آهن آنلاین

در سال 1401، برای پروژه های عمرانی شهر تهران، میلگرد کدام کارخانه ها را بخریم؟

در سال 1401، برای پروژه های عمرانی شهر تهران، میلگرد کدام کارخانه ها را بخریم؟

امروزه با افزایش جمعیت و بزرگ شدن شهر‌ها، نیاز جامعه به گسترش زیر‌ساخت‌ها، پروژه‌های عمرانی و افزایش واحد‌های مسکونی، به امری مهم و ضروری تبدیل شده‌است. میلگردها که بالاترین میزان مصرف را در بین مقاطع فولادی به خود اختصاص داده‌اند، یکی از نیازهای صنایع عمرانی در کشورهای رو به توسعه هستند.

در این مقاله قصد داریم با مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در اطراف ابرشهر تهران آشنا شده و به بررسی کیفیت و قیمت محصولات آن‌ها جهت استفاده در پروژه‌های پایتخت بپردازیم. با ما در ادامه همراه باشید.

افزایش ۳۵ درصدی هزینه حمل بار و تأثیر چشم‌ گیر آن در مخارج کلی پروژه

یکی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت میلگرد تأثير زیادی دارد، هزینه‌های جانبی تولید است. با بروز تورم جهانی در چند سال گذشته و افزایش نرخ حامل‌های انرژی به ویژه ارزش نفت، یکی از پارامترهایی که در این زمینه به شدت تحت تأثیر قرار گرفته‌است، هزینه‌های حمل‌ونقل است.

 

هزینه حمل و نقل اثر بسیار زیادی بر نرخ میلگرد دارد.

 

همزمان با افزایش پاندمی کرونا در سال‌های اخیر، فاکتورهایی چون بروز جنگ روسیه و اوکراین، تنش سیاسی مابین چین و ایالت متحده و فعل‌و‌انفعالات خاورمیانه، باعث بالارفتن نرخ انرژی در سرتاسر دنیا شده‌است. افزایش حدود ۳۵ درصدی هزینه‌های حمل‌ونقل در سال جاری، به همان میزان می‌تواند باعث بالارفتن قیمت تمام شده میلگردها شود. یکی از مولفه‌هایی که باید یک مهندس پروژه پس از درنظر گرفتن کیفیت مصالح به آن توجه کند، میزان فاصله کارخانه تا محل پروژه است.

این مسئله هم از بعد مکانی و هم از لحاظ زمانی مورد اهمیت است و فاصله زیاد موقعیت کارخانه تا محل پروژه، بدون شک باعث بالارفتن هزینه‌های حمل‌ونقل و همچنین طولانی شدن زمان تحویل محصول می‌گردد که در نتیجه مخارج کلی پروژه را افزایش خواهد داد.

نزدیکترین کارخانه های میلگرد به هر سمت جغرافیایی تهران کدام‌اند؟

کلان‌شهر تهران به لحاظ میزان ساخت‌و‌ساز و انجام پروژه‌های عمرانی در کشور، حرف اول را می‌زند. با بزرگتر شدن حاشیه‌های شهر، نیاز به استفاده از مقاطع فولادی مثل میلگرد سیری صعودی به خود گرفته‌است. کارخانه‌های متعددی در اطراف استان تهران و شهرستان‌های مجاور، مشغول به تولید میلگرد هستند. در شمال استان تهران، کارخانه فولاد البرز ایرانیان (فایکو) با فاصله کمی در نزدیکی شهرستان نکا استان مازندران واقع شده‌است‌ که انواع میلگردهای صنعتی را در سایزهای ۸ تا ۳۲ تولید می‌کند‌ و قیمت میلگرد فایکو برای مصرف کنندگان این کالا بسیار مقرون‌به صرفه خواهد بود.

در شرق استان، کارخانه‌های فولاد کویر سمنان و فولاد نیشابور، در سمت غرب، مجموعه‌های پرشین فولاد، فولاد البرز تاکستان، راد همدان و صنایع فولاد هیربد زرندیه قرار گرفته‌اند که با تولید انواع میلگردهای ساده و آجدار، دسترسی مناسبی به بازار پایتخت دارند.

در جنوب تهران و در شهرک صنعتی اشتهارد کارخانه‌های مجتمع فولاد پارسیان، فولاد پایدار البرز، دانا صنعت فجر البرز، فولاد آریا ذوب البرز و در شهرک صنعتی شمس آباد نیز مجتمع فولاد شمس سپهر ایرانیان نیز مشغول به تولید و ارائه انواع میلگرد به بازارهای داخلی کشور هستند. همچنین مجتمع فولاد پارس تهران در شهرری و آریان فولاد در منطقه بوئین‌زهرا از دیگر کارخانه‌های نزدیک به شهر تهران هستند که می‌توانند سهم عمده‌ای از نیاز شهر تهران را به این مقاطع برطرف نمایند.

مقایسه قیمت و کیفیت تولیدکنندگان میلگرد اطراف تهران جهت خرید به صرفه

آمار خرید این مقاطع در سال گذشته نشان می‌دهد که محصولات کارخانه‌های ذوب‌آهن اصفهان، آریان‌ فولاد، فولاد البرز ایرانیان (فایکو) و مجتمع فولاد خراسان (نیشابور) بیشترین محبوبیت را در بین خریداران تهرانی داشته‌اند.

مسافت طولانی‌تر و بالا بودن قیمت میلگرد اصفهان، در برابر کیفیت بسیار مطلوب محصولات، قابل توجیه است؛ در نتیجه این مقاطع فولادی مجموعه ذوب‌آهن اصفهان از محبوبیت بسیار بالایی در بین انبوه‌سازان تهرانی برخوردار هستند. 

از بعد مسافت نیز کارخانه‌های فولاد سپهر ایرانیان واقع در جاده ساوه، صنایع فولاد آذر گستر سدید در شهرک صنعتی شمس آباد و مجتمع فولاد پارسیان که در شهرک صنعتی اشتهارد واقع شده‌است، از مناسب‌ترین انتخاب‌های موجود در بازار هستند. قیمت میلگرد سپهر ایرانیان و فولاد پارسیان، بسیار مناسب و اقتصادی جهت استفاده در صنایع عمرانی هستند.

 

نمایی از میلگرد برندهای مختلف را در وضعیت های ظاهری متفاوت در تصویر مشاهده می کنید.

 

مجتمع فولاد کویر کاشان با تولید انواع میلگردهای شاخه و کلاف در گریدهای A1، A2، A3 و A4 با ظرفیت ۵۵۰ هزارتن در سال، از مناسب‌ترین تولیدکنندگان این محصولات در نزدیکی استان تهران است. قیمت میلگرد کویر کاشان، برای مشتریان مرکزی کشور، بسیار مناسب و اقتصادی است. همچنین مناسب بودن قیمت میلگرد راد همدان، با توجه به مسافت تقریبی ۳۵۰ کیلومتری  این کارخانه تا شهر تهران، این مجموعه را به یکی از بهترین گزینه‌ها برای خریداران تهرانی تبدیل کرده‌است. علاوه‌براین، از لحاظ هزینه، میلگرد نیشابور و آریان‌فولاد، از مقرون به‌صرفه‌ترین محصولات موجود در بازار کشور هستند که می‌توانند گزینه‌های مناسبی جهت استفاده در پروژه‌های پایتخت باشند.

سخن پایانی

همانطورکه مشاهده شد کارخانه‌های متعددی در اطراف استان تهران مشغول به تولید مقاطع فولادی هستند که بعضی از لحاظ کیفیت و برخی از بعد مسافت، برای خریداران تهرانی مناسب هستند. مجموعه آهن‌آنلاین با در اختیار قرار دادن نرخ روز محصولات کارخانه‌های معتبر داخلی، می‌تواند کمک بزرگی به علاقمندان باشد. به‌طورمثال فعالین در این زمینه می‌توانند قیمت میلگرد نیشابور و هیربد، که از معتبرترین تولیدکنندگان این مقاطع فولادی در نزدیکی استان تهران هستند را به صورت آنلاین و در وب‌سایت آهن ‌آنلاین مشاهده نموده و نسبت به تهیه آن‌ها در بازار اقدام نمایند.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر