آهن آنلاین

فرایند تولید تیرآهن

فرایند تولید تیرآهن

فرایند تولید تیراهن نیز مانند بسیاری دیگر از پروفیل‌ها شامل فرایند نورد گرم می‌شود.. روش تولید این نوع پروفیل، تاثیر بسیاری در کیفیت محصول نهایی دارد. در ادامه نحوه تولید تیرآهن را به طور کامل شرح خواهیم داد.

فرایند تولید تیرآهن چگونه است؟

نورد گرم مهمترین مرحله فرایند تولید تیرآهن است. باید در نظر داشته باشید که اندازه و استاندار تیرآهن موجب تغییر در فرایند کلی تولید نمی‌شود و برای تمام انواع این محصول، نحوه تولید تقریبا یکسان است. این مقطع فلزی به اندازه‌ای در ساختمان سازی پر کاربرد است که قیمت تیرآهن را می‌توان یکی از وزنه‌های سنگین در قیمت مسکن دانست

در روش نورد گرم که بسیاری از مقاطع فلزی توسط این روش تولید می‌شوند و یک روش بسیار رایج برای شکل‌دهی محصولات فلزی به حساب می‌آید، از بلوم یا شمشه‌های فلزی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. شمشه یا بلوم (Bloom) یک فراورده میانی در صنعت فلزات به حساب می‌آید که طول سطح آن کمتر از ۲۳۰ سانتی‌متر مربع است. بلوم فولادی در ساخت مقاطع فلزی از جمله تیرآهن، ریل، ناودانی و نبشی به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.

 

در این مقاله فرایند تولید تیرآهن را توضیح می‌دهیم

 

در فرایند تولید تیرآهن، شمشه که سطح مقطع آن با توجه به نوع محصول خروجی تعیین می‌شود وارد کوره می‌شود تا به حرارت مورد نظر که چیزی حدود ۱۱۰ درجه سانتی گراد است برسد. در مرحله بعد شمشه‌های حرارت دیده وارد قفسه‌های نورد خواهند شد تا با گذشت از مراحل مختلف به تدریج سطح مقطع آنها کاهش یابد و شکل مورد نظر را به خود بگیرند. محصول باید از ۳ قفسه نورد ابتدایی، میانی و پایانی عبور کند تا شکل مورد نظر را به خود بگیرد. 

در قفسه نورد ابتدایی سطح مقطع شمشه کاهش می‌یابد و به طول آن افزوده می‌شود. قفسه‌های میانی و پایانی نیز وظیفه تغییر شکل محصول به فرم مورد نظر را بر عهده دارند و بعد از آن تیرآهن به طول‌های مورد نظر برش خواهد خورد و برای بسته‌بندی آماده می‌شود.

فرایند تولید تیرآهن لانه زنبوری

به منظور تولید، ابتدا عملیات نورد صورت می‌گیرد سپس جان آن را به شکل ذوزنقه خط کشی می‌کنند. در مرحله‌ بعد به منظور جلوگیری از تغییر شکل تیرآهن در نقاط مختلف تک خال جوش می‌زنند تا بتوانند آن را روی یک شاسی افقی مستقر کنند؛ در مرحله بعد، با دستگاه برش قسمت خط کشی شده را برش داده، دندانه‌های بالا و پایین را مقابل هم می‌گذارند و آن را از دو سمت با جوش پر می‌نمایند. به منظور آشنایی بیشتر با این نوع تیرآهن می‌توانید به صفحه تیرآهن لانه زنبوری چیست مراجعه کنید.

 

فرآیند تولید تیرآهن به چه شکل است ؟ توضیح کامل آن در این مقاله

 

سخن پایانی

در این مقاله با روند تولید انواع تیرآهن آشنا شدیم؛  اگر مایل‌اید بیشتر با این مقطع فولادی آشنا شوید می‌توانید به مقاله تیرآهن چیست و انواع آن مراجعه کنید تا اطلاعات کامل‌تری درباره تیرآهن به دست بیاورید.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر