آخرین تحلیل‌ها
فرایند تولید تیرآهن

فرایند تولید تیرآهن

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 30 مهر 13980

فرایند تولید تیراهن نیز مانند بسیاری دیگر از پروفیل‌ها شامل فرایند نورد گرم می‌شود. این مقطع فلزی به اندازه‌ای در ساختمان سازی پر کاربرد است که قیمت تیرآهن را می‌توان یکی از وزنه‌های سنگین در قیمت مسکن دانست. همچنین روش تولید این نوع پروفیل، تاثیر بسیاری در کیفیت محصول نهایی دارد. در ادامه نحوه تولید تیرآهن را به طور کامل شرح خواهیم داد.

 

در فرایند تولید تیرآهن از بلوم به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

 

فرایند تولید تیرآهن چگونه است؟

نورد گرم مهمترین مرحله فرایند تولید تیرآهن است. باید در نظر داشته باشید که اندازه و استاندار تیرآهن موجب تغییر در فرایند کلی تولید نمی‌شود و برای تمام انواع این محصول، نحوه تولید تقریبا یکسان است.

در روش نورد گرم که بسیاری از مقاطع فلزی توسط این روش تولید می‌شوند و یک روش بسیار رایج برای شکل‌دهی محصولات فلزی به حساب می‌آید، از بلوم یا شمشه‌های فلزی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. شمشه یا بلوم (Bloom) یک فراورده میانی در صنعت فلزات به حساب می‌آید که طول سطح آن کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع است. بلوم فولادی در ساخت مقاطع فلزی از جمله تیرآهن، ریل، ناودانی و نبشی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

در فرایند تولید تیرآهن، شمشه که سطح مقطع آن با توجه به نوع محصول خروجی تعیین می‌شود وارد کوره می‌شود تا به حرارت مورد نظر که چیزی حدود ۱۱۰ درجه سانتی گراد است برسد. در مرحله بعد شمشه‌های حرارت دیده وارد قفسه‌های نورد خواهند شد تا با گذشت از مراحل مختلف به تدریج سطح مقطع آنها کاهش یابد و شکل مورد نظر را به خود بگیرند. محصول باید از ۳ قفسه نورد ابتدایی، میانی و پایانی عبور کند تا شکل مورد نظر را به خود بگیرد.

در قفسه نورد ابتدایی سطح مقطع شمشه کاهش می‌یابد و به طول آن افزوده می‌شود. قفسه‌های میانی و پایانی نیز وظیفه تغییر شکل محصول به فرم مورد نظر را بر عهده دارند و بعد از آن تیرآهن به طول‌های مورد نظر برش خواهد خورد و برای بسته‌بندی آماده می‌شود.

 

استفاده از تیرآهن در سازه‌های فلزی

 

فرایند تولید تیرآهن لانه زنبوری

به منظور تولید تیرآهن لانه زنبوری، ابتدا عملیات نورد صورت می‌گیرد سپس جان آن را به شکل ذوزنقه خط کشی می‌کنند. در مرحله‌ بعد به منظور جلوگیری از تغییر شکل تیرآهن در نقاط مختلف تک خال جوش می‌زنند تا بتوانند آن را روی یک شاسی افقی مستقر کنند؛ در مرحله بعد، با دستگاه برش قسمت خط کشی شده را برش داده، دندانه‌های بالا و پایین را مقابل هم می‌گذارند و آن را از دو سمت با جوش پر می‌نمایند.

تاریخ انتشار: شنبه 19 امرداد 1398
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه