آهن آنلاین

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد معمولا برای اطلاع از وزن هر سایز و نوع میلگرد اهمیت بالایی دارد، در واقع وزن میلگرد یکی از عوامل موثر بر قیمت و حتی تعیین کننده کیفیت آن است؛ بنابراین اولین چیزی که مصرف‌کننده پیش از خرید این محصول باید به آن توجه کند، وزن آن است. درواقع وزن میلگرد است که قیمت و کیفیت آن را تعیین می‌کند. بنابراین، وزن میلگرد 18 به دلیل افزایش امنیت و استحکام سازه، نسبت به میلگرد 16 و 14 بالاتر است. به همین دلیل، در هنگام خرید لازم است به جدول وزنی میلگرد برند موردنظرتان توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این صورت، می‌توانید وزن واقعی میلگرد خریداری‌شده را با اعداد جدول مقایسه کرده و از کیفیت و اصالت آن مطمئن شوید.

جدول وزن میلگرد

وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین مواردی است که در تعیین کیفیت و استحکام هر سازه اهمییت دارد. وزن میلگرد به سایز، شکل، طول و جنس آن بستگی دارد، بنابراین انتخاب سایز مناسب میلگرد برای هر کاربری مهم قابل اهمیت است. لازم به ذکر است که در خرید میلگرد بهتر است به آن نیز توجه کنید. یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی که پیش از مشاهده قیمت میلگرد و یا اقدام به خرید این مقطع فولادی اهمیت زیادی دارد، اطلاع از وزن کلیه سایزهای این محصول است که در ادامه با وزن میلگرد در سایزها و برندهای مختلف آشنا می شویم.

 

 

جدول وزن میلگرد

وزن شاخه 12 متری (kg)

سایز (mm)

8

5

10

8

12

11

14

15

16

19

18

24

20

30

22

36

25

47

28

58

32

76

36

96

 

وزن هر شاخه میلگرد چند است؟

معمولا وزن هر شاخه میلگرد به مواردی همچون قطر، طول و نوع میلگرد (ساده و آجدار) بستگی دارد، به صورت کلی اگر قطر و طول میلگرد بیشتر باشد، وزن بیشتری خواهد داشت.

جدول وزن میلگرد بالا مربوط به شاخه 12 متری است در صورتیکه بخواهید برای هر شاخه میلگرد وزن آن را محاسبه کنید لازم است تا از فرمول وزن میلگرد که در زیر به آن اشاره شده، کمک بگیرید.

محاسبه وزن میلگرد

در محاسبه وزن میلگردهای آج‌دار و ساده از یک فرمول یکسان استفاده می‌شود. وزن انواع میلگرد آجدار و ساده حتی اگر از حد استاندارد پایین‌تر باشد نیز ممکن است به کیفیت آن آسیبی وارد نشود. حتی برخی میلگردهای از کیفیت بالاتری برخوردارند و به دلیل سبک بودن، جابجایی آن‌ها آسان‌تر است.

فرمول محاسبه وزن میلگرد

وزن میلگرد= [شعاع میلگرد (mm) * شعاع میلگرد (mm) * طول میلگرد (m) * 3.14 * 7.85 (چگالی آهن)]/1000

وزن میلگرد 10 آجدار

وزن میلگرد سایز 10 در حدود 6 تا 7.5 کیلوگرمی است. این مقاطع در شاخه‌های 12 متری و طبق استانداردهای جهانی و جدول اشتال میلگرد تولید می‌شوند و نسبت به برند تولیدکننده متفاوت است. میلگردهای آجدار سایز 10 به دلیل سایز سبک و استفاده آن در پروژه‌های کوچک و خانگی، مورد توجه قرار می‌گیرند. این نوع میلگردها اغلب در ساختمان‌های کوچک، در حوزه‌ی مبلمان و در تزئینات ساختمانی استفاده می‌شوند. همچنین باید گفت که وزن میلگردهای آجدار سایز 10 نسبت به سایزهای بزرگتر، برای حمل و نقل و ساخت و ساز ساده‌تر است و بنابراین هزینه‌های حمل و نقل و نصب آن‌ها کمتر است.

وزن میلگرد 16

وزن هر شاخه میلگرد 16 بسته به استانداردهای تولید و برند موردنظر شما، بین 17 تا 20 کیلوگرم باشد.  انواع میلگرد 16 کلیه برندها و کارخانه ازجمله پر تقاضاترین میلگردهای موجود در بازار به شمار می‌آیند. اهمیت دانستن وزن میلگرد 16 در آمارتوربندی سازه ها بسیار بالاست. میلگرد 16 یکی از محصولات پر فروش و مورد تقاضا در صنعت ساختمانی است.

وزن میلگرد 16 ممکن است در محصولات مختلف و بسته به استانداردها و برندهای مختلف، متفاوت باشد. آشنایی با وزن میلگرد 16 اهمیت بسیار زیادی در آمارتوربندی سازه‌ها دارد. با توجه به اهمیت وزن میلگرد 16، بهتر است قبل از خرید این محصول، به برندها و استانداردهای مختلف آن آشنا شوید و با توجه به نیاز خود، میلگرد 16 مناسب را انتخاب کنید.

 

جدول وزن میلگرد سایز 16 کارخانه ها

وزن هر شاخه میلگرد کارخانه ها

سایز 16

ذوب آهن اصفهان

۱۸٫۹۶

نیشابور

۱۸٫۸- ۱۹٫۲

اهواز

20

ظفر بناب

۱۷٫۳

میانه

19

 

وزن میلگرد 14

وزن هر شاخه میلگرد سایز 14، بسته به استانداردهای تولید و برند تولیدکننده، بین 13-15 کیلوگرم است. بسته به کاربرد میلگرد و ویژگی‌هایی که از آن انتظار دارید، ممکن است انتخاب شما متفاوت باشد. میلگرد سایز 14 عمدتاً کاربردهای متنوعی همچون بنای آجری، نصب سازه‌های فلزی و یا برای تثبیت برخی قطعات سازه‌ای مانند تیرها، ستون‌ها دارد. ممکن است در زمان انتخاب این سایز میلگرد نیاز باشد از برند و استاندارد مختلفی استفاده کنید.

 

وزن میلگرد 14
وزن میلگرد 14

 

وزن میلگرد 18

هر شاخه  میلگرد 18، به دلیل قطر و مقاومت معمولاً بین 23 تا 25 کیلوگرم است، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد در صنایع مختلف ازجمله ساختمان‌سازی به شمار می‌آید. میلگرد 18 به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر فشار، کشش و خمش، مناسب برای استفاده در سازه‌های بلند و باربر است. در حالی که وزن میلگردهای سایز 18 متفاوت در برندهای مختلف قابل توجه است. به‌طور کلی برای تعیین وزن دقیق میلگرد، باید به جداول استاندارد و آیین‌نامه‌های مربوط به سایز و برند میلگرد مراجعه کرد.

 

وزن میلگرد 18
وزن میلگرد 18

 

 وزن میلگرد ساده

با توجه به اینکه در محاسبه وزن میلگردهای ساده و آجدار و کلاف‌ها از فرمول یکسان استفاده می‌شود، با داشتن شعاع و طول میلگرد ساده موردنظر خود می‌توانید آن را به‌راحتی به دست بیاورید. مقدار به‌دست‌آمده به‌عنوان وزن استاندارد شناخته می‌شود و کمتر بودن وزن میلگرد موردنظر شما از مقدار استاندارد، در بسیاری موارد می‌تواند نشان‌دهنده تقلبی یا بی‌کیفیت بودن آن باشد. لذا این مورد در زمان بررسی وزن تیرآهن هم اهمییت زیادی برای افراد دارد، به همین سبب افراد در زمان اطمینان از امنیت سازه به وزن این دو محصول توجه ویژه‌ایی دارند. 

جدول وزن میلگرد

در ستون اول جدول زیر اسم برندها و در سطر اول سایزهای مختلف میلگرد را مشاهده می‌کنید؛ در واقع هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف، متفاوت است که همین عامل باعث تفاوت کیفیت و نرخ آن‌ها است، مثلا قیمت میلگرد بناب به خاطر اختلاف وزنی، با نرخ میلگرد اصفهان متفاوت خواهد بود. جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف، وزن هر سایز میلگرد را برای هر برند تولیدکننده مشخص می‌کند. در این جدول، سایز میلگرد در سطرها و نام برند در ستون‌ها قرار دارد و وزن هر سایز میلگرد برای هر برند در خانه‌های متناظر با آن‌ها آمده است. 

در واقع، این جدول نشان می‌دهد که بسته به برند تولیدکننده، میلگردهای هر سایز ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، با توجه به وزن هر شاخه میلگرد و نیازهای پروژه، می‌توان بهترین برند را انتخاب کرد. همچنین، با توجه به اینکه یکی از فاکتورهای تعیین قیمت میلگرد اطلاعات مندرج این جدول است که می‌تواند به شما در تعیین هزینه نهایی پروژه کمک کند.

جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف(kg)

 

وزن۸۱۰۱۲۱۴۱۶۱۸۲۰۲۲۲۵۲۸۳۲
هر شاخه (kg)
ذوب آهن اصفهان۴٫۷۴۷٫۳۹۲۱۰٫۶۵۶۱۴٫۵۲۱۸٫۹۶۲۴۲۹٫۶۴۳۵٫۷۶۴۶٫۲۵۷٫۹۶۷۵٫۷۲
کویر کاشان ۷٫۵۱۱۱۴٫۸۱۹٫۲۲۴٫۶۳۰۳۶۴۶٫۴۵۸٫۵۷۶
اهواز۴٫۵ ۱۰٫۵۱۵۲۰۲۵۳۰    
نیشابور   ۱۴٫۲ - ۱۴٫۶۱۸٫۸- ۱۹٫۲۲۴۲۹-۲۹.۴۳۶-۳۶.۴۴۶٫۸- -۴۷.۲۵۷٫۸- ۵۸.۵ 
سیرجان  ۱۰-۱۰.۵۱۳-۱۳.۴۱۷٫۵۲۲٫۵     
شاهین بناب۴٫۴۴۷٫۰۷-۷.۳۱۱۰٫۱۹-۱۰.۵۴۱۳٫۸۸-۱۴.۳۶۱۸٫۲۹-۱۸.۷۷۲۳٫۱۶-۲۳.۷۶۲۸٫۶۰-۲۹.۳۵۳۴٫۵۰-۳۵.۴۱۴۴٫۷۵-۴۵.۵۷۵۵٫۹۲-۵۷.۳۹۷۳٫۰۵-۷۴.۹۸
ظفر بناب۴٫۲۶٫۲۱۰٫۲۱۳٫۶۱۷٫۳۲۲٫۱۲۸۳۵٫۵۴۵٫۹  
حسن رود۴٫۷۶٫۹۱۰۱۳٫۷۱۸۲۲٫۹۲۹٫۶    
آذر فولاد امین۴٫۴۱۷۱۰٫۱۳۱۳٫۹۱۸٫۱۳۲۳۲۸٫۳۳۴٫۲۴۴٫۶۵۶۷۳٫۱
میانه   ۱۴٫۵۱۹۲۴۲۹٫۵۳۶۴۶٫۵  
امیرکبیر خزر  ۱۰٫۷-۱۱.۱۱۳٫۷- ۱۴.۲۱۸- ۱۸.۵۲۴۲۸- ۲۹    
آریان فولاد ۷۱۰۱۴۱۸۲۳   ۳۰ 
کاوه تیکمه داش۴٫۵۹۶۷٫۲۸۴۱۰٫۱۵۲۱۳٫۸۶۱۸٫۹۶۲۳٫۲۸۲۸٫۴۳۴٫۴۱۴۴٫۸۸۵۶٫۸۸۷۴٫۴
شاهرود    ۱۸- ۱۹.۵۲۴-۲۵۲۹٫۵-۳۱    
ارگ تبریز   ۱۴٫۵۱۸٫۵-۱۹۲۳-۲۴۲۹٫۵۳۵-۳۵.۵   
شمس تهران  ۹٫۵-۱۰        
دماوند   ۱۵۱۷-۱۸      
کرمان    ۱۹      
الیگودرزکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلویی        
شیرازکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلویی       

 

وزن واحد طول میلگرد

برای محاسبه جرم این محصول فولادی، علاوه بر توجه به سایز و برند تولید کننده، طول هر شاخه میلگرد نیز اهمیت بالایی دارد. معمولا در جدول میلگرد، طول هر مقطع را 12 متری و استاندارد قرار می دهند؛ در این صورت وزن واحد طول میلگرد براساس میلگردهای شاخه 12 متری داریم؛ چنانچه مقاطع شما طول کمتر یا بیشتری داشته باشند، می توانید براین اساس وزن آن را کم یا زیاد کنید. همانطور که می‌دانید وزن پروفیل هم همچون میلگرد با توجه به طول، ضخامت و نوع آن محاسبه می‌شود، به همین سبب لازم است پیش از هر اقدامی این موارد را با هم در یک مجموعه در نظر گرفت و برای خرید تمامی مقاطع موردنظر وزن آن را در نظر بگیریم.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“از آن‌جاکه میلگرد کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اطلاع از وزن هر سایز میلگرد و محاسبه آن به روش فرمولی و استفاده از جدول اهمیت بالایی دارد. کمک گرفتن از جدول وزن میلگرد، یکی از فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت میلگرد است؛ برای تعیین هزینه نهایی پروژه ها اهمیت دارد.”

سوالات متداول

محاسبه وزن میلگرد با فرمول راحت‌تر است یا استفاده از جدول وزن میلگرد؟

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای به دست آوردن وزن میلگرد، روشی راحت‌تر است؛ زیرا برای محاسبه آن از طریق فرمول، نیاز به عدد دقیق قطر سطح مقطع داریم.

وزن میلگرد برندهای مختلف بازار یکسان است؟

خیر، طبق جدول وزن میلگرد، مقاطع هم سایز برندهای مختلف با یکدیگر اختلاف وزن دارند. مثلا جدول میلگرد 16 در دو برند مختلف، متفاوت خواهد بود.