آهن آنلاین

چشمک دوباره بازار آهن به ثبات قیمت ها

چشمک دوباره بازار آهن به ثبات قیمت ها

امروز دوشنبه 29 خرداد، بازار آهن تحت تاثیر ثبات قیمت ارز و اوضاع سیاسی و اقتصادی امیدوارکننده (البته فقط در حد حرف و پیش‌بینی)، مانند روزهای اخیر ثبات کامل در قیمت‌ها را نشان می‌دهد. بیشتر کارخانه‌ها امروز هم سعی کردند با اعمال تغییرات کوچک، قیمت میلگرد، تیرآهن و ... را در کانال ثابت هفته‌‌‌های اخیر حفظ کنند. با ما در آهن آنلاین همراه باشید تا به بررسی آخرین نوسانات قیمت آهن در بازار کشورمان بپردازیم.

جدیدترین تحولات قیمت آهن

بررسی بازار میلگرد نشان می‌دهد قیمت این مقطع فولادی وارد کانال 23 تا 26 هزار تومان شده است و شاهد کاهش قیمت آن نسبت به چند هفته گذشته هستیم. کارخانه ذوب آهن اصفهان امروز را هم با ارزان کردن میلگردهای خود شروع کرد و شاهد کاهش 0.8 تا 1.5 درصدی قیمت‌ها در محصولات این کارخانه بودیم. به عنوان مثال، میلگرد سایز 16 ذوب آهن امروز هر کیلوگرم 23.672 تومان معامله شد که نسبت به دیروز، حدود 250 تومان ارزان‌تر شده است.

میلگرد میانه برای سومین روز متوالی با قیمت ثابت و بدون هیچ تغییری به بازار عرضه شد. سایزهای محبوب این کارخانه یعنی 14، 16 و 18 امروز با قیمت هر کیلوگرم 23.978 تومان به فروش رسیدند. میلگرد بافق یزد و شاهرود هم به روال سابق و با کاهش تقاضا، مجبور به کاهش قیمت میلگردهای خود شدند.

در میان همه کارخانه‌ها، تنها تیرآهن سایز 27 ذوب آهن امروز را با افزایش قیمت شروع کرد. ثبات و کاهش نه چندان قابل توجه قیمت‌ها، وضعیت حاکم بر بازار تیرآهن است. به عنوان نمونه تیرآهن سایز 16 ذوب آهن هر کیلوگرم 26.147 تومان معامله شد که نسبت به روز قبل، 260 تومان کاهش را نشان می‌دهد.

کارخانه کوثر اهواز امروز فروش کیلویی تیرآهن را معلق کرده و این مقطع را فقط به صورت شاخه‌ای به مشتریان عرضه کرده است. این وضعیت در شرکت فایکو، ماهان، کرمانشاه و یزد هم دیده می‌شود. این اتفاق به خوبی نشان می‌دهد که مبادی تولید تیرآهن در وضعیت رکود بازار و کاهش قیمت‌ها گرفتار شده‌اند و همچنان منتظر اتفاقات آینده هستند.

اوضاع در بازار پروفیل هم مطابق پیش‌بینی‌ها، از رکود بازار حکایت دارد. پروفیل اصفهان امروز در سایزهای مختلف از 100 تا 180 تومان ارزان‌تر شده است. در حالی که کاهش قیمت پروفیل تهران تا 450 تومان هم رسیده است. با این‌حال قیمت پروفیل در کارخانه‌ها و سایزهای مختلف، همچنان در کانال 32 تا 35 هزار تومان قرار دارد.

پروفیل سبک در ضخامت‌های مختلف امروز روی کانال 50 هزار تومان قرار دارد و نسبت به دیروز، هیچ تغییری را نشان نمی‌دهد. پروفیل استیل هم نشان از ثبات قیمت دارد و همچنان با قیمتی بین 233 تا 250 هزار تومان برای هر کیلو به فروش می‌رسد.

اگرچه ورق سیاه در چند سایز و ضخامت، با کاهش نسبی قیمت به بازار عرضه شد، اما در بیش از 80 درصد بازار این محصول، شاهد ثابت ماندن قیمت‌های روز قبل هستیم. در برخی از سایزها مانند ضخامت 2 و سایز 1250*2500 فولاد مبارکه، 300 تومان کاهش قیمت دیده می‌شود.

نوسانات قیمت ورق سیاه 2 فولاد مبارکه 1250*2500 برش خورده بنگاه تهران
نوسانات قیمت ورق سیاه 2 فولاد مبارکه 1250*2500 برش خورده بنگاه تهران

رکورد بیشترین کاهش قیمت در بازار آهن در همه سایزها، امروز به ورق روغنی فولاد مبارکه اختصاص دارد که در برخی از سایزها تا 3 هزار تومان هم ارزان شد. البته ورق روغنی سایز 1000 و ضخامت 0.4 شرکت فولاد غرب هم روز دوشنبه با کاهش قیمت 3500 تومانی به بازار عرضه شد.

لوله درز صنعتی هم به طبع از سایر محصولات آهنی، امروز را با کاهش قیمت‌ها شروع کرد و بین 300 الی 350 تومان ارزان شد. لوله اسپیرال و جدار چاه هم با شیب نمودار تغییر قیمت 0 درصد، خبر از ثبات کامل قیمت‌ها می‌دهند؛ در صفحه نمودار قیمت آهن آلات می‌توانید تغییرات کامل روزهای گذشته این محصولات را مشاهده کنید.

انواع گریتینگ از قبیل گالوانیزه، فلزی، پله و ... امروز در کانال 56 تا 64 هزار تومان معامله شد که نشان می‌دهد این محصول هم با ثبات قیمت کامل روانه بازار شده است.

به نظر می‌رسد که بازار آهن همچنان تحت تاثیر خبرهای خوب سیاسی (توافق با کشورهای غربی و همسایه) قرار دارد. موضوعی که در عین حال سبب تثبیت قیمت ارز شده و از طرف دیگر، خریدراران را هم در خرید آهن دچار تردید نموده است. پس کاهش تقاضا و ثبات بازار دلار را می‌توان عواملی دانست که فعلا اجازه هیچ هیجان جدیدی را به بازار مقاطع فولادی نمی‌دهند. 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر