هر بندیل میلگرد چند شاخه و وزن آن چند کیلوگرم است؟

هر بندیل میلگرد چند شاخه و وزن آن چند کیلوگرم است؟

اگر میلگرد یا هر محصول فولادی دیگری خریداری کرده‌اید مطمئناً اصطلاح بندیل میلگرد را شنیده‌اید. بعد از آنکه مراحل تولید در کارخانه‌ها به اتمام رسید برای ارسال میلگردها باید آن‌ها را بسته‌بندی کرد.

مجموعه‌ آهن آنلاین قیمت روز میلگرد را در انواع و سایزهای متعدد ارائه می‌کنند. همچنین قیمت روز میلگرد در بنگاه و کارخانه به تفکیک آن را می‌توانید در سایت آهن آنلاین مشاهده فرمایید.

بندیل چیست؟

اگر در کار ساخت و ساز باشید مطمئناً کلمه بندیل را شنیده‌اید. جهت بسته‌بندی محصولات فولادی از بندیل استفاده می‌کنند و آنها را دور محصول می‌پیچند. وقتی این محصول فولادی میلگرد باشد به آن بندیل میلگرد می‌گویند. اما چه ضرورتی به وجود آن احساس می‌شود؟ از سویی این روش بسته‌بندی نسبت به دیگر روش‌های موجود کم هزینه‌تر هستند، و به دلیل صرفه اقتصادی مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند و استفاده بیشتری دارند.

 

جهت بسته بندی محصولات فولادی همچون میلگرد از بندیل استفاده می‌کنند که به آن بندیل میلگرد گویند

 

اما تمام محصولات فولادی را نمی‌توانیم با این روش بسته‌بندی کنیم و از آن به منظور بسته‌بندی میلگردها، لوله‌های بسیار نازک و شمش استفاده می‌کنند. یک نکته که در رابطه با بندیل‌های میلگرد در نظر داشته باشید این امر است که شاخه‌های میلگرد موجود در هر بندیل باید طول برابر داشته باشند. 

نکاتی در رابطه با بندیل بندی میلگردها

میلگردها به دو صورت شاخه و کلاف بسته‌بندی می‌شوند. در دسته‌بندی میلگردها خواص مکانیکی و شکل‌پذیر بودن آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

میلگردها از نظر خواص مطرح شده در سه گروه قرار می‌گیرند:

 • فولاد نرم
 • فولاد نیم سخت
 • فولاد سخت

اگر فولادهای نرم (S240) و فولادهای نیم سخت (S340 ,S400) قطرهایشان برابر و از دوازده میلی‌متر کمتر باشد، آنها را به دو شکل کلاف و شاخه بسته‌بندی می‌کنند. اما اگر همین دو نوع فولاد قطرهای برابر داشته باشند اما از چهارده میلی‌متر بیش‌تر باشند در این‌صورت فقط به شکل شاخه می‌توان آنها را بسته‌بندی کرد. در آخر میلگردهایی که جنس آنها از نوع فولاد سخت است که  فقط به شکل شاخه مستقیم بسته‌بندی می‌شوند.

هر بندیل میلگرد چند تن است

همان‌طور که می‌دانید شیوه‌های بسته‌بندی میلگردها و تمامی محصولات فولادی با توجه به کارخانه‌ تولید کننده و ضوابط در نظر گرفته شده و حاکم بر آن مجموعه متغیر است. اما به طور کلی می‌توان گفت وزن  بسته‌بندی در نظر گرفته شده برای میلگردها متغییر بوده، وزن بندیل اکثر برندها بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ کیلوگرم و برند ذوب آهن وزنی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم دارند.

وزن هر بندیل میلگرد چقدر است؟

بندیل‌های میلگرد در هر وزنی موجود هستند، به عبارتی با توجه به کارخانه سازنده وزن هر بندیل میلگرد متغییر بوده و بین دو تا پنج و نیم تن است که آن نیز بستگی به سایز میلگردهای و کارخانه تولید کننده دارد. با توجه به موارد مطرح شده مشخص گردید هر بندیل میلگرد چند شاخه است.

هر بندیل میلگرد چند شاخه است؟

تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل میلگرد متفاوت است، برای اینکه بدانیم یک بندیل میلگرد چند شاخه است، وزن هر بندیل را بر وزن هر شاخه تقسیم می‌کنند، بدین صورت مشخص می‌شود هر بندیل میلگرد چند شاخه دارد. در این بخش با مثال این توضیح خواهیم داد که هر بندیل چند شاخه است.

تعداد شاخه در هر بندیل

استاندارد تعریف شده برای هر بسته در کارخانه‌ ذوب آهن اصفهان معادل چهار تن و هفتصد کیلوگرم است و وزن شاخه‌های میلگرد سایز ۱۶ این کارخانه وزنی معادل بر۱۹ دارد؛ بنابراین برای اینکه بدانند در هر بسته چه تعداد شاخه قرار خواهد گرفت قسمت بعدی را مطالعه کنید.

 

تعداد شاخه های میلگرد در بندیل آن بسته به سایز و شرکت تولید کننده متفاوت است و حدودا تعداد هر میلگرد در هر بندیل میلگرد برابر است با 247 شاخه

 

تعداد میلگرد در هر بندیل

جهت محاسبه این پارامتر وزن هر بسته را بر وزن یک شاخه میلگرد تقسیم می‌کنند. در یک مثال می‌خواهیم تعداد شاخه‌های میلگرد ۱۶ در یک بندیل را محاسبه کنیم، به همین دلیل نیاز داریم بدانیم هر بندیل میلگرد ۱۶ چند تن است؟ طبق گفته بالا استاندارد تعریف شده کارخانه ذوب آهن برابر ۴ تن و هفتصد کیلوگرم است، که آن را بر وزن یک شاخه میلگرد ۱۶ (هر شاخه میلگرد ۱۶، ۱۹ کیلوگرم است) تقسیم می‌کنند بنابراین تعداد میلگرد در هر بندیل  حدوداً ۲۴۷ شاخه است (میلگرد ۱۶ مد نظر است). اما اگر میلگرد ۱۴ مد نظر باشد تنها می‌توان ۳۱۳ عدد از این میلگردها را در یک بسته‌بندی قرار داد.

عواملی که باید در تحویل بندیل میلگرد به آن توجه نمود

زمانی که بار میلگرد را می‌خواهید تحویل بگیرید توجه داشته باشید که بر روی بندیل میلگرد دو پلاک فلزی نصب شده که اطلاعاتی بر روی آن‌ها نصب شده است. این اطلاعات شامل این موارد است.

 • اسم یا نشانه‌ تجاری کارخانه‌ تولید کننده‌ میلگرد.
 • وزن هر بسته که براساس کیلوگرم ثبت شده است.
 • جنس میلگرد.
 • قطر اسمی یا نمره میلگرد.
 • شماره‌ ذوب و  بسته.
 • نشانه‌ استاندارد ملی ایران.
 • مشخصات کارخانه‌ تولیدی و مشخصات میلگرد بندیل‌بندی شده.

از مقاله بالا به این نتایج رسیدیم:

 • بندیل‌ها از دو جنس فلز و پلاستیک هستند.
 • روشی به صرفه از نظر اقتصادی به منظور بسته‌بندی هستند.
 • برخی محصولات فولادی از قبیل میلگردها و لوله‌های نازک بندیل‌بندی می‌شوند.
 • وزن بندیل‌ میلگرد متغییر و بین دو تا پنج و نیم تن است.
 • تعداد شاخه‌های موجود در هر بسته متفاوت و  وابسته به استانداردهای کارخانه تولیدی است.

مقاله‌ بالا در رابطه با بندیل‌بندی میلگرد، وزن هر بندیل و تعداد شاخه‌های موجود در هر بندیل است، اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اطلاعاتی در رابطه با این مبحث دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما

آخرین دیدگاه ها

سلام میشه وزن هر شاخه میلگرد رو بونم

03 دی 1399
پشتیبان آهن آنلاین

سلام وقت بخیر از طریق لینک زیر می‌تونین اطلاعات مدنظرتون رو پیدا کنید: https://ahanonline.com/164427/جدول-وزن-اشتال-میلگرد/

03 دی 1399