آهن آنلاین

افزایش قیمت برق در تایوان کارخانه‌های فولاد را با کاهش تولید مواجه می‌کند

افزایش قیمت برق در تایوان کارخانه‌های فولاد را با کاهش تولید مواجه می‌کند

با توجه به گفته های ارائه شده توسط منابع اخباری، گزارش می‌شود که صنعت فولادسازی در تایوان قصد دارد در تابستان امسال تولید خود را کاهش داده و این تصمیم به دلیل افزایش هزینه‌های برق از ماه آوریل و تقاضای ضعیف برای فولاد در بازار نقدی اتخاذ شده است.

وزارت امور اقتصادی تایوان (MOEA) در تاریخ 17 مارس اعلام کرد که برخی از خانوارها و شرکت‌ها با افزایش 3 تا 17 درصدی نرخ برق از اول آوریل مواجه خواهند شد.

به گفته این وزارتخانه، تولیدکنندگان صنعتی که از ولتاژ بالا و فشار قوی استفاده می‌کنند، مانند کارخانه‌های فولاد، باید 17 درصد بیشتر برای برق پرداخت کنند، در حالی که برای شرکت‌های کوچکتری که از برق با فشار ضعیف استفاده می‌کنند، قیمت‌ها 10 درصد افزایش یافته است. همچنین، افزایش قیمت برای کاربران صنعتی که مصرف برق آن‌ها در نیمه دوم سال 2022 کاهش یافته بود، به نصف کاهش یافته است.

این تصمیمات به دلیل قیمت بالای سوخت در سطح جهانی است و باعث فشار مالی بر شرکت برق دولتی تایوان (Taipower) شده است. به گفته MOEA، این افزایش قیمت برق، هزینه‌های فعلی سوخت را منعکس می‌کند. دولت تایوان به طور احتمالی انرژی هسته ای را به عنوان یک دلیل دیگر برای افزایش هزینه های تولید برق در نظر می گیرد. برنامه‌ی تایوان برای حذف تدریجی انرژی هسته ای تا سال 2025 است.

تایوان حدود 98 درصد انرژی مورد نیاز خود را وارد می‌کند. براساس تخمین‌های انجمن جهانی هسته ای، حذف تدریجی انرژی هسته ای ممکن است باعث افزایش بیش از 10 درصدی قیمت برق گردد. در فصل تابستان که معمولا از ماه ژوئن آغاز می شود، تقاضا برای برق در تایوان به دلیل نیاز به سیستم‌های تهویه مطبوع بیشتر است. بنابراین، اگر کارخانه‌ها در طول روز فعالیت کنند، دولت قیمت برق بسیار بالاتری از آن‌ها دریافت می‌کند.

کارخانه‌ها همچنین در صورت تنها تولید در دوره‌های کمتر از بار پیک، از یارانه های دولت بهره‌برداری می‌کنند. به همین دلیل، بر اساس منابع بازار، بسیاری از کارخانه‌ها در تابستان تولید خود را کاهش می‌دهند یا به طور کامل تولید نمی‌کنند.

افزایش قیمت برق کارخانه‌های فولاد تایوان را مجبور می‌کند تا تولید خود در تابستان را کاهش دهند.
افزایش قیمت برق کارخانه‌های فولاد تایوان را مجبور می‌کند تا تولید خود در تابستان را کاهش دهند.

کاهش تولید فولاد در تابستان می‌تواند امکان‌پذیر باشد

با توجه به افزایش هزینه های برق، منابع بازار تصور می‌کنند که کارخانه‌های تایوانی ممکن است در تابستان امسال به طور بیش از حد عادی، نیاز به کاهش تولید فولاد را داشته باشند، به ویژه هنگامی که تقاضا در بازار پایین‌دستی برای محصولات فولادی به احتمال زیاد در کوتاه مدت ضعیف باقی می‌ماند.

امسال برنامه تولید تابستانی ما از ماه مه به جای ژوئن اتخاذ خواهد شد. یک منبع در یک کارخانه بزرگ تایوانی به Fastmarkets گفت: از اواسط ماه مه تا اواسط اکتبر، ما در طول روز تولید نخواهیم کرد.

احتمالاً تولید تابستان امسال کاهش یابد، اما تاثیر دقیق این کاهش قیمت برق مشخص نیست. یک منبع کارخانه سوم در تایوان گفت: این اولین بار در سال‌های اخیر است که دولت تصمیم می‌گیرد تا نرخ برق را قبل از فصل سهمیه‌بندی برق افزایش دهد. اما منابع بازار بر این باور بودند که حتی اگر افزایش قیمت برق منجر به کاهش بیشتر تولید نسبت به سال‌های گذشته شود، تأثیر زیادی بر قیمت تمام‌شده فولاد نخواهد داشت.

یک منبع تجاری تایوانی در روز چهارشنبه، 29 مارس، به Fastmarkets گفت افزایش 17 درصدی هزینه برق بسیار زیاد است. اما ممکن است کارخانه‌ها نتوانند قیمت فولاد تمام‌شده خود را افزایش دهند تا این بخش از افزایش هزینه‌ها به دلیل تقاضای ضعیف فولاد در تایوان منعکس شود. آنها به احتمال زیاد برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای کاهش قیمت‌های خرید قراضه فشار می‌آورند.

فشار بیشتر بر قیمت قراضه فولاد

به طور واقع، در تایوان، به دلیل کاهش احساسات منفی در بازار داخلی، قیمت قراضه ها به تدریج کاهش یافته است. یک کارخانه بزرگ تولید فولاد که از کوره قوس الکتریکی (EAF) استفاده می کند، قیمت فروش میلگرد و قراضه های داخلی خود را از ابتدای هفته آغاز شده از 27 مارس با کاهشی 300 دلار تایوانی (9.88 دلار آمریکا) در هر تن، کاهش داده است.

منابع به Fastmarkets اعلام کردند که کارخانه EAF به طور کلی، از روز دوشنبه قیمت میلگرد خود را 500 دلار تایوانی در هر تن و قیمت قراضه های خود را 800 دلار تایوانی در هر تن کاهش داده است. برای مشاهده قیمت آهن به صفحه اصلی سایت آهن آنلاین مراجعه کنید.

کارخانه های فولادی ایران یکی از مهمترین عوامل در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور می‌باشند. این کارخانه ها با بهره‌برداری از منابع طبیعی و تکنولوژی های بروز، تولید فولاد با کیفیت بالا را به عنوان خروجی اصلی خود در نظر می‌گیرند و به توسعه صادرات این محصولات به کشورهای دیگر نیز توجه ویژه ای دارند.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر