آهن آنلاین

بازار آهن همچنان در رکود؛ حتی در فصل ساخت و ساز

بازار آهن همچنان در رکود؛ حتی در فصل ساخت و ساز

در پایان هفته گذشته، بازار آهن بعد از پشت سر گذاشتن موج نه چندان قدرتمند افزایش قیمت‌ها، دوباره به همان وضعیت رکود و ثبات قیمت‌ها بازگشت. وضعیتی که تقریبا در تمام طول ماه‌های اردیبهشت و خرداد شاهد آن بودیم، این روزها و با شروع فصل ساخت و ساز، همچنان ادامه دارد. مبادی فروش مقاطع فولادی روز چهارشنبه و پنجشنبه هفته قبل را با کاهش یا تثبیت قیمت این محصولات به پایان رساندند. برای تحلیل آخرین تحولات بازار آهن، با ما در آهن آنلاین همراه باشید.

خلاصه اخبار اقتصادی ایران و جهان

با توجه به تحلیل صورت گرفته، اخبار اقتصادی ایران و جهان هم با تغییراتی روبرو شد که برخی از این تغییرات به دلیل تعطیلات پایان هفته پیش بوده است، سایر رویدادهای منتشر شده از سوی اغلب خبرگذاری‌ها به تحلیل آهن آنلاین در زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

  • مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (رافائل گروسی) در مصاحبه‌ایی که با فرانس 24 داشت، خواستار همکاری ایران با این نهاد بین‌المللی شد، وی اضافه کرد: «چیزی که بر سر آن توافق کردیم این بود که ایران با آژانس در زمینه محدودسازی برخی از فعالیت‌هایش همکاری کند و به ما اجازه بدهد تجهیزات نظارتی بیشتری داشته باشیم.»
  • زمان‌بندی جلسات معاملات برای اوراق با درآمد ثابت و صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله درآمد ثابت از روز شنبه ۱۷ تیرماه سال ۱۴۰۲ تغییر خواهد کرد.
  • پس از صدور بخشنامه گاز 7 هزارتومانی از طرف معاون اول دولت، بزرگترین تولیدکننده متانول ایران و جهان و خصوصی‌ترین شرکت پتروشیمی ایران، شرکت پتروشیمی «کاوه» از توقف و تعطیلی تولید به دلیل غیراقتصادی شدن تولید «متانول» خبر داد.
  • با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و تعطیلی پیش آمده در روز پنجشنبه و جمعه؛ قیمت‌های میلگرد ، تیرآهن و ورق به صورت ثابت و کاهش بوده است، علاوه بر این قیمت شمش القایی هر کیلو حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ تومان با احتساب ارزش افزوده در بازار قیمت‌گذاری شد.
  • خبرهای منتشر شده از طرف بازار سکه و طلا، قیمت سکه امامی با کاهش 10 هزارتومانی، روی رقم ۲۸ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان ایستاد، به همین سبب با کاهش یک هزار و ۷۰۰ تومانی هر گرم طلای ۱۸ عیار به صورت دو ‌میلیون و ۸۳۹ هزار تومان بفروش رفت، هر اونس طلا در بازار جهانی به صورت یک هزار و ۹۰۶ دلار معامله شد.

بررسی جدیدترین نوسانات قیمت در بازار فولاد ایران

در پایان روز چهارشنبه، بازار میلگرد شاهد ثبات قیمت بود؛ البته تعدادی از مبادی فروش هم قیمت این مقطع فولادی را کاهش دادند. میلگرد میانه در کانال 23 هزار تومان باقی ماند و سایزهای 14، 16 و 18 این کارخانه، با نرخ ثابت 23.244 تومان به فروش رسیدند. کارخانه ذوب آهن اصفهان  هم با کاهش 200 الی 250 تومانی قیمت میلگرد خود، وارد کانال 23 هزار تومان شد. میلگرد سایز 18 ذوب آهن روز چهارشنبه هر کیلوگرم 23.221 تومان معامله شد که خبر از ارزان شدن 250 تومانی این مقطع فولادی می‌دهد.

 

نوسانات قیمت میلگرد آجدار سایز 14 میانه
نوسانات قیمت میلگرد آجدار سایز 14 میانه

 

میلگرد نیشابور، امیرکبیر، آناهیتا گیلان و کاشان هم هفته قبل را با کاهش قیمت به پایان رساندند. در این میان، بافق یزد تنها کارخانه‌ای بود که میلگرد را گران کرد! این شرکت با افزایش قیمت 500 تومانی، میلگردهای خود را در آستانه ورود به کانال 24 هزار تومان قرار دارد. سایر مبادی فروش هم ترجیح دادند که هفته را با ثبات قیمت به پایان رسانده و منتظر آغاز هفته جدید باشند.

گزارش‌ها حکایت از تثبیت نرخ در بازار تیرآهن دارند و به جز ذوب آهن اصفهان، سایر مبادی فروش انواع سایزهای تیرآهن را در پایان هفته، با نرخ ثابت و بدون تغییر، به مشتریان عرضه کردند. تیرآهن ذوب آهن نیز در فروش کیلویی تغییر قیمت نداشت و فقط در عرضه شاخه‌ای، تیرآهن‌های خود را ارزان کرد به عنوان مثال، تیرآهن سایز 14 این کارخانه، روز چهارشنبه هر شاخه 400 هزار تومان ارزان و وارد کانال 3 میلیون و 900 هزار تومان شد.

 

 

تیرآهن فایکو، ترک، اهواز، بناب، روسیه و ... همچنان بدون فروش کیلویی و تنها به صورت شاخه‌ای، قیمت خود را ثابت نگه داشته‌اند. سایز 20 و 22 یزد تنها تیرآهن‌هایی بودند که در انتهای هفته قبل و به صورت نه چندان محسوس گران شدند.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، پروفیل اصفهان روز چهارشنبه را در کانال 31 هزار تومان به پایان رساند و انتظار داریم امروز شنبه 10 تیر را هم با همین قیمت شروع کند. پروفیل تهران هم به صورت میانگین 100 تومان ارزان‌تر شده و با قیمت 32 هزار تومان به فروش رسید. کیان لوله جویبار اما نرخ انواع پروفیل خود را 500 تومان کاهش داده و آن‌ها را با قیمت مقطوع 32.019 تومان به بازار عرضه کرد.

قیمت پروفیل گالوانیزه همچنان ثابت به فروش می‌رسد. ضخامت 2 این مقطع فولادی در پایان روز چهارشنبه در کانال 44 هزار تومان قرار داشت؛ این در حالیست که ضخامت 2.5 پروفیل گالوانیزه، در آستانه ورود به کانال 42 هزار تومان است. سایر انواع پروفیل از قبیل سبک، استیل و ... هم روزهای آرامی را پشت سر می‌گذارند.

 

پروفیل گالوانیزه2 (10 تیرماه 1402)

سایز

قیمت

20*20

450460

30*20

449550

30*30

448630

20*40

448630

40*40

448630

30*50

448630

50*50

448630

40*60

448630

60*60

448630

 

ورق سیاه یکی دیگر از  مقاطع فولادی است که رکود بازار در آن کاملا مشهود و برای تولید کننده‌های مختلف، نگران کننده است. ورق سیاه سایز 1000 فولاد مبارکه در ضخامت 2 میلی‌متری، روز چهارشنبه با قیمت هر رول 33.074 تومان به فروش رسید، در حالی که سایز 1500 در ضخامت 3 همین کارخانه با 100 تومان کاهش قیمت، با نرخ 31.285 تومان معامله شد.

نبشی هم هفته قبل را در آرامش تمام کرد و به جز چند مورد افزایش قیمت نامحسوس، وضعیت غالب بازار آن، ثبات قیمت بود. به عنوان مثال نبشی آریان فولاد در سایز 40*40 در ضخامت 4 میلی‌متری، در پایان روز چهارشنبه، با قیمت هر کیلوگرم 24.712 تومان داد و ستد شد که حاکی از گران شدن 100 تومانی بود. در بازار ناودانی، همین افزایش قیمت اندک هم مشاهده نشد و این مقطع فولادی به صورت کامل، شاهد ثبات مطلق بود.

انواع لوله از قبیل اسپیرال، مانیسمان، جدار چاه و ... هم هفته گذشته را با ثبات قیمت‌ها به پایان رساندند. به نظر می‌رسد امروز شنبه شاهد تغییراتی در بازار آهن باشیم؛ اما بعید است که این افزایش یا کاهش نرخ، چندان محسوس و قابل توجه باشد. 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر