آهن آنلاین

نوسانات سینوسی بازار آهن

نوسانات سینوسی بازار آهن
سرتیترها

در روز سه‌شنبه، بازار میلگرد همچنان با نوسانات افزایشی روبرو بود. قیمت میلگرد آجدار در بسیاری از مراکز فروش به طور متوسط بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان افزایش یافت، با این حال برخی از شرکت‌ها قیمت‌های خود را اعلام نکردند و برخی دیگر همچنان قیمت‌های ثابتی داشتند.

در چند روز گذشته، با افزایش روزانه ۵۰۰ تومانی قیمت میلگرد، این محصول از کانال ۲۵ هزار تومانی خارج شد و به بیش از ۲۷ هزار تومان رسید. همچنین برای مشاهده قیمت آهن به صفحه اصلی سایت آهن آنلاین مراجعه کنید.

قیمت پروفیل آهن نیز در برخی از مراکز فروش بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ تومان افزایش یافت و برخی از کارخانه‌ها همچنان قیمت‌های ثابتی را اعلام کردند. قیمت لوله‌های مانیسمان، لوله‌های داربستی و سایر لوله‌ها نیز در شرکت‌های عمده‌فروشی با افزایش متوسط ۱۰۰ الی ۸۰۰ تومانی همراه بودند.

قیمت تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی افزایش یافت و در بازه‌ی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت. همچنین، قیمت نبشی، ناودانی و سپری در برخی شرکت‌ها نیز بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان افزایش یافت و برخی از مبادی فروش تغییری در قیمت‌ها اعمال نکردند.

همچنین، انواع ورق سرد و گرم نیز نوسانات متعددی داشت. قیمت ورق سیاه در بسیاری از شرکت‌ها با افزایش ۱۰۰ الی ۱۰۰۰ تومانی همراه بود، اما قیمت ورق گالوانیزه، ورق روغنی و رنگی تغییر قیمت نکردند.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالای روز گذشته حاکی است که برای ۱۸۳ هزار و ۴۵۰ تن شمش بلوم که عرضه شد، حدود ۴۱۴ هزار و ۳۵ تن تقاضا وجود داشت. قیمت میانگین این محصول حدود ۱۸ هزار و ۱۵۴ تومان برآورد شد.

بازارا آهن در این هفته دچار نوسان شد.
 بازار آهن در  این هفته دچار نوسان شد.

اما بورس کالا بخش عمده‌ای از این معاملات را ابطال کرد؛ در همین راستا امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‌گذاری ایمیدرو اظهار کرد: افزایش ۲۶ درصدی نرخ دلار شمش حاصل آشفتگی و نابسامانی بازار آهن است، نرخ دلار شمش در معاملات دیروز به حدود ۴۱ هزار و ۶۰۰ تومان برآورد شد و این در حالی است که نرخ بازگشت ارز فولادی‌ها به نیمای بانک مرکزی ۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان است که این امر صادرات فولاد را غیراقتصادی میداند.

به گفته شنیده‌ها، امروز حدود ۲۳۹ هزار و ۳۱۷ تن محصولات فولادی در بورس عرضه می‌شود. از این تعداد، حدود ۱۳۷ هزار تن به شمش بلوم اختصاص دارد و قیمت آن به ۱۸ هزار و ۱۲۴ تومان تعیین شده است.

همچنین، حدود ۷۵ هزار و ۴۱۶ تن میلگرد نیز در بازار عرضه می‌شود و نرخ پایه آن به ۲۲ هزار و ۷۲۳ تومان تعیین شده است. باید یادآوری کرد که قیمت میلگرد در این عرضه، حدود ۱۱/۹ درصد افزایش نسبت به قیمت قبلی داشته است.

عملکرد معاملات شمش در بورس کالا، نشانگر وضعیت بازار است و می‌توان گفت که بخشی از نوسانات افزایشی در قیمت‌ها به دلیل محدودیت عرضه در بازار اتفاق افتاده است. این مسئله همچنین با برخی انتظارات کاهش قیمت‌ها مرتبط است.

به گزارش اخبار روز گذشته، جلسه‌ای بین وزارت صمت و اقتصاد و بورس کالا برگزار شد و نتایج آن به شرح زیر است: 

با توجه به توافقات صمت و اقتصاد، انتظار می‌رود وضعیت مدیریت تقاضا و نحوه عرضه فولاد در بورس کالا تغییراتی را تجربه کند که ممکن است منجر به کاهش نرخ دلار معاملات به محدوده‌ای پایین‌تر از هدف بانک مرکزی و اقتصادی شدن مجدد صادرات گردد.

در نهایت، با توجه به چهار دستورالعمل وزارت صمت، می‌توان پیش‌بینی کرد که امروز التهابات بازار به طور جزئی کاهش یابد و در اغلب مبادی فروش روند ثابتی مشاهده خواهیم کرد.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر