آهن آنلاین
بحران در صنعت فولاد چین

بحران در صنعت فولاد چین

دوشنبه 14 شهریور 1401
زمان مطالعه: 3 دقیقه

موانع کوتاه مدت و بلند مدت بسیاری در مسیر صنعت فولاد چین واقع شدند، که دلیل اصلی قرار گرفتن این صنعت، در بحران شدیدش محسوب می‌شوند. هر چند تصور می‌شد، بازار عرضه فولاد چین که تحت‌تاثیر کووید-۱۹ قرار گرفته، چرخشی به سمت بهبودی گرفته است.

 قطع برق و کاهش تقاضا ناشی از بحران ساخت‌وساز در چین، در مسیر رشد قرار دارد. حتی بدتر از آن، اثر آبشاری بر عرضه کالاهای حیاتی مانند زغال‌سنگ کک و سنگ‌آهن تاثیر گذاشته است، مانند: هند، رشد زیرساخت‌ها نقش مهمی در مصرف فولاد چین ایفا می‌کند. با این حال، به‌دلیل کاهش سرعت پس از کووید-۱۹ و بدتر شدن بحران املاک، بخش فولاد آن‌طورکه پیش‌بینی شده بود، جان نگرفته است. بسیاری در چین، امید خود به تغییر در آینده نزدیک را از دست داده‌اند. این بدبینی در بسیاری از گزارش‌هایی که از چین منتشر می‌شود، آشکار است.

بحران املاک و مستغلات، نه‌تنها توسعه‌دهندگان املاک و فولادسازان، بلکه حتی بانک‌ها را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است. کارخانه‌‌‌های فولاد چین، که زمانی یکی از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بزرگ فولاد و محصولات مرتبط بودند، به طور منظم بیش از یک‌میلیارد تن تولید می‌‌‌کردند. این میزان حدود نیمی از کل تولید جهانی را تشکیل می‌دهد. بزرگ‌ترین کالای صادراتی استرالیا، یعنی سنگ‌آهن، به دلیل کندی چین با تهدیدهای زنجیره تامین مواجه است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با تشدید بحران املاک چین، قیمت‌ها در سال ۲۰۲۳ تا ۵۰‌درصد کاهش خواهد یافت. 

 

بحران صنعت فولاد با کمبود انرژی، تشدید می شود.

 

بانک جمهوری خلق چین، اقداماتی مانند کاهش نرخ وام مسکن پنج‌ساله و نرخ اولیه وام یک‌ساله را اعلام کرد؛ با این‌حال، بسیاری احساس می‌کنند که این اقدام کمی دیر بود. کارخانه‌های فولاد، زمانی در خط مقدم توسعه اقتصادی چین بودند؛ اما اکنون شرایط به حدی بد شده که بسیاری از آنها در آستانه بسته‌شدن هستند. موج گرما در بسیاری از مناطق چین به جیره‌بندی برق منجر شد که این امر اخیرا موجب تعطیلی موقت کارخانه‌های مختلف فولاد چینی شد و حدود ۲۰ کارخانه فولاد در مناطق جنوب غربی چین فعالیت خود را به حالت تعلیق درآوردند. برخلاف بحران بازار املاک در سال ۲۰۱۵، رئیس‌جمهور چین اکنون تمایلی به راه‌اندازی بسته محرک مالی ندارد که می‌تواند هزینه‌های زیرساختی را آغاز کند و به طور غیرمستقیم بخش فولاد و سنگ معدن را احیا کند. این امر فضای محدودی را برای مانور سازندگان فولاد باقی می‌گذارد.

تحت تاثیر این عوامل و اتفاقات در صنعت فولاد چین، قیمت تیرآهن، میلگرد و سایر مقاطع فولادی در سراسر دنیا دچار نوسان می‌شوند که نرخ تغییرات قیمت‌های این محصولات داخل کشور را می‌توانید به صورت روزانه در سایت آهن آنلاین دنبال کنید.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.