آهن آنلاین

کارخانه ذوب آهن اصفهان

کارخانه ذوب آهن اصفهان

شرکت فولاد ذوب‌آهن اصفهان یکی از شناخته‌شده‌ترین و کلیدی‌ترین تولیدکننده‌های فولاد کشور است و لقب مادر صنعت فولاد کشور را به آن داده‌اند. این شرکت تا به امروز موفق به دریافت گواهینامه CE (برای صادرات به اروپا)، گواهی کیفیت پاریس، گواهی تأیید کیفیت از شرکت BID اسپانیا، گواهی ایزو 18001، ایزو 10015، ایزو 14001، تندیس بلورین تعالی سازمانی در سال 1388 و... شده است. از این رو، توانسته با بیش از 23 کشور آسیایی، آفریقایی و اروپایی وارد همکاری شود و نقش مهمی در پروژه‌های بزرگی مانند ساخت برج میلاد، مترو، سدهای بزرگ و نیروگاه‌های هسته‌ای بوشهر ایفا کند.

شرکت ذوب آهن اصفهان، اولین و بزرگترین تولید کننده فولاد و خطوط ریلی در ایران و همچنین بزرگترین تولید کننده محصولات فولادی بلند در خاورمیانه با ظرفیت تولید 3.6 میلیون تن در سال است. این شرکت طیف گسترده ای از مقاطع فولادی سازه ای و صنعتی را تولید می کند. در این مقاله نگاهی جامع به ذوب آهن اصفهان و عملکرد آن خواهیم داشت.

شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان اولین تولیدکننده انواع محصولات آهنی مانند فولاد ساختمانی و ریل در کشور است که در شهر اصفهان واقع شده و هم‌اکنون محصولات خود را به ده‌ها کشور جهان صادر می‌کند. شروع برنامه‌ریزی برای تاسیس این کارخانه در زمان رضاشاه پهلوی اتفاق افتاد؛ او در سال 1317 تعدادی از متخصصان شرکت کروپ آلمان را به ایران دعوت کرد تا برای توسعه راه آهن در ایران، به تولید ریل در کشور کمک کنند. اما به دلیل هزینه بالای تاسیس این کارخانه، ساخت راه آهن با ریل وارداتی انجام شد. بنابراین پروسه تاسیس کارخانه ذوب آهن تا سال 1344 به تعویق افتاد؛ در آن زمان، یک همکاری اقتصادی بین ایران و شوروی شکل گرفت و عملیات تاسیس کارخانه کلید خورد. این فرایند دو سال طول کشید و کارخانه ذوب آهن اصفهان رسما از سال 1346 آغاز به کار کرد.

 

در این تصویر نمایی از شرکت سهامی ذوب آهن را مشاهده می کنید.
در این تصویر نمایی از شرکت سهامی ذوب آهن را مشاهده می کنید.

 

پس از آن، واحدهای تولیدی مختلفی در شرکت سهامی ذوب آهن ایجاد شد که فناوری‌های مختلفی در هریک به کار رفته بود. انواع نورد 300، 500، 350 و 600 و ریخته‌گری، روش‌هایی هستند که امروزه در ذوب آهن اصفهان برای تولید استفاده می‌شوند. این شرکت انواع مختلفی از آهن‌آلات را مانند میلگردهای ساده و آجدار، نبشی‌های بال مساوی، پروفیل، تیرآهن، ریل و فرآورده‌های فرعی مانند چدن به بازار ارائه می‌دهد. ظرفیت تولید ذوب آهن برابر دو میلیون و 200 هزار تن است که از این میان، یک میلیون و 400 هزار تن به محصولات ساختمانی مربوط می‌شوند. محصولات ذوب آهن اصفهان در حال حاضر در ساخت انواع ساختمان‌های داخلی مانند برج میلاد، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سدهای بزرگ و مترو استفاده شده و به 33 کشور اروپایی، آفریقایی و آسیایی ارسال می‌شوند.

خطوط تولید و ظرفیت تولید شرکت ذوب آهن

ظرفیت کارخانه در فاز اول به دلیل محدودیت‌های موجود در تأمین منابع مالی و مواد اولیه، 550 هزار تن فولاد در سال بود؛ که پس از توسعه و ساخت چند کوره بلند، به یک‌میلیون و 900 هزار تن رسید. این توسعه تا امروز ادامه یافته است و اکنون درحالی‌که ظرفیت اسمی تولیدات کارخانه به بیش از 2.8 میلیون تن رسیده، همچنان افزایش آن به 3.6 میلیون تن در اهداف کوتاه مدت شرکت قرار دارد. میلگرد که به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و پرفروش‌ترین مقاطع فولادی این کارخانه آن را می‌شناسیم، در حال حاضر با حجم بیش از 600 هزار تن در سال تولید می‌شود.

کارخانه فولاد ذوب‌آهن اصفهان برای تولید میلگرد از شمش فولاد، از 4 خط تولید نورد شامل نور 600، نورد 500، نورد 350 و نورد 300 بهره می‌گیرد؛ که ظرفیت تولید سالانه آن‌ها نسبت به یکدیگر متفاوت است. برای مثال، درحالی‌که کارگاه نورد 350 سالانه 330 هزار تن تولید دارد، ظرفیت تولید نورد 300 به 700 هزار تن در سال نیز می‌رسد. میلگردهای ساده و آجدار در سایزهای 16-32 و کلاف سایز 5.5-12 محصولاتی هستند که در این دو کارگاه نور به تولید می‌رسند. 

محصولات تولیدی کارخانه ذوب‌آهن

محصولات کارخانه ذوب‌آهن را با علامت اختصاری ESCO که بر روی آن‌ها حک شده، به‌راحتی می‌توان از محصول سایر شرکت‌های و مقاطع فولادی غیر اصل تشخیص داد. ازجمله مهم‌ترین و پرفروش‌ترین محصولات شرکت ذوب‌آهن اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شمش ساختمانی ذوب آهن اصفهان

شمش‌های ساختمانی در طول 4-12 متر و با مقطع 100*100، 125*125، 130*130، 150*150، 200*200، 250*250، 250*320 و 250*360 میلی‌متر تولید می‌شوند. نحوه محاسبه قیمت شمش ساختمانی ذوب‌آهن برای انواع سفارشی متفاوت است. زیرا این دسته شمش ساختمانی طبق آنالیز شیمیایی و با مشخصات فنی موردنیاز مشتری به تولید می‌رسد.

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

تیرآهن ذوب آهن اصفهان، از محصولات شاخص کارخانه ذوب آهن اصفهان است، محصول فولادی که به طور گسترده در پروژه های ساختمانی و مهندسی استفاده می شود. تیرآهن این مجتمع فولادی، به استحکام، دوام و تطبیق پذیری معروف هستند. آنها پشتیبانی و پایداری اساسی را برای ساختمان ها و پل ها فراهم و آنها را به اجزای حیاتی در زیرساخت های مدرن تبدیل می کنند. تیرآهن اصفهان با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و اقدامات کنترل کیفی دقیق و تضمین عملکرد استثنایی و رعایت استانداردهای بین المللی تولید می شوند. این مقطع فولادی با ظرفیت تحمل بار عالی و مقاومت در برابر تغییر شکل، به ساخت ایمن و کارآمد سازه‌های مختلف کمک می‌کنند و به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از تعهد این شرکت برای ارائه محصولات فولادی قابل اعتماد به مشتریان خود عمل می‌کنند.

تیرآهن اصفهان در وهله اول تحت تأثیر نوع آن قرار دارد. انواع تیرآهن تولیدی این شرکت شامل تیرآهن بال نیم پهن موازی (IPE) ذوبی، تیرآهن بال‌پهن موازی (IPB) ذوبی و تیرآهن بال باریک شیب‌دار (IPN) ذوبی هستند. این مقاطع فولادی طبق استاندارد DIN، IPBL و استانداردهای ملی و جهانی تولید می‌شوند و از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. در جدول زیر قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان را مشاهده می کنید.

میلگرد ذوب آهن اصفهان

قیمت میلگرد ذوب آهن، تحت تاثیر عوامل مختلفی بوده و می تواند نوساناتی را تجربه کند. شرکت ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در تولید فولاد، هنگام تعیین قیمت محصولات میلگرد خود، پویایی بازار، هزینه مواد اولیه و شرایط اقتصادی را در نظر می گیرد. عواملی مانند تغییرات در بازار جهانی فولاد، نوسانات قیمت مواد اولیه مانند سنگ آهن، هزینه های انرژی و نرخ ارز می تواند به طور مستقیم بر قیمت گذاری میلگرد این کارخانه تأثیر بگذارد. علاوه بر این، پویایی عرضه و تقاضا در صنعت ساختمان و شرایط کلی بازار نیز می تواند بر استراتژی قیمت گذاری کارخانه ذوب آهن اصفهان تأثیر بگذارد. بنابراین، آگاهی مشتریان و ذینفعان از این عوامل برای درک پویایی قیمت روز این محصول فولادی پرکاربرد ضروری است.

میلگردهای تولیدی ذوب‌آهن اصفهان شامل انواع ساده و آجدار هستند و بر اساس استاندارد ملی 3132 تولید و عرضه می‌شوند. میلگرد اصفهان بسته به نوع آج (دوکی و یکنواخت)، سایز و نحوه تولید آن متغیر است؛ اما وزن میلگرد و میزان تقاضای بازار به‌عنوان دو عامل اصلی در نوسانات نمودار قیمت شناخته می‌شوند. مجتمع فولادی اصفهان تولید کننده میلگردهای استاندارد A3 و A4 با ابعاد مختلف است. این میلگردها در سایزهای ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸ و ۳۲ تولید می‌شوند. میلگردهای ذوبی همواره انتخاب اول برای انبوه سازان و حتی سازندگان طرح‌های عمرانی و ساختمانی در شهرهای کوچک و بزرگ ایران محسوب می‌شوند. این میلگردها به دلیل استحکام و پایداری بالا، به‌عنوان عناصر حیاتی در ساخت سازه‌های مختلف، از جمله ساختمان‌ها و پل‌ها، استفاده می‌شوند. به همین دلیل، مجتمع ذوب آهن با تولید میلگردهای ذوبی با کیفیت، نقش مهمی در پشتیبانی از صنعت ساخت و ساز در ایران ایفا می‌کند.

نبشی ذوب آهن اصفهان

نبشی‌های ذوب‌آهن طبق استاندارد ملی 1-13968 و استاندارد DIN EN 10056/1,2 و به‌صورت بال مساوی تولید می‌شوند. با توجه به نوسانات نرخ دلار و قیمت جهانی فولاد، بررسی نمودار قیمت نبشی اصفهان در یک سایت معتبر می‌تواند به افزایش سود خرید شما کمک قابل‌توجهی کند. در تصویر زیر، مشخصات شیمیایی نبشی های تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان را مشاهده می کنید.

 

ترکیبات شیمیایی نبشی های تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان
ترکیبات شیمیایی نبشی های تولیدی کارخانه ذوب آهن اصفهان

ناودانی ذوب آهن اصفهان

ناودانی اصفهان به‌عنوان یکی از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی، در برآورد هزینه‌های پروژه اهمیت بالایی دارد. ناودانی‌های این کارخانه بر اساس استانداردهای ملی 4477-2 و 4477-1، استانداردهای EN10279 و EN10025-2 و دو استاندارد DIN1026-1 و GOST8240 تولید و با بالاترین کیفیت به بازارهای داخلی و جهانی عرضه می‌شوند. در تصویر زیر، ترکیبات شیمیایی ناودانی اصفهان را مشاهده می کنید.

 

ترکیبات شیمیایی ناودانی ذوب آهن اصفهان
ترکیبات شیمیایی ناودانی ذوب آهن اصفهان

 

مجموعه کارگاه‌های ذوب آهن اصفهان

از زمان تاسیس ذوب آهن اصفهان تا سال 1357 کارگاه‌های مختلفی برای تولید انواع محصولات آهنی و تولیدات فرعی در این کارخانه تاسیس شدند که از مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارگاه ساخت فولاد از آهن قراضه
 • کارگاه کنورتر و ریخته‌گری
 • کارگاه سرباره و تعمیر پاتیل
 • کارگاه تولید اکسیژن
 • انواع کوره بلند یک، دو و سه
 • کارگاه‌های نورد 300، 350، 500 و 650
 • کارگاه تولید ریل راه‌آهن
 • کارگاه نگهداری و تعمیرات قطعات مکانیکی
 • کارگاه نگهداری و تعمیرات راه و ساختمان مانند قطعات پیش ساخته، آهنگری و قفل‌سازی
 • کارگاه ساخت کک و دیگر مواد شیمیایی
 • کارگاه آگلومراسیون

افتخارات و گواهینامه های ذوب آهن اصفهان

شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان از بهترین کارخانه‌های تولید انواع محصولات فولادی و آهنی در ایران است که توانسته گواهی‌های داخلی و بین‌المللی زیادی را به دست آورد. این گواهی‌ها عبارتند از:

 • گواهی‌های استاندارد ایزو 9001:2008، 14001:2004 و 10015:1999
 • گواهی استاندارد EN اروپا 9001:2008
 • گواهی OHSAS 18001:2007
 • گواهی رعایت حقوق مصرف کنندگان و سیستم مدیریت کیفیت
 • نشان ملی استاندارد ایران

علاوه بر این‌ها، این شرکت موفق شده است که تندیس‌ها و نشان‌های افتخار مختلفی را به دست آورد که عبارتند از:

 • شرکت برتر در بورس کالای ایران
 • صادرکننده ممتاز ایران
 • واحد تولیدی نمونه استاندارد
 • جایزه ملی بهره وری سازمان
 • جایزه ملی کیفیت ایران

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

آدرس: اصفهان، انتهای اتوبان ذوب‌آهن، شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

تلفن: 52573333 (031)

فکس: 52573333 (031)

ایمیل: esfahansteel@info.ir

نام کالا قیمت (تومان)
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 14 A3 شاخه 12 متری کارخانه
26,600
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.5%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 16 A3 شاخه 12 متری کارخانه
26,600
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 18 A3 شاخه 12 متری کارخانه
26,250
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -2.1%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 20 A3 شاخه 12 متری کارخانه
26,250
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -2.1%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 22 A3 شاخه 12 متری کارخانه
26,250
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -2.1%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 25 A3 شاخه 12 متری کارخانه
28,100
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +2.2%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 28 A3 شاخه 12 متری کارخانه
27,300
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +2.2%
میلگرد آجدار ذوب آهن اصفهان 32 A3 شاخه 12 متری کارخانه
27,000
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.5%
نام کالا قیمت (تومان)
تیرآهن 12 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
3,820,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.8%
تیرآهن 12 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
39,360
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1402/10/24
نوسانات : +0.0%
تیرآهن 14 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
29,300
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.0%
تیرآهن ذوب آهن 14 بنگاه اصفهان شاخه 12 متری
4,520,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.4%
تیرآهن    14 ماهان 12 متری بنگاه تهران 
3,178,900
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1402/11/2
نوسانات : +0.0%
تیرآهن 14 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
4,520,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.7%
تیرآهن    16 ماهان 12 متری بنگاه تهران 
4,650,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.1%
تیرآهن 16 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
28,900
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.3%
تیرآهن 16 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
5,520,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.4%
تیرآهن ذوب آهن 16 بنگاه اصفهان شاخه 12 متری
5,520,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.4%
تیرآهن ذوب آهن 18 بنگاه اصفهان شاخه 12 متری
6,720,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.8%
تیرآهن 18 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
6,720,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.3%
تیرآهن 18 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
29,200
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.7%
تیرآهن    18 ماهان 12 متری بنگاه تهران 
5,550,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.0%
تیرآهن 20 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
8,420,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.9%
تیرآهن 20 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
30,800
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.6%
تیرآهن 22 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
9,620,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.8%
تیرآهن 22 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
30,000
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.0%
تیرآهن ذوب آهن 24 بنگاه اصفهان شاخه 12 متری
10,720,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.1%
تیرآهن 24 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
29,000
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.0%
تیرآهن 27 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
29,000
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.0%
تیرآهن 27 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
12,620,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -0.6%
تیرآهن ذوب آهن 27 بنگاه اصفهان شاخه 12 متری
12,720,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.0%
تیرآهن 30 ذوب آهن  12 متری   IPE تهران
16,420,000
محل تحویل : بنگاه تهران
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.7%
تیرآهن    30 ذوب آهن 12 متری بنگاه اصفهان 
16,420,000
محل تحویل : بنگاه اصفهان
واحد : شاخه
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%
تیرآهن 30 ذوب آهن  12 متری   IPE کارخانه
32,500
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +1.6%
نام کالا قیمت (تومان)
نبشی  4  * 50*50  ماهان ذوب  6 متری  کارخانه
27,000
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : +0.0%
نبشی  3*30*30 اسپیرال  6 متری  کارخانه
30,160
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%
نبشی  3*40*40 اسپیرال  6 متری  کارخانه
30,050
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%
نبشی  4*40*40 اسپیرال  6 متری  کارخانه
29,940
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%
نام کالا قیمت (تومان)
ناودانی 5  اسپیرال 6 متری کارخانه
29,910
محل تحویل : کارخانه
واحد : کیلوگرم
آخرین بروز رسانی : 1403/2/29
نوسانات : -1.1%