آهن آنلاین
بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی

بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی

شنبه 18 خرداد 1398
زمان مطالعه: 6 دقیقه

همانطور که می‌دانید فولاد به مقدار زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پر کاربردترین فلزات موجود در سطح جهان است که در بیش‌تر صنایع به عنوان یک محصول استراتژیک به شمار می‌آید. بازیافت ضایعات آهنی کمک به چرخه تامین فولاد به شمار می‌آید.

موضوعی که امروزه از اهمیت بالایی برخوردار است تولید فولاد ارزان با کیفیت بالا است بدین منظور باید به اقتصاد توجه ویژه‌ای شود. یکی از راه‌های به صرفه اقتصادی بازیافت ضایعات قراضه است.

به منظور اطلاع از قیمت ضایعات آهن در انواع مختلف می‌توانید به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

قراضه یکی از مواد اصلی در تامین فولاد مورد نیاز کارخانه‌ها به شمار می‌آید. از این روز تامین فولاد مورد نیاز به منظور تولید محصولات فولادی مختلف در هر منطقه‌ای از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

همانطور که در مقاله بازیافت ضایعات اشاره کردیم در صورت نبود قراضه بیش‌تر کارخانه‌های تولید کننده فولاد نمی‌توانند ماده اولیه مورد نیاز را تامین کنند و تعطیل می‌شوند.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا به اهمیت ضایعات پی بردیم حال شاید برای شما هم این سوال ایجاد شده باشد که چه روش‌هایی به منظور بازیافت وجود دارد؟!

در این مقاله سعی می‌کنیم تا حد امکان شما را با روش‌های موجود آشنا سازیم، شما عزیزان نیز می‌توانید از طریق کامنت ما در در تکمیل این امر مهم یاری کنید، تا هم ما و هم دیگر دوستان از اطلاعات شایان شما بهره جویند.

به طور متداول از سه نوع پرس در فرآیند بازیافت ضایعات آهنی استفاده می‌کنند که شامل Baling Presses زمانی که می‌خواهیم حجم بدنه‌ خودروهایی که فرسوده شده‎اند را کم کنیم، Car Baler برای فشرده سازی ضایعات سبک و Briquetting Press برای وقتی که می‌خواهیم ذوب راحت انجام بگیرد، است.

برای بازیافت ضایعات از چه تجهیزات و روش‌هایی استفاده می‌کنند؟

اولین امر حائز اهمیت در این رابطه این است که از تجهیزات معقول و مناسب استفاده کنیم. در این صورت فرآیند بازیافت ضایعات آهنی به شیوه مناسبی انجام می‌گیرد.

همان طور که خود می‌دانید ضایعات موجود انواع مختلفی دارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

ضایعات نظامی، ویژه، صنعتی و خودروهای فرسوده.

موضوع اولی که مورد توجه قرار می‌گیرد موضوع حمل و نقل این ضایعات خواهد بود.

و موضوع دیگر حائز اهمیت آماده کردن ضایعات جمع آوری شده است تا عملیات ذوب بر روی آن‌ها انجام گیرد تا از شمش تولیدی استفاده شود. تا از این طریق میزان انرژی مصرفی را کاهش داده و تولید افزایش یابد.

با دانستن شرایط حاکم حال وقت آن است تا تجهیزاتی که در بازیافت مورد استفاده قرار می‌گیرند را با هم بررسی کنیم. در مقاله ضایعات چیست و انواع آن، به بررسی انواع ضایعات پرداخته شده است.

پرس‌های مورد استفاده برای بازیافت

به طور متداول از سه نوع پرس در فرآیند بازیافت استفاده می‌کنند که عبارتند از Baling Presses، Car Baler و Briquetting Press.

در ادامه هر یک از آن‌ها را به تفکیک مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • Baling Presses

برای فشرده‌سازی ضایعات سبک از Baling Presses استفاده می‌کنند. از این پرس‌ها برای پرس کردن ورق‌های فولادی (کربن‌دار) که معمولا ضخامتی کمتر از چهار میلی‌متر دارند استفاده می‌کنند.

برای مثال در ساخت قوطی‌های کنسرو از این نوع ورق‌های کربن‌دار استفاده می‌کنند. شیوه کار این تجهیزات به صورتی است که ضایعات یا قراضه‌ها را در اندازه‌های متفاوت به شکل مکعب در می‌آورد.

توجه داشته باشید که مکعب‌های تولیدی معمولا در اندازه‌های ۲۵ تا ۸۰ سانتی‌متر وجود دارند.

در شکل زیر نمایی از این نوع پرس را مشاهده می‌کنید.

 

نمایی از دستگاه بازیافت ضایعات آهنی | Baling Presses

 

همان طور که می‌بینید دستگاه مورد نظر محفظه‌ای دارد که قراضه را در داخل آن می‌ریزند، در این دستگاه دو تا سه جک هیدرولیک تعبیه شده است که بر قراضه داخل محفظه فشار وارد می‌کنند. سپس قراضه تحت فشار قرار گرفته از محل مشخصی از دستگاه خارج می‌شوند.

از مزایای این دستگاه می‌توان به چرخه سریع و فشردگی اشاره کرد.

  • Car Baler

برای بازیافت نیاز است تا حجم بدنه‌ خودروهایی که فرسوده شده‎اند را کم کنیم به عبارتی باید عملیات فشرده‌سازی بر روی آن صورت گیرد. با انجام این عملیات حجم قراضه مربوطه کاهش می‌یابد بدین صورت پروسه حمل و نقل این قراضه‌ها به راحتی صورت می‌گیرد.

نمایی از دستگاه بازیافت ضایعات آهنی | Briquetting Press
  • Briquetting Press

شیوه کار این تجهیز به این صورت است که براده و چیپس فلزات را تحت فشار قرار می‌دهند و آن‌ها را شکل قالب‌های استوانه‌ای شکل در می‌آورند که وزن زیادی دارند. با این تجهیز فرآیند آماده‌سازی ضایعات برای ذوب به راحتی انجام می‌شود.

 

دستگاه‌های پرس و گیوتین مورد استفاده در فرآیند بازیافت ضایعات

به طور گسترده از این دستگاه‌ها در کارگاه‌های ریخته‌گری و فولاد سازی استفاده می‌کنند. استفاده از این دستگاه از رایج‌ترین روش‌های در تامین فولاد مورد نیاز کشورهایی است که تولید کننده این ماده با ارزش هستند.

این دستگاه می‌تواند قراضه‌ها در ابعاد مختلف (سبک و سنگین) فرآوری می‌شوند.

حال محصول نهایی این دستگاه چیست؟

محصول حاصل شده قراضه‌های خرد شده و یک دست و مشابه هستند که دانسیته آن‌ها معمولا ۰/۸ تا یک تن بر متر مکعب است.

همان طور که می‌دانید قراضه‌ای با این ویژگی‌ها برای فرآیند ذوب مناسب هستند.

بعد از فشرده سازی قراضه‌ها به کمک گیوتین، قراضه‌ها برش داده می‌شوند.

این دستگاه‌ها توان بالایی دارند به صورتی که می‌توانند در یک ساعت حدود ۸۵ تن تولید انجام دهد.

خردکن‌ها چه نقشی در فرآیند بازیافت دارند؟

خردکن‌ها یا shredders نقش مهمی در تولید ضایعات فرآوری شده دارد.

این فرآیند بدین صورت است که ضایعات مختلف پردازش می‌شوند. تمام ناخالصی‌ها تفکیک می‌شوند و آهن خالص در بخش خروجی shredders جمع آوری می‌شوند.

این دستگاه به مانند یک کارخانه تولید کننده قراضه است.

در این روش قراضه‌های خرد شده دانسیته‌ای بین یک تا ۶/۱ تن بر متر مکعب دارند.

معمولا برای خرد کرد ضایعات الکترونیکی، خانگی، بدنه خودروها از این دستگاه استفاده می‌کنند.

جابجایی و تفکیک قراضه‌ها به چه صورت انجام می‌شود؟

معمولا ضایعات به طور ترکیبی موجود هستند از این رو جدا کردن آن‌ها و فرآیند انتقال آن‌ها به منظور بازیافت ضایعات آهنی از نکات مهم به شمار می‌آید.

برای انتقال ضایعات در محیط‌هایی که بسته هستند از تجهیزات مختلفی استفاده می‌کنند که در این قسمت به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

در خط تولید خودرو از نوار نقاله با یک سیستم اتوماسیون استفاده می‌کنند.

در کارگاه‌های ریخته‌گری از جرثقیل‌های سقفی که به قرص مگنت یا چنگک مجهز هستند استفاده می‌کنند.

علاوه بر این مورد تجهیز استفاده شده به منظور جابجایی ضایعات باید سرعت عمل بالایی نیز داشته باشد.

این تجهیز تنها توسط تعدادی از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی ساخته می‌شوند که به آن Material Handling Machine گفته می‌شود.

جمع‌بندی

در این مطلب به بررسی روش‌های نوین بازیافت ضایعات آهنی با تجهیزات مورد نیاز و جدید برای عمل پرداخته‌ایم که مباحثی در مورد انواع دستگاه‌های پرس، مقایسه گیوتین با پرس و نقش خردکن‌ها در فرآیند بازیافت است. اگر اطلاعاتی در این زمینه دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.