آخرین تحلیل‌ها
روش‌های پیشگیری و رفع شوره سفید در ورق گالوانیزه

روش‌های پیشگیری و رفع شوره سفید در ورق گالوانیزه

آخرین بروزرسانی: پنج‌شنبه 10 بهمن 13980

شوره سفید یا white rust اتفاقی است که در اثر رطوبت و عدم گردش هوا برای ورق‌های گالوانیزه رخ می‌دهد. از آن‌جا که این مشکل مانند شوره سر به شکل لکه‌های سفید رنگ بر روی ورق‌های گالوانیزه مشاهده می‌شود، آن را به این نام خوانده‌اند. اما ببینیم ورق گالوانیزه چرا دچار این مشکل می‌شود؟ چگونه می‌توان از آن پیشگیری کرد یا از روی محصولات گالوانیزه زدود.

 

شوره سفید چیست؟

ورق گالوانیزه به طور کلی فولادی است که با یک لایه از فلز روی پوشانده شده تا از خوردگی آن محافظت شود و در نتیجه محصولی با مقاومت بیشتر حاصل شود. البته ورق گالوانیزه انواع مختلفی دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم به مطلب «ورق گالوانیزه چیست؟ مشخصات، مزایا و عمر مفید آن» مراجعه نمایید.

مسئله شوره وقتی اتفاق می‌افتد که ورق گالوانیزه به تازگی تولید شده باشد. در این زمان فلز روی هنوز فعالیت شیمیایی بالایی داشته و تمایل زیادی به ترکیب شدن با OH محیط دارد. بنابراین اگر این محصول را در محیطی مرطوب قرار دهید، روی با OH محیط واکنش نشان داده و به زبان ساده‌تر مانند آهن اکسید می‌شود.

اکسید روی به شکل لکه‌های سفیدی که به «شوره سفید» معروف است، بر روی ورق‌های گالوانیزه مشاهده می‌شوند. این لکه‌ها به خصوص در محل اتصال دو قطعه گالوانیزه بیشتر اتفاق می‌افتد، از آن جهت که معمولاً دسترسی به این قسمت‌ها مشکل‌تر بوده و خوب خشک نمی‌شوند.

 

تفاوت شوره سفید و شوره سیاه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بر روی محصولات گالوانیزه موجود در انبار خود لکه‌های سیاه رنگی را مشاهده کرده باشید. علت آن چیست؟

چنانچه شوره سفید ظاهر شود و اقدامی جهت رفع آن صورت نگیرد، شوره سفید به شوره سیاه تغییر رنگ می‌دهد. این مسئله در مرحله بعدی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای خواهد رسید.

 

آیا این مشکل برای ورق‌های گالوانیزه خطرناک است؟

همان‌طور که گفته شد، شوره سفید حاصل واکنش دادن فلز روی با اکسیژن موجود در آب است. در اثر این واکنش، پوششی که از جنس فلز روی بر روی فولاد کشیده شده نازک شده یا حتی ممکن است در برخی نواحی از بین برود. این امر باعث می‌شود تا تمام اهداف گالوانیزه‌سازی فولاد بی‌نتیجه باقی بمانند، از جمله اینکه:

 • مقاومت محصول گالوانیزه کاهش می‌یابد.
 • محصول شکننده خواهد شد.
ورق گالوانیزه‌ای که به تازگی تولید شده است. ورق گالوانیزه‌ای که به تازگی تولید شده است.

 

وضعیت ظاهری محصول گالوانیزه

بر اساس مقدار شوره سفیدی که بر روی محصولات گالوانیزه جمع شده، می‌توان گفت شوره سفید را به دسته‌های زیر تقسیم می‌کنند:

 • شوره با تجمع کم
 • شوره با تجمع متوسط
 • شوره با تجمع زیاد

میزان تجمع شوره بر روی ورق‌های گالوانیزه علاوه بر شرایط نگهداری و میزان رطوبت محیط، به فرآیند تولید ورق گالوانیزه نیز می‌تواند مربوط باشد.

 

محلول‌ها و ابزارهای مختلف جهت حذف شوره سفید

چنانچه شوره سفید روی محصول گالوانیزه شدید نباشد، تنها با قرار دادن ورق‌های گالوانیزه در برابر جریان هوا و در محیط خشک از بین خواهند رفت. اما شوره‌های شدیدتر باید قبل از اینکه جهت خشک شدن در معرض هوا قرار بگیرند، توسط محلول‌ها و ابزار مناسبی حذف شوند؛ در ادامه با این محلول‌ها آشنا خواهیم شد.

 • اسید ضعیف
  یک اسید ضعیف مانند سرکه سفید را به وسیله یک برس مویی غیرفلزی بر روی سطح ورق گالوانیزه بکشید. سپس آن را با آب لوله‌کشی (قابل شرب) کاملا بشویید.
 • برس سفت و سخت
  سطح ورق‌های گالوانیزه را با یک برس سخت و سفت بتراشید و سپس آن را در مقابل هوا قرار دهید تا خشک شود. سپس بر روی قسمت‌هایی که روکش آن‌ها کاملا از بین رفته، دوباره «روی» بزنید. این روش برای لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای نیز کاربرد دارد.
 • ترکیب دی کرومات سدیم (پنج درصد) با اسید سولفوریک غلیظ (هشت درصد)
  این ترکیب نیز مانند اسید ضعیف باید توسط یک برس نرم بر روی ورق‌ها کشیده شود. بعد از ۳۰ ثانیه با آب شرب کاملاً شستشو دهید.

 

۵ مورد از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری

همان‌طور که متوجه شدید، بیشترین دلیل ایجاد شوره سفید بر روی محصولات گالوانیزه، محیط نگهداری آن‌ها بعد از تولید و قبل از نصب در محیط کاربری است. این یعنی باید برای پیشگیری از بروز شوره سفید، وضعیت انبارداری محصولات گالوانیزه کاملا کنترل شده باشد.

 • اجازه دهید هوا آزادانه بین سطوح گالوانیزه جریان یابد. حتی خاک روی محصولات را با دستمال خشک پاک کنید تا با هوا مجاورت داشته باشد.
 • انبار باید زهکشی آب داشته باشد تا هیچ آبی در کف انبار جمع نشود.
 • ورق‌های گالوانیزه را حتی برای مدت کوتاه در بسته‌های پلاستیکی نپیچید.
 • از قرار دادن محصولات گالوانیزه در محیط‌های بسته مرطوب خودداری کنید.
 • از تماس طولانی مدت محصولات با مواد مرطوبی همچون خاک یا علف خودداری کنید.

 

جمع‌بندی

لازم به ذکر است که حداکثر زمان انبارداری برای محصولات گالوانیزه شش ماه است به عبارت دیگر محصولات را بیش از شش ماه در انبار نگه ندارید و پیش از آن برای استفاده در محیط کاربری ارسال نمایید.

آن‌چه در این مطلب به آن پرداخته شد تنها گوشه‌هایی از روش‌های پیشگیری و رفع شوره سفید بر روی محصولات گالوانیزه بود. اگر شما نیز تجربه‌ای از شوره سفید، سیاه یا حتی قرمز بر روی محصولات گالوانیزه داشته‌اید، کامنت بگذارید. چگونه آن‌ها را حذف کرده‌اید و برای پیشگیری از وقوع مجدد چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

تاریخ انتشار: پنج‌شنبه 10 بهمن 1398
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه