آهن آنلاین

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای اطلاع از سایز و وزن هر نوع میلگرد اهمیت بالایی دارد، در واقع وزن میلگرد یکی از عوامل موثر بر قیمت و حتی تعیین کننده کیفیت آن است؛ بنابراین اولین چیزی که مصرف‌کننده پس از خرید این محصول باید به آن توجه کند وزن آن است. می توان گفت وزن میلگرد برابر با نیرویی است که می تواند تحمل کند؛ به‌همین‌دلیل، دانستن وزن این قسمت از سازه برای محاسبه وزن سیستم و توان آن توسط مهندسان پروژه بسیار حائز اهمیت است.

وزن انواع میلگرد

همانطورکه گفتیم، وزن میلگرد در تشخیص کیفیت این مقطع و استحکام هر سازه ای که با آن ساخته می شود اهمیت دارد. در ادامه با وزن میلگرد در سایزها و برندهای مختلف آشنا می شویم:

 

وزن میلگرد عامل مهمی برای تعیین نرخ این محصول است.

 

وزن میلگرد 6

میلگردها در انواع ساده و آجدار و در قطرهای 6 تا 32 میلی‌متر تولید و عرضه می‌شوند. وزن میلگرد 6 ساده و آجدار بسته به طول آن (6 یا 12 متر) متفاوت خواهد بود. با توجه به تفاوت استاندارد به‌کاررفته در پروسه تولید میلگرد کارخانه‌های مختلف، وزن آن‌ها نیز تغییر می‌کند.

وزن میلگرد 10 آجدار

وزن میلگردهای آجدار سایز 10 همواره در حدود 6 تا 7.5 کیلوگرمی است. این مقاطع در شاخه‌های 12 متری و طبق استانداردهای جهانی و جدول اشتال میلگرد تولید می‌شوند و وزن آن‌ها نسبت به برند تولیدکننده متفاوت است.

وزن میلگرد 14

وزن میلگردهای سایز 14، بسته به استانداردهای تولید و برند تولیدکننده، بین 13-15 کیلوگرم است. بسته به کاربرد میلگرد و ویژگی‌هایی که از آن انتظار دارید، ممکن است انتخاب شما متفاوت باشد. 

وزن میلگرد 14 اصفهان

ذوب‌آهن اصفهان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران است که کیفیت محصولات خود را در بالاترین سطح حفظ می‌کند. در تولید این محصول از استانداردهای ملی و بین‌المللی مانند Gost و DIN آلمان استفاده شده است. وزن هر شاخه میلگرد 14 اصفهان 14.52 کیلوگرم است.

وزن میلگرد 16

انواع میلگرد 16، ازجمله پر تقاضاترین میلگردهای موجود در بازار به شمار می‌آیند. هر شاخه میلگرد 16 بسته به استانداردهای تولید و برند موردنظر شما، ممکن است بین 17 تا 20 کیلوگرم باشد. اهمیت دانستن وزن میلگرد 16 در آمارتوربندی سازه ها بسیار بالاست و باعث می شود تا هزینه های ساخت هر پروژه و پی ریزی بنا را بتوان بهتر و دقیق تر تخمین زد.

وزن میلگرد 18

میلگرد 18، به دلیل قطر و مقاومت مطلوبی که دارد، به‌عنوان یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد در صنایع مختلف ازجمله ساختمان‌سازی به شمار می‌آید. وزن این میلگرد معمولاً بین 23 تا 25 کیلوگرم است.

وزن میلگرد ساده

با توجه به اینکه در محاسبه وزن میلگردهای ساده و آجدار و کلاف‌ها از فرمول یکسان استفاده می‌شود، با داشتن شعاع و طول میلگرد ساده موردنظر خود می‌توانید وزن آن را به‌راحتی به دست بیاورید. مقدار به‌دست‌آمده به‌عنوان وزن استاندارد شناخته می‌شود و کمتر بودن وزن میلگرد موردنظر شما از مقدار استاندارد، در بسیاری موارد می‌تواند نشان‌دهنده تقلبی یا بی‌کیفیت بودن آن باشد.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

وزن میلگرد به‌عنوان یکی از مهم‌ترین معیارهای تشخیص کیفیت آن به شمار می‌آید. محاسبه وزن استاندارد به شما کمک می‌کند تا تقلبی یا نامرغوب بودن میلگرد را به‌راحتی تشخیص دهید.”

وزن واحد طول میلگرد

برای محاسبه جرم این محصول فولادی، علاوه بر توجه به سایز و برند تولید کننده، طول هر شاخه میلگرد نیز اهمیت بالایی دارد. معمولا در جدول وزن میلگرد، طول هر مقطع را 12 متری و استاندارد قرار می دهند؛ در این صورت وزن واحد طول میلگرد براساس میلگردهای شاخه 12 متری داریم؛ چنانچه مقاطع شما طول کمتر یا بیشتری داشته باشند، می توانید براین اساس وزن آن را کم یا زیاد کنید.

جدول وزن میلگرد

در ستون اول جدول زیر اسم برندها و در سطر اول سایزهای مختلف میلگرد را مشاهده می‌کنید؛ در واقع وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف، متفاوت است که همین عامل باعث تفاوت کیفیت و نرخ آن‌ها است، مثلا قیمت میلگرد بناب به خاطر اختلاف وزنی، با نرخ میلگرد اصفهان متفاوت خواهد بود.

جدول وزن هر شاخه میلگرد در برندهای مختلف(kg)

وزن۸۱۰۱۲۱۴۱۶۱۸۲۰۲۲۲۵۲۸۳۲
هر شاخه (kg)
ذوب آهن اصفهان۴٫۷۴۷٫۳۹۲۱۰٫۶۵۶۱۴٫۵۲۱۸٫۹۶۲۴۲۹٫۶۴۳۵٫۷۶۴۶٫۲۵۷٫۹۶۷۵٫۷۲
کویر کاشان ۷٫۵۱۱۱۴٫۸۱۹٫۲۲۴٫۶۳۰۳۶۴۶٫۴۵۸٫۵۷۶
اهواز۴٫۵ ۱۰٫۵۱۵۲۰۲۵۳۰    
نیشابور   ۱۴٫۲ - ۱۴٫۶۱۸٫۸- ۱۹٫۲۲۴۲۹-۲۹.۴۳۶-۳۶.۴۴۶٫۸- -۴۷.۲۵۷٫۸- ۵۸.۵ 
سیرجان  ۱۰-۱۰.۵۱۳-۱۳.۴۱۷٫۵۲۲٫۵     
شاهین بناب۴٫۴۴۷٫۰۷-۷.۳۱۱۰٫۱۹-۱۰.۵۴۱۳٫۸۸-۱۴.۳۶۱۸٫۲۹-۱۸.۷۷۲۳٫۱۶-۲۳.۷۶۲۸٫۶۰-۲۹.۳۵۳۴٫۵۰-۳۵.۴۱۴۴٫۷۵-۴۵.۵۷۵۵٫۹۲-۵۷.۳۹۷۳٫۰۵-۷۴.۹۸
ظفر بناب۴٫۲۶٫۲۱۰٫۲۱۳٫۶۱۷٫۳۲۲٫۱۲۸۳۵٫۵۴۵٫۹  
حسن رود۴٫۷۶٫۹۱۰۱۳٫۷۱۸۲۲٫۹۲۹٫۶    
آذر فولاد امین۴٫۴۱۷۱۰٫۱۳۱۳٫۹۱۸٫۱۳۲۳۲۸٫۳۳۴٫۲۴۴٫۶۵۶۷۳٫۱
میانه   ۱۴٫۵۱۹۲۴۲۹٫۵۳۶۴۶٫۵  
امیرکبیر خزر  ۱۰٫۷-۱۱.۱۱۳٫۷- ۱۴.۲۱۸- ۱۸.۵۲۴۲۸- ۲۹    
آریان فولاد ۷۱۰۱۴۱۸۲۳   ۳۰ 
کاوه تیکمه داش۴٫۵۹۶۷٫۲۸۴۱۰٫۱۵۲۱۳٫۸۶۱۸٫۹۶۲۳٫۲۸۲۸٫۴۳۴٫۴۱۴۴٫۸۸۵۶٫۸۸۷۴٫۴
شاهرود    ۱۸- ۱۹.۵۲۴-۲۵۲۹٫۵-۳۱    
ارگ تبریز   ۱۴٫۵۱۸٫۵-۱۹۲۳-۲۴۲۹٫۵۳۵-۳۵.۵   
شمس تهران  ۹٫۵-۱۰        
دماوند   ۱۵۱۷-۱۸      
کرمان    ۱۹      
الیگودرزکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلوییکلاف ۵۰۰ کیلویی        
شیرازکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلوییکلاف۳۲۰کیلویی       

 

وزن میلگرد اصفهان و ۱۹ برند دیگر در جدول بالا در سایزهای ۸ تا ۳۲ آورده شده است. همچنین برای محاسبه آنلاین وزن میلگرد می‌توانید به صفحه قیمت میلگرد مراجعه کنید.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“از آن‌جاکه وزن میلگرد کارخانه‌های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد، اطلاع از وزن هر سایز میلگرد و محاسبه آن به روش فرمولی و استفاده از جدول وزن اهمیت بالایی دارد. کمک گرفتن از جدول وزن میلگرد، باتوجه به‌اینکه عامل وزن، یکی از فاکتورهای موثر بر تعیین قیمت میلگرد است؛ برای تعیین هزینه نهایی پروژه ها اهمیت دارد.”

جدول وزن میلگرد شاخه ۱۲ متری طبق استاندارد جهانی براساس سایز 
 

جدول وزن میلگرد را در تصویر می توانید مشاهده کنید.

محاسبه وزن میلگرد

روش محاسبه وزن میلگرد و فرمول محاسبه وزن، به این‌صورت است که ابتدا باید سطح مقطع را در طول میلگرد ضرب کنیم تا حجم آن به دست آید. پس از محاسبه حجم میلگرد بر حسب سانتی متر مکعب، کافی است چگالی فولاد را در واحد سطح ضرب کنیم. چگالی فولاد کربنی بدون آلیاژ به دلیل میزان بالای آهن آن به چگالی آهن خالص جذب می شود. چگالی آهن 8.7 گرم بر سانتی متر مکعب است؛ البته وزن میلگرد فولادی نیز با فرمول های زیر قابل مقایسه است. چگالی میلگرد فولادی نیز برابر با چگالی آهن در نظر گرفته می شود. وزن هرشاخه به اندازه و طول اختصاص داده شده به هر شاخه بستگی دارد. 

برای محاسبه وزن میلگرد می توان از فرمول زیر استفاده کرد:


وزن میلگرد = 1000 / (شعاع * شعاع * 3.14 * ارتفاع * 7.8)


در فرمول فوق، شعاع و طول بر حسب میلی متر وارد شده و عدد 8.7 نشان دهنده چگالی فولاد است. اهمیت محاسبه وزن میلگرد با استفاده از فرمول یا جدول وزن میلگرد مهم است، زیرا برخی از تولیدکنندگان میلگرد، میلگردهایی غیراستاندارد با وزن کم تولید می کنند. این یراق آلات با جداول وزن میلگرد مطابقت ندارد و دارای خواص مکانیکی بر خلاف نیاز مشتری است.
چنین میلگردی در هنگام استفاده در فرآیندهای ساختمانی یا صنعتی نمی تواند بار مورد نیاز را تحمل کند و منجر به خسارات اقتصادی و جانی می شود.

محاسبه وزن میلگرد آجدار

در محاسبه وزن میلگردهای آج‌دار و ساده از یک فرمول یکسان استفاده می‌شود. وزن انواع میلگرد آجدار و ساده حتی اگر از حد استاندارد پایین‌تر باشد نیز ممکن است به کیفیت آن آسیبی وارد نشود. حتی برخی میلگردهای از کیفیت بالاتری برخوردارند و به دلیل سبک بودن، جابجایی آن‌ها آسان‌تر است.

سخن پایانی

در این مطلب درباره اهمیت استفاده از جدول وزن میلگرد و نحوه محاسبه وزن این محصول فولادی با استفاده از فرمول و جدول آشنا شدیم. شما می‌توانید برای خرید میلگرد و سایر محصولات فولادی از آهن آنلاین با کارشناسان فروش این مجموعه با شماره 02154712 تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

محاسبه وزن میلگرد با فرمول راحت‌تر است یا استفاده از جدول وزن میلگرد؟

استفاده از جدول وزن میلگرد، برای به دست آوردن وزن میلگرد، روشی راحت‌تر است؛ زیرا برای محاسبه آن از طریق فرمول، نیاز به عدد دقیق قطر سطح مقطع داریم.

وزن میلگرد برندهای مختلف بازار یکسان است؟

خیر، طبق جدول وزن میلگرد، مقاطع هم سایز برندهای مختلف با یکدیگر اختلاف وزن دارند. مثلا وزن میلگرد 16 در دو برند مختلف، متفاوت خواهد بود.

لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما