آخرین تحلیل‌ها
تفاوت پروفیل سبک و سنگین

پروفیل سبک و سنگین چه تفاوت هایی دارند؟

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ 2

پروفیل از جمله محصولات فولادی است که در صنایعی مانند راه‌سازی، ساختمان‌سازی و به ویژه در تولید در و پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرد.این محصول فولادی به طور کلی در دو گروه قرار می‌گیرند. شاید  در این حوزه با دو اصطلاح سبک و سنگین برخورد داشته‌اید، در این مطلب سعی شده تا اطلاعاتی جامع در رابطه با این مفاهیم در اختیار شما قرار داده شود.

نوع باز شامل مقاطع فولادی مانند تیرآهن، ناودانی، نبشی و میلگرد است، از جمله نوع بسته می‌توان به قوطی، پروفیل و لوله اشاره کرد.

مجموعه آهن آنلاین نوع سبک را در سایزهای مختلف از ورق‌های سیاه و روغنی تولید می‌کند. به منظور اطلاع از قیمت پروفیل سبک به لیست قیمت مربوطه در سایت مراجعه فرمایید.

 

پروفیل سبک

به نوع سبک، نوع مبلی نیز می‌گویند، در ساخت آن از دو استاندارد DIN 2394 و  EN 10 219-2 استفاده می‌کنند. ورق‌های مورد استفاده در فرآیند تولید این نوع  ورق روغنی است، همان‌طور که می‌دانید این ورق‌ها از طریق فرآیند نورد سرد تولید می‌شوند.

نوع مبلی در صنایعی مانند لوازم خانگی، دوچرخه‌ سازی، کانتینر و مبلمان کاربرد فرآوان دارد. این نوع  ویژگی‌های زیادی دارد همین امر سبب استفاده‌ گسترده از آن گردیده است. در ادامه سعی شده تا به برخی از این موارد اشاره نماییم.

 

ویژگی‌های پروفیل سبک

همان‌طو که در بالا اشاره کردیم این نوع  ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در این قسمت به برخی از این موارد به صورت خلاصه اشاره خواهیم نمود:

  • ابعاد گوناگون
  • شکل پذیری مطلوب
  • خاصیت آبکاری
  • کیفیت سطحی مطلوبی
  • جوش پذیری بالا
  • دقت ابعادی مطلوب در قطر و ضخامت

پروفیل‌های نبشی با بال ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر و ناودانی‌ها با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ در این گروه قرار دارند. پروفیل سبک از طریق فرآیند سرد حاصل می‌شود استفاده از کشش سرد در این صنعت باعث شده تا مقاطع تولید شده، با هزینه و انرژی کمتری تولید شوند، از نظر کیفیت سطحی در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند و با سرعت بالایی تولید شوند.

استفاده از خاصیت کشش سرد سبب گردیده تا نوع سبک کاربرد فرآوانی در صنایع مختلفی مانند صنعت کشاورزی، صنعت خودروسازی و اسلحه سازی داشته باشد.

 

تعیین قیمت پروفیل سبک

قیمت اعلامی برای نوع سبک در واحد وزن اعلام می‌شود. برای مثال اگر قیمت اعلامی برای یک کیلو  برابر ۳۲۱۰ تومان باشد در این صورت یک تن نوع سبک قیمتی معادل با ۳۲۱۰۰۰۰ خواهد داشت.

قیمت آن به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله‌ آن‌ها می‌توان به قیمت دلار، قیمت ورق نورد سرد و تعرفه‌های گمرکی اشاره کرد.

قیمت نوع سبک در واحد وزن مقداری از نوع سنگین بیش‌تر است اما هزینه‌ آن در واحد طول از نوع سنگین کمتر خواهد بود و علت آن ضخامت و وزن کمتر نوع مبلی است. این محصول ضخامت و وزن کمتری در مقایسه با نوع سنگین دارند.

 

خط تولید پروفیل سبک و سنگین

نمایی از خط تولید پروفیل

پروفیل سنگین

به نوع سنگین،  صنعتی یا  ساختمانی می‌گویند. این نوع از طریق فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند در نظر داشته باشید که به منظور تولید این نوع از ورق‌هایی با ضخامت بالاتر از ۱٫۵ میلی‌متر استفاده می‌کنند. نوع سنگین در تولید شاسی ماشین آلات، دستگاه‌های صنعتی، استفاده در ساخت ستون‌ها کاربرد دارد.

 

ویژگی‌های پروفیل سنگین

همان‌طور که در قسمت بالا اشاره کردیم، قیمت نوع سنگین در واحد وزن محاسبه می‌شود. برخی دیگر از ویژگی‌ها عبارتند از:

۱- پایداری پیچشی و خمشی در سطح بالا

۲- جوش‌پذیری بالا

۳- سختی سطحی

۴- دارا بودن قیمت مساعد.

 

بیش‌تر بخوانید: پروفیل؛ انواع، کاربردها و فرآیند تولید

 

بررسی تفاوت‌های موجود بین پروفیل سبک و  سنگین

اولین تفاوت بین این دو نوع در ورقی است که به منظور تولید از آن استفاده می‌کنند. به منظور تولید نوع سبک از ورق روغنی استفاده می‌شود در حالی که در تولید نوع سنگین از ورق‌ سیاه استفاده می‌کنند.

دومین تفاوت این دو نوع در ضخامت تولیدی هر یک از آن‌ها است، ضخامت نوع سبک از ۱/۵ میلی‌متر کمتر است در حالی که نوع سنگین با ضخامت بالاتر از۱/۵ میلی‌متر تولید می‌شوند.

بیش‌ترین کاربرد نوع سنگین در شرایطی است که نیاز داریم توان زیادی تحمل شود ولی نوع سبک برعکس این شرایط را دارد.

از لحاظ قیمت نیز نوع سبک قیمت بیش‌تری دارد اما چون به منظور محاسبه‌ قیمت، وزن را مد نظر قرار می‌دهند بدین منظور قیمت نوع سنگین از پروفیل سبک کم‌تر است زیرا از نظر وزنی، وزن نوع سبک کمتر از وزن نوع سنگین است.

 

تاریخ انتشار: یکشنبه ۹ دی ۱۳۹۷
اشتراک گذاری
2
دیدگاه بگذارید
1 دیدگاه های موضوع
1 پاسخ های موضوع
0 دنبال کنندگان
 
دیدگاه ها با بیشترین پاسخ
داغ ترین دیدگاه ها
1 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
فرخی

این مطلب خیلی کمکم کرد مختصر و مفید واقعا ممنون

خواهش میکنم

جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه