آهن آنلاین

نگاهی به اخبار اقتصادی ایران و جهان + افزایش نسبی قیمت آهن

 نگاهی به اخبار اقتصادی ایران و جهان + افزایش نسبی قیمت آهن

با توجه به بررسی‌های صورت گرفته در بازار اقتصادی ایران و جهان شاهد اخبار جدیدی هستیم که در زیر به صورت خلاصه برای شما شرح دادیم، علاوه براین در ادامه اخبار در این صفحه به بررسی و تحلیل بازار فولاد و آهن خواهیم پرداخت، با ورود به هفته نخست تابستان و سپری کردن ماه خرداد که رکود بازار آهن در آن کاملا مشهود بود، تقاضای خرید مقاطع فولادی به صورت جزئی چه در بازار و چه در بورس، افزایش یافته است. همین اتفاق سبب شد که روز شنبه 3 تیر قیمت میلگرد، تیرآهن و ... به صورت محسوسی بالا برود. البته ورود دوباره دلار به کانال 50 هزار تومان هم در این سیر صعودی، بی‌تاثیر نبود. برای بررسی جدیدترین تحولات بازار فولاد ایران، با آهن آنلاین همراه باشید.

خلاصه‌ای از اخبار اقتصادی ایران و جهان

پس از بررسی‌ اخبار اقتصادی ایران و جهان شاهد رویدادهای مهم و تاثیرگذاری هستیم، که برای بسیاری از افراد قابل اهمیت است. معمولا اشخاص برای اطلاع از این مدل خبرها جستجوی زیادی را در روتین روزانه خود دارند به همین سبب در کنار اطلاع‌رسانی در مورد تحلیل بازار آهن و فولاد قصد داریم، رویدادهای مهم ایران و جهان را در این بخش در اختیارتان قرار دهیم.

  • سریلانکا بدهی میلیون دلاری خود را با چایی به ایران پرداخت می‌کند. پرداخت بدهی نفتی 250 میلیون دلاری سریلانکا از ماه آینده به ایران آغاز خواهد شد، بدهی فوق به سال 2012 مربوط می‌شود.
  •  به گفته بانک مرکزی، طبق زمان‌بندی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، طرح کارمزد تراکنش خرید کارتی از امروز ۴ تیرماه اجرایی می‌شود. 
  • بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش اعلام کرد: نرخ سود بازار بین بانکی بدون تغییر نسبت به آخرین نرخ هفتگی در ۲۳.۴۸ درصد ثابت ماند.
  • نرخ ارز مبنای محاسبات نرخ پایه، عرضه فرآورده‌ها در بورس کالا برای نیمه اول تیرماه جاری از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۷ هزار و ۹۶۳ تومان تغییر کرد. بر این اساس، احتمال افزایش۳۰ درصدی قیمت‌ها وجود دارد.
  •  پیشنهاد دبیر کانون صرافان، "کامران سلطانی زاده" به بانک مرکزی: مجوز خرید و فروش آنلاین ارز را صادر کنید؛ با این روش مردم در هر زمان از شبانه روز و با هر قیمتی که مدنظرشان باشد می‌توانند ارز بخرند یا بفروشند؛ صف مقابل صرافی‌ها هم کم می‌شود.

آخرین تحولات قیمت بازار آهن

روز شنبه بازار میلگرد بعد از مدت‌ها، شاهد افزایش قیمت بود و بسیاری از کارخانه‌ها، میلگردهای خود را کمی گران‌تر از قبل، به فروش رساندند. میلگرد میانه با حدود 400 تومان افزایش قیمت وارد کانال 23.500 تومان شد و سایزهای 14، 16 و 18 این کارخانه با قیمت هر کیلو 23.519 تومان به مشتریان عرضه شدند. البته ذوب آهن و ظفر بناب ترجیح دادند نرخ میلگرد خود را همچنان ثابت نگه دارند.

 

تغییرات قیمت میلگرد آجدار میانه سایز 10
تغییرات قیمت میلگرد آجدار میانه سایز 10

 

بیشتر بخوانید: آرامش بازار آهن در ورود به تابستان

 

بیشترین افزایش قیمت میلگرد در روز شنبه 3 تیر به شرکت امیر کبیر و ابهر اختصاص دارد. این دو شرکت، میلگردهای خود را به ترتیب با 900 و 1000 تومان افزایش نرخ به فروش رساندند که با توجه به روند قیمت ماه خرداد، می‌توان آن را یک جهش بی‌سابقه دانست. جهان فولاد سیرجان هم که هفته آخر خرداد را با افزایش نسبی قیمت سپری کرده بود، دیروز میلگردهای خود را ارزان کرده و به کانال 23 هزار تومان بازگرداند.

اوضاع در تیرآهن کمی آرام‌تر از میلگرد بود و این مقطع فولادی چندان به افزایش تقاضا و بالا رفتن نرخ دلار، واکنش نشان نداد. به عنوان مثال شرکت ذوب آهن به جز سایز 18 و 30، قیمت همه تیرآهن‌های خود را ثابت اعلام کرد. تیرآهن سایز 18 ذوب آهن دیروز شنبه با افزایش قیمت 1 هزار تومانی معامله شد؛ در حالی که سایز 30، تنها 300 تومان گران شد.

تیرآهن فایکو، اهواز و یزد هم بدون افزایش قیمت و با نرخ ثابت (البته فقط در فروش شاخه‌ای) به مشتریان عرضه شدند. این در حالیست که تیرآهن ترک، روسیه و کره، همگی حداقل 1 درصد ارزان‌تر از روز پنجشنبه به فروش رسیدند.

پروفیل هم واکنش خاصی به هیجانات بازار نداشت و همچنان وضعیت اصلی خود یعنی ثبات و کاهش قیمت را حفظ کرد. پروفیل اصفهان بدون تغییر نرخ همچنان در کانال 33 هزار تومان معامله می‌شود. این در حالیست که پروفیل تهران حتی ارزان‌تر از روز پنجشبه به فروش رسید. کیان لوله جویبار هم که مدت‌هاست روی ریل ثابت ماندن نرخ حرکت می‌کند.

پروفیل سبک اواخر روز شنبه 3 تیر تا 10 درصد کاهش قیمت را در ضخامت‌های مختلف تجربه کرد که در نوع خود، کاملا عجیب و بی‌سابقه بود. هم‌اکنون انواع پروفیل سبک در بازار ایران، در کانال 44 هزار تومان قرار دارد. پروفیل صنعتی و گالوانیزه هم مانند یک ماه گذشته، هیچ افزایش یا کاهش قیمتی را تجربه نمی‌کنند.

ورق سیاه هفته ابتدایی تابستان را با افزایش قیمت شروع کرد. ورق سیاه فولاد مبارکه در ضخامت 2 میلی‌متر دیروز بین 180 تا 320 تومان گران شد. ضخامت 3 این کارخانه هم به طور میانگین با 500 تومان افزایش قیمت معامله گردید. سایر مبادی تولید کننده ورق سیاه و همچنین دیگر سایزهای فولاد مبارکه هم به طور نسبی وضعیتی مشابه داشتند و شیب نمودار قیمت آن‌ها صعودی بود.

نبشی آریان فولاد روز شنبه را با 250 تومان افزایش نرخ و ورود به کانال 23 هزار تومان سپری کرد. این در حالیست که نبشی شکفته هم با قیمت میانگین 25 هزار تومان به مشتریان عرضه شد که نسبت به روز پنجشبه، حدود 200 تومان گران‌تر شده است.

قیمت نبشی آریان فولاد (4 تیر 1402)

سایز 

ضخامت

قیمت

40*40

3

249550

4

239660

252620

50*50

4

239890

5

239890

253080

60*60

6

239920

252670

 

به جز شکفته و فولاد تهران، سایر مبادی تولید کننده ناودانی، نرخ این مقطع فولادی را روز شنبه ثابت اعلام کردند. تنها این دو کارخانه‌های فولادی بودند که انواع ناودانی خود را با افزایش نرخ 1 درصدی (به صورت میانگین) به بازار عرضه کردند.

سایر مقاطع فولادی از جمله انواع لوله، گریتینگ و ... روز شنبه را بدون تغییر نرخ پشت سر گذاشتند. به نظر می‌رسد با پایان یافتن خبرهای امیدوار کننده و افزایش دوباره نرخ دلار، به زودی شاهد بالا رفتن قیمت آهن در بازارهای کشورمان باشیم. اتفاقی که البته با افزایش تقاضای خرید، سرعت بیشتری هم پیدا خواهد کرد.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر