آهن آنلاین

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای اطلاع از سایز و وزن هر نوع میلگرد اهمیت بالایی دارد، در واقع وزن میلگرد یکی از عوامل موثر بر قیمت و حتی تعیین کننده کیفیت آن است؛ بنابراین اولین چیزی که مصرف‌کننده پس از خرید این محصول باید به آن توجه کند وزن آن است. می توان گفت وزن میلگرد برابر با نیرویی است که می تواند تحمل کند؛ وزن میلگرد مهم‌ترین فاکتوری است که باید در هنگام خرید مدنظر قرار دهید. درواقع وزن میلگرد است که قیمت و کیفیت آن را تعیین می‌کند. هرچه سنگینی آرماتور بیشتر باشد، مقاومت و تحمل بار آن بیشتر است. بنابراین، وزن میلگرد 18 نسبت به میلگرد 16 و 14 بالاتر بوده و امنیت و استحکام سازه بتنی، اسکلت فلزی و ساختمان را به‌خوبی تضمین می‌کند. به همین دلیل، در هنگام خرید لازم است به جدول وزنی میلگرد برند موردنظرتان توجه ویژه‌ای داشته باشید. در این صورت، می‌توانید وزن واقعی میلگرد خریداری‌شده را با اعداد جدول مقایسه کرده و از کیفیت و اصالت آن مطمئن شوید.

وزن انواع میلگرد

میلگرد یکی از اصلی‌ترین مقاطع فولادی است که در ساختمان‌ها، پل‌ها، صنایع و بسیاری از سازه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. وزن میلگرد به عنوان یکی از مهم‌ترین خصوصیات آن، در تعیین کیفیت و استحکام هر سازه‌ای که با آن ساخته می‌شود اهمیت دارد. وزن میلگرد به وابستگی به سایز، شکل، طول و جنس آن مشخص می‌شود. انتخاب سایز مناسب میلگرد برای هر کاربرد، اهمیت زیادی دارد. بنابراین، در خرید میلگرد بهتر است به آن نیز توجه کنید و با توجه به نیاز خود، سایز مناسب را انتخاب کنید. همانطورکه گفتیم، وزن میلگرد در تشخیص کیفیت این مقطع و استحکام هر سازه ای که با آن ساخته می شود اهمیت دارد. در ادامه با وزن میلگرد در سایزها و برندهای مختلف آشنا می شویم.

جدول وزن این مقطع فولادی می‌تواند در تخمین وزن میلگرد موردنیاز برای اجرای پروژه ساختمانی و برآورد قیمت نیز به شما کمک کند. برای مثال، بررسی میلگرد 10 در جدول به شما اجازه می‌دهد وزن هر بندیل از آن را محاسبه کرده و قیمت بندیل‌ها و حجم میلگرد موردنظرتان را به دست بیاورید. به‌این‌ترتیب، هیچ نگرانی‌ای از جهت بروز مغایرت میان بار تحویلی و سفارش خود نخواهید داشت.


 

 

وزن میلگرد عامل مهمی برای تعیین نرخ این محصول است.

 

وزن میلگرد 6

میلگردها در انواع ساده و آجدار و در قطرهای 6 تا 32 میلی‌متر تولید و عرضه می‌شوند. وزن میلگرد 6 ساده و آجدار بسته به طول آن (6 یا 12 متر) متفاوت خواهد بود. با توجه به تفاوت استاندارد به‌کاررفته در پروسه تولید میلگرد کارخانه‌های مختلف، وزن آن‌ها نیز تغییر می‌کند.

وزن میلگرد 10 آجدار

وزن میلگردهای آجدار سایز 10 همواره در حدود 6 تا 7.5 کیلوگرمی است. این مقاطع در شاخه‌های 12 متری و طبق استانداردهای جهانی و جدول اشتال میلگرد تولید می‌شوند و نسبت به برند تولیدکننده متفاوت است.

میلگردهای آجدار سایز 10 به دلیل سایز سبک و استفاده آن در پروژه‌های کوچک و خانگی، مورد توجه قرار می‌گیرند. این نوع میلگردها اغلب در ساختمان‌های کوچک، در حوزه‌ی مبلمان و در تزئینات ساختمانی استفاده می‌شوند. همچنین باید گفت که وزن میلگردهای آجدار سایز 10 نسبت به سایزهای بزرگتر، برای حمل و نقل و ساخت و ساز ساده‌تر است و بنابراین هزینه‌های حمل و نقل و نصب آن‌ها کمتر است.

وزن میلگرد 14

وزن میلگردهای سایز 14، بسته به استانداردهای تولید و برند تولیدکننده، بین 13-15 کیلوگرم است. بسته به کاربرد میلگرد و ویژگی‌هایی که از آن انتظار دارید، ممکن است انتخاب شما متفاوت باشد. میلگرد 14 نیز یکی دیگر از انواع میلگردهای مورد استفاده در صنعت ساختمانی است. هر شاخه میلگرد سایز 14 در حدود 13 تا 15 کیلوگرم است که بسته به استانداردهای تولید و برند تولید کننده ممکن است متفاوت باشد. میلگرد سایز 14 عمدتاً در کاربردهایی مانند بنای آجری، نصب سازه‌های فلزی و یا برای تثبیت برخی قطعات سازه‌ای مانند تیرها، ستون‌ها و ... به کار می‌رود. بسته به نیاز و ویژگی‌هایی که از میلگرد سایز 14 انتظار دارید، ممکن است نیاز باشد از برند و استاندارد مختلفی استفاده کنید. با توجه به اهمیت وزن هر شاخه میلگرد در سازه‌ها، انتخاب صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است قبل از خرید میلگرد سایز 14، با استانداردهای و برندهای مختلف آن آشنا شوید و با توجه به نیاز خود، میلگرد مناسب را انتخاب کنید.

وزن میلگرد 16

انواع میلگرد 16، ازجمله پر تقاضاترین میلگردهای موجود در بازار به شمار می‌آیند. هر شاخه میلگرد 16 بسته به استانداردهای تولید و برند موردنظر شما، ممکن است بین 17 تا 20 کیلوگرم باشد. اهمیت دانستن وزن میلگرد 16 در آمارتوربندی سازه ها بسیار بالاست و باعث می شود تا هزینه های ساخت هر پروژه و پی ریزی بنا را بتوان بهتر و دقیق تر تخمین زد. میلگرد 16 یکی از محصولات پر فروش و مورد تقاضا در صنعت ساختمانی است. این نوع میلگرد عمدتاً در بتن‌آرمه‌ها، سازه‌های فلزی و بسیاری از سازه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزن میلگرد 16 ممکن است در محصولات مختلف و بسته به استانداردها و برندهای مختلف، متفاوت باشد. به طور کلی، یک شاخه میلگرد 16 میلی‌متر با طول یک متر در حدود 17 تا 20 کیلوگرم است. آشنایی با وزن میلگرد 16 اهمیت بسیار زیادی در آمارتوربندی سازه‌ها دارد. با توجه به نوع و مقدار مصرف میلگرد 16 در سازه‌ها، دانستن این جزئیات به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین هزینه‌های ساخت سازه بسیار مهم است. با توجه به اهمیت وزن میلگرد 16، بهتر است قبل از خرید این محصول، به برندها و استانداردهای مختلف آن آشنا شوید و با توجه به نیاز خود، میلگرد 16 مناسب را انتخاب کنید. 

سنگین‌ترین شاخه‌های میلگرد 16 توسط کارخانه‌های فولاد اهواز و کویر نیشابور تولید می‌شوند که به ترتیب 20 و 19.2 کیلوگرم است. میلگرد 16 ذوب‌آهن با 18.96 کیلوگرم جزو محصولات باکیفیت و اقتصادی بازار فولاد به شمار می‌آید.

وزن میلگرد 18

میلگرد 18، به دلیل قطر و مقاومت مطلوبی که دارد، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد در صنایع مختلف ازجمله ساختمان‌سازی به شمار می‌آید. این میلگرد معمولاً بین 23 تا 25 کیلوگرم است. میلگرد 18 به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت بالا در برابر فشار، کشش و خمش، مناسب برای استفاده در سازه‌های بلند و باربر است. همچنین به علت اندازه متوسط و وزن مناسب، برای استفاده در پروژه‌های صنعتی نیز کاربرد دارد. در حالی که وزن میلگردهای سایز 18 متفاوت در برندهای مختلف قابل توجه است، اما در حدود 23 تا 25 کیلوگرمی است. به‌طور کلی برای تعیین وزن دقیق میلگرد، باید به جداول استاندارد و آیین‌نامه‌های مربوط به سایز و برند میلگرد مراجعه کرد.

وزن میلگرد ساده

با توجه به اینکه در محاسبه وزن میلگردهای ساده و آجدار و کلاف‌ها از فرمول یکسان استفاده می‌شود، با داشتن شعاع و طول میلگرد ساده موردنظر خود می‌توانید آن را به‌راحتی به دست بیاورید. مقدار به‌دست‌آمده به‌عنوان وزن استاندارد شناخته می‌شود و کمتر بودن وزن میلگرد موردنظر شما از مقدار استاندارد، در بسیاری موارد می‌تواند نشان‌دهنده تقلبی یا بی‌کیفیت بودن آن باشد.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

وزن میلگرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معیارهای تشخیص کیفیت آن به شمار می‌آید. محاسبه وزن استاندارد به شما کمک می‌کند تا تقلبی یا نامرغوب بودن میلگرد را به‌راحتی تشخیص دهید.”

وزن واحد طول میلگرد

برای محاسبه جرم این محصول فولادی، علاوه بر توجه به سایز و برند تولید کننده، طول هر شاخه میلگرد نیز اهمیت بالایی دارد. معمولا در جدول میلگرد، طول هر مقطع را 12 متری و استاندارد قرار می دهند؛ در این صورت وزن واحد طول میلگرد براساس میلگردهای شاخه 12 متری داریم؛ چنانچه مقاطع شما طول کمتر یا بیشتری داشته باشند، می توانید براین اساس وزن آن را کم یا زیاد کنید.

جدول وزن میلگرد

در ستون اول جدول زیر اسم برندها و در سطر اول سایزهای مختلف میلگرد را مشاهده می‌کنید؛ در واقع هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف، متفاوت است که همین عامل باعث تفاوت کیفیت و نرخ آن‌ها است، مثلا قیمت میلگرد بناب به خاطر اختلاف وزنی، با نرخ میلگرد اصفهان متفاوت خواهد بود. جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف، وزن هر سایز میلگرد را برای هر برند تولیدکننده مشخص می‌کند. در این جدول، سایز میلگرد در سطرها و نام برند در ستون‌ها قرار دارد و وزن هر سایز میلگرد برای هر برند در خانه‌های متناظر با آن‌ها آمده است. 

در واقع، این جدول نشان می‌دهد که بسته به برند تولیدکننده، میلگردهای هر سایز ممکن است متفاوت باشد. بنابراین، با توجه به وزن هر شاخه میلگرد و نیازهای پروژه، می‌توان بهترین برند را انتخاب کرد. همچنین، با توجه به اینکه یکی از فاکتورهای تعیین قیمت میلگرد اطلاعات مندرج این جدول است که می‌تواند به شما در تعیین هزینه نهایی پروژه کمک کند.

جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف(kg)

وزن۸۱۰۱۲۱۴۱۶۱۸۲۰۲۲۲۵۲۸۳۲
هر شاخه (kg)
ذوب آهن اصفهان۴٫۷۴۷٫۳۹۲۱۰٫۶۵۶۱۴٫۵۲۱۸٫۹۶۲۴۲۹٫۶۴۳۵٫۷۶۴۶٫۲۵۷٫۹۶۷۵٫۷۲
کویر کاشان ۷٫۵۱۱۱۴٫۸۱۹٫۲۲۴٫۶۳۰۳۶۴۶٫۴۵۸٫۵۷۶
اهواز۴٫۵ ۱۰٫۵۱۵۲۰۲۵۳۰    
نیشابور   ۱۴٫۲ - ۱۴٫۶۱۸٫۸- ۱۹٫۲۲۴۲۹-۲۹.۴۳۶-۳۶.۴۴۶٫۸- -۴۷.۲۵۷٫۸- ۵۸.۵ 
سیرجان  ۱۰-۱۰.۵۱۳-۱۳.۴۱۷٫۵۲۲٫۵     
شاهین بناب۴٫۴۴۷٫۰۷-۷.۳۱۱۰٫۱۹-۱۰.۵۴۱۳٫۸۸-۱۴.۳۶۱۸٫۲۹-۱۸.۷۷۲۳٫۱۶-۲۳.۷۶۲۸٫۶۰-۲۹.۳۵۳۴٫۵۰-۳۵.۴۱۴۴٫۷۵-۴۵.۵۷۵۵٫۹۲-۵۷.۳۹۷۳٫۰۵-۷۴.۹۸
ظفر بناب۴٫۲۶٫۲۱۰٫۲۱۳٫۶۱۷٫۳۲۲٫۱۲۸۳۵٫۵۴۵٫۹  
حسن رود۴٫۷۶٫۹۱۰۱۳٫۷۱۸۲۲٫۹۲۹٫۶    
آذر فولاد امین۴٫۴۱۷۱۰٫۱۳۱۳٫۹۱۸٫۱۳۲۳۲۸٫۳۳۴٫۲۴۴٫۶۵۶۷۳٫۱
میانه   ۱۴٫۵۱۹۲۴۲۹٫۵۳۶۴۶٫۵  
امیرکبیر خزر  ۱۰٫۷-۱۱.۱۱۳٫۷- ۱۴.۲۱۸- ۱۸.۵۲۴۲۸- ۲۹    
آریان فولاد ۷۱۰۱۴۱۸۲۳   ۳۰ 
کاوه تیکمه داش۴٫۵۹۶۷٫۲۸۴۱۰٫۱۵۲۱۳٫۸۶۱۸٫۹۶۲۳٫۲۸۲۸٫۴۳۴٫۴۱۴۴٫۸۸۵۶٫۸۸۷۴٫۴
شاهرود    ۱۸- ۱۹.۵۲۴-۲۵۲۹٫۵-۳۱    
ارگ تبریز   ۱۴٫۵۱۸٫۵-۱۹۲۳-۲۴۲۹٫۵۳۵-۳۵.۵   
شمس تهران  ۹٫۵-۱۰        
دماوند   ۱۵۱۷-۱۸      
کرمان    ۱۹      
الیگودرزکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلویی        
شیرازکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلویی       

 

وزن میلگرد اصفهان و ۱۹ برند دیگر در جدول بالا در سایزهای ۸ تا ۳۲ آورده شده است. همچنین برای محاسبه آنلاین وزن میلگرد می‌توانید به صفحه قیمت میلگرد مراجعه کنید.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“از آن‌جاکه میلگرد کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اطلاع از وزن هر سایز میلگرد و محاسبه آن به روش فرمولی و استفاده از جدول اهمیت بالایی دارد. کمک گرفتن از جدول وزن میلگرد، یکی از فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت میلگرد است؛ برای تعیین هزینه نهایی پروژه ها اهمیت دارد.”

به طور کلی، جدول وزن میلگرد یک ابزار مهم برای افرادی است که در صنعت ساختمانی و سازه های فلزی فعالیت می‌کنند. با استفاده از این جدول، می‌توان به راحتی هر سایز میلگرد را محاسبه کرد و با توجه به نیاز و پروژه خود، انتخاب بهتری داشت. همچنین این جدول به عنوان یک راهنمای مفید برای تعیین قیمت نهایی پروژه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه، اطلاع از جزئیات هر سایز میلگرد و محاسبه آن از اهمیت بالایی برخوردار است و برای همه کسانی که در صنعت ساختمانی و سازه های فلزی فعالیت می‌کنند، الزامی است.

جدول وزن میلگرد شاخه ۱۲ متری طبق استاندارد جهانی براساس سایز 
 

جدول وزن میلگرد را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

محاسبه وزن میلگرد

روش محاسبه وزن میلگرد و فرمول محاسبه وزن، به این‌صورت است که ابتدا باید سطح مقطع را در طول میلگرد ضرب کنیم تا حجم آن به دست آید. پس از محاسبه حجم میلگرد بر حسب سانتی متر مکعب، کافی است چگالی فولاد را در واحد سطح ضرب کنیم. چگالی فولاد کربنی بدون آلیاژ به دلیل میزان بالای آهن آن به چگالی آهن خالص جذب می شود. چگالی آهن 8.7 گرم بر سانتی متر مکعب است؛ البته وزن میلگرد فولادی نیز با فرمول های زیر قابل مقایسه است. چگالی میلگرد فولادی نیز برابر با چگالی آهن در نظر گرفته می شود. وزن هرشاخه به اندازه و طول اختصاص داده شده به هر شاخه بستگی دارد. 

وزن میلگرد با توجه به سایز و طول آن متغیر است. طول و قطر میلگرد طبق استانداردهای ملی تعیین می‌شوند. به طبع آن، وزن میلگرد نیز بر اساس استاندارد تولید مشخص می‌شود. به‌این‌ترتیب، برای محاسبه وزن میلگرد کافی است قطر و طول میلگرد را در فرمول محاسبه وزن میلگرد قرار دهید.

برای محاسبه وزن میلگرد می توان از فرمول زیر استفاده کرد:

فرمول محاسبه وزن میلگرد

وزن میلگرد= [شعاع میلگرد (mm) * شعاع میلگرد (mm) * طول میلگرد (m) * 3.14 * 7.85 (چگالی آهن)]/1000


در فرمول فوق، شعاع و طول بر حسب میلی متر وارد شده و عدد 8.7 نشان دهنده چگالی فولاد است. اهمیت محاسبه وزن میلگرد با استفاده از فرمول یا جدول وزن میلگرد مهم است، زیرا برخی از تولیدکنندگان میلگرد، میلگردهایی غیراستاندارد با سنگینی کم تولید می کنند. این یراق آلات با جداول میلگرد مطابقت ندارد و دارای خواص مکانیکی بر خلاف نیاز مشتری است.
چنین میلگردی در هنگام استفاده در فرآیندهای ساختمانی یا صنعتی نمی تواند بار مورد نیاز را تحمل کند و منجر به خسارات اقتصادی و جانی می شود.

محاسبه وزن میلگرد آجدار

در محاسبه وزن میلگردهای آج‌دار و ساده از یک فرمول یکسان استفاده می‌شود. وزن انواع میلگرد آجدار و ساده حتی اگر از حد استاندارد پایین‌تر باشد نیز ممکن است به کیفیت آن آسیبی وارد نشود. حتی برخی میلگردهای از کیفیت بالاتری برخوردارند و به دلیل سبک بودن، جابجایی آن‌ها آسان‌تر است.

سخن پایانی

جدول وزنی کارخانه‌های فولادی، امکان برآورد قیمت پیش از ثبت سفارش و اجرای پروژه را فراهم می‌کند. این جدول همچنین به شما اجازه می‌دهد محصولات هر برند را با وزن استاندارد در جدول اشتال مقایسه کرده و کیفیت آن را بسنجید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید وزن میلگرد 8 برندهای مختلف را طبق فرمول محاسبه کرده و یا در جدول وزنی پیدا کرده و پس از مقایسه با وزن استاندارد آن در جدول اشتال، بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید.

در این مطلب درباره اهمیت استفاده از جدول میلگرد و نحوه محاسبه آن برای این محصول فولادی با استفاده از فرمول و جدول آشنا شدیم. شما می‌توانید برای خرید میلگرد و سایر محصولات فولادی از آهن آنلاین با کارشناسان فروش این مجموعه با شماره 02154712 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

محاسبه وزن میلگرد با فرمول راحت‌تر است یا استفاده از جدول وزن میلگرد؟

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای به دست آوردن وزن میلگرد، روشی راحت‌تر است؛ زیرا برای محاسبه آن از طریق فرمول، نیاز به عدد دقیق قطر سطح مقطع داریم.

وزن میلگرد برندهای مختلف بازار یکسان است؟

خیر، طبق جدول وزن میلگرد، مقاطع هم سایز برندهای مختلف با یکدیگر اختلاف وزن دارند. مثلا جدول میلگرد 16 در دو برند مختلف، متفاوت خواهد بود.