آخرین تحلیل‌ها

مزایا و معایب سقف کاذب چیست؛ کاربردهای آن

آخرین بروزرسانی: دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ 0

سقف کاذب که در معماری‌های امروزی مورد توجه قرار گرفته است، نوعی سقف است که زیر سقف اصلی قرار می‌گیرد. این سقف معمولا به اسکلت ساختمان و سقف اصلی متصل می‌شود. سقف کاذب علاوه بر ایجاد جلوه بصری در معماری و طراحی داخلی یک ساختمان، از نظر تاسیساتی کمک زیادی می‌کند که بتوان سیم‌کشی‌های داخل ساختمان و نورپردازی‌ها را بسیار آسان‌تر انجام داد. همچنین وجود چنین سقفی زیر سقف اصلی کمک می‌کند که در آینده برای عبور انواع سیم و لوله در ساختمان دچار مشکل کمتری بشویم.

این سازه ساختمانی به دلیل کاهش فضای محیط داخلی ساختمان و ایجاد عایق حرارتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای متعادل کردن دمای هوای داخل ساختمان می‌شود. اما همین موضوع کوتاه شدن سقف ساختمان و دلگیر شدن فضای داخلی را در پی دارد. همچنین سقف‌های کاذب نیاز به نگهداری و تعمیرات زمان‌بر و هزینه‌بری دارند.
به طور کلی، مزایا و معایب سقف کاذب زیاد است و باید با توجه به شرایط، برای استفاده از آن اقدام کرد. ما در این مقاله سعی کردیم که مزایا و معایب و کاربردهای سقف کاذب را ارائه دهیم تا شما با دید بازتر و دانش بالاتر در استفاده از سقف یک سازه ساختمانی تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید.

سقف‌های کاذب کاربرد و فواید مختلفی دارند. سقف‌های ساخته شده با رابیتس به گچکار سقف کمک می‌کند که طرح خود را بهتر و با خلاقیت بیشتری روی سقف خلق کند و از جمله فواید سقف کاذب آکوستیک عایق صدا و حرارت بودن آن و جلوگیری از پژواک صدا است.

کاربردهای سقف کاذب

ممکن است که شما سقف کاذب را برای مکان‌های مختلف با کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار دهید. در ادامه به این کاربردها و نوع سقف کاذب متناسب هر کاربرد می‌پردازیم:

کاربرد سقف کاذب رابیتس

یکی از کاربردهای سقف کاذب این است که به معمار و گچکار ابتکار عمل بیشتری برای اجرای طرح‌های خود روی سقف را می‌دهد. بیشتر در محیط های مسکونی از این مدل از سقف‌ها استفاده می‌شود. برای اجرای این مدل از ورق رابیتس استفاده می‌کنند و با طراحی دلخواه با میلگردها جوش می‌دهند، سپس گچکار کار خود را روی این طراحی انجام می‌دهد.

 

نمایی از سقف کاذب

 

کارایی سقف کاذب آکوستیک

از دیگر کاربردهای سقف کاذب، عایق صدا و حرارت بودن آن است. این سقف با ایجاد فاصله تا سقف اصلی کمک می‌کند که محیط در شرایط ایزوله قرار بگیرد. جدا از این فاصله، خود سقف هم باید دارای متریال عایق در برابر صدا و حرارت باشد. جنس این نوع از سقف ها باید نوع آکوستیک باشد. معمولا این سقف در مکان های پر سر و صدا که صدا نباید پژواک داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکان‌های عمومی همچون سینما، تئاتر، تالارها و محل همایش‌ها از سقف آکوستیک استفاده می‌کنند. معمولا سقف آکوستیک شامل پارچه و مقوا فشرده و گاهی اوقات گچ است. افرادی که کارشان نیاز به تمرکز بالا دارد هم، از علاقه‌مندان به این نوع از سقف هستند. مثلا برای استدیوهای ضبط صدا و خوانندگی هم از این نوع سقف در کنار متریال دیگر نظیر آلومینیوم استفاده می‌کنند.

کاربرد سقف کاذب پی‌وی‌سی (PVC)

گاهی هزینه و زمان در انتخاب نوع سقف کاذب در اولویت‌ قرار می‌گیرد. یعنی سقفی که با هزینه کم و در زمان محدود قابل نصب باشد و سایر مزایای سقف کاذب را تا حدودی دارا باشد. به افرادی که دنبال چنین سقف کارراه‌اندازی هستند، مدل پی‌وی‌سی (PVC) توصیه می‌شود. این مدل از سقف‌ها ضد رطوبت هستند و برای شهرهای شمالی کشور مناسب‌اند. همچنین معمولا معماران برای حمام و توالت از این سقف استفاده می‌کنند. این سقف هزینه کمی دارد و به راحتی نصب می‌شود. همچنین مناسب سیمکشی و کارهای تاسیسات داخلی ساختمان است. تنوع طرح، رنگ و مدل در سقف‌های پی‌وی‌سی بالا است و عایق نسبتا خوبی هستند. این مدل سقف کاذب قابل شست و شو، معمولا از پلاستیک ساخته شده است.

کاربرد سقف کاذب آلومینیومی

گاهی در محل‌های عمومی استفاده از سقف زیاد است. مثلا در یک بیمارستان کار با تاسیسات و سیم‌کشی و لوله‌کشی بسیار زیاد است و دائما مسئولان تاسیسات در حال رفع و رجوع مشکلات هستند. همچنین سیستم‌های روشنایی به طور مکرر دچار مشکل می‌شوند و نیاز به تعمیر و تعویض دارند. در این حالت استفاده از سقف‌های غیر کاذب و اصلی باعث زخمی شدن و زشت شدن سقف‌ها می‌شود. از طرفی سایر سقف‌های کاذبی که تاکنون معرفی شدند هم اینگونه نیستند که به راحتی آن‌ها را کنار زد و کار تاسیساتی انجام داد. سقف‌های کاذب آلومینیومی که به صورت بلوک‌های ۶۰*۶۰ سانتی‌متر است، مناسب این مشکل هستند. این سقف‌ها را در کنار هم می‌چینند و هر زمانی که در قسمتی از سقف کاری داشتند، بلوک آلومینیومی آن قسمت را بر می‌دارند و کارشان را انجام می‌دهند و دوباره سر جای خود قرار می‌دهند.
این سقف بیشترین کاربرد را در استخرهای سرپوشیده، واحدهای اداری، فرودگاه‌ها و بیمارستان‌ها دارد. همچنین به دلیل آلومینیومی بودن این سازه، طول عمر آن زیاد است. این سازه دارای طرح‌های متنوعی است و در موارد استثنا کاربرد مسکونی هم دارد.

 

 

کاربرد سقف کاذب پیش‌ساخته گچی

یکی از ایرادهای مدل قبلی این است که روی آن خیلی نمی‌توان طرح‌های خلاقانه و منحصربه‌فردی اجرا کرد. از طرفی سقف‌های آلومینیومی دارای مزایای زیادی هستند و کار با آن‌ها بسیار آسان است. از این رو، متخصصان حوزه ساختمان سقف‌های کاذب پیش‌ساخته گچی را وارد بازار کردند. این قطعات پیش‌ساخته گچی مانند سقف آلومینیومی بلوک‌های 60*60 سانتی‌متر هستند. در واقع جنس این مدل، همان آلومینیومی است که روی آن طرح‌های گچی سوار شده است. این مدل در برابر مدل‌های سقف‌های گچی دیگر بسیار سبک‌تر بوده و نصب آن بسیار راحت‌تر است.

کارایی سقف کاذب گریلیوم

ایمنی یکی از اولویت‌های مهم در ساخت یک سازه است. در صورتی که افراد زیادی در یک محیط عمومی خاص قرار بگیرند، این اولویت به مهم‌ترین دغدغه تبدیل می‌شود. زیبایی یک بنا اهمیت زیادی دارد ولی تا زمانی که امنیت جانی وجود نداشته باشد این زیبایی معنایی ندارد. سقف کاذب گریلیوم دقیقا به همین علت ساخته شده است. این سقف‌ها که با آلیاژهای فلزی به دست آمده از ترکیب آهن و آلومینیوم و… ساخته می‌شود، به صورت سقف کاذب دارای سوراخ‌های مشبک طراحی شده است. درست است که این سوراخ‌های مشبک باعث می‌شود که تا حدودی تاسیسات ساختمانی زشت دیده شود، ولی برای تهویه هوا مناسب است. همچنین این سقف ایمنی بالایی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد و در برابر آتش‌سوزی مقاوم است. قابلیت بالا در تعویض و راحتی در کارهای تاسیسات ساختمان از دیگر مزایای این سقف است.
معمولا در مکان‌هایی مانند مترو و ساختمان‌های بزرگ پرجمعیت از سقف گریلیوم استفاده می‌کنند.

کاربرد سقف کاذب آسمان‌نما و تصویردار

حالا که به دوگانه ایمنی و زیبایی اشاره کردیم و سقف ایمن را گفتیم، اشاره‌ای هم به سقف‌های کاذب با اولویت زیبایی بکنیم. در برخی از مکان‌ها مانند لابی هتل‌ها و یا محل اجتماع در برج‌‎های لوکس، یک طرح بسیار خاص می‌تواند تاثیرگذار باشد. برای همین از تصویر بسیار زنده و زیبای آسمان یا تصاویر دیگر استفاده می‌کنند که به آن‌ها سقف آسمان‌نما و تصویردار می‌گویند. این سقف ضدزنگ است و مانند سقف کاذب آلومینیومی حالت بلوکی دارد. 
 
تا این قسمت مقاله متوجه شدیم که انواع سقف کاذب داریم و هرکدام کاربرد مخصوص به خودش را دارد. گاهی ممکن است که در یک ساختمان چندین مدل از این سقف‌ها مورد نیاز باشد که می‌توان در این صورت این سقف‌ها را ترکیب کرد.  
 
 
 

فواید سقف کاذب

سقف‌های کاذب همانطور که پیشتر اشاره کردیم کاربرد و فواید مختلفی دارند. سقف‌های ساخته شده با رابیتس به گچکار سقف کمک می‌کند که طرح خود را بهتر و با خلاقیت بیشتری روی سقف خلق کند. از جمله فواید سقف کاذب آکوستیک عایق صدا و حرارت بودن آن و جلوگیری از پژواک صدا است. از مزایای سقف پی‌وی‌سی (PVC)، ضدرطوبت بودن آن است. هزینه ارزان و راحتی در نصب و تعویض از دیگر مزیت‌های این سقف است. 
سقف‌های آلومینیومی دارای فواید زیادی در یک محیط عمومی است. نیروی‌های تاسیساتی این سقف را بسیار زیاد دوست دارند، زیرا کار کردن با آن بسیار راحت و سریع است و کوچکترین صدمه‌ای به زیبایی معماری داخلی یک مکان عمومی نمی‌زند. از دیگر فواید سقف آلومینیومی این است که اگر قسمتی از آن آسیب ببیند، نیاز نیست مساحت زیادی از آن تعویض شود و می‌توان بلوک آسیب‌دیده را به راحتی تعویض کرد. 
سقف‌ کاذب گچی پیش‌ساخته فواید سقف‌ آلومینیومی را دارد، علاوه بر آن، مزیت طرح‌های متنوع و زیبای گچی متناسب محیط‌های غیررسمی‌تر را داراست. گریلیوم نوع دیگری از سقف‌های کاذب است که بسیار ایمن‌تر از سایر سقف‌ها است. همچنین این مدل سقف کاذب متناسب تعبیه دستگاه تهویه هوا در محیط‌های عمومی است. سقف کاذب آسمان‌نما و تصویردار قابلیتی است که می‌توان نقش تصاویر با کیفیت و زیبا را بر سقف کشید. همچنین می‌توان شیشه‌های بسیار زیبا روی سقف قرار داد که بسیار محیط را لوکس و زیبا نشان می‌دهد.
 
در کل، اکثر سقف‌های کاذب دارای مزیت‌های زیر هستند:
 • سهولت استفاده برای کارهای تاسیساتی نظیر سیم‌کشی و لوله‌کشی و کانال‌کشی و تعویض و نصب انواع چراغ و سیستم‌های روشنایی
 • عایق حرارت و مخصوصا صدا برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ایجاد آرامش در فضای داخلی یک ساختمان
 • قابلیت تعویض آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر سقف در صورت تغییر دکوراسیون و یا آسیب دیدن سقف بر خلاف سقف‌های سنتی
 • ایجاد زیبایی و جلوه‌های بصری در دکوراسیون داخلی یک بنا که امروزه بسیار مهم است
 • بالا بردن خلاقیت و ابتکار‌‌ عمل در طراحی سقف یک ساختمان برای معماران داخلی ساختمان
 
این موارد ذکرشده در تمام سقف‌های کاذب موجود در بازار صدق نمی‌کند، ولی در اکثریت آن‌ها وجود دارد. به طور کلی این دلایل باعث ورود سقف کاذب به بازار صنعت ساختمان در ایران و جهان شده است.
 

معایب سقف کاذب

سقف‌های کاذب در کنار مزایای فراوانی که دارند، بی ‌ایراد نیستند و دارای معایبی هم هستند. مثلا ساخت سقف کاذب به وسیله ورق رابیتس بسیار هزینه‌بر است و از هزینه جوش و ورق رابیتس گرفته تا قیمت گچکار متخصص این کار هزینه زیادی را در بر دارد. همچنین این سقف نسبتا سنگین است. سقف‌های کاذب آکوستیک معمولا مشکل ایمنی در هنگام آتش‌سوزی دارد؛ زیرا معمولا این سقف‌ها از کاغذ و پارچه و مواد اشتعال‌پذیر ساخته می‌شود. سقف کاذب پی‌وی‌سی (PVC) زود خراب می‌شوند و نیاز به تعویض زیاد دارند. همچنین تغییر رنگ در آن‌ها سریع رخ می‌دهد. علاوه بر آن در صورت گرمای شدید هوا از این سقف گاز سمی منتشر می‌شود. تمام سقف‌های کاذب بلوکی 60*60 مشکل ایمنی مخصوصا در هنگام زلزله را دارند و به راحتی با کوچک‌ترین تکانی فرو می‌ریزند. سقف‌ کاذب آسمان‌نما هم بسیار گران است و فقط در برخی مکان‌های خاص استفاده از آن دارای صرفه اقتصادی است. 
سقف کاذب گریلیوم از نظر زیبایی چنگی به دل نمی‌زند و سوراخ‌های مشبک آن این سقف را زشت کرده است. همچنین این سقف به نسبت گران است. 
 
به طور کلی اکثر سقف‌های کاذب موجود در بازار معایب زیر را دارند:
 • مشکل ایمنی هنگام زلزله و آتش‌سوزی
 • ناکافی و گران بودن متخصص در کشور برای نصب این مدل از سقف‌ها
 • کوتاه کردن سقف و دلگیر کردن فضای داخلی یک ساختمان
 • عدم مقاومت در برابر ضربه‌های محکم
 • نیاز به تعویض‌های پیاپی مخصوصا در برخی از مدل‌های خاص
 • نگهداری از سقف کاذب سخت‌تر از سقف معمولی است
 
نکات بیان شده شامل اکثر سقف‌های کاذب موجود در بازار است و اشاره به همه موارد ندارد. عمده مشکلات و عیب‌های سقف کاذب به این موضوع برمی‌گردد که این سقف‌ها یک طرحی هستند که به سقف اصلی چسبیده‌اند. همواره متخصصین صنعت ساختمان با تحقیقات وسیعی سعی دارند که مشکلات و معایب سقف کاذب را برطرف کنند و همواره محصولات بهتری را نسبت به سال‌های قبل وارد بازار مصرف کنند. 
 

نتیجه‌گیری

سقف کاذب برای مصرف مختلف کاربرد دارد. هر کدام از مدل‌های سقف کاذب دارای فواید و معایبی است و باید با توجه به ساختمان و نوع کاربری فضای داخلی آن از سقف کاذب مناسب استفاده نمود. اولویت‌ها می‌توانند به ما بگویند که کدام سقف مناسب‌تر است. همچنین باید به بودجه یک پروژه و یا طرح دقت کرد و با توجه به آن اقدام به انتخاب نوع سقف کاذب یک بنا نمود. تعداد متخصصین هر نوع از سقف‌های کاذب عامل دیگری است که در انتخاب سقف‌های کاذب با چرخه عمر کوتاه اهمیت ویژه‌ای دارند. خیلی از اوقات هم نیازی به سقف کاذب با توجه به معایب آن نیست و باید از سقف‌های سنتی استفاده نمود. استفاده از تجربه دیگران کمک شایانی به انتخاب درست نوع سقف می‌کند. آیا شما تجربه‌ای در استفاده از سقف کاذب دارید؟ لطفا تجربیات و نظرات خود را در زیر این مقاله بنویسید.

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
  مشترک شدن  
اطلاع از
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه
×
ورود / ثبت‌نام
شماره موبایل خود را وارد کنید.

مثال: 09123456789

رمز عبور خود را وارد کنید.

فراموشی رمز عبور

کد تایید را وارد کنید.
پیامک کد تایید به ارسال شد.
ارسال مجدد کد تایید