آهن آنلاین

برای ساخت هر متر مربع سوله در سال 1401 چقدر هزینه باید پرداخت؟

برای ساخت هر متر مربع سوله در سال 1401 چقدر هزینه باید پرداخت؟

سوله‌ها، سازه‌های فلزی بزرگی هستند که به‌طور معمول برای انبار، مجموعه ورزشی، مرغداری و کارخانه و کارگاه صنعتی استفاده می‌شوند؛ انواع مختلف آن شامل تک دهانه، دو دهانه و مدور است. مصالح اصلی ساخت این سازه، آهن آلاتی مانند تیر ستون، انواع ورق و پروفیل است. از مزایای این سازه بزرگ فولادی می‌توان به مقاومت، تنوع در شکل، مقرون‌به‌صرفه‌بودن، برپایی سریع و تنوع در کاربرد اشاره کرد.

برای بناکردن این سازه، مواری چون: زمین محل احداث، مجوزها و مصالح را باید در نظر گرفت؛ ازآنجایی‌که مصالح عمده مصرف شده در این سالن‌های عظیم محصولات فولادی هستند، یکی از موارد اصلی که برای محاسبه هزینه باید در نظر گرفته شود نرخ فولاد است. علاوه‌بر مصالح، فاکتورهای دیگری نیز در تعیین میزان منبع مورد نیاز مالی برای احداث این سازه نقش دارند. در این مقاله به این عوامل می‌پردازیم تا مشخص شود که برای بناکردن سوله‌ها در سال 1401 به چه میزان بودجه‌ای نیاز است. با ما همراه باشید.

تعیین قیمت هر متر مربع سوله براساس چه فاکتورهایی صورت می گیرد؟

از مهم‌ترین عواملی که بر هزینه بناکردن هر متر مربع سوله تاثیرگذار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزن

وزن، در مورد این سالن‌ها به مجموع وزن آهن آلاتی که در آن بکار رفته‌اند اشاره دارد. نیاز به مصالح فولادی بیشتر به معنای وزن بیشتر اسکلت فلزی است و در نتیجه هزینه‌ها بیشتر خواهدشد.

مساحت و متراژ

اگر کاربرد سالن، ایجاد یک کارگاه یا انبار کوچک باشد، به منابع مالی کمتری برای مصالح نیاز خواهد بود و همچنین زمین محل احداث کوچک‌تری هم باید خریداری شود.

محل ساخت

زمینی که سوله در آن برپا می‌شود برای مقاومت بیشتر باید از ویژگی‌های لازم برخوردار باشد درغیراین‌صورت برای بهسازی آن باید اقداماتی انجام شود که در بودجه مالی تاثیر می‌گذارد.

 

 

مواد اولیه و مصالح

نه تنها مقدار و اندازه مواد اولیه و مصالح بلکه کیفیت آنها نیز در قیمت‌سنجی نهایی تاثیر دارد؛ این مصالح شامل اسکلت فلزی و مواد اولیه غیر فلزی مثل بتن و آجر نیز می‌شود. برخی افراد به‌خاطر کاهش هزینه‌ها ممکن است تصمیم بگیرند از مقاطع آهنی دست دوم استفاده کنند، باید درنظر گرفته شود که این‌گونه مقاطع ممکن است از مقاومت و طول عمر کافی برخوردار نباشند. برای اینکه بدانید تغییر قیمت کدام مقاطع فولادی، هزینه اجرای سوله را تحت تأثیر قرار می‌ دهد؟ می‌توانید از آهن آنلاین کمک بگیرید.

کاربرد

کاربرد سوله، به هدف از ساخت آن برمی‌گردد؛ هرچند از این سالن‌های بزرگ استفاده زیادی می‌توان داشت ولی بعضی از کاربردها در اندازه و کیفیت مصالح انتخاب‌شده اثر زیادی دارند. به‌عنوان‌مثال، اگر کاربرد مانند کارخانه و سازه صنعتی مطرح باشد به مقاطعی با مقاومت بالاتر نیاز خواهدداشت.

به‌جز این موارد اصلی، عواملی مانند نیروهای لازم و حمل بار نیز باید درنظر گرفته شوند.

برآورد هزینه ساخت سوله در سال 1401

به‌طورکلی، برآورد بودجه مالی برپایی سوله با استفاده از وزن آن بدست می‌آید؛ با داشتن ابعاد سالن که در نقشه‌ها و طرح‌های آماده‌شده مشخص شده است می‌توان به وزن مقاطع فولادی در هر مترمربع آن دست پیدا کرد. سپس با داشتن قیمت آهن، رقم ریالی هر متر مربع تخمین زده می‌شود. برای مشاهده جدیدترین قیمت مقاطع فولادی در سال 1401 بهتر است به سایت‌های معتبر مراجعه شود و از آنها در محاسبات استفاده گردد.

هزینه ساخت سوله با ورق

ورق فولادی به‌سبب مقاومت خوبی که دارد از پرکاربردترین مقاطع در این سازه است؛ در ساخت این سالن‌ها بیشتر از انواع ورق سیاه، ورق گالوانیزه، ورق رنگی و ورق روغنی استفاده می‌شود. این مقاطع آهنی برای پوشش سقف سازه و همچنین برای تیرورق‌های به‌کاررفته در اسکلت آن کاربرد دارند. به‌خاطر افزایش مداوم قیمت انواع ورق، ممکن است خیلی از سازندگان به دنبال ورق‌های ارزان‌تر باشند اما اگر اختلاف رقم‌ها بیش از حد باشد حتما باید به کیفیت کمتر این محصول و استاندارد نبودنش شک کرد.

هزینه ساخت سوله با تیرآهن

به‌طورکلی برای ایجاد این سازه‌ها از تیرآهن هاش یا لانه زنبوری استفاده می‌شود. استفاده از این مقاطع سرعت انجام کار را بالا می‌برد، باعث استحکام سازه می‌شود، قابل بازیافت است و به لحاظ مالی نیز اقتصادی است. گاهی اوقات که تیرآهن با اندازه موردنظر موجود نباشد از تیر ورق که با اتصال سه ورق به شکل تیرآهن تولید می‌شود استفاده می‌گردد. درصورتی‌که این سالن‌ها با استفاده از انواع این محصول بنا شود با بررسی قیمت تیرآهن می‌توان هزینه کلی ساخت را تخمین زد.

 

قیمت تیراهن در بهای نهایی احداث سوله اثر مستقیم دارد.

 

مقایسه قیمت ساخت سوله در سال 1400 و 1401

تغییراتی که در بازار فولاد در سال 1400 و 1401 بوده است را در قیمت ساخت این سازه نیز می‌توان مشاهده کرد؛ به‌خصوص با پیگیری تغییرات قیمت ورق و تیرآهن در این دو سال، دیده می‌شود که نسبت به سال پیش نرخ مقاطع فولادی افزایش داشته است، در نتیجه در سال 1401 هزینه ساخت این سازه بیشتر شده است.

سخن پایانی

همانطورکه در این مقاله دیدیم، عوامل زیادی بر هزینه برپایی سوله اثرگذار است که مهم‌ترین آن مقاطع فولادی مانند ورق و تیرآهن هستند. شرکت‌هایی که در زمینه ساخت این سالن‌های بزرگ صنعتی فعال هستند باتوجه به نیازهای مشتریان خود، پیشنهاداتی همراه با برآورد بودجه لازم به آنها ارائه می‌کنند. بهتر است هر سرمایه‌گذار رقم‌های پیشنهادی را با بروزترین قیمت محصولات فولادی مقایسه کند تا بتواند در مورد این پیشنهادها تصمیم بگیرد. همچنین علاوه بر سنجش اقتصادی، لازم است به کیفیت مصالح نیز توجه شود. چنانچه قصد دارید برای احداث سوله اقدام کنید، می توانید قیمت سازه های فلزی را در سایت آهن آنلاین مشاهده کنید.  

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر