آهن آنلاین

راهنمای خرید میلگرد

راهنمای خرید میلگرد

میلگردها از جمله مصالح ساختمانی پرکاربردی هستند که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه با گسترش فناوری، روش‌های متفاوتی برای تولید میلگرد در کیفیت‌های مختلف وجود دارد. ازاین‌رو برای خرید میلگرد نیاز به اطلاعاتی است که بتوان بهترین نوع میلگرد را متناسب با کاربرد خود خریداری کرد.
با توجه به اهمیت خرید میلگرد، در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد راهنمای خرید میلگرد بحث کنیم. می‌توان گفت نکات خرید میلگرد مربوط به دو بخش قبل از خرید و زمان خرید تقسیم می‌شود. به این صورت که اگر شما قصد خرید میلگرد برای پروژه ساختمانی خود را دارید، در قدم اول باید قبل از خرید، در مورد انواع میلگرد و کاربردهای آن اطلاعات به دست آورید.
بررسی برندهای مختلف و کیفیت محصول آن‌ها در قدم بعدی قرار می‌گیرد. پس از انجام این مراحل می‌توانید به صورت حضوری یا آنلاین، اقدام به خرید کنید. برای آشنایی بیشتر با راهنمای خرید میلگرد پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

نکات مهم قبل از خرید میلگرد

با توجه به‌ این‌که خرید میلگرد موردنياز برای یک پروژه، هزینه بالایی را شامل می‌شود بهتر است قبل از خرید، در مورد این محصول اطلاعات کافی به دست آورده باشید. مطمئنا در یک پروژه، اطلاعات مربوط به مشخصات فنی میلگرد مانند سایز و ابعاد و جنس آن را مهندسان پروژه اعلام می‌کنند. ازاین‌رو اگر شما نسبت به انواع میلگردها اطلاعات کافی داشته باشید، می‌توانید خرید مطمئن‌تر و با کیفیتی را انجام دهید. در زیر به چندمورد از اصطلاحات رایج در مورد انواع میلگرد اشاره می‌کنیم.

نوع میلگرد 

یکی از موارد مهم در راهنمای خرید میلگرد، توجه به انواع مختلف میلگرد است. به طور کلی میلگردهای موجود در بازار به صورت سه نوع، میلگرد آجدار، میلگرد ساده و کلاف موجود هستند. از بین این سه نوع، میلگرد آجدار یکی از پرکاربردترین انواع میلگرد است که در بسیاری از کاربردهای ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بنابراین در بسیاری از موارد برای نام بردن میلگرد آجدار، کلمه‌ی میلگرد را به تنهایی به کار می‌برند.
در ادامه از نکات خرید میلگرد، این نکته قابل ذکر است که برای نشان دادن نوع آج بر روی میلگرد آجدار، از اصطلاحات A2، A3 و A4 استفاده می‌کنند. به عنوان مثال میلگرد A2 دارای آج دوکی شکل است که به آج 340 معروف است. نوع آج در میلگرد A3 به صورت یکنواخت است که آج 400 ناميده می‌شود و میلگرد A4 نیز دارای آج مرکب به نام 500 است.
در برخی از پروژه‌ها نیز با توجه به شرایط و نوع کاربرد ممکن است از میلگرد ساده استفاده کنند. میلگرد ساده همان‌طور که از اسم آن مشخص است، فاقد آج است. از میلگردهای کلاف نیز جهت آرماتوربندی ستون‌ها استفاده می‌شود، این میلگردها که به صورت کلاف وجود دارند، در دو نوع ساده و آجدار تولید می‌شوند.

سایز میلگرد

یکی از اصطلاحات دیگری که در حین خرید میلگرد ممکن است با آن روبرو شوید، سایز میلگرد است. به طور کلی نامگذاری میلگردها به این صورت است که بعد از نام میلگرد، سایز آن بیان می‌شود. به عنوان مثال میلگرد 8، میلگرد 16، میلگرد 18 و… نمونه‌هایی از سایزهای مختلف میلگرد هستند. در واقع سایز میلگرد مربوط به قطر آن است که درکارخانه‌های تولیدکننده میلگرد کشور، امکان تولید از سایز 8 تا 40 میلی‌متر وجود دارد.
از نظر طولی نیز میلگردها به طور استاندارد در شاخه‌های 6 و 12 متری تولید می‌شوند. البته با توجه به نیاز مصرف‌کنندگان، میلگردهای با طول 3 تا 11.7 متر نیز در بازار موجود هستند که به میلگردهای نرمال معروف هستند.
با توجه به این‌که فروش انواع میلگرد بر اساس طول آن و به صورت شاخه‌ای انجام می‌شود، برای محاسبه‌ی هزینه‌ی آن نیاز به وزن میلگرد دارید. اطلاعات مربوط به محاسبه‌ی وزن میلگرد نیز در همه‌ی کارخانه‌ها وجود دارد که در صورت خرید، وزن میلگرد در اختیار خریدار قرار خواهد گرفت.

 

وزن میلگرد یکی از مواردی است که پیش از خرید باید به آن توجه کنیم.
وزن میلگرد یکی از مواردی است که پیش از خرید باید به آن توجه کنیم.

 

وزن میلگرد

همان‌طور که گفته شد وزن میلگردهای شاخه‌ای همانند میلگردهای کلاف که به صورت کیلویی بیان می‌شود، نیست. درواقع برای محاسبه وزن میلگردهای شاخه‌ای می‌توان از روش‌های زیر استفاده کرد.

● روش اول: در این روش می‌توان با استفاده از جدول وزن که توسط کارخانه سازنده بر حسب هر متر یا هر شاخه اعلام شده است، وزن را به دست آورد.
● روش دوم: استفاده از جدول اشتال میلگرد برای محاسبه وزن استاندارد میلگرد روش مناسبی است.
● روش سوم: در این روش، ابتدا باید یک نمونه کوچک از فروشنده درخواست کنید؛ در مرحله‌ی بعد، وزن نمونه را بر حسب گرم، تقسیم بر طول نمونه بر حسب میلی‌متر کنید.

عدد به دست آمده، وزن یک متر از میلگرد، بر حسب کیلوگرم است.

خرید میلگرد

از موارد دیگری که در راهنمای خرید میلگرد به آن توجه می‌شود، نکات مربوط به زمان خرید میلگرد است. در حالت کلی، خرید میلگرد در ایران از سه روش، خرید از کارخانه‌های تولیدکننده، بنگاه‌ها یا انبارداری و شرکت‌های بازرگانی امکان‌پذیر است. در زیر به طور مجزا در مورد هرکدام توضیح مختصری می‌دهیم.

خرید میلگرد از کارخانه های تولیدکننده 

یکی از مهم‌ترین نکات خرید میلگرد که به عنوان یک اصل کلی در مورد خرید همه‌ی محصولات صدق می‌کند؛ این است که همیشه خرید مستقیم و بدون واسطه از تولیدکننده اصلی، مقرون به صرفه‌تر است. بر این اساس بسیاری از مشتریان که حجم خرید آن‌ها بیشتر از یک تریلی است، تلاش می‌کنند که محصول خود را از تولیدکنندگان اصلی و با قیمت مناسب‌تری خریداری کنند.
البته خرید از برخی کارخانه‌ها نیز مشکلات خاص خود مانند محدودیت حداقل خرید، عدم عرضه روزانه محصول، عدم عرضه محصول به مصرف‌کننده نهایی، مسافت طولانی زمان خرید و… را دارد.

خرید میلگرد از بنگاه ها

می‌توان گفت خرید میلگرد از بنگاه‌ها، برای مشتریانی مناسب است که حجم خرید بالایی ندارند. با توجه به‌این‌که در انبارها یا بنگاه‌های خرید میلگرد، محدودیت حداقل خرید وجود ندارد، خریدار می‌تواند متناسب با نیاز خود، حتی یک شاخه میلگرد خریداری ‌کند. خرید میلگرد از این مراکز همچنین دارای دسترسی آسان و امکان ارسال بار با هزینه کمتر است.
در مقابل مزیت‌های خرید از این بنگاه‌ها، معایبی نیز وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به قیمت بالاتر آن‌ها، محدودیت در حجم بالای خرید و محدودیت انبارداری آن اشاره کرد.

خرید میلگرد از شرکت های بازرگانی 

در مقایسه با دو روش قبل، خرید از شرکت‌های بازرگانی روش مناسب‌تری است. در واقع با توجه به این‌که در اکثر شرکت‌های بازرگانی، شرایط ویژه‌ای جهت فروش محصولات خود لحاظ می‌کنند، خریدار می‌تواند با بهره‌مندی از این مزایا، خرید بهتری را انجام دهد.
به عنوان مثال ارائه خدماتی مانند مشاوره خرید، ضمانت جهت برگشت کالا در صورت مغایرت با فاکتور، ارسال سریع، امکان مقایسه قیمت تولیدکنندگان مختلف، صادر کردن فاکتور رسمی برای انواع شرکت‌ها، سازمان‌ها و اشخاص حقیقی و..‌. در این شرکت‌ها باعث جذب مشتری بیشتر می‌شود.
در این شرکت‌ها همچنین امکان خرید از تولیدکنندگانی که عرضه مستقیم به مصرف‌کننده را ندارند فراهم می‌شود. امکان خرید با حجم پایین نیز در این شرکت‌ها امکان‌پذیر است.

 

برای خرید میلگرد می توانید به صورت مستقیم آن را از درب کارخانه تهیه کنید.
برای خرید میلگرد می توانید به صورت مستقیم آن را از درب کارخانه تهیه کنید.

 

رعایت نکات مهم در حین خرید میلگرد

حال که با راهنمای خرید میلگرد، قبل از خرید و انواع مراکز خرید میلگرد آشنا شده‌اید، بهتر است نکات مهم در حین خرید را نیز در نظر بگیرید. در این صورت می‌توانید نسبت به خرید خود اطمینان بیشتری داشته باشید. می‌توان گفت از مهم‌ترین نکات خرید میلگرد، داشتن آگاهی و شناخت کافی نسبت به نوع محصول است. از این‌رو در نظر گرفتن موارد زیر به شما کمک می‌کند خرید با کیفیت‌تری داشته باشید.

توجه به کیفیت و نوع برند میلگرد

این‌روزها کارخانه‌های بسیاری به عنوان تولیدکننده مقاطع فولادی در سطح کشور، مشغول به کار هستند. ازاین‌رو بسیاری از این کارخانه‌ها نسبت به تولید میلگرد اقدام کرده‌اند. در این میان، برخی از آن‌ها، در فرایند تولید میلگرد، از شمش‌های فولادی با کیفیت بهتری استفاده کرده‌اند در نتیجه محصول نهایی از کیفیت بالاتری برخوردار است. بر اساس این مطلب، شناخت برندهای معتبر در تولید میلگرد با کیفیت، یکی از مهم‌ترین نکات در حین خرید محسوب می‌شود.

توجه به سبک و سنگین بودن میلگرد

به طور کلی میلگردهای تولید شده در ایران، بر اساس نوع کاربرد به دو صورت سبک و سنگین عرضه می‌شوند. به میلگردهایی سبک گفته می‌شود که وزن پایین‌تری نسبت به وزن استاندارد دارند. این میلگردها همچنین نسبت به حد استاندارد از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. میلگردهای سنگین نیز همان میلگردهای وزن استاندارد هستند.
یکی دیگر از نکات قابل توجه در راهنمای خرید میلگرد این است که بدانید بر اساس نوع کاربرد، کدام نوع میلگرد مناسب است. در این‌صورت می‌توانید با اطمینان خاطر، نسبت به خرید نوع میلگرد، بر اساس سبک و سنگین بودن آن اقدام کنید.

در نظر گرفتن بعد مسافت در حمل‌ ونقل محصول

از موارد مهم دیگری که در حین خرید باید به آن توجه شود، در نظر گرفتن بعد مسافت و هزینه حمل‌ونقل میلگرد است. در واقع براساس نوع سفارش، هزینه قابل توجه‌ای صرف حمل محصول از درب بنگاه، کارخانه یا شرکت به محل موردنظر شما می‌شود. در این صورت بهتر است قبل از قطعی کردن خرید خود، در مورد این موضوع حتما با فروشندگان محصول صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید جهت اطمینان بیشتر از مشاوران خرید در این زمینه کمک بگیرید.

توجه به قیمت میلگرد 

قیمت میلگرد نیز یکی از فاکتورهای مهم دیگری است که در حین خرید باید به آن توجه ویژه کرد. به نوعی می‌توان گفت کیفیت محصول با قیمت آن رابطه‌ی مستقیم دارد؛ هرچند در برخی موارد نیز نقض آن ثابت شده است و قیمت میلگرد بیشتر دلیل بر کیفیت بالاتر آن نیست. با این وجود بر اساس اطلاعات به دست آمده، در بسیاری از موارد خرید یک برند خوب و با کیفیت مستلزم صرف هزینه‌ی بیشتری خواهد بود. بنابراین توصیه می‌شود اگر قصد خرید یک محصول مطمئن از برند شناخته شده را دارید، نسبت به پرداخت درصد بالاتر قیمت در مقایسه با محصولات با کیفیت پایین‌تر، چندان واکنش نشان ندهید.

 

قیمت میلگرد یکی از فاکتورهای مهم برای خرید آن است.
قیمت میلگرد یکی از فاکتورهای مهم برای خرید آن است.

توجه به نرخ میلگرد 18

میلگرد 18 از آنجا که تقاضا بسیار زیادی در بازارآهن دارد در اکثر اوقات نسبت به مابقی سایزهای میلگرد نرخ بالاتری داشته و همچنین نوسان قیمت بالاتری نیز دارد؛ به همین خاطر پیشنهاد می‌شود قبل از خرید این مدل میلگرد حتما قیمت میلگرد 18 را استعلام بگیرید.  

نکات مهم بعد از خرید میلگرد

توجه به نکات مهم بعداز خریدن میلگرد نیز یکی دیگر از مواردی است که در راهنمای خرید میلگرد به آن اشاره می‌شود. ممکن است بعد از خرید میلگرد با خود بگویید، حال که میلگردهای با کیفیت، به محل تخلیه رسیده‌اند، کار شما تمام شده است. در صورتی که چنین نیست، در واقع بعد از خرید میلگرد و تخلیه بار نیز لازم است نکاتی را رعایت کنید تا بر کیفیت و طول عمر محصول خود بیافزایید.

تطابق اطلاعات فاکتور با میلگرد دریافتی

اگر میلگرد موردنظر خود را از شرکت‌های بازرگانی و تولیدکنندگان اصلی خریداری کرده‌اید، تا حدامکان می‌توانید نسبت به اصالت محصول خود اطمینان خاطر داشته باشید. با این وجود بهتر است به عنوان یک اصل، این نکته را در نظر بگیرید. قبل از تخلیه بار، حتما از تطابق لیبل روی میلگرد با اطلاعات داخل فاکتور اطمینان حاصل کنید.
برای اطمینان از اصالت محصول خود همچنین می‌توانید اطلاعات حک شده بر روی میلگرد را چک کنید.

تلاش در جهت حفظ بیشتر میلگرد

با توجه به این‌که جنس بیشتر میلگردهای تولید شده، از شمش‌های فولادی است که دارای آلیاژ از نوع فولاد ضدزنگ نیستند، به راحتی در برابر رطوبت و آب، دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. ازاین‌رو باید دقت کرد که شرایط و محیط نگهداری آن‌ها به گونه‌ای باشد که میلگردها کمترین صدمه را ببینید. رعایت نکات زیر تاثیر زیادی در افزایش طول عمر میلگردها خواهد داشت.

● تا حدامکان سعی کنید محل نگهداری میلگردها در محیطی باشد که در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند.
● به طور کلی خاک، گچ و مواردی از این قبیل، جذب کننده‌ی رطوبت هستند. بنابراین تا جایی که می‌شود از تماس این مواد با میلگرد جلوگیری به عمل آورید. در صورت قرار گرفتن میلگرد در معرض این مواد، سعی کنید در کوتاه‌ترین زمان، محل را پاکسازی کنید.
● از قرار گرفتن میلگرد در محیط‌های مرطوب یا خیس کردن میلگرد خودداری کنید.

 

راهنمای خرید میلگرد کمک می کند تا باتوجه به پروژه بهترین نوع آن را خریداری کنید.
راهنمای خرید میلگرد کمک می کند تا باتوجه به پروژه بهترین نوع آن را خریداری کنید.

 

سخن پایانی

میلگرد یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنایع مختلف است. این نوع مقطع بر اساس نوع کاربرد، دارای انواع مختلفی است که با استفاده از فرایندهای متنوعی تولید می‌شوند. به طور کلی برای ساخت میلگرد از 4 روش نورد سرد، نورد گرم، میکروآلیاژ و ترمکس استفاده می‌شود. هرکدام از این روش‌ها، منجر به تولید میلگردهایی با خواص منحصربه‌فرد می‌شوند. کاربرد میلگرد در صنعت زیاد است و از انواع آن برای رسیدن به اهداف گوناگون استفاده می شود.
در این مقاله تصمیم گرفتیم با بیان نکات مهم در راهنمای خرید میلگرد به شما کمک کنیم تا بتوانید خرید با کیفیتی را انجام دهید. به طور یقین با خواندن این مطالب متوجه شدید که برای داشتن یک خرید مطمئن، علاوه بر این‌که باید قبل از خرید میلگرد، نسبت به آن اطلاعات نسبی کسب کرد، در حین خرید و بعد از آن نیز، رعایت نکاتی الزامی است. 
قیمت میلگردها بر اساس وزن آن‌ها محاسبه می‌شود، از این‌رو با توجه به این‌که خرید میلگردها به صورت شاخه‌ای انجام می‌شود، در حین خرید باید نسبت به محاسبه‌ی وزن، دقت کافی داشت.
در پایان امیدواریم این مقاله برای‌تان مفید واقع شده باشد و افزایش اطلاعات و آگاهی شما در زمینه خرید میلگرد را به دنبال داشته باشد.

 

سوالات متداول راهنمای خرید میلگرد

در ادامه، راهنمای خرید ارائه شده تعدادی از سوالات متداول مطرح شده از سمت مشتریان را آورده‌ایم تا شاید با پاسخ به آنها شما را در امر خرید راهنمایی کنیم.

۱- وزن بندیل‌های کارخانه‌های تولید میلگرد در ایران چه مقدار است؟

به جز کارخانه ذوب آهن اصفهان که دارای بندیل‌هایی با وزن ۴۵۰۰ کیلوگرم تا ۵۰۰۰ کیلوگرم است، سایر کارخانه‌ها دارای بندیل‌هایی با وزن ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم هستند.

۲- برای اطلاع از تغییرات قیمت میلگرد باید به کجا مراجعه کنیم؟ 

تغییرات قیمت این محصول را می‌توانید در صفحه نمودار قیمت میلگرد مشاهده کنید.

۳- تفاوت گرید A2 و A3 چیست؟

میلگرد A3 دارای تنش تسلیم حداقل ۴۰۰ مگاپاسکال است و در مقایسه با میلگرد A2 تردتر و سخت‌تر است. دلیل سختی بیشتر آن بالاتر بودن درصد کربن آن است. بالاتر بودن درصد کربن قابلیت جوشکاری میلگردهای A3 را نسبت به A2 کاهش داده است.

۴- هزینه بنگاه داری میلگرد چقدر است؟

هزینه بنگاه‌ داری به ازای هر کیلوگرم ۴۵ تومان می‌باشد.

۵- بهترین کیفیت، سبک‌ترین برند و ارزان‌ترین برند‌های میلگرد کدام برندها هستند؟

بهترین برند: ذوب آهن اصفهان

ارزان‌ترین برند: میلگرد سمنان

سبک‌ترین میلگرد: برندهای حدید سیرجان ، ظفر بناب ،آناهیتا گیلان ، حسن رود ، راد همدان.

۶- آیا کارخانه‌ها هزینه باربری را دریافت می‌کنند؟

در صورتی که کالایی از کارخانه خریداری شود، هزینه ارسال آن از کارخانه تا مقصد به عهده خریدار می‌باشد و مقدار آن بر اساس تعرفه اعلامی از جانب سازمان حمل و نقل کشور تعیین می‌شود.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

آخرین دیدگاه ها
user

سلام، خسته نباشی . میلگرد خریداری شده توسط مشتری که مبلغ ان کاملا پرداخت شده باشد و در زمان تحویل(حدودا یک هفته بعد) اگر قیمت میلگرد در بازار پایین بیاید . آیا طبق روز محاسبه میگردد

1399/1/28

مطالب اخیر