آهن آنلاین
کاهش جهانی تولید فولاد؛ ایران با 10/8 درصد افول در جایگاه اول

کاهش جهانی تولید فولاد؛ ایران با 10/8 درصد افول در جایگاه اول

یک‌شنبه 02 امرداد 1401
زمان مطالعه: 5 دقیقه

آمار تولید فولاد در نیمه اول سال 2022 منتشر شد. رکود در صنعت نبض فولاد را آرام کرده و تولید این فلز را به سطح پایین‌تری نسبت به سال گذشته رسانده است. این موضوعی است که با درگیری های تجاری و نظامی، عدم قطعیت های حاکم بر اقتصاد و فراز و نشیب های همه گیر تشدید شده است. در میان 10 بازیگر برتر صنعت فولاد جهان، هند تنها بازیگری است که دو فصل اول سال را با رشد تولید فولاد سپری کرده است.

طبق آمارهای انجمن جهانی فولاد، ۹ کشور چین، برزیل، آمریکا، ایران، ترکیه، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی و آلمان در نیمه اول ۲۰۲۲ با کاهش تولید روبه‌رو شده‌‌‌اند و این در حالی است که هند با مجموع تولید ۶۳ میلیون و ۲۰۰‌ هزار تن، رشد8/8 درصدی را تجربه کرده است.

از منظر منطقه‌‌‌ای، وضعیت بدتر است و تمام ۱۰ منطقه اصلی تولید فولاد افت شدید را گزارش کرده‌‌‌اند. این وضعیت موجب شده است تا مجموع تولید جهانی فولاد در دو فصل نخست ۲۰۲۲ با افت5/5 درصدی به کمتر از ۹۵۰ میلیون تن محدود شود. افت جهانی تولید فولاد در ژوئن به عنوان آخرین ماه فصل دوم شدیدتر بوده، به طوری که تولید جهانی فولاد کمی بیش از ۱۵۸ میلیون تن بوده که به معنی نزول 9/5 درصدی تولید این فلز اساسی بوده است. بدترین افت تولید فولاد برای روسیه، اوکراین و دیگر بازیگران منطقه CIS بوده که به ۱۸درصد می‌‌‌رسد؛ این وضعیت باعث شده تا قیمت میلگرد در سطح جهانی دچار نوسان شود.

 

ارزش میلگرد با توجه به کاهش تولیدات جهانی فولاد، در حال نوسان است.

 

در عین حال چین نیز به عنوان مهم‌ترین بازیگر صنعت فولاد در بین کشورهای جهان 6/5 درصد افت تولید داشته که گویای کاهش قابل‌توجه در تولید فلز فولاد بوده و از اثر افول قیمت فولاد در بازارهای جهانی و سخت‌‌‌گیری‌‌‌های زیست‌محیطی دولت چین بر فولادسازان این کشور خبر می‌دهد. افت قابل‌توجه تولید فولاد در ایران در نیمه اول 2022 بیش از 10‌درصد بوده و موجب شده است تا کل تولید فولاد کشور به 13/6 میلیون تن کاهش پیدا کند. سال گذشته در همین مدت ایران بیش از 15 میلیون تن فولاد تولید کرده بود. ایران در حالی در ششمین‌ماه از سال 2022 افت 10/8 درصدی تولید فولاد را تجربه کرده که کل تولید فولادسازان ایرانی در این ماه 2/2 میلیون تن بوده است. 

بررسی آمارهای تولید انجمن جهانی فولاد نشان می‌دهد که وضعیت سختی بر صنایع جهان حاکم است و همین وضعیت سخت موجب شده است تا تقاضای چندانی برای فولاد در بازارهای جهانی شکل نگیرد. خودروسازی با توجه به کاهش چشمگیر تولید و نیز مسائلی که در زنجیره تامین آن بروز کرده، تقاضایی کمتر از همیشه را به فولادسازان می‌دهد که همین عامل موجب شده است تا رکوردهای تولید سال‌های قبل تکرار نشود. اثر این موضوع روی تولید همه فولاد‌سازان در سراسر جهان نمود جدی داشته است. 

برای نمونه بخش فولاد آمریکا به عنوان چهارمین قطب تولید فولاد دنیا نیز 2/2 درصد کاهش یافته که در نهایت موجب شده است تا کل تولید این کشور به 41/1 میلیون تن محدود شود. روسیه، کره‌جنوبی، آلمان، ترکیه و برزیل که رتبه‌‌‌های پنجم تا نهم را در جدول جهانی تولید فولاد به خود اختصاص داده‌‌‌اند، به ترتیب در نیمه اول سال 2022 افت تولید جدی را تجربه کرده‌‌‌اند. برای نمونه روسیه درگیر جنگ و تحریم با افت 7/2 درصدی تولید فولاد روبه‌رو شده و کل تولیدش در نیمه اول 2022 به 35/4 میلیون تن رسیده است. افت روسیه البته در ششمین ماه از سال 2022 بدتر از این اعداد بوده و به ورای  22 درصد رسیده که موجب کاهش تولید ماهانه فولاد در روسیه تا مرز 5 میلیون تن شده است. با کاهش تولید روسیه، قیمت تیرآهن نیز تغییرات قیمت داشته است.

 

نرخ تیرآهن باتوجه به کاهش تولیدات این محصول، دچار تغییر شده است.

 

چنان‌که اشاره شد، چین با تولید 526 میلیون تن، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد دنیا در این دوره شناخته شده است. با این حال، تولید فولاد چین در این دوره 6/5 درصد کاهش داشته است. البته کل حجم تولید ماهانه چین از مرز 90 میلیون تن گذشته که گرچه کاهش 3/3 درصدی را نشان می‌دهد؛ اما نسبت به روند کلی افت تولید در چین آهنگ نزولی آن کمتر است. از آنجا که سهم چین از مصرف فولاد با کشور دیگری قابل مقایسه نیست، به نظر می‌رسد افول جهانی حجم تولید به کمتر از 950میلیون تن دلیل چینی دارد. 

هند دیگر موتور رشد اقتصاد آسیا که موفق شده در زمینه توسعه صنعتی فولاد گام‌‌‌های مناسبی بردارد، توانسته مجموع تولید خود در نیمه اول را به 63/2 میلیون تن برساند؛ عددی که برای ششمین ماه از سال 2022 معادل 10میلیون تن بوده است.  خبر بد برای بازار فولاد این است که تولید صنعتی ژاپن به شدت کاهش یافته است. این موضوع در آمار تولید فولاد کشور در نیمه اول سال 2022 منعکس شده است. در نیمه دوم سال جاری، ژاپن رتبه سوم تولید فولاد را به خود اختصاص داده و بزرگترین است. با 46 میلیون تن تولید در سراسر جهان، برآورد تولید ژاپن در ماه ژوئن حدود 7.5 میلیون تن بود که کاهش بیش از 8 درصدی برای فولادسازان ژاپنی است.

دسترسی سریع
اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.