آهن آنلاین

کاربرد پروفیل

کاربرد پروفیل

کاربرد پروفیل‌ یا قوطی با توجه به جنس و ضخامتی که تولید می‌شوند، کاربردهای متنوعی دارند و استفاده از این مقاطع به طور گسترده در صنایع ساختمان سازی، راهسازی و بسیاری از صنایع پایه‌ای دیگر رایج است. پروفیل که در بازار با نام قوطی نیز مشهور است در استاندار و سطح مقطع دارای انواع مختلفی است. سطح مقطع مربع و مستطیل ۲ نوع رایج این محصول به حساب می‌آیند که تنوع اندازه در هر نوع نیز وجود دارد.

قوطی‌ها از مواد سازنده متفاوتی تولید می‌شوند اما انواع فولادی و آلومینیومی آن‌ها بسیار رایج‌تر است. پروفیل آلومینیومی به دلیل وزن سبک و خاصیت ضد زنگ بودن از محبوبیت مناسبی برخودار است و در سازه‌هایی کاربرد دارد که وزن پایین و مقاومت بالا فاکتور‌های مهمی در تصمیم گیری به حساب می‌آیند. در انتخاب قوطی ضد زنگ، گزینه پروفیل گالوانیزه را نیز باید در نظر بگیرید، کاربرد این محصول در سازه‌هایی رایج است که قیمت پروفیل و مقاومت آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

آشنایی کامل با کاربردهای پروفیل و نحوه استفاده این محصول در پروژههای مختلف

 

کاربرد پروفیل در صنایع مختلف

قوطی مانند بسیاری دیگر از مقاطع فلزی در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد اما شاید بتوان مهمترین کاربرد پروفیل را در صنعت ساختمان، به خصوص در ساخت در و پنجره دانست. اندازه سطح مقطع این مصالح بسیار متفاوت است و همین موضوع کاربرد آن را گسترده‌تر می‌کند. پروفیل با سطح مقطع کوچک در نرده‌کشی دیوارها و ساخت نرده‌های فلزی راه پله‌ها کاربرد دارد و پروفیل‌هایی با سطح مقطع بزرگتر برای ساخت سازه‌های فولادی و ستون‌ها به کار برده می‌شوند. جهت آشنایی بیشتر با این مقطع فولادی می‌توانید به مقاله پروفیل چیست و انواع آن مراجعه کنید.

کاربرد پروفیل‌ها فقط به صنعت ساختمان محدود نمی‌شود و در صنایع مهمی از جمله خودروسازی، کشاورزی، لوازم خانگی و ساخت ماشین‌آلات صنعتی از آنها استفاده می‌شود. در صنایع کوچکتر نیز مانند ساخت کرکره، چهارچوب‌های در، سقف سوله‌ها و تجهیزات صنعتی پروفیل‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند.

پروفیل‌هایی مربع و مستطیل که سطح مقطع نسبتاً بزرگی دارند که به پروفیل ستونی معروف هستند، علاوه بر کاربرد فراوانی که در ساختمان سازی دارند به دلیل قابلیت اطمینان بالایی که دارند در ساخت نفتکش‌ها و تریلرها نیز استفاده می‌شوند. قوطی‌ها کاربرد تزئیناتی نیز دارند و در ویترین فروشگاه‌ها و رستوران‌ها به کار برده می‌شوند؛ همچنین قوطی‌هایی که از استیل ضد زنگ تولید می‌شوند در محیط‌هایی که اسیدها و مواد شیمیایی حضور دارند مقوامت بالایی از خود نشان می‌دهند.

کاربرد پروفیل z

این نوع پروفیل بیشتر برای ساخت سوله‌ها، سقف ورزشگاه‌ها، پارکینگ‌ها و انبار به کار می‌رود. ضخامت این نوع پروفیل اغلب بین 2.5 تا 3 سانتی‌متر است و قیمت پروفیل z نیز بر اساس ضخامت آن محسابه می‌شود. همچنین باید به این موضوع نیز اشاره داشت که از این مقطع فولادی برای اتصال قسمت‌های مختلف سازه‌های فلزی نیز استفاده می‌شود.

کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان‌سازی

از جمله مهم‌ترین کاربردهای پروفیل در صنعت ساختمان‌سازی می‌توان به تولید نرده‌های فلزی است. از جمله پروفیل‌هایی که برای این منظور استفاده می‌شوند پروفیل‌های مربع و مستطیل است که به صورت مقاطع کوچک برای ساخت پنجره‌های منزل، نرده‌های راه پله و نرده‌کشی زمین‌های محصور شده استفاده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با پروفیل‌های ساختمانی پیشنهاد می‌کنیم سری به مقاله انواع پروفیل ساختمانی را بشناسیم بزنید.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر