آهن آنلاین

غلبه رکود بر رونق ارزی در رینگ فولاد

غلبه رکود بر رونق ارزی در رینگ فولاد
سرتیترها

مصرف کنندگان شمش آهن حتی با وجود افزایش قیمت شمش فولاد صادراتی و بازگشت نرخ ارز در مسیر رشد نیز، به بورس کالا نیامدند. به این ترتیب، با وجود کاهش قیمت پایه شمش فولاد، کمتر از ۵۰‌درصد این محصول در رینگ صنعتی بورس معامله و با وجود نرخ پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا، همچنان قیمت شمش آهن پایه بالاتر از بهای صادراتی آن است و در عین حال با توجه به رکود سنگین حاکم بر بازار داخل و صادرات و هزینه‌‌‌های تولید، خرید شمش با این نرخ و تولید محصول، تحمیل زیان به صنایع تکمیلی است.

در این شرایط، صنایع تکمیلی فعال در بخش آهن و فولاد در کشور ترجیح دادند به امید افت بیشتر قیمت‌های پایه فعلا خریدهای خود را به تعویق بیندازند. در عین حال، نرخ نیمایی و آزاد ارز، سودای صعود مستمر را دارد؛ اما با توجه به بروز ناآرامی در چین در اعتراض به سیاست کرونا صفر، احتمال افت دیگر در بهای محصولات زنجیره آهن و فولاد در دنیا طی بازه کوتاه‌مدت مطرح است. بنابراین تولید کنندگان محصولات فولادی نمی‌‌‌توانند بر افزایش قیمت جهانی محصولات خود برای کاهش زیان حاصل از تولید محصول با شمش گران حساب باز کنند.

کاهش قیمت پایه محدود بود؛ متقاضیان استقبال نکردند

نرخ ارز در بازار آزاد کشور، به‌‌‌عنوان سیگنال‌‌‌ساز اصلی بازارهای مالی و کالایی کشور، مجددا وارد مسیر صعود شده؛ اما این روند افزایشی نتوانسته است به رونق قابل‌ملاحظه‌‌‌ای در معاملات شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران طی هفته جاری منجر شود. در عین حال ظرف یک‌هفته اخیر، بهای شمش فولاد صادراتی ایران پس از یک‌ماه افت، مجددا افزایشی شد؛ اما این سیگنال مثبت نیز نتوانست متقاضیان را به رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا بیاورد. فولادسازان کشور ظرف روز دوشنبه هفتم آذر بالغ بر 150‌هزار تن شمش فولاد را در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند که برای این محصول تقاضایی بالغ بر 96‌هزار تن به ثبت رسید و در نهایت به فروش 70‌هزار تن شمش معادل 46‌درصد کل عرضه‌‌‌ها منجر شد.

قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران پس از هفته‌‌‌ها رشد مستمر، ظرف روز هفتم آذرماه کاهشی اعلام شد. کف قیمت تعیین‌شده برای عرضه هر کیلوگرم شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس‌کالا برابر با 12‌هزار و 950تومان بود که این رقم حدود 50تومان کمتر از کف قیمت پایه در هفته قبل بود. در عین حال، سقف قیمت پایه برای عرضه شمش فولاد در هفته جاری نیز با کاهش 400تومانی برابر 13‌هزار و 790تومان تعیین شد. البته میزان عرضه در کف قیمت پایه بسیار محدود بود و اغلب تولیدکنندگان شمش فولاد، این محصول را در سقف قیمتی در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران عرضه کردند. عدم‌خرید شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران در معاملات هفته گذشته دلیل کاهش بهای عرضه شمش فولاد بود.

اگر چه بر حجم فروش شمش فولاد از بازار فیزیکی بورس کالای ایران در هفته جاری نسبت به هفته گذشته افزوده شد؛ اما همچنان میزان فروش شمش از این بازار نسبت به روند معمول کمتر بود. خروج متقاضیان سرمایه‌‌‌ای از رینگ شمش و عدم‌صرفه خرید شمش در نرخ‌های فعلی با توجه به قیمت محصولات فولادی در بازارهای داخل و صادراتی، مهم‌ترین دلیل رونق‌نداشتن رینگ شمش فولاد با وجود افت قیمت پایه بود. در عین حال، برخی از متقاضیان شمش فولاد، با مقایسه قیمت فعلی شمش فولاد در رینگ داخل و نرخ جهانی، انتظار کاهش نرخ بیشتر شمش فولاد را دارند و ترجیح می‌دهند فعلا خریدهای خود را به تعویق بیندازند.

 

شمش فولاد به تصویر کشیده شده است.
شمش فولاد به تصویر کشیده شده است.

 

میانگین نرخ پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران در روز هفتم آذر برابر 13‌هزار و 370تومان بود که با احتساب دلار نیمایی 27‌هزار و 850تومانی این نرخ برابر 480دلار به ازای هر تن خواهد بود. این در حالی است که میانگین نرخ فروش شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس ظرف هفته اخیر به 5/ 458دلار به ازای هر تن رسید. به این ترتیب میانگین قیمت پایه عرضه شمش فولاد در رینگ صنعتی بورس کالای ایران همچنان 5/ 4‌درصد گران‌تر از میانگین نرخ صادراتی این محصول بود که قیمت تیرآهن، میلگرد و سایر محصولات فولادی تولیدشده در داخل کشور، تحت تاثیر این نوسانات واقع خواهد شد. 

میانگین نرخ فروش شمش فولاد از رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران برابر 13‌هزار و 500تومان بود. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، قیمت تمام‌شده شمش فولاد صادراتی در معاملات روز هفتم آذر برابر 14‌هزار و 650تومان می‌شود. با در نظر گرفتن هزینه حمل 500تومانی برای انتقال این شمش به محل کارخانه نورد و هزینه تبدیل‌ هزار و 600تومانی، قیمت تمام‌شده تولید میلگرد با این شمش به 16‌هزار و 750تومان خواهد رسید که این رقم بیش از نرخ فروش میلگرد در بازار آزاد تهران در شرایط کنونی است. بنابراین عدم استقبال از عرضه‌‌‌های شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران را در شرایطی که نرخ ارز سودای جهشی دیگر را دارد، باید در رکود حاکم بر بازار محصولات نهایی و زیان صنایع تکمیلی به دلیل نرخ بالای شمش فولاد دنبال کرد.

سیگنال مثبت جهانی ادامه‌‌‌دار نمی‌شود

بهای شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس ظرف هفته گذشته به مسیر رشد نرخ بازگشت؛ به نحوی که میانگین قیمت شمش فولاد صادراتی ایران به گزارش متال‌‌‌بولتن به 5/ 458دلار به ازای هر تن رسید. این رقم 1/ 2‌درصد بالاتر از نرخ فروش این محصول در هفته قبل بود. از هفته پایانی مهرماه شمش فولاد صادراتی ایران وارد مسیر کاهش نرخ شده بود، به نحوی که بهای این محصول تا هفته قبل تا 449دلار به ازای هر تن نیز عقب‌‌‌نشینی داشت؛ اما ظرف یک‌هفته اخیر با احتمال بازگشت مثبت مشتریان آسیای شرقی به بازار محصولات فولادی، بر بهای فولاد صادراتی ایران به میزان 1/ 2‌درصد افزوده شد. بهبود قیمتی در بازار شمش فولاد صادراتی ایران خبری خوش برای فولادسازان داخلی و صنایع تکمیلی این بخش بود. در شرایطی که فولادسازان و صنایع تکمیلی با واهمه از انباشت محصول بدون مشتری مصرفی در بازار داخل مواجه هستند، افزایش صادرات از بروز رکود در این حوزه ممانعت کرده و از این منظر به سود فولادی‌‌‌ها خواهد بود.

در حالی که وعده‌‌‌های دولت چین برای حمایت از بخش ساخت‌‌‌وساز زمینه رشد بهای شمش و محصولات فولادی در بازارهای جهانی را ظرف هفته گذشته فراهم کرد، اعتراض مردم این کشور که خواستار پایان قرنطینه کرونایی بودند، به قرمزپوشی بازارهای کالایی در ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها طی روز دوشنبه  28نوامبر منجر شد. مردم شهرهای بزرگ چین، از جمله پکن و شانگهای به خیابان آمده و خواستار توقف سیاست کرونا صفر هستند، چنین موجی از اعتراض در این کشور کم‌سابقه بوده و در وهله ابتدایی با ایجاد واهمه میان فعالان بازارهای مالی و کالایی به افت بهای کامودیتی‌‌‌ها منجر شد.

با این حال، برخی تحلیلگران امیدوارند که دولت چین با در نظر گرفتن اعتراضات مردمی از سیاست سختگیرانه کرونایی عقب‌‌‌نشینی کند و این موضوع با بهبود تقاضا، رشد بهای کالاهای پایه را به دنبال داشته باشد. به هر ترتیب حتی اگر گمانه‌‌‌زنی‌ها از بازگشت مثبت قیمتی در بازار محصولات زنجیره آهن و فولاد درست باشد، باید این واقعیت را در نظر گرفت که بروز این اعتراضات در چین سیگنال کاهش نرخ موثر را حداقل در کوتاه‌مدت برای بازارهای کالایی به همراه خواهد داشت. پس رشد بهای محصولات فولادی در ایران با بروز این ناآرامی ها در چین به مشکل خواهد خورد.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر