آهن آنلاین

بازگشت ثبات به بازار آهن

بازگشت ثبات به بازار آهن

بازار آهن با سپری کردن روزهای ابتدایی هفته، اکنون دوباره ثبات خود را به دست آورده است. دیروز دوشنبه 5 تیر، اکثر مبادی تولید آهن، ترجیح دادند مقاطع فولادی همچون میلگرد، تیرآهن و ... را بدون افزایش نرخ به بازار عرضه کنند. این اتفاق را می‌توان مرهون پایان ماجرای کودتا در روسیه، ثابت شدن نرخ دوباره دلار و کاهش فضای منفی سیاسی در کشور دانست. با بررسی آخرین تحولات و اخبار آهن، با آهن آنلاین همراه باشید.

خلاصه ای از تازه‌ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

خبرهای متعددی در بازار ایران و جهان به دلایل مختلفی وجود دارد که برخی از رویدادها به تصمیمات و اتفاقات درون کشور برخی دیگر به اتفاقات جهانی مربوط می‌شود که در ادامه به بررسی هرکدام می‌پردازیم.

  • تحلیل بازار بورس در این روزها از زبان مهبد قندچی مدرس و کارشناس بازار سرمایه، وی به برخی از خبرگذاری‌ها عنوان کرد: امروز بازار بورس بواسطه اخبار مثبت منتشر شده درخصوص اصلاح نرخ ارز محاسباتی برخی فرآورده‌های پالایشی، رشد مجدد دلار در بازار آزاد و انتشار چند گزارش خوب ماهانه و البته فروکش داستان درگیری داخلی روسیه با افزایش نسبی تقاضا آغاز کار شد.
  • در اخبار نفتی کشور که برای بسیاری از افراد از اهمیت بالایی برخوردار است، رویدادها به این صورت است که با توجه به اصلاحیه منتشر شده از سمت انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت، در نیمه ابتدایی تیرماه سال 1402 فرآورده‌های نفتی ویژه داخلی به واحد ۲۸۵۰۰ تومان بازگشته است.
  • رویدادهای جدید نفتی در ایران به نقل مدیرعامل شرکت ملی نفت، وی افزود: تولید نفت ایران در این ۲۰ ماه از ۲.۲ میلیون بشکه به بیش از ۳.۱ میلیون بشکه رسید و نزدیک به یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.
    خبرهای مالیاتی اخیر که به بازاریان بخش واردات دارو ارتباط دارد به این صورت است که خوشبختانه  این صنف از پرداخت مالیات برارزش افزوده در زمان واردات داروهای ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی معاف شدند.
  • اما تحریم‌های جدید اروپا گریبان‌گیر روسیه شده است، به نقل از استیل‌اوربیس، شورای اروپا از تصویب یک بسته تحریمی جدید و ۱۱ موردی علیه روسیه خبر داده است تا با اعمال آن، به تحریم‌های کنونی اتحادیه اروپا علیه روسیه قوت ببخشد و مانع دور زدن تحریم‌های کنونی شود. شایان ذکر است که اروپا از تاریخ ۲۳ ژوئن (۲ تیر) به این تحریم‌ها ترتیب اثر داده و محدودیت‌هایی را که بر واردات آهن و فولاد روسیه اعمال کرده بود، شدت بخشیده است.

 

بیشتر بخوانید:  مرور اخبار اقتصادی و تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار آهن

 

جدیدترین نوسانات قیمت در بازار آهن

شرکت میانه دیروز دوشنبه، همه میلگردهای خود را در سایزهای مختلف، در کانال 24 هزار تومان به فروش رساند. در واقع شاهد تثبیت قیمت روز یکشنبه بودیم و همچنان میگلردهای سایز 14، 16 و 18 میانه با قیمت 24.690 تومان معامله شدند. شرکت ذوب آهن نیز بعد از چند روز افزایش نرخ، دیروز میلگردهای سایز 14، 16 و 18 خود را به صورت میانگین، 180 تومان ارزان کرده و در کانال 23 هزار تومان تثبیت کرد.

میلگرد ظفر بناب اگرچه دیروز را با افزایش قیمت نامحسوس سپری کرد، اما همچنان میلگردهای خود را با نرخ میانگین 24 هزار تومان عرضه می‌کند. آذر فولاد امین، ابهر، فایکو، جهان فولاد سیرجان، بافق یزد و ... از دیگر مبادی میلگرد بودند که قیمت این مقطع فولادی را نسبت به روز یکشنبه، ثابت اعلام کردند. البته در چند تولید کننده هم مانند امیر کبیر و نیشابور شاهد ارزان شدن ناچیز میلگرد بودیم.

 

نوسانات قیمت میلگرد 14 ظفر بناب
نوسانات قیمت میلگرد 14 ظفر بناب

 

همان‌طور که انتظار می‌رفت، تیرآهن هم روز دوشنبه و با عبور از هیجانات روزهای نخست هفته، وارد دوران ثبات قیمت شد. کارخانه ذوب آهن اصفهان روز دوشنبه برخلاف روزهای قبل، سعی کرد اکثر سایزهای تیرآهن خود را با همان قیمت یکشنبه به بازار عرضه کند. سایز 14 تیرآهن ذوب آهن دیروز با قیمت 41 و 200 هر کیلوگرم تومان به فروش رسید.

سایر کارخانه‌های تولید کننده تیرآهن مانند اهواز، فایکو، یزد و ... هم بهترین انتخاب را در تثبیت قیمت‌ها دانستند. البته ناگفته نماند که این شرکت‌ها همچنان تمایلی به فروش کیلویی آهن نشان نمی‌دهند و تیرآهن‌های خود را تنها به صورت شاخه‌ای به بازار عرضه می‌کنند.

پروفیل اصفهان روزهای دوشنبه را با کانال قیمت ثابت 32 هزار تومان به پایان رسانده و امروز را هم فعلا با همین نرخ شروع کرده است. حداقل قیمت پروفیل اصفهان در بازار 31.600 و حداکثر آن 32.200 تومان است. این در حالیست که پروفیل تهران امروز سه شنبه را با میانگین قیمت 33 هزار تومان (بین 32 الی 34 هزار تومان) شروع کرده است.

پروفیل سبک در سایزهای مختلف در پایان روز قبل، با قیمت میانگین 45.800 تومان معامله شد. با این وجود و در ساعات ابتدایی امروز، این نرخ 100 تومان ارزان‌تر شده است. البته باید منتظر باشیم و ببینیم اخبار سیاسی و اقتصادی کشور، این نرخ را تا پایان روز به چه شکلی تغییر می‌دهند. پروفیل صنعتی نیز در سایزهای مختلف، امروز را با قیمتی بین 33 تا 40 هزار تومان آغاز کرد.

ثبات قیمت در نبشی را کارخانه‌های مختلف از روز قبل شروع کردند و امروز، بسیاری از آن‌ها، قیمت انواع نبشی خود را کاهش دادند. به عنوان مثال، شرکت آریان فولاد امروز سه شنبه نبشی‌های خود را به طور میانگین، 400 تومان ارزان کرد. شکفته هم روند مشابهی را پیش گرفت و انواع نبشی‌های تولیدی خود را تا 380 تومان با کاهش نرخ به بازار عرضه کرد. ناودانی هم اوضاع مشابهی دارد و کاهش قیمت، اتفاق غالب بازار این مقطع فولادی در ساعت‌های ابتدایی امروز است.

قیمت نبشی شکفته (6 تیر 1402)

سایز

ضخامت 

قیمت

30*30

3

24320

40*40

4

24183

50*50

5

24293

60*60

6

24200

80*80

8

24211

100*100

10

24182

گریتینگ روز دوشنبه را با ثبات کامل قیمت به پایان رساند و انتظار می‌رود که امروز را هم با همین روند آغاز کند. این مقطع فولادی دیروز به صورت میانگین بین 56 تا 64 هزار تومان به بازار عرضه شد. قیمت لوله اسپیرال نیز در ادامه تثبیت نرخ خود، دیروز را هم با قیمت تمام شده 42 هزار تومان به پایان رساند. البته لوله اسپیرال کالوپ استثنا بود و قیمت این لوله تا 35 هزار تومان هم کاهش یافت.

به نظر می‌رسد روزهای پایانی هفته تحت تاثیر عید قربان و تعطیلات پیش رو، خبری از افزایش قیمت در بازار آهن نباشد و مبادی تولید کننده ترجیح دهند این روزها را هم با تثبیت نرخ بگذرانند و منتظر شروع هفته آینده بمانند. 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر