آهن آنلاین

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

یکی از قدیمی ترین  بزرگترین کارخانه‌های فعال در صنعت فولاد کشور، کارخانه فولاد مبارکه است. این کارخانه با بنیادی دانش‌محور محصولات فولادی را با بالاترین سطح دقت و کیفیت تولید می‌نماید. این مجتمع صنعتی زمینه ایجاد اشتغال برای هزاران نفر را در سراسر کشور فراهم نموده است و از طرفی سهم بزرگی از صادرات کشور توسط این برند معروف تامین می‌شود.

معرفی کارخانه فولاد مبارکه

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، که شروع ساخت آن در سال 1360 در شهر مبارکه واقع در 75 کیلومتری شهر اصفهان بود، امروزه به عنوان یکی از بزرگترین فعالیت‌های عمرانی در کل منطقه خاورمیانه در نظر گرفته می‌شود. این کارخانه بزرگ حدود 50 درصد از نیاز ورق فولاد مصرفی کشور را برای صنایع مختلف تامین نموده و به‌علت رعایت استاندارهای تولید و عرضه محصولات با دوام و کیفیت، برندی پرآوازه و شناخته‌شده در کشور محسوب می‌شود؛ البته همین امر سبب نرخ بالاتر تولیدات این برند هست.

خطوط تولید و ظرفیت تولید

کارخانه فولاد مبارکه، برای مدیریت بهتر فرآیند تولید محصولات، مجموعه را به 4 بخش شامل: آهن‌سازی، فولادسازی، بخش نورد گرم، بخش نورد سرد و بخش تعمیرات است.

ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه خود از 4 بخش جدا تشکیل شده که عبارتند از:

  • واحد انباشت و برداشت مواد خام
  • واحد آهک سازی
  • گندله سازی
  • واحد احیای مستقیم

هریک از این واحدها، دارای تجهیزات مشخص جهت پیشبرد مراحل مختلف تولید هستند. در ناحیه فولادسازی چندین بخش مجزا فعالیت دارند که عبارتند از:

  • واحد حمل مواد
  • واحد کوره های قوس الکتریکی
  • واحد متالورژی ثانويه
  • واحد آماده سازی پاتيل
  • واحد ریخته گری مداوم تختال
  •  واحد پرداخت و خنک سازی شمش

با انسجام و هماهنگی بین تمام این واحدها در هر ناحیه، محصولات متنوع فولاد مبارکه تولید و به بازار آهن ارائه می‌شوند. این کارخانه با وجود این خطوط تولید انبوه، ظرفیت تولید حدود 10 میلیون تن فولاد به‌صورت سالیانه را دارد که بخش قابل‌توجهی از این تولیدات جهت صادرات به کشورهای همسایه آماده می‌شوند و مابقی به‌صورت روزانه با نرخ از پیش تعیین‌شده به بازار آهن و فولاد ارائه می‌شوند.

محصولات تولیدی کارخانه فولاد مبارکه

تولیدات کارخانه فولاد مبارکه، بخش گسترده‌ای از فولاد مصرفی کشور را تامین می‌نمایند و به‌علت کیفیت بالای تولید، طرفداران بسیاری در داخل و خارج از کشور دارند که در صنایع خودروسازی، ساخت‌وساز و ... تنها ورق‌های فولاد مبارکه را بکار می‌گیرند. در ادامه برخی از محصولات تولیدی فولاد مبارکه را معرفی کرده و شرح کوتاهی از آن‌ها ارائه می‌نماییم.

ورق سیاه فولاد مبارکه

یکی از پرمصرف‌ترین ورق‌های فولادی که به‌عنوان محصول اولیه برای تولید برخی دیگر از ورق‌ها بکار گرفته می‌شود ورق سیاه است که در کارخانه فولاد مبارکه ورق سیاه در دو نوع ST52  و ST37 تولید می‌شوند. هریک از این محصولات دارای مواد اولیه خاص با کاربرد متفاوت هستند؛ در نتیجه قیمت ورق فولاد مبارکه اصفهان، با توجه به نوع و مورد مصرف آن تعیین می‌شود.

ورق گالوانیزه فولاد مبارکه

این محصول در کارخانه فولاد مبارکه از طریق غوطه‌ور کردن در مواد گالوانیزه داغ بدست می‌آید که ورق گالوانیزه تولیدشده از این روش، استحکام و طول عمر بیشتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. قیمت ورق گالوانیزه فولاد مبارکه، بسته به متغیرهای روز بازار آهن متفاوت بوده و دچار افت‌وخیز می‌گردد.

ورق روغنی فولاد مبارکه

یکی از پرمصرف‌ترین محصولات تولیدی کارخانه فواد مبارکه اصفهان ورق روغنی است که این محصول در عرض 1 و 1.25 متر تولید شده و بازه ضخامتی 0.25 تا 3 میلی‌متر را پوشش می‌دهد. ورق روغنی به روش نورد سرد تولید می‌شود. قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه نیز مانند سایر محصولات این کارخانه متاثر از تغییرات روز بازار فولاد و آهن است.

ورق رنگی فولاد مبارکه

ورق رنگی فولاد مبارکه از جنس گالوانیزه و در امتداد خط تولید این محصول قرار دارند. در واقع این محصولات به‌علت مقاومت در برابر خط و خش و خورندگی در صنایع و ساخت‌وساز مورد استفاده قرار گرفته و تنوع رنگ در آن‌ها قدرت انتخاب مصرف‌کنندگان را بالا برده است. قیمت ورق گالوانیزه رنگی فولاد مبارکه، بسته به نوسانات انواع ورق دچار تغییر می‌شود.

ورق آجدار فولاد مبارکه

ورق آجدار فولاد مبارکه که برای مصارف کف پله، واگن‌ها، خودروسازی، کشتی‌سازی و ... بکار گرفته می‌شود، به روش پرسی و فابریک از ورق گرم تولید شده و باتوجه به ضخامت و ابعاد تولیدی، قیمت ورق آجدار فولاد مبارکه تعیین و در اختیارمصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

عرشه فولاد فولاد مبارکه

عرشه فولادی محصولی تهیه شده از ورق گالوانیزه است که معمولا طبق نقشه مورد درخواست مصرف‌کننده تهیه می‌شود. قیمت عرشه فولادی گالوانیزه فولاد مبارکه نیز بسته به نوسانات ورق گاوانیزه تولیدی این کارخانه دچار تغییرات می‌شود.

آدرس، شماره تماس و دیگر اطلاعات کارخانه

آدرس کامل کارخانه فولاد مبارکه:

استان اصفهان ، شهر مباركه، صندوق پستي 161-84815

كد پستي : 8488111131

شماره تماس کارخانه فولاد مبارکه:

031-5273-2200 

سخن پایانی

در مطلب فوق، به‌طورکامل با کارخانه فولاد مبارکه آشنا شدیم و اطلاعاتی راجع به خطوط و ظرفیت تولید این کارخانه و نیز محصولات تولیدی‌اش بدست آوردیم. برای اطلاع از قیمت روز تولیدات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، موجودی و مشخصات کامل هریک از آن‌ها می‌توانید با مشاوران ما در آهن آنلاین تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید.