آخرین تحلیل‌ها
پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰۰

پیش ‌بینی قیمت آهن و میلگرد در سال ۱۴۰۰

آخرین بروزرسانی: شنبه 27 شهریور 14000

پیش‌بینی قیمت آهن امری مهم و پرتقاضا برای فعالان حوزه فولاد و کسب‌وکارهایی است که به طور مستقیم با خرید آهن‌آلات در ارتباط هستند. به دلیل استراتژیک بودن این کالا، پیش‌بینی‌ قیمت آهن‌آلات عموما با پارامترهای زیادی دخیل است؛ از طرفی به علت تنوع کالاهای فولادی و شرایط متفاوت عرضه و تقاضا برای هر محصول، روش صحیح‌تر پیش‌بینی قیمت‌ها این است که هر محصولی به طور مجزا بررسی و تحلیل گردد. با این‌ حال عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی و غیر فولادی تفاوت‌های بسیاری دارند و بهتر است تحلیل بازار برای هرکدام به صورت جداگانه انجام شود.

در مورد محصولات فولادی، با بررسی قیمت میلگرد، پروفیل، ورق و تیرآهن بخش عمده‌ای از این عوامل مورد بررسی قرار می‌گیرند و در مورد محصولات غیر فولادی نیز شناخت بازار آلومینیوم و مس که بیش‌ترین مصرف را در بین فلزات غیرفولادی دارند، تحلیل مناسبی از آینده بازار دیگر محصولات به دست خواهد آمد. در این مطلب قصد داریم به بررسی عوامل تاثیرگذار بر بازار آهن‌آلات، بپردازیم. سپس با توجه به مطالب گفته شده به سراغ پیش‌بینی قیمت‌ها رفته و همچنین پیش‌بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰ خواهیم رفت.

 

تکنیک‌های پیش‌ بینی قیمت آهن‌آلات

لازم به ذکر است که ارائه یک پیش‌بینی قیمت مناسب، وابسته به بررسی چند پارامتر است.. به بیانی ساده در تحلیل قیمت فولاد، تحلیل‌گر بر اساس اخبار و عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها، روند بازار را در بلندمدت پیش‌بینی می‌کند و در تحلیل تکنیکال یا فنی، تحلیل‌گر بر مبنای الگوهای قیمتی روند بازار را علاوه بر کوتاه‌مدت، در میان‌مدت و بلند‌مدت نیز پیش‌بینی می‌نماید. البته در تحلیل قیمت بهتر است ابتدا به عوامل بنیادی همچون روند قیمت ارز و قیمت های جهانی فولاد توجه کرد سپس در آخر از تکنیکال نیز کمک گرفت.

به نظر می‌رسد که استفاده از ابزار تکنیکال، از جذابیت نسبتا بیشتری برخوردار باشد؛ اما با توجه به اینکه در تحلیل تکنیکال، تاثیرات فضای خبری نقش کمتری بر روی پیش‌بینی‌ها دارند و از طرفی در بسیاری از اوقات، قیمت‌گذاری در ایران به صورت دستوری و کنترل شده صورت می‌گیرد، بسیاری از تحلیلگران بازار نسبت به کاربردی بودن این نوع تحلیل در ایران دچار تردید هستند. اما توصیه ما به کسانی که به دنبال پیش‌بینی‌های قیمت آهن‌آلات هستند، این است که می‌توانند درصد اعتماد به اعداد به‌دست آمده به روش تکنیکال را کمتر در نظر بگیرند، اما به طور کامل استفاده از آن را کنار نگذارند؛ همچنین بعد از هر اتفاق سیاسی و اقتصادی پیش‌بینی‌های قبلی خود را به‌روزرسانی کنند.

لازم به ذکر است، چندین پارامتر وجود دارد که بر روی قیمت تمامی آهن‌آلات در سال جدید موثر می‌باشند، به عبارتی این پارامترها وابستگی چندانی به نوع مقطع فولادی در تقسیم‌بندی‌های رایج ندارند. از جمله این فاکتورها، می‌توان به بحث بودجه تخصیص‌یافته به بخش عمرانی در لایحه بودجه ۱۴۰۰، روند دلار آزاد و دلار نیمایی در سال ۱۴۰۰، تورم، عوارض وضع‌شده بر روی مواد اولیه تولید محصولات فولادی و در نهایت روند کلی قابل پیش‌بینی برای قیمت‌های جهانی اشاره کرد.

 

سهم بودجه عمرانی از کل مصارف عمومی دولت (درصد)

 

بودجه عمرانی کشور نقش بسزایی در تقاضای فولاد کشور دارد. در سال‌های گذشته سهم نسبی بودجه عمرانی از بودجه مصرفی کشور بسیار کم شده است و همین مساله سیگنالی است که نشان می‌دهد احتمالا افزایش تقاضایی برای فولاد از طرف طرح‌های عمرانی دولتی وجود نخواهد داشت. اگر به درصد تحقق بودجه عمرانی در برابر لایحه بودجه هم نگاه کنیم، به نظر می‌رسد، بودجه عمرانی اولویت دولت نباشد و دولت تلاشی برای تامین منابع بودجه عمرانی نمی‌کند.

 

 

درصد تحقق بودجه عمرانی و جاری از سال 86 تا 96

 

برای تحلیل روند پیش‌روی قیمت محصولات فولادی باید به سراغ روند قیمت سنگ ‌‌آهن و زغال‌سنگ کک‌شو رفت.

در اواخر سال ۲۰۲۰ میلادی روند صعودی قیمت در بازار سنگ ‌آهن برای ششمین هفته متوالی ادامه یافت و شاخص معیار ۶۲ درصد به بالاترین سطح نزدیک به هشت ساله رسید. با نگاهی به آینده، پیش‌بینی می‌شود، تقاضای سنگ آهن در سال ۲۰۲۱ قوی‌تر از آنچه در ابتدا در سال انتظار می‌رفت، باشد. با رشد مجدد تولید فولاد خام در سایر کشورهای آسیایی و اروپایی، نه تنها ادامه رشد تقاضا در چین، بلکه بهبودی را در بقیه جهان نیز پیش‌بینی می‌کنیم. با نزدیک شدن به پایان سال، مشخص شد که بهبود تولید فولاد خام چین پس از قفل در سه ماهه اول فقط یک پدیده موقتی نبوده، بلکه اشتهای سنگ آهن را در این سال به طور مداوم بالاتر می‌برد. اما افزایش قیمت اخیر مورد توجه کارخانه‌های تولید فولاد چین قرار گرفت و انجمن آهن و فولاد چین (سیزا) خواستار تحقیق در مورد افزایش قیمت و ادعای افزایش معاملات سوداگرانه در بازار شد. تابستان گذشته نیز اقدامی مشابه توسط سیزا انجام شد. گفته شده است که این بررسی بعدا به ایجاد روند نزولی در قیمت سنگ آهن کمک کرد. به نظر می‌رسد روند نزولی قیمت سنگ آهن همچنان ادامه دارد این روند می‌تواند با انقباضی شدن اقتصاد جهان ادامه‌دار شود. پس از بحران کرونا با توجه به تورم شدیدی که در قیمت کالاها و کومودیتی‌ها در بازارهای جهانی داشتیم قیمت سنگ‌آهن رشد شدیدی داشت در سال جاری میلادی احتمالا میانگین قیمت سنگ‌آهن در حدود 150 دلار باشد و به نسبت آن قیمت محصولات فولادی نیز تثبیت شوند.

نمودار قیمت جهانی سنگ آهن به دلار
نمودار قیمت جهانی سنگ آهن

در بازار زغال‌سنگ کک، پس از آنکه قیمت‌های صادرات و واردات چین و استرالیا از اوایل ماه نوامبر سال گذشته متغیر بود، به دنبال معرفی ممنوعیت لفظی واردات زغال سنگ منشا استرالیا، قیمت‌ها فراتر از بازار چین رفتند. قیمت زغال‌سنگ در بنادر چین این هفته نیز صعودی بود و با رشد 1/8+ درصد به بالاترین  سطح تاریخ رسید؛ یعنی چیزی در حدود 314/4 دلار. قیمت‌ها حدود 8 دلار گران‌تر از قیمت‌های سال 2016 و زمان بحران سیل کویینزلند استرالیا است. چین هفته قبل برای کاهش فشار قیمت، بخشی از ذخایر استراتژیک زغال‌سنگ خود را آزاد کرد (10 میلیون تن از 40 میلیون تن ذخیره). اما بازار به دنبال سیگنال بهبود عرضه و کاهش تنش بین چین و استرالیا است که فعلا خبری از این سیگنال نیست. فولادسازان چین فعلا به دنبال منابع جدید وارداتی زغال‌سنگ با محوریت آمریکا هستند و قیمت پیشنهادی آمریکا فعلا در محدوده 320 دلار است و طی روزهای آتی با رشد تقاضا از سوی ژاپن، کره جنوبی و هند افزایش بیشتری نیز خواهد داشت. 

البته فاکتور دیگری نیز بر پارامترهای تاثیرگذار بر بازار آهن‌آلات وجود دارد: مصوبات وزارت صمت و سیاست‌های بورس کالا
تصمیمات و مصوبات وزارت در خصوص فرمول تعیین قیمت پایه‌ای محصولات فولادی عرضه شده در بورس و همچنین چگونگی عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا تاثیر به‌سزایی در قیمت این کالاها در بازار بورس و به طبع آن در بازار آزاد دارد. همچنین مصوبات صمت در خصوص چگونگی و سهمیه صادرات هر شرکت و الزامات مبنی بر عرضه مقاطع در بورس کالا در کوتاه‌مدت حتی می‌توانند روند بازار را تغییر دهند.

در تکمیل توضیحات ارائه شده به دو نکته زیر توجه کنید:

  • در بخش عوارض وضع‌شده بر روی مواد اولیه، وضع عوارض صادراتی بر روی آهن اسفنجی سیگنال حمایت از تولیدکننده‌های شمش داخلی را مخابره می‌کند و کاهش عوارض بر روی دیگر مواد معدنی حمایت از صادرات معدنی‌ها را به همراه دارد. در این خصوص همچنان شایعاتی مبنی بر افزایش بیشتر عوارض تا ۲۵ درصد به گوش می‌رسد و این احتمال وجود دارد که در ابتدای سال جاری عوارض بر روی آهن اسفنجی افزایش یابد، دلیل آن هم چیزی جز حمایت از بازار داخلی فولاد نیست. بنابراین باتوجه به این موضوع می‌توان گفت که در بین فاکتورهای موثر بر قیمت آهن‌آلات، فاکتور عوارض مواد اولیه در جهت کاهش قیمت آهن‌‌آلات خواهد بود چرا که به تامین بیشتر شمش در ایران کمک می‌کند.
  • تورم پارامتری است که چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ غیر روانی بر روند قیمت‌ها موثر می‌باشد. به عبارتی شاخص بهای هرکالا به صورت مستقیم تحت تاثیر تورم قرار دارد. نرخ تورم منتهی به هر ماه از محاسبه درصد تغییر متوسط شاخص CPI در دوازده ماه منتهی به ماه مورد نظر نسبت به دوره مشابه قبل به دست می‌آید. بدیهی است چنانچه ماه مورد نظر اسفندماه باشد، به آن نرخ تورم سال مورد نظر می‌گویند.
  • قیمت پایه‌ای عرضه در بورس کالا، بر اساس نرخ دلار نیمایی تعیین می‌شود و با افزایش قیمت دلار نیمایی، قیمت پایه‌ای عرضه افزایش و در نتیجه آن قیمت معاملات شمش، ورق و میلگرد افزایش پیدا می‌کند. در پی افزایش قیمت معاملات گفته شده، قیمت‌ها در بازار نیز افزایش خواهند یافت. در واقع با توجه به سیاست ارزی بانک مرکزی مبنی بر نزدیک شدن قیمت ارز نیمایی به ارز آزاد، احتمالا قیمت دلار نیمایی همراه با قیمت دلار آزاد تغییر پیدا کند.

زنجیره و ضرایب قیمتی نهاده‌های تولید فولاد

برای درک دقیق بازار فولاد و قیمت‌گذاری آن باید زنجیره تولید آن و ضرایب قیمتی نهاده‌های تولید فولاد را هم شناخت.

زنجیره تولید فولاد به فرآیند تولید فولاد از استخراج سنگ آهن تا تولید شمش فولاد گفته می‌شود. به طور کلی، این زنجیره شامل استخراج سنگ آهن از معدن، تبدیل آن به کنسانتره، ورود آن به بخش فولاد‌سازی و در نهایت ورود به بخش نورد است.

بدون تردید صنعت فولاد یکی از بخش‌های مهم و موثر در اقتصاد کلان در ایران است. این تاثیر و اهمیت عمدتا به دلیل فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه سایر صنایع و بخش‌های اقتصادی و همچنین ضریب بالای اشتغال‌زایی است. به همین دلیل دولت‌ها در سیاست‌گذاری و برنامه‌های اجرایی باید نگاه ویژه‌ای به این صنعت مادر داشته باشند. همچنین بررسی روند تجارت جهانی فولاد، نشان‌دهنده جایگاه ویژه و اثرگذار این صنعت در ساختار اقتصادی کشورها برای دستیابی به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت است؛ از این رو زنجیره صنعت فولاد همواره مورد توجه و حمایت هدف‌مند اقتصادهای بزرگ و تاثیرگذار دنیا بوده و به طور کلی می‌توان زنجیره تولید فولاد را به مراحل زیر تقسیم‌بندی کرد:

 

شمایی از چرخه تولید فولاد

استخراج

سنگ آهن به طور عمده با روش روباز استخراج می‌شود. در این مرحله سنگ آهن استخراج، به کارخانه تغلیظ برده شده و در آنجا وارد مرحله فرآوری می‌شود. فرآوری سنگ آهن از مهم‌ترین مراحل در زنجیره تولید فولاد به شماره می‌رود. در فرآیند آهن‌سازی با توجه به پارامترهایی مانند عیار سنگ آهن و میزان عناصر متفرقه در کانسار استخراج شده، روش مناسب فرآوری تعیین می‌شود. محصول تولید شده از فرآوری سنگ آهن به دو نوع سنگ آهن دانه‌بندی شده و کنسانتره سنگ آهن تقسیم می‌گردد و با توجه به زنجیره تولید فولاد، درصد خلوص مواد از سمت پایین به بالا در حال افزایش است.

 

شمایی از زنجیره تولید فولاد

فرآوری

در تولید نوع اول سنگ آهن یعنی سنگ آهن دانه‌بندی شده، خوراک لازم، سنگ آهن با عیار حداقل 50 درصد است. در این روش خوراک پس از خرد شدن در سنگ‌شکن‌ها با سرند به سایزهای مختلف دانه‌بندی می‌ شود و سپس با استفاده از روش‌های فیزیکی، سنگ آهن پر عیار تولید می‌گردد. در این قسمت، روش مغناطیسی را برای جدایش به‌کار می‌برند. قابل ذکر است محصول این روش فرآوری، یعنی سنگ آهن دانه‌بندی شده به علت پایین بودن عیار، صرفا در روش کوره بلند قابل استفاده بوده و در سیستم احیا مستقیم قابل استفاده نیست.
روش دوم فرآوری سنگ آهن یعنی تولید کنسانتره آهن به دلیل تاثیر بهتر در پر عیارسازی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از مدار فرآوری پیچیده‌تری استفاده می‌شود که شامل واحد خردایش، آسیا، پرعیارسازی و آب‌گیری است. سنگ آهن در این روش پس از خرد شدن توسط سنگ‌شکن‌ها در محیط خشک و رسیدن به ابعاد مناسب وارد آسیا می‌شوند و خردایش به روش تر ادامه پیدا می‌کند. در قسمت خردایش تر از هیدروسیکلون برای کنترل ابعاد دانه‌بندی استفاده می‌شود و ماده معدنی که در این مرحله به ابعاد بسیار ریزی در آمده است اکنون آماده ورود به مرحله جدایش و پرعیارسازی است. در این مرحله ماده معدنی وارد جداکننده‌های مغناطیسی می‌شود و به این ترتیب کانی‌های آهن‌دار از باطله جدا می‌شوند. در صورتی که کانسار حاوی عناصری مانند گوگرد یا فسفر باشد این مواد به روش فلوتاسیون از کنسانتره جدا می‌گردند. در نهایت کنسانتره پرعیارشده برای آب‌گیری و خشک شدن وارد فیلترهای جدایش آب می‌شود.

فولادسازی
کنسانتره خشک شده در مرحله بعد، وارد بخش فولادسازی می‌شود. در این بخش آهن پس از ورود به کوره بلند و با استفاده از روش‌های مختلف تبدیل به آهن مذاب و سپس تبدیل به فولاد می‌شود. فولاد خام حاصل، سپس وارد مرحله خالص‌سازی شده و در این مرحله عناصر اضافی، گازهای هیدروژن و نیتروژن و سایر ناخالصی‌ها حذف و عناصری مانند نیکل، کروم، منگنز و سایر عناصر آلیاژی افزوده می‌شوند. کیفیت فولاد تولید شده وابسته به عناصر مورد استفاده در متالورژی فولاد در این مرحله است.
به طور کلی در کوره بلند مصرف کک به ازای یک تن آهن خام تولیدی از ۳۰۰ کیلو تا ۷۰۰ کیلو تغییر می‌کند. به طور میانگین برای تولید یک تن آهن خام حدودا ۱۶۵۰ کیلو سنگ آهن لازم بوده و برای تولید آهن اسفنجی خیلی از روش‌های تولیدی گازی هستند و از گاز طبیعی استفاده می‌شود.
همینطور باید توجه داشت که در کوره قوس، حداکثر تا ۲۰ درصد قراضه استفاده می‌شود و معمولا چون میزان آن کم است، تولیدکننده‌های فولاد برای شروع از مذاب قبلی استفاده می‌کنند. یکی دیگر از نکات مهم در تولید فولاد به‌خصوص بیلت‌ها توجه به نوع قراضه مصرفی در خوراک کوره است.
قراضه‌ها انواع مختلفی مانند قراضه روغنی و پرس شده دارند. ازجمله مواردی که در انتخاب نوع قراضه مصرفی در تولید بیلت باید به آن توجه کرد، این است که قراضه دارای آهن زنگ‌زده باعث افزایش سرب در نمونه‌های نهایی فولادی تولید شده، می‌شود و این امر می‌تواند یک ضعف بزرگ در نمونه‌های تولید شده باشد.

 

ضرایب قیمتی زنجیره فولاد

ضرایب قیمتی تاثیر بسزایی در قیمت نهایی محصولات فولادی دارد و از این حیث بسیار حائز اهمیت است. همان‌طور که از جدول زیر پیداست، به‌ راحتی متوجه تفاوت در ضرایب قیمتی بین مواد اولیه موجود با توجه به میزان خلوص آنها می‌شویم.
می دانیم آهن قراضه دارای بالاترین درصد خلوص در بین مواد اولیه برای خوراک کوره است و با افزایش ضرایب قیمتی باید انتظار افزایش قیمت در محصولات نهایی فولادی را داشت. به طور کلی ضریب قیمتی تعیین شده توسط کمیسیون اقتصادی در محاسبه قیمت نهایی محصولات فولادی اهمیت دارد. بعد از ضرایب قیمتی، از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت‌ها در بازار فولاد، قیمت ارز به‌شمار می‌رود که در شرایط معمول با افزایش میزان قیمت ارز باید انتطار افزایش قیمت‌ها را داشت. سومین عامل تاثیرگذار و مهم میزان عرضه و تقاضا خواهد بود که با افزایش میزان عرضه، انتظار می‌رود قیمت‌ها کاهش یابند.

جدول ضرایب قیمت زنجیره فولاد

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۰

میلگرد کالایی پرمصرف در صنعت ساختمان‌سازی است. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار بر تقاضای میلگرد، شرایط آب‌و‌هوایی و میزان ساخت‌و‌سازهای فصلی می‌باشد. دو بازه زمانی در طول سال بیشترین تقاضا را برای میلگرد می‌طلبند.

  1. ۱. فصل بهار و تابستان
  2. ۲. دو الی سه ماهه آخر هر سال

بنابراین به صورت تجربی تقاضای فصلی در این دو زمان بیشتر خواهد شد و به طبع آن قیمت‌ها صعودی خواهند بود. اما باتوجه به غیر قابل پیش‌بینی بودن برخی از حوادث تنها می‌توان برخی از پارامترهای بنیادی مثل تورم و نرخ دلار را در پیش‌بینی بلندمدت میلگرد در نظر گرفت. زیرا در این بین حوادثی وجود دارند که به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتند، مثل تحریم‌های جدید و یا سوانح طبیعی نظیر سیل یا زلزله. پس بدون در نظر گرفتن عوامل غیرقابل پیش‌بینی به سراغ تحلیل تکنیکال قیمت میلگرد می‌رویم.

 

جدول تحلیل قیمت بیلت در سال ۱۴۰۰
جدول تحلیل قیمت بیلت در سال ۱۴۰۰


به نظر می‌رسد ناحیه حرکت میلگرد در سال ۱۴۰۰ کمی وسیع باشد. از نظر ما طبق جدول زیر محدوده حرکت بیلت از حدود 100۰۰ تومان تا حدود 210۰۰ تومان است( با در نظر گرفتن 9 درصد مالیت حدود بازه 11000تومان تا 21000 تومان). اما با در نظر گرفتن قیمت میانگین دلار در حدود 27000 تومان و قیمت میانگین بیلت CIS نیز در حدود 645 دلار باشد، احتمالا قیمت میلگرد 10 درصد بالاتر از میانگین دامنه بیلت و در حدود 12000 الی 24000 تومان باشد.

قبل از اینکه به تحلیل‌ها بپردازیم، لازم به ذکر است که مجموعه آهن‌آنلاین همواره در تلاش بوده تا به‌روزترین قیمت‌ را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. 

 

قیمت میلگرد در یک سال اخیر

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، نمودار بالا مربوط به تغییرات قیمت میلگرد در بازه یک سال از تاریخ  فروردین 99 تا تیر 1400 است. 

قیمت میلگرد در بورس کالا

 

ویدئوی پیش بینی قیمت آهن و میلگرد در روزهای آینده (9 تا 15 مرداد ۱۴۰۰)

ویدئوی زیر لایو هفتگی صفحه اینستاگرام آهن‌آنلاین است که کارشناسان در آن در هر هفته به تحلیل بازار و پیش‌بینی قیمت‌ها می‌پردازند.

 

 

 

 

تحلیل و پیش ‌بینی قیمت تیرآهن در سال ۱۴۰۰

تیرآهن از مهم‌ترین عناصر یک اسکلت فلزی به شمار می‌آید؛ بنابراین در محاسبه هزینه یک سازه فلزی در نظر گرفتن قیمت انواع مقاطع فلزی به کار رفته ازجمله تیرآهن، بسیار مهم و ضروری است. بیشترین حجم مصرف تیرآهن در صنعت ساختمان‌سازی بوده و یکی از اجزای اصلی ساختمان‌های فلزی محسوب می‌شود. مصرف این محصول آن‌قدری زیاد است که کم‌ترین تغییر در قیمت آن می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای بر بازار مسکن داشته باشد. اگر شما نیز در این صنعت در حال فعالیت بوده و نیاز به دانستن جدیدترین قیمت‌ها هستید، بر روی لینک زیر کلیک کنید. مجموعه آهن‌آنلاین همواره به‌روزترین قیمت‌ها را در اخیار شما قرار می‌دهد.

همان‌گونه که اشاره کردیم، تیرآهن در سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ اهمیت ویژه‌ای دارد؛ به همین جهت در این تحلیل به بررسی اهداف قیمتی این دو تیرآهن در برند ذوب آهن خواهیم پرداخت. در نمودارهای زیر، محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال هستند.

قیمت تیرآهن در بورس کالا از سال ۹۸


نمودار قیمت شاخص تیرآهن سبک در هر کیلوگرم نیز نشان داده شده است. در این نمودار مشاهده می‌شود که تیرآهن نیز تحت تاثیر قیمت شمش و روند صعودی حاکم بر دلار، افزایشی شده است و در این هفته یک ثبات نسبی را دارا بود. 
در بورس کالا نیز قیمت تیرآهن به حدود ۱6۰۰۰ تومان رسیده است، انتظار داریم در سال ۱۴۰۰ با کاهش قیمت‌های جهانی، کاهش قیمت ارز و در پی آن قیمت‌های پایه، قیمت معاملات بورس نیز کاهشی باشد و به نوعی روند صعودی بازار را متوقف کند. ناحیه نوسان قیمت تیرآهن در سال آینده از حدود ۸۰۰۰ تومان تا حدود ۱۸۰۰۰ خواهد بود که میانگین این ناحیه حدود ۱۳۰۰۰ تومان پیش‌بینی می‌شود. البته به واسطه افزایش شدید قیمت‌های جهانی در حال حاضر قیمت تیرآهن بالاتر از قیمت میانگین پیش‌بینی شده، قرار دارد.

 

نمودار قیمت تیرآهن در یک سال اخیر

 

تیرآهن نیز مانند میلگرد، بررسی روند تغییرات آن در دوره‌های کوتاه‌مدت می‌تواند در تعیین بودجه کلی سازه اثرگذار باشد. نمودار بالا روند شاخص قیمت تیرآهن را از ابتدای سال 99 تا اواسط شهریور 1400 را بررسی کرده است. 

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت ورق سیاه در سال ۱۴۰۰

ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم به طور وسیع در صنایع مختلف به کار می‌رود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های کاربردی آن، تهیه مواد خام برای بسیاری از پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی است. همچنین این ورق به طور گسترده در ساخت ماشین‌آلات و سازه‌های عظیم، تولید تانک و مخازن خاص استفاده می‌شود. از طرفی ورق‌های روغنی و رنگی نیز کاربرد زیادی در سقف ساختمان و سقف سوله‌ها دارند. این ورق‌ها بنا به فرآیندهای به کار‌ رفته در تولید ورق‌های روغنی و گالوانیزه، می‌بایست قیمت بالاتری نسبت به ورق سیاه داشته باشند.
همواره می‌توانید در سایت آهن‌آنلاین به‌روزترین و جدیدترین قیمت‌های انواع ورق از جمله ورق سیاه را مشاهده کرده و در صورت تمایل با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید. جهت اطلاع از آخرین قیمت‌ها بر روی لینک زیر کلیک کنید.
از لحاظ تقاضا می‌توان گفت که انواع ورق‌ها در نیمه دوم سال تقاضای بهتری دارند و برخلاف دیگر محصولات فولادی از قبیل تیرآهن و میلگرد که در شرایط بارشی تقاضا افت می‌کند، در مورد ورق شرایط متفاوت است. اما این به معنای کم بودن تقاضا در نیمه اول سال نیست؛ چرا که عمده مصرف ورق‌های سیاه در ساخت پروفیل است که پروفیل نیز یکی از المان‌های به کار رفته در صنعت ساختمان می‌باشد. بنابراین تقاضا در نیمه اول سال نیز وجود دارد. فاکتور دیگری که بر روند قیمت ورق تاثیرگذار خواهد بود، قیمت اسلب در بازار و موجودی این شمش فولادی است.
قیمت ورق به طور میانگین به قیمت های جهانی نزدیک است. انتظار داریم درسال ۱۴۰۰ با حذف اختلاف قیمت ورق سیاه نازک (۲ الی ۴ میلی‌متر) با قیمت سایزهای دیگر، قیمت این محصول نیز به قیمت تعادلی و منصفانه بازار برسد. روند قیمت ورق سیاه احتمالا همچون بیلت یا میلگرد باشد؛ هرچند اختلاف روند بین این دو وجود دارد و این اختلاف قیمت ناشی از بهای تمام شده این محصولات است. با توجه به دامنه احتمالی حرکت بیلت یعنی حدود 11000 تا حدود 23000 تومان، اگر حدود ۴۰ درصد به ارقام اضافه کنیم به اعدادی در حدود 15۰۰۰ تومان تا ۲8۰۰۰ تومان برای میانگین قیمت ورق سیاه می‌رسیم. هرچند این رقم برای ورق سیاه حدودا ۲۰ درصد بالاتر خواهد بود؛ قیمت میانگین ورق سیاه در سال۱۴۰۰ حدود ۱۶۰۰۰ الی 30۰۰۰ تومان پیش‌بینی می‌شود. همانطور که در نمودار زیر مشخص شده به جهت افزایش شدید قیمت‌های جهانی ورق گرم، قیمت این مقطع تا حدود 23۵۰۰ تومان نیز افزایش داشته که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده به قیمت واقعی حدودا ۲5۰۰۰ تومانی می‌رسیم.
 

قیمت ورق گرم در بورس کالا

 

باتوجه به کاربرد وسیع این نوع ورق در صنایع مختلف تغییرات قیمت آن در بودجه کل اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. اگر در حال انجام پروژه‌ای هستید که نیاز به دانستن تغییرات قیمت ورق سیاه در کوتاه‌مدت دارید، با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید روند تغییر را برای دو برند معتبر فولاد مبارکه و اهواز مشاهده کنید.

تحلیل و پیش‌ بینی قیمت پروفیل در سال ۱۴۰۰

پروفیل یکی از کالاهایی است که در ساخت اسکلت ساختمان و همچنین در ساخت نرده‌ها و چارچوب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ بنابراین باز هم مهم‌ترین صنعت خریدار پروفیل، صنعت ساختمان‌سازی است. مهم‌ترین پروفیل نیز، از لحاظ سایز و کاربردی بودن آن، پروفیل ۲ میل، در گروه پروفیل‌های ساختمانی است. به طور منطقی از آن‌ جایی که پروفیل از ورق ساخته می‌شود؛ قیمت پروفیل به شدت تحت تاثیر روند قیمت ورق قرار می‌گیرد. اما قطعا قیمت ورق تنها پارامتر تاثیرگذار، نیست و بایستی ابتدا سطح تقاضا در این بازار سنجیده شود. علاوه بر این، تجربه نشان داده که در هر شرایطی افزایش قیمت دلار تاثیر زیادی بر روند قیمت این کالا می‌گذارد؛ اما به طور معکوس در هنگام ریزش دلار، الزاما شاهد برگشت قیمت پروفیل نبوده‌ایم.
قبل از آن‌که نمودار تغییرات قیمت پروفیل را در بلندمدت بررسی کنیم، این نکته را خاطرنشان می‌کنیم که همانند دیگر محصولات فولادی، می‌توانید آخرین قیمت پروفیل را در سایت آهن آنلاین مشاهده کرده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید. بر روی لینک زیر کلیک کنید تا به صفحه آخرین قیمت‌های پروفیل هدایت شوید.

در نمودار این محصول، محور افقی زمان و محور عمودی قیمت‌ها بر حسب ریال است و طی چند ماه گذشته قیمت پروفیل به حدود ۲۲ هزار تومان رسیده. قیمت پروفیل دوباره نزولی شد و به محدوده ۱۷ هزار تومان رسید، اما دوباره صعودی شده و در حال حاضر دوباره در محدوده ۲۲ الی ۲۴ هزار تومان قرار دارد. البته تحلیل و پیش‌بینی قیمت پروفیل به دلیل ماهیت انحصاری این صنعت، دشوار است.

 

شاخص قیمت پروفیل در سال 1400

 

در نهایت اگر از مصرف‌کنندگان پروفیل هستید، بنابراین تغییرات قیمت این محصول فولادی در کوتاه‌مدت نیز اهمیت زیادی برای شما خواهد داشت. با کلیک بر روی لینک زیر به صفحه‌ای هدایت خواهید شد که می‌توانید آخرین روند تغییرات قیمت پروفیل را در بازه زمانی ۱۵ روز اخیر مشاهده کنید.

 

جمع‌بندی

نمودار قیمت آهن‌آلات از جمله ابزارهای بسیار مهم در تحلیل و بررسی قیمت محصولات فولادی است. افراد با استفاده از این ابزار می‌توانند تصمیم بگیرند در چه زمان‌هایی محصولات آهنی را خریداری کرده و چگونه سرمایه‌گذاری کنند. در این مطلب به بررسی مهم‌ترین محصولات فولادی پرداخته‌ایم؛ اما اگر مایل هستید که نوسانات قیمت سایر محصولاتی که در این‌جا بررسی نشده‌اند را مشاهده کنید، با کلیک بر روی دکمه زیر وارد صفحه‌ای می‌شوید که لیست کاملی از نمودار نوسانات قیمت آهن‌آلات وجود دارد که با انتخاب هرکدام به صفحه نمودار محصول مربوطه منتقل خواهید شد.

تحلیل‌گر: مهران ممقانی / علیرضا سلاطین

تاریخ انتشار: سه‌شنبه 14 بهمن 1399
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه