آهن آنلاین

جدول وزن نبشی

جدول وزن نبشی

نبشی، یکی از مقاطع فولادی است که هم به صورت نورد گرم و هم به صورت نورد سرد تولید می شود؛ به علت کاربرد بالای این محصول در صنایع و ساختمان‌سازی، اطلاع از وزن نبشی به پیمانکاران کمک می‌کند تا تحمل سازه و میزان هزینه های لازم را تخمین بزنند. 

جدول وزن نبشی

نبشی، از نظر شکل ظاهری در دو دسته بال مساوی و نامساوی قرار دارد. جدول وزن نبشی بال مساوی در زیر آورده شده است. با در اختیار داشتن طول بال، طول شاخه و ضخامت نبشی مورد نظر می‌توانید به سادگی وزن نبشی را محاسبه کنید. جدول وزن نبشی نامساوی به دلیل تنوع در ابعاد و اینکه اغلب به صورت سفارشی برش داده می‌شود، آورده نشده است.

 

جدول وزن نبشی نامساوی

سایز نبشی (mm)

وزن هر متر (Kg/m)

طول بال (h/mm)

ضخامت بال (t/mm)

وزن شاخه ۶ متری (Kg/m)

وزن شاخه ۱۲ متری (Kg/m)

L30×۳۰×۳۱٫۳۶۳۰۳۸٫۱۶۱۶٫۳۲
L30×۳۰×۴۱٫۷۸۳۰۴۱۰٫۶۸۲۱٫۳۶
L35×۳۵×۴۲٫۰۹۳۵۴۱۲٫۵۴۲۵٫۰۸
L40×۴۰×۴۲٫۴۲ ۴۰ ۴ ۱۴/۵۲ ۲۹/۰۴
L40×۴۰×۵۲٫۹۷۴۰۵۱۷٫۸۲۳۵٫۶۴
L45×۴۵×۴٫۵۳٫۰۶۴۵۴٫۵۱۸٫۳۶۳۶٫۷۲
L50×۵۰×۴۳٫۰۶۵۰۴۱۸٫۳۶۳۶٫۷۲
L50×۵۰×۵۳٫۷۷۵۰۵۲۲٫۶۲۴۵٫۲۴
L50×۵۰×۶۴٫۴۷۵۰۶۲۲٫۸۲۵۳٫۶۴
L60×۶۰×۵۴٫۵۷۶۰۵۲۷٫۴۲۵۴٫۸۴
L60×۶۰×۶۵٫۴۲۶۰۶۳۲٫۵۲۶۵٫۰۴
L60×۶۰×۸۷٫۰۹۶۰۸۴۲٫۵۴۸۵٫۰۸
L65×۶۵×۷۶٫۸۳۶۵۷۴۰٫۹۸۸۱٫۹۶
L70×۷۰×۶۶٫۳۸۷۰۶۳۸٫۲۸۷۶٫۵۶
L70×۷۰×۷۷٫۳۸۷۰۷۴۴٫۲۸۸۸٫۵۶
L75×۷۵×۶۶٫۸۵۷۵۶۴۱٫۱۸۲٫۲
L75×۷۵×۸۸٫۹۹۷۵۸۵۳٫۹۴۱۰۷٫۸۸
L80×۸۰×۸۹٫۶۳۸۰۸۵۷٫۷۸۱۱۵٫۵۶
L80×۸۰×۱۰۱۱٫۹۸۰۱۰۷۱٫۴۱۴۲٫۸
L90×۹۰×۷۹٫۶۱۹۰۷۵۷٫۶۶۱۱۵٫۳۲
L90×۹۰×۸۱۰٫۹۹۰۸۶۵٫۴۱۳۰٫۸
L90×۹۰×۹۱۲٫۲۹۰۹۷۳٫۲۱۴۶٫۴
L90×۹۰×۱۰۱۳٫۴۹۰۱۰۸۰٫۴۱۶۰٫۸
L100×۱۰۰×۸۱۲٫۲۱۰۰۸۷۳٫۲۱۴۶٫۴
L100×۱۰۰×۱۰۱۵۱۰۰۱۰۹۰۱۸۰
L100×۱۰۰×۱۲۱۷٫۸۱۰۰۱۲۱۰۶٫۸۲۱۳٫۶

 

نبشی به عنوان یک مقطع فولادی مهم در مجموعه پروفیل‌های ساختمانی به صورت تکی یا مرکب جهت اتصالات بکار می‌رود. از انواع این اتصالات می‌توان به، پل‌ها به ستون‌ها، تیرآهن‌ها، بیم‌های باربر و اتصالات ستون‌ها به صفحات در فونداسیون اشاره کرد. همچنین در ساخت ستون‌ها و خرپاها نیز کاربرد دارد.

دو مشخصه اصلی این محصول فولادی اندازه بال‌ و میزان ضخامت آن است که در نامگذاری و بدست آوردن وزن این محصول فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو ضلع این پروفیل برهم عمود است و با حرف L در نقشه‌های ساختمانی نمایش داده می‌شود.

مجموعه آهن آنلاین قیمت نبشی را در انواع و سایزهای مختلف ارائه و عرضه می‌کند. به منظور اطلاع از قیمت‌ها به لیست قیمت این محصول در سایت مراجعه فرمایید.

وزن نبشی 4

نبشی های 4 معمولا در ابعاد 5*40*40 یا 4*40*40 در مجتمع های فولادی تولید می‌شوند؛ از آنجایی که قیمت این کالا وابستگی مستقیمی به وزن نبشی 4 دارد، خریداران در هنگام تهیه این مقطع به وزن توجه زیادی می کنند.

وزن نبشی 5

نبشی 5 از محصولات فولادی است که ابعاد آن 600*5*5 است؛ یعنی اندازه بال های این مقطع 5 سانتی متر و طول آن 6 متر است، وزن نبشی 5 بسته به کارخانه تولیدی این محصول بین 20 تا 23 کیلوگرم است. شما می توانید وزن دقیق این کالا را در جدول وزن نبشی مشاهده کنید. 

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“نبشی، یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف است و عامل وزن، بر قیمت نهایی این محصول فولادی اثرگذار است، به همین خاطر، اطلاع از وزن نبشی به خریداران کمک می کند تا برآورد قیمت مناسبی از هزینه های نهایی پروژه های خود داشته باشند. با کمک جدول وزن نبشی می توان به صورت سریع وزن هر سایز نبشی بال مساوی و بال نامساوی را به دست آورد. همچنین هنگام خرید این محصول می توانید با استفاده از جدول وزن نبشی، از اصل بودن نبشی خریداری شده، اطمینان حاصل نمایید.”

 

استفاده از جدول وزن نبشی، به تشخیص اصل یا تقلبی بودن این محصول کمک می کند.

 

فرمول محاسبه وزن نبشی

به‌دلیل کاربرد زیاد نبشی در ساختمان سازی و عمران، محاسبه وزن آن امری ضروری است. نبشی‌ها به دو صورت بال مساوی و نامساوی تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند، در نقشه‌های ساختمانی پس از حرف L سایز بال‌ها درج می‌شود از طرفی فرمول محاسبه وزن آنها متفاوت است. با فرمول‌های زیر به راحتی می‌توان وزن انواع نبشی بال مساوی (مانند وزن نبشی ۴) و نامساوی را محاسبه کرد.

فرمول کلی محاسبه وزن نبشی با استفاده از جدول اشتال:

طول نبشی (بر حسب متر) × وزن یک متر نبشی بر اساس ابعاد از جدول اشتال= وزن نبشی

برای محاسبه وزن نبشی بال مساوی و بال نامساوی بدون اطلاع از جدول اشتال نبشی می توانید از فرمول های زیر استفاده کنید:

فرمول محاسبه وزن نبشی بال مساوی:

1000/ [چگالی فولاد * طول بال * 2 * ضخامت * طول شاخه]= وزن یک شاخه نبشی بال مساوی

فرمول محاسبه وزن نبشی بال نامساوی:

1000/ [چگالی فولاد * مجموع طول دوبال* ضخامت * طول شاخه]= وزن یک شاخه نبشی بال نامساوی

سخن پایانی

از آنجاکه نبشی هم مانند سایر مقاطع فولادی بسیار پرکاربرد است، اطلاع از وزن آن برای خریداران این محصول بسیار اهمیت دارد؛ زیرا وزن بر قیمت نهایی نبشی اثر می گذارد. جدول وزن آهن آلات کمک می کند تا هنگام خرید این مقاطع فولادی برای پروژه ها، تصمیم گیری مناسبی داشته باشیم و بدانیم کدام برند، محصول موردنیاز را باکیفیت مناسب ارائه می دهد. در این مطلب به معرفی روش های محاسبه وزن این محصول با کمک جدول وزن نبشی و فرمول محاسبه وزن نبشی اشاره کردیم. 

سوالات متداول

روش های محاسبه وزن نبشی کدامند؟

برای به دست آوردن وزن نبشی می توانید از جدول وزن نبشی، فرمول محاسبه وزن و ابزار آنلاین مجموعه آهن آنلاین استفاده کنید.

چرا به دست آوردن وزن نبشی اهمیت دارد؟

وزن نبشی، اصلی ترین عامل برای تعیین ارزش این محصول است، همچنین اگر وزن این کالا کمتر از مقدار مورد نظر در جدول وزن باشد، ممکن است تقلبی باشد و کیفیت لازم را نداشته باشد.