آخرین تحلیل‌ها
رابطه دلار با قیمت آهن

رابطه دلار با قیمت آهن

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 15 تیر 14000

در مورد اثر نرخ دلار بر قیمت آهن آلات و به طور کلی فولاد باید به این نکته توجه کرد که در حال حاضر دو نرخ بر قیمت محصولات فولادی موثر است. نرخ دلار نیمایی و نرخ دلار آزاد، هر یک به ترتیب بر قیمت فولاد در بورس کالا و بازار آزاد موثر هستند. قیمت دلار نیمایی تا به امروز همواره کمتر از قیمت دلار آزاد بوده است. در نتیجه قیمت‌های بورس کالا که بر اساس این نرخ تعیین می‌شوند یا به طور دقیق‌تر قیمت پایه‌ای بورس کالا بر اساس همین نرخ تعیین می‌گردد و به همین جهت با توجه به سقفی که برای معاملات در نظر گرفته شده قیمت‌های بورس کالا به طور میانگین ۱۰ الی ۲۰ درصد با بازار آزاد اختلاف قیمت دارد. 
در بازار آزاد اما قیمت به طور دقیقی بر اساس قیمت دلار تغییر می‌کنند. معامله‌گران بازار فولاد طی دو سال گذشته حساسیت شدیدی نسبت به نرخ دلار پیدا کرده‌اند و قیمت محصولات خود را هم روند با قیمت دلار تغییر می‌دهند. هرچند که این تغییر قیمت ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد، در نتیجه ممکن است گاهی تغییراتی که در بازار می‌بینیم در کنار چند عامل دیگر هم‌افزایی کنند و روند قیمت بازار فولاد را تغییر دهند.
 

آیا نرخ ارز تاثیر ندارد؟

دو سال گذشته در بازار قیمت ارز به قدری نوسان داشت که عواملی همچون تغییر تقاضا یا تغییر قیمت‌های جهانی اثر کمرنگی داشتند و به طور نسبی اثر آن‌ها بسیار کمرنگ‌تر بود. البته باید به این نکته اشاره کرد که قیمت ورق سیاه و پروفیل در طی یک سال گذشته روندی متفاوت داشتند و اتفاقا تقاضا تاثیر بسیار پررنگی بر قیمت این محصولات داشت.
در نمودار زیر می‌توانید روند قیمت دلار و شاخص میلگرد آهن‌آنلاین را در کنار یکدیگر ببینید. همان‌طور که به وضوح قابل مشاهده است، قیمت میلگرد همبستگی زیادی با قیمت دلار دارد.
 

نمودار مقایسه قیمت میلگرد و دلار در سال 1400

 

رابطه دلار و قیمت آهن

مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین کالای و فلز اساسی، فولاد است و در این مقاله رابطه دلار و فولاد را که یک ارتباط مستقیم و منطقی است، بیان می‌کنیم. فولاد به عنوان یک کالای جهانی که قیمت آن روزانه تغییر می‌کند، براساس دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود و ایران بازار ساز، بازار فولاد نیست. در نتیجه در تحلیل قیمت فولاد به نسبت ریال باید حتما نسبت قیمت ریال و دلار را بررسی کرد. دو مورد بر قیمت آهن و فولاد تاثیرگذار است که تعیین‌کننده قیمت نهایی فولاد هستند:

  • ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا
  • هر عامل طبیعی و غیرطبیعی تاثیرگذار بر حجم عرضه و تقاضا

قبلا در مورد عرضه و تقاضا صحبت کردیم و همچنین در این مقاله در مورد پیش بینی‌های جهانی عرضه و تقاضا هم اطلاعات خود را بروز کردیم.

پیش‌بینی قیمت آهن‌آلات در سال ۱۴۰۰

دلار چه ارتباطی با قیمت آهن آلات دارد؟

همانطور که گفتیم ارزش واحد پول کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا بر قیمت فولاد موثر است. اما این به چه معناست؟ منظور ما بازار داخلی است یا بازاری که در آن به صادرات و واردات می‌پردازیم؟ بله مقصود ما قیمت‌های داخلی آهن‌آلات از تولید داخلی خود کشورمان است.

 

اولین تاثیر دلار
اولین تاثیر دلار بر روی قیمت نفت و انرژی است. مطالعات نشان می‌دهد یک رابطه تک سویه بین قیمت نفت خام و شاخص قیمت فولاد در سطح جهانی وجود دارد و به این معنی است که قیمت نفت خام تنها از نوسانات خودش تبعیت می‌کند. اما شاخص قیمت جهانی فولاد از هر دو حرکت قیمت خود و نوسانات قیمت نفت خام تاثیر می‌پذیرد. پس هنگامی که شاخص قیمت نفت رو به بالا می‌رود قیمت فولاد (آهن آلات) نیز افزایش می‌یابد.
 

نمودار شاخص دلار و قیمت نفت
نمودار شاخص دلار و قیمت نفت (منبع: سایت tradingview.com)

 

البته باید به این نکته توجه کرد که بسیاری از اوقات روند کلی قیمت کومودیتی‌ها تعیین‌کننده کاهش یا افزایش قیمت فولاد در بازارهای جهانی است. در واقع شاخص قیمت دلار و به طور کلی تقاضای کلان اقتصاد جهانی، قیمت کومودیتی‌ها را تغییر می‌دهد. شاخص‌های تاثیرگذاری قیمت نفت از افزایش هزینه‌های تولید گرفته تا افزایش هزینه‌های حمل و نقل بر روی قیمت فولاد تاثیر می‌گذارد. در این نمودار ارتباط عکس قیمت نفت و شاخص دلار نشان داده شده است. و در نمودار بعدی رابطه قیمت نفت و فولاد نیز مشخص است. با مقایسه این دو نمودار می‌توان به این نتیجه رسید که قیمت نفت و فولاد همبستگی شدیدی دارند. 

 

نمودار مقایسه روند تغییر قیمت نفت و ورق فولادی
نمودار مقایسه روند تغییر قیمت نفت و ورق فولادی (منبع: سایت tradingview.com)

 

دومین تاثیر دلار
در تعادل بین عرضه داخلی و خارجی هر کشور است. به عنوان مثال اگر تقابل ریال و دلار، کاهش ارزش ریال را نشان دهد به این معناست که اگر قیمت آهن با دلار ۸۰۰۰ تومانی مثلا ۴۰۰۰ هزار تومان است، با افزایش نرخ دلار تا ۱۶ هزار تومان ارزش کالای ایرانی در بازار جهانی نصف می‌شود و بدین ترتیب از یک سو جذابیت قیمت‌های ایرانی برای مصرف‌کننده خارجی بالا می‌روند و از یک سو سود کم بازار خارجی موجب افزایش قیمت‌ها در بازار داخلی می‌شود.
سومین تاثیر دلار
تاثیر هزینه‌های جانبی مثل هزینه حمل و نقل تریلی در ایران است. اما مهم‌تر از آن، تاثیر روانی افزایش نرخ دلار بر افزایش قیمت فولاد است که در واقع نوسانات قیمت دلار به طور مستقیم قیمت فولاد را تکان می‌دهد. چرا که در حقیقت افت ارزش ریال نگرانی از بی‌ثباتی اقتصاد ایران در دل مردم ایجاد می‌کند و از یکسو طمع خریدارن به هنگام بالا رفتن قیمت‌ها تورم در بازار ایجاد می‌‌کند که این خود یک سیکل باطل افزایش مجدد قیمت‌ها را باعث می‌شود.

 

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم با تحلیل عوامل موثر بر قیمت فولاد، نقشه راه تحلیل و پیش‌بینی قیمت فولاد در بازار داخلی را بررسی کنیم. در بازار ارز، افزایش ارزش قیمت دلار یا کاهش آن نسبت به دیگر ارزها، می‌تواند منجر به افزایش یا کاهش قیمت اسمی کومودیتی‌ها و فلزات در بازار جهانی شود. از طرفی بازار داخل نیز وابستگی شدیدی به تراز تجاری و نسبت قیمت دلار ریال دارد. 
در نهایت ما با دو مجهول روبرو هستیم، قیمت ارز در داخل و قیمت جهانی فولادی. قیمت جهانی وابستگی شدیدی به عرضه و تقاضا کل و شاخص دلار دارد. قیمت داخلی نیز کاملا تابع قیمت دلار و قیمت جهانی است. تحلیل شما در رابطه با ارتباط دلار و قیمت آهن‌آلات چیست؟

 

تاریخ انتشار: چهارشنبه 22 اسفند 1397
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه