آهن آنلاین

میلگرد کمرکش چیست؟

میلگرد کمرکش چیست؟

همه ما می‎دانیم یا حداقل شنیده‌ایم که میلگردها دارای نقشی اساسی و مهم در ساختمان‌سازی هستند. در یک تعریف ساده می‌توان گفت که میلگرد یک مقطع فولادی است که برای تحمل فشار و افزایش استقامت ساختمان‌ها به کار می‌رود. حال این محصول از جنبه‌های مختلف، تقسیم‌بندی می‌شود و قیمت میلگرد به این دسته‌بندی‌ها بستگی دارد. یکی از انواع این مقطع فولادی، میلگرد کمرکش است که در این مقاله از وب سایت آهن آنلاین قصد داریم به معرفی آن و بررسی ویژگی‌ها و کاربردهایش بپردازیم.

میلگرد کمرکش چیست؟

قبل از تعریف میلگرد کمرکش، باید با مفهومی به نام «نیروی کششی وارد شده بر ساختمان» بیشتر آشنا شویم. به نظر شما یک ساختمان بعد از ساخت، قرار است چه نیروهایی را متحمل شود؟ سیل، زلزله و طوفان و ... به طور مداوم در حال وارد کردن نیروهای مخرب به سازه‌ها هستند و در این میان، بتن که شاکله اصلی ساختمان است، به تنهایی تحمل این نیروها به‌ویژه نیروی کششی را ندارد.

بنابراین برای این‌که یک ساختمان استحکام کافی را به دست بیاورد، به آرماتورهایی نیاز دارد که مقاومت کششی آن را افزایش دهند. میلگرد کمرکش دقیقا همان آرماتور است که می‌توان به بتن در تاب‌آوری نیروهای مختلف کششی کمک کند.

میلگرد کمرکش می‌تواند از نوع ساده و آجدار باشد؛ اما همگی انواع آن طبق استاندارد GOST روسیه و در گریدهای A1 (میلگرد ساده) و A2 و A3 (میلگردهای آجدار) تولید می‎شوند. توجه کنید که میلگرد آجدار به‌دلیل اتصال بهتر با بتن، از مقاومت کششی بیشتری نسبت به میلگرد ساده برخوردار است.

 

میلگرد کمرکش می تواند از نوع ساده و آجدار باشد.
میلگرد کمرکش می تواند از نوع ساده و آجدار باشد.

 

بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد یک میلگرد کمرکش، در بالا بردن مقاومت کششی ساختمان و جلوگیری از متلاشی شدن کل سازه در زمان نیروهای مخرب است. لازم به ذکر است که میلگردهای کمرکش مختلف بسته به استاندارد ساخت و همچنین سایز، دارای ضریب مقاومت کششی مختلفی هستند.

علاقمندان به  بازار و قیمت آهن به‌خوبی می‌دانند که میلگرد کمرکش باید با توجه به نیازهای ساختمان و نظر کارشناسی مهندس‌های مجرب، انتخاب و خریداری شود.

ویژگی های مهم میلگرد کمرکش

یکی از ویژگی‌های مهم میلگرد کمرکش، این است که باید حتما در پایین‌ترین قسمت تیر که در اصطلاح به آن «تار خنثی» گفته می‌شود قرار بگیرد. نکته جالب و مهم دیگر، این است که این میلگرد به هیچ عنوان در مقابل نیروی کششی (البته تا جایی که ضریب کشش آن تحمل کند)، خم نمی‌شود. دقیقا به‌همین‌دلیل است که وجود آن در یک سازه بتنی، برای استحکام بیشتر ساختمان کاملا لازم و ضروری است.

میزان مقاومت نهایی و البته میزان مقاوت تسلیم هم از دیگر ویژگی‌های میلگرد کمرکش است که در زمان انتخاب و خرید، حتما باید به آن‌ها توجه کنید. این دو فاکتور در نهایت تعیین می‌کنند که میلگرد شما تا چه مقدار از نیروی کششی را می‌تواند تاب بیاورد و شما به چند میلگرد در سازه خود نیاز دارید.

نوع استاندارد میلگرد کمرکش هم یکی دیگر از ویژگی‌های آن است که البته در قسمت قبل به آن اشاره کردیم. گفتیم که این میلگرد در سه گرید A1 و A2 و A3 تولید می‌شود که اولی میلگرد ساده و دومی و سومی، میلگرد آجدار هستند.

شناسنامه میلگرد کمرکش شامل چه اطلاعاتی است؟

کارخانه‌ها برای اطلاع بیشتر مشتریان، باید مجموعه‌ای اطلاعات مهم درباره میلگرد کمرکش را در شناسنامه این محصول درج کنند. این اطلاعات شامل موارد زیر می‌شوند:

و...

با مطالعه این شناسنامه شما می‌توانید با توجه به نیازهای ساختمان و سازه خود، میلگرد کمرکش مناسب را انتخاب کنید.

انواع میلگرد کمرکش

میلگردهای کمرکش از دو جنبه مختلف، تقسیم‌بندی می‌شوند: مدل و کاربرد. از نظر مدل این محصولات به دو دسته ساده و آجدار طبقه‌بندی می‌شوند که در قسمت‌های قبل به آن اشاره کردیم. به صورت کلی، به‌دلیل وجود فرورفتگی در میلگردهای آجدار، پیوند بهتری با بتن برقرار کرده و مقاومت کششی بیشتری نسبت به میلگرد کمرکش ساده از خود نشان می‌دهند.

 

میلگرد کمرکش کاربردهای مختلفی دارد.
میلگرد کمرکش کاربردهای مختلفی دارد.

 

از نظر کاربرد هم این میلگرد به دو دسته «دیوار برشی» و «تیر» بخش‌بندی می‌شوند. به عبارت دیگر، این میلگرد یا در دیوار برشی مورد استفاده قرار می‌گیرد یا در تیر.

میلگرد کمرکش دیوار برشی

این دیوار برای مقابله با نیروهای جانبی مانند باد، زلزله و ... ساخته می‌شود و در طرح‌های بدون ستون، یک ستونی، دو ستونی، U شکل، حائل و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. میگلرد کمرکش با زاویه خم 90 درجه در این دیوار قرار می‌گیرد و باعث افزایش مقاومت کششی آن و در نهایت کل ساختمان می‌شود.

میلگرد کمرکش تیر

وظیفه اصلی تیرها، تحمل تنش‌های حاصل از نیروهای برشی و لنگر خمشی ناشی از بارهای وارد بر آنها است. در یک تعریف ساده، می‌توان گفت که از میگلردهای کمرکش در تیرها، به‌منظور جلوگیری از کمانش ساختمان استفاده می‌شود.

قیمت میلگرد کمرکش چقدر است؟

قیمت میلگرد کمرکش و به طور کلی انواع قیمت میلگرد و قیمت آهن به فاکتورهای مختلفی از قبیل سایز، استاندارد و ... بستگی دارد. شما عزیزان به منظور دریافت آخرین اخبار قیمت میلگرد کمرکش می‌توانید به صورت لحظه‌ای به وب سایت آهن آنلاین مراجعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله ابتدا به تعریف میلگرد کمرکش پرداختیم و استانداردهای تولید آن و همچنین مهم‌‌ترین ویژگی‌های آن را بررسی کردیم. در ادامه هم با توضیح درباره انواع میگلردهای کمرکش و کاربردهای هر کدام از آن‌ها، مقاله را به پایان بردیم.

در پایان از شما عزیزان می‌خواهیم که سوالات، نظرات، پیشنهادات یا انتقادات خود را با ما در مجموعه بزرگ آهن آنلاین در میان بگذارید. 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر