آهن آنلاین

تفاوت‌ های تیرآهن INP ،IPB ،IPE

تفاوت‌ های تیرآهن INP ،IPB ،IPE

تیرآهن و محصولات فولادی مهم‌ترین بخش از صنعت ساختمان‌سازی را تشکیل می‌دهند. این محصولات، استحکام و مقاومت را برای ساختمان‌های ما به ارمغان می‌آورند. با گذشت زمان و پیشرفت علم مهندسی، انواع مختلفی از تیرآهن وارد بازار شده‌اند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فردی از خود ارائه می‌دهند. در این مطلب تفاوت انواع تیرآهن‌های IPB، IPE و INP را بررسی خواهیم کرد. 

نحوه تشخیص انواع تیرآهن

تیرآهن‌ها به‌طورکلی به دو دسته I شکل و H شکل تقسیم‌بندی می‌شوند. این نوع از دسته‌بندی به تفاوت در شکل ظاهری و مقاومت کششی آن‌ها برمی‌گردد. در گذشته تیرآهن‌ها تنها شبیه به حرف انگلیسی I تولید می‌شدند. به این معنی که طول بال‌هایشان از طول جان آنها کمتر بود. اما در قرن بیستم تحولی در تولید تیر آهن رخ داد و آن، تولید تیرهای آهن H شکل بود که در آن‌ها طول بال‌ها با طول جان یکسان بود. 

در واقع این محصولات سطح مقطع مربعی دارند. تیرهای آهن H شکل برای سرعت بخشیدن به روند پروژه، افزایش استحکام و مقاومت سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با این مقطع فولادی به مقاله تیرآهن چیست وانواع آن مراجعه کنید.

برای تشخیص تفاوت این دو نوع از تیرآهن کافی است به سطح مقطع آن‌ها نگاهی بیندازید:
 

طبق تصویر زیر می توانیم ببینیم تیرآهن ای ان پی ا پی ای و ای پی بی چه تفاوت خهایی با یکدیگر دارند

 

نحوه تولید تیرآهن

تیرآهن برای اولین بار در سال 1849 تولید شد. فرایند تولید تیرآهن به دو روش انجام می‌شود: یک روش که به وسیله جوشکاری تیرآهن تولید می‌شود به این صورت است که چند تخته آهن به عرضی که می‌خواهیم در کنار هم قرار می‌دهیم و دو شاخه آهن نیز در اطراف گذاشته، یک شکل H درست می‌کنیم و سپس تیرآهن را به وسیله جوش دادن آهن‌های کنار هم گذاشته شده تولید می‌کنیم. در روش دوم استفاده از کوره‌های حرارتی است به این صورت که ورق‌های فولاد را در درون کوره تا دمای 1100 درجه حرارت می‌دهیم؛ سپس فولاد خمیری شده در میان غلتک‌ها قرار می‌گیرد که بدنه تیرآهن را به نوار باریکی تبدیل می‌نماید و لبه‌‌های اطراف آهن ‌‌طی محاسبات استاندارد به وسیله غلتک‌های کناری خط تولید می‌شود.

به طور کلی از کربن برای افزایش مقاومت تیرآهن و رسانش گرمایی بهتر استفاده می‌شود. استفاده از تیرآهن کربنی در راه‌آهن و ریل‌ها معمول است. نوع دیگری از تیرآهن‌ها، اصطلاحا در بازار تیرآهن فولادی است که زنگ نزن می‌باشد. در واقع، درصد بالای کروم در آن موجب می‌شود این تیرآهن در برابر خوردگی مقاومت نماید.

تیرآهن‌های فولادی زنگ نزن در ساختمان‌سازی و پل‌سازی کاربرد دارند که می‌توانند در قیمت تمام شده تاثیر بگذارند. اکثر مهندسان و طراحان برای محاسبه هزینه تمام شده، همیشه قیمت تیرآهن را رصد می‌کنند.

تیرآهن‌ها که به I-beam معروف هستند به سه مدل مختلف در مارکت‌های فروش یافت می‌شود.

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن INP یا IPN
 • تیرآهن IPB

شکل ظاهری تیرآهن

تیرآهن‌ها در مقطع برشی همانند شکل زیر خواهند بود.

 • Flange: دو لبه کناری تیرآهن را بال یا Flange می‌گویند. (معادل فارسی Flange، کلمه بال است). بال‌ برای فشرده‌سازی و افزایش استحکام تیرآهن در برابر نیروی خمشی درنظر گرفته می‌شوند.
 • Web: به صفحه نازک میان تیرآهن که ضخامت کمی دارد، Web یا جان گفته می‌شود. جان برای کاهش تنش برشی در تیرآهن در نظر گرفته می‌شود.

طراحی تیرآهن

در طراحی و استفاده از تیرآهن معیارهایی را در نظر می‌گیرند که عبارتند از:

تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن طبق استاندارد I Profile Eroeenne ساخته می‌شود که در بین تولیدکنندگان ایرانی و بعضاً اروپایی از محبوبیت بالایی برخوردار است. طول بال‌های این محصول که در دسته محصولات I شکل قرار می‌گیرد، اندکی کوتاه‌تر از مدل‌های دیگر است که باعث می‌شود در اتصالات به‌سادگی مورد استفاده قرار بگیرد. نکته مهم این است که در استاندارد IPE، ضخامت بال‌ها برخلاف INP کاملاً یکسان است.

به این محصول فلزی پروفایل نیم‌پهن موازی و یا بال متوسط نرم اروپایی گفته و به روش نورد گرم و اکسترود و در استانداردهایEN10365 -EN10034) ) تولید می‌شود. این محصول بین مهندسان ساختمانی طرفداران زیادی دارد. در تیرآهنIPE) ) سطح مقطع به شکل (I) است که ضخامت بال‌ها یکنواخت بوده و تغییری ندارد. تیرآهن IPE در ارتفاع متفاوت تولید می‌گردد که این ارتفاع از 8 تا 60 سانتی‌متر متغیر است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع می‌توانید به مقاله تیرآهن IPE چیست و انواع آن مراجعه کنید.

 

در این تصویر می توانید شاهد تفاوت ظاهری ای بیم و اچ بیم باشی

 

تیرآهن IPN یا INP

این تیرآهن که به تیرآهن نیم‌پهن معروف است و در بازار هم به نام IPN و هم INP شناخته می‌شود، شکل سطح مقطع در دو بال آن به صورت شیب‌دار است که در نقطه تلاقی بال (میله افقی) با (جان) میله عمودی به صورت ضخیم بوده که به سمت بیرون تیرآهن نازک و شیبدار می‌شود. شیب بال در سطح داخلی بال حدود 0.14 و استاندارد این نوع تیرآهن، استاندارد چین و روسیه است.

مزیت تیرآهن IPE نسبت به INP:

 • عرض بال در IPE بیشتر از IPN است؛ به همین دلیل مقاومت بیشتری نسبت به IPN دارد.
 • به دلیل یکسان بودن و یا موازی بودن سطح خارجی و داخلی بال در IPE اتصال بهتری نسبت به IPN دارد.
 • IPE نسبت به INP داراری وزن کمتر و راندمان مقاومتی بیشتر است.

تیرآهن INP

INP استاندارد محبوب در کشورهایی همچون چین و روسیه است. در این نوع از تیرهای آهن که I شکل هستند، ضخامت بال‌ها با دور شدن از جان به آرامی کاهش پیدا می‌کند. نازک شدن ضخامت جان، باعث می‌شود که این محصولات مقاومت کمتری از خود نشان بدهند و همچنین وزن پایین‌تری داشته باشند؛ بنابراین قیمت آنها نیز می‌بایستی کمتر باشد. برای آشنایی بیشتر با این مقاله، می‌توانید به صفحه تیرآهن INP مراجعه کنید. 

تیرآهن IPB

این محصول همانند تیرآهن، H شکل است و سطح مقطع مربعی شکلی دارد و ضخامت بال‌ها نیز در تمام طول آن یکسان است. تیرآهن ،IPB سرعت بالایی در نصب داشته و با آنکه وزن بیشتری نسبت به سایر تیرآهن‌ها دارد، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های پروژه می‌شود؛ چرا که با استفاده از این محصول به تعداد تیرآهن کمتری نیاز خواهید داشت. عملیات جوشکاری و ماشین‌کاری نیز روی این محصولات ساده‌تر و سریع‌تر انجام می‌گیرد. 

 این تیرآهن به چهار مدل بر اساس وزن تقسیم‌بندی می‌شود:

 • تیرآهن با وزن متوسط: که همان IPB و در نرم اروپاییHEB گفته می‌شود. ارتفاع جان و طول بال تا شماره 30 آن یکسان است. پهنی تیرآهن IPB20 دارای طول بال 20 و ارتفاع جان 20 است. از شماره 30 به بالا عرض بال هیچ تغییری نمی‌کند و ارتفاع جان افزایش پیدا می‌کند.
 • تیرآهن سبک: به تیرآهن سبک در این مدل IPBL و در نُرم اروپایی به آن HE-A گفته می‌شود. این تیرآهن ارتفاع واقعی کمتر از ارتفاع اسمی دارد؛ برای همین وزن این تیرآهن نیز دچار تغییراتی خواهد بود.
 • تیرآهن سنگین: این تیرآهن با اختصارIPBV شناخته می‌شود که معادل اروپایی آن HE-M است. ارتفاع واقعی این تیرآهن کمی از ارتفاع اسمی آن (ارتفاع IPB هم‌شماره) کمتر است.
 • تیرآهن IB: این تیر آهن از شماره 10 تا 18 ساخته می‌شود. سطح داخلی بال‌های این تیرآهن کمی شیب‌دار است.

مواردی که تیرآهن‌‌های IPB ، IPE و INP را از یکدیگر تفکیک می‌کند

تیرآهن‌های IPB، IPE و INP تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. در زیر به برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های این محصولات اشاره کرده‌ایم:

استاندارد

محصولات IPE عموماً تحت استاندارد DIN آلمان مانند DIN1025 تولید می‌شوند. تیرآهن‌های با استاندارد INB نیز که در سه دسته سبک، سنگین و فوق سنگین قرار می‌گیرند، دارای سه گرید ST52، ST37 و ST44 هستند که مورد اخیر در ایران محبوبیت بالاتری دارد. 

کاربرد

تیرهای آهن IPB، سطح مقطع بزرگ‌تری دارند که به دلیل کمتر بودن میزان تنش وارده بر آن‌ها، انتخاب بهتری برای ستون ساختمان هستند. همچنین برای استفاده در طول‌های بالاتر از 30 متر، توصیه می‌شود از تیرآهن H یا همان IPB استفاده شود. از طرف دیگر، تیر آهن‌های IPE و  INP در ساخت ساختمان‌ها و پل‌ها گزینه‌های محبوب‌تری هستند. این در حالی است که تیر آهن H در این پروژه‌ها می‌تواند به‌عنوان ستون یا تکیه‌گاه مورد استفاده قرار بگیرد. 

قیمت

قیمت تیرآهن به‌طور ویژه به وزن آن بستگی دارد. به‌طورکلی برای تیرهای با سایز یکسان، به ترتیب، IPB، IPE و INP بیشترین وزن و به‌ تبع آن بیشترین قیمت را دارند. اما به دلیل اینکه این محصولات در سایزهای مختلف تولید می‌شوند، هر کدام می‌توانند قیمت‌های متفاوتی داشته باشند.

 مشخصات ظاهری

از نظر ظاهری می‌توان گفت که در تیر IPB بال‌ها با هم موازی بوده و طول آن‌ها با طول جان برابر است. به‌عبارت‌دیگر، سطح مقطع آن شبیه به حرف H است. در مقابل، تیرآهن IPE بال‌های کوتاه‌تری دارد؛ اما همچنان بال‌ها با هم موازی هستند. با نگاه به سطح مقطع این محصول، حرف I را می‌بینیم. تیرهای آهن INP نیز به شکل I هستند با این تفاوت که بال‌ها دیگر با هم موازی نیستند. چرا که ضخامت آن‌ها متغیر است و با دور شدن از مرکز تیر، باریک‌تر می‌شوند. 

مشخصات فنی

مشخصات فنی مقاطع فولادی عموماً طبق جدول اشتال بررسی می‌شود. در این جدول، جرم، نیروهای تنشی و کششی، ممان اینرسی و سایر فاکتورهای مربوط به تیرهای آهن بررسی می‌شود تا مهندسین با توجه به نیازهای هر پروژه، دست به انتخاب مناسب بزنند.

 سخن پایانی

محصولات فولادی به ویژه تیر آهن از تنوع بالایی برخوردارند تا نیازهای روزافزون صنایع ساختمان‌سازی و عمرانی به خوبی برآورده کنند. در این راستا سه مورد از مهم‌ترین تیر‌های روز دنیا را در این مطلب معرفی کردیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص انتخاب و قیمت تیرآهن می‌توانید با کارشناسان آهن آنلاین تماس بگیرید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با پاسخ سؤالات خود دست یابید. 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر