آخرین تحلیل‌ها
کاربرد تیرآهن

کاربرد تیرآهن

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه 16 امرداد 13980

کاربرد تیرآهن به اندازه‌ای گسترده به حساب می‌آید که این مقطع فولادی را به یکی از معروف‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده‌است. باید بدانید تنوع کاربرد در این پروفیل بسیار بالا نیست اما حجم مصرف بسیار بالا تیرآهن در همان کاربردهای محدود، موجب شده این مقطع فلزی از اهمیت بالایی در صنعت ساختمان سازی برخوردار باشد؛ به طوری که قیمت تیرآهن یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت مسکن است.

 

مهمترین کاربرد تیرآهن را در می‌توان در ساخت اسکلت‌های فولادی دانست

 

کاربرد تیرآهن در صنعت ساختمان سازی

تیرآهن در واقع اصلی‌ترین المان ساختمان‌های اسکلت فلزی به حساب می‌آید. انواع مختلف این پروفیل از جمله IPE، INP و IPB یا بال پهن کاربرد مشابهی دارند و در ساخت اسکلت فلزی ساختمان به کار می‌روند و استفاده از هر کدام با توجه استانداردهای تاکید شده در قوانین و همچنین ارتفاع ساختمان متفاوت است. به عنوان مثال کاربرد تیرآهن لانه زنبوری برای مقاومت در برابر لنگر خمشی در طراحی‌ها قرار می‌گیرد و البته وزن سازه را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
در ساخت اسکلت ساختمان‌ در ابتدا از چدن و یا فولاد کم کربن استفاده می‌شد. با گذشت زمان، فولاد جایگزین این ۲ آلیاژ شد و در حال حاضر هنگام صحبت در مورد ساختمان‌های اسکلت فلزی، در واقع از سازه فولادی صحبت می‌کنیم. اسکلت فولادی مقاومت به مراتب بالاتری نسبت به اسکلت چدنی و یا حتی بتنی دارد و پیاده سازی سازه‌هایی با ارتفاع بسیار بالا بدون این مقطع فولادی امکان پذیر نیست.
یکی از مهمترین مزایای به کار بردن تیرآهن در اسکلت ساختمان را می‌توان امکان توسعه مجدد دانست و البته باید در نظر داشته باشید اجرا و نصب تیرآهن زمان کمتری نسبت به انواع دیگر اسکلت‌ها می‌گیرید.
مهمترین معایب کاربرد تیرآهن در سازه‌ها را شاید بتوان مقاومت پایین در دمای ۵۰۰-۶۰۰ درجه سانتیگراد دانست که امکان ایجاد فاجعه در زمان آتش سوزی را بالا می‌برد. خوردگی در برابر عوامل خارجی و تمایل به کمانش نیز از دیگر معایب استفاده از تیرآهن در اسکلت ساختمان است.

تاریخ انتشار: چهارشنبه 09 امرداد 1398
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه