آخرین تحلیل‌ها
استفاده از سیم خاردار

انواع و کاربردهای سیم خاردار

آخرین بروزرسانی: دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ 3

به انواعی از سیم مفتول که در طی ساخت، مجهز به تیغ‌های تیز می‌شود، سیم خاردار می‌گویند. حق ثبت و اختراع سیم خاردار برای نخستین بار به لوسین بی اسمیت و کنت اوهایو در سال 1867 در ایالات متحده به عنوان مخترع صادر شده است. سیم خاردار یا barbed wire به شکلی که امروزه استفاده می‌شود، برای اولین بار توسط یک طراح فرانسوی به نام لئونس اگن ایجاد شد. در ابتدا بیشترین مورد کاربرد سیم خاردار در ایجاد مانعی جهت عبور از اماکن خاص بود؛ اما امروزه انواع و کاربردهای گسترده‌تری پیدا کرده است. پیش از اختراع این محصول، برای حصارکشی‌ها و جداسازی فضاهای مختلف جهت ایجاد امنیت و یا شخصی‌سازی اراضی از چوب استفاده می‌شد. اما با اختراع سیم خاردار به دلیل فناوری ساخت ساده‌تر و هزینه تمام‌شده پایین‌تر، به سرعت جایگزین موارد دیگر شد.

سیم خاردار به صورت کلاف بسته‌بندی می‌شود و هرکدام بر اساس نیاز مشتری بین 15 تا 25 کیلوگرم وزن دارند. ضخامت سیم می‌تواند با توجه به سفارشات متفاوت باشد. سیم خاردار به علت نصب و بازکردن سریع، دوام و استحکام بالا، ایجاد مانع برای عبور حیوانات به دلیل خاردار بودن آن، قابلیت استفاده در محیط‌های مختلف با شرایط آب و هوایی متفاوت و حمل آسان طرفداران زیادی دارد. علاوه بر مزایای ذکر شده صرف نظر از اینکه قیمت سیم خاردار به نوع، جنس و استاندارد تولید آن بستگی دارد، به طور کلی مقرون به صرفه بوده و نسبت به سایر روش‌ها هزینه کمتری به دنبال دارد.

 

سیم خاردار دارای دو نوع خطی و حلقوی بوده که هرکدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌ها، کاربردهای مخصوص به خود را دارند. از جمله می‌توان به مهار کردن، حفاظت و ایجاد امنیت، بخش‌بندی کردن، مانع و کاربردهای نظامی را نام برد.

 

سیم خاردار در ایران توسط کارگاه‌های کوچکی تولید می‌شوند که به طور تخصصی در تولید انواع توری و سیم خاردار فعالیت می‌کنند. تولید این محصول حفاظتی به دستگاه‌های مخصوصی نیاز دارد که از نظر فناوری شباهت زیادی به دستگاه تولید توری دارد. بنابراین منطقیست که کارگاه‌های تولید آن، از سایر قطعات فولادی جداست. به همین دلیل قیمت سیم خاردار وابستگی زیادی به برند تولیدکننده آن ندارد؛ بلکه وابسته به نوع و ضخامت مفتول و خار و جنس مواد اولیه مصرفی است. در تولید این محصول از استاندارد is 278 استفاده می‌شود.

این محصول علاوه بر کاربردهایی که در ادامه ذکر خواهد شد، سبب زیبایی محیط نیز می‌شود. سیم فولادی گالونیزه به علت مقاومت در برابر زنگ زدن و استحکام بالاتر آن، به طور گسترده برای تولید سیم خاردار مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند تولید این محصول به دو صورت تک رشته و دو رشته انجام می‌شود. در ادامه این مطلب به بررسی انواع و کاربردهای سیم خاردار خواهیم پرداخت.

 

انواع پرکاربرد سیم خاردار

سیم خاردار ابزاری حفاظتی محسوب می‌شود که به دلیل نصب آسان و قیمت مناسبی که دارد، بسیار پرطرفدار است. در فرآیند تولید این محصول از سیم فولادی با روکش روی (گالوانیزه) استفاده می‌شود تا مقاوم به خوردگی و زنگ زدن شود. تمام مراحل تبدیل این سیم فولادی به سیم خاردار توسط دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌شود. این کار می‌تواند با فرآیند تولید تک رشته و یا دو رشته انجام شود. در نوع دیگری از سیم خاردار از نوارهای ورق‌ فلزی به عنوان مواد اولیه استفاده می‌شود.

سیم خاردار در دو نوع زیر تولید می‌شوند:

 

سیم خاردار خطی

برای تولید سیم خاردار خطی به روش تک رشته، سیم‌های تک رشته وارد دستگاه تولیدی می‌شود و سپس سیم مفتول دیگری در اندازه و فواصل مشخص به این تک رشته به عنوان خار گره زده می‌شود. اما برای تولید سیم خاردار دو رشته، به دو رشته سیم نیاز است که باید توسط دستگاه به هم تابیده شوند و دو سیم مفتول به عنوان خار بر روی این دو رشته گره زده شوند. ابتدا یکی از رشته‌ها به عنوان رشته پایه در نظر گرفته می‌شود که قطر آن معمولا دو و در بعضی مواقع 2.5 میلیمتر است. رشته دوم که باید دور رشته پایه و یا محور آن پیچ بخورد، 2.5 میلیمتر قطر دارد. این نوع سیم خاردار از انواع دیگر آن، قیمت پایین‌تر و استفاده عمومی‌تری دارد.

 

استفاده از سیم خاردار خطی

نمایی از سیم خاردار خطی

سیم خاردار حلقوی

این نوع سیم خاردار در اطراف پادگان‌ها و مراکز نظامی کاربرد دارد. در فرایند تولید سیم خاردار حلقوی از فولاد سخت گالوانیزه و فنر شده استفاده می‌شود که از مزایای آن قدرت کششی بالایی بوده که سبب استحکام مطلوب آن شده است. از سیم خاردار حلقوی در محوطه‌هایی با دیوار کوتاه استفاده می‌شود و علاوه بر استفاده مستقل، می‌تواند بر روی فنس نیز اجرا شود.

 

استفاده از سیم خاردار حلقوی

نمایی از سیم خاردار حلقوی

کاربردهای سیم خاردار

سیم خاردار از اواخر قرن 19 میلادی تا امروز کاربرد داشته ولی بیشترین کاربرد سیم خاردار در صنعت کشاورزی و نظامی است. این محصول به سادگی با پیچاندن قطعات سیم فولادی سخت در طول سیم و در نقاط مختلف با فواصل تعیین شده، تولید می‌شود. به دلیل خاصیت ضد زنگ بودن، مقاومت و استحکام بالا در شرایط آب و هوایی مختلف، قیمت پایین‌تر، سهولت و سرعت تولید بالاتر، سیم خاردار به عنوان جایگزین مناسب برای حصارهای چوبی و سنگی شناخته شد و کاربرد گسترده‌ای در دنیا پیدا کرد.

همان‌طور که ذکر شد سیم خاردار در دو نوع کلی خطی و حلقوی تولید می‌شود که هرکدام از آن‌ها با توجه به ویژگی‌ها، کاربردهای مخصوص به خود را دارند. برای مثال سیم خاردار خطی به علت وزن کم، حمل آسان و سهولت در نصب و جمع کردن اغلب برای حفاظت‌های زمینی، اطراف باغ‌ها، ساختمان‌های نیمه‌کاره و یا محیط‌های حفاظت شده و امنیتی استفاده می‌شود. علاوه بر کاربرد خطی و زمینی، این نوع محصول می‌تواند بر روی دیوارها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سیم خاردار حلقوی نسبت به نوع خطی آن، قیمت بالاتری دارد و با توجه به ساختار آن در محیط‌های نظامی، کاربرد امنیتی و حفاظتی دارد. این نوع سیم خاردار دارای مقاومت کششی و استحکام بالایی است و برای مکان‌هایی که از نظر امنیت حائز اهمیت بالایی است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه به شرح مهم‌ترین کاربردهای سیم خاردار خواهیم پرداخت:

  • مهار کردن

یکی از دلایل اصلی برای استفاده از سیم خاردار مهار کردن است. به این معنی که سیم خاردار برای جلوگیری از عبور حیوانات و انسان‌ها کاربرد دارد. در اطراف زندان‌ها استفاده از این محصول برای محبوس نگه‌داشتن زندانیان ضروری است. همچنین برای جلوگیری از ورود، آسیب یا حمله حیوانات به مزارع کشاورزی، از سیم خاردار استفاده می‌شود.

در گذشته به این منظور از چوب یا سنگ برای ایجاد حصار در اطراف زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شد که نسبت به سیم خاردار هزینه‌های بیشتری داشت. به منظور نگهداری از حیوانات اهلی در زمین‌ها نیز از این نوع سیم استفاده می‌شود. انواع برق‌دار سیم خاردار نیز در چنین مواردی کاربرد دارند که امنیت بالاتری را سبب می‌شوند.

  • حفاظت و ایجاد امنیت

کشیدن سیم خاردار اطراف هر محوطه‌ای فارغ از مساحت آن می‌تواند مانع ورود اشخاص و حیوانات شود. برای مثال در زمین‌های کشت سبزیجات و یا انواع گل‌ها و یا باغ‌های شخصی چنین کاربردی ضرورت پیدا می‌کند.

  • بخش‌بندی کردن

استفاده از سیم خاردار راه مناسبی برای بخش‌بندی و تقسیم اراضی در تمام دنیا محسوب می‌شود. مرزبندی میان کشورها نمونه‌ای بارز از کاربرد آن است. بدون این کار یافتن مرز بین کشور‌ها یا زمین‌های کشاورزی کار دشواری به نظر می‌رسد.

  • مانع

سیم خاردار حتی در زمانی که درون محوطه چیزی برای محافظت کردن وجود نداشته باشد هم کاربرد دارد. برای مثال به این دلیل که استفاده از سیم خاردار اقتصادی است، برای منع عبور و مرور در طول ریل‌های راه‌آهن کشیده می‌شود.

  • کاربرد نظامی

سیم خاردار کاربرد بسیار وسیع نظامی دارد. دورتا دور مرز تمام کشورها سیم خاردار کشیده می‌شود. این کار ساده‌ترین روشی است که توسط آن می‌توان شرایط نظامی را شبیه‌سازی کرد. استفاده از سیم خاردار باعث می‌شود در صورت حمله نظامی دشمن، عملیات آن‌ها به آهستگی صورت بگیرد تا جایی که فرصت دفاع وجود داشته باشد. همچنین برای افزایش مهارت‌های افراد در مراکز آموزشی نظامی این محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد و با توجه به نیاز و مکان مورد نظر، از انواع مختلف سیم خاردار استفاده می‌شود.

 

جمع‌بندی

با توجه به مطالب گفته شده، می‌دانیم که سیم خاردار محصولی فولادی حفاظتی بوده که از فولاد گالوانیزه تهیه شده و مقاوم به خوردگی در شرایط مختلف آب و هوایی است. این محصول قدمت بسیار زیادی داشته و استفاده از آن با مزیت ارزان بودن، در صنعت کشاورزی، نظامی و حتی شخصی، تمام کشورها به امری ضروری تبدیل شده است. فرایند ساخت سیم خاردار در طول زمان دچار تحولات کمی شده است. هر چند که کاربرد آن رو به افزایش بوده است. اکنون با شناخت انواع سیم خاردار و کاربردهای آن می‌توانیم با توجه به نیاز خود، بهترین محصول را انتخاب کرده و به کار ببریم.

تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
اشتراک گذاری
3
دیدگاه بگذارید
1 دیدگاه های موضوع
2 پاسخ های موضوع
0 دنبال کنندگان
 
دیدگاه ها با بیشترین پاسخ
داغ ترین دیدگاه ها
2 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
امیرحسین

قیمت سیم خاردار در سال جاری چگونه تغییر میکند؟

رضا

با توجه به قیمت دلار متغییر خواهد بود

قیمت سیم خاردار بسیار وابسته به قیمت دلار است

جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه
×
ورود / ثبت‌نام
شماره موبایل خود را وارد کنید.

مثال: 09123456789

رمز عبور خود را وارد کنید.

فراموشی رمز عبور

کد تایید را وارد کنید.
پیامک کد تایید به ارسال شد.
ارسال مجدد کد تایید