرآهن‌های فولاد البرز در کنار وزن پایین‌تر و قیمت نسبتاً ارزان‌تر نسبت به سایر برندهای رایج در بازار ایران، از کیفیت و استحکام بالایی برخوردارند. این محصول فولادی با وجود نوسانات ناشی از عواملی مانند قیمت جهانی فولاد، هزینه‌های تولید و حمل‌ونقل، نرخ ارز و...، با قیمت مقرون‌به‌صرفه و بسیار مناسبی به سراسر کشور عرضه می‌شود. با کلیک بر روی لینک می‌توانید از تغییرات روزانه قیمت تیرآهن فایکو مطلع شوید.

مقایسه وزن تیرآهن فایکو و ذوب‌آهن اصفهان

مقایسه وزن تیرآهن فایکو با سایر برندها به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را ازلحاظ کیفیت و قیمت پیدا کنید. امروزه تیرآهن‌های فولاد البرز به کیفیت بالای خود معمولاً با برندهای برتر و بسیار معروفی مانند ذوب‌آهن اصفهان مقایسه می‌شود. این مقایسه نشان می‌دهد که تیرآهن‌های فایکو با وزن کمتر نسبت به محصولات ذوب‌آهن اصفهان، با قیمت مناسب‌تری قابل خریداری هستند.

این اختلاف وزنی که به دلیل استفاده از استانداردهای متفاوت در خطوط تولید این دو کارخانه است، نه‌تنها تأثیر منفی بر کیفیت محصول نداشته، بلکه آن را به یکی از گزینه‌های محبوب و پرفروش بازار نیز تبدیل کرده است. بر روی لینک کلیک کرده و وزن تیرآهن را در جدول وزنی مشاهده کنید.