آهن آنلاین

تقابل قیمت‌ آهن بورسی با بازار آزاد

تقابل قیمت‌ آهن بورسی با بازار آزاد
سرتیترها

در روز گذشته، قیمت میلگرد آجدار با نوسانات افزایشی کمی کاهش یافت و بیشتر از همراهی با ثبات قیمت برخوردار بود. اما در برخی از کارخانه‌ها، افزایش 300 الی 500 تومانی و یا کاهش 200 الی 300 تومانی نیز مشاهده شد. قیمت میلگرد در 14 روز گذشته، در بازه 23 الی 26 هزار تومان اعلام شد. همچنین قیمت آهن با نوساناتی رو به رو شد. 

همچنین، قیمت انواع ورق‌های گرم و سرد نیز با نوسانات مختلفی همراه بود. قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه با افزایش 200 الی 300 تومانی همراه بود، در حالی که قیمت ورق سیاه کاویان حدود 200 تومان کاهش یافت و قیمت ورق سیاه گیلان نیر بدون تغییر باقی ماند. اما قیمت ورق‌های سرد اکثراً ثابت بودند و قیمت ورق‌های گالوانیزه، رنگی و روغنی نیز تغییر چندانی نداشتند.

قیمت تیرآهن در بخش فروش شاخه‌ها در کارخانه‌های ذوب آهن اصفهان و فایکو و ... با کاهش ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومانی همراه بود. اگرچه قیمت تیرآهن ماهان حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود، اما سایر شرکت‌ها بدون تغییر محصولات خود را عرضه کردند.

قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی، نبشی و سپری نیز در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شدند، اما در برخی از شرکت‌ها افزایش ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومانی مشاهده شد. همچنین قیمت قوطی پروفیل در اکثر کارخانه‌ها با ثبات قیمت همراه بود و عمدتاً بین کانال ۳۴ الی ۳۷ هزار تومانی اعلام می‌شد. قیمت لوله‌های درزدار و بدون درز مانند مانیسمان، داربستی، مبلی و ... نیز بطور عمده بدون تغییر بودند.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالای روز گذشته نشان می‌دهد که از ۱۹۸ هزار تن شمش بلوم که عرضه شده بود، حدود ۶۰ درصد آن مورد معامله قرار گرفت که معادل ۱۱۹ هزار تن برآورد شد. نرخ میانگین شمش حدود ۱۷ هزار و ۹۴۳ تومان اعلام شد که در مقایسه با نرخ پایه عرضه گذشته، حدود ۳۰۰ تومان افزایش یافت.

اطلاعات نشان می‌دهد که تنها ۱۴ درصد از کل شمش عرضه شده با نرخ میانگین کمتر از عرضه پیشین معامله شده است، که این نرخ نشان‌دهنده کف‌سازی نرخ شمش در حدود ۱۸ هزار تومانی است. علاوه بر این، ابطال معاملات اعتباری شمش فولاد در برخی از کارخانه‌ها، از جمله فولاد خوزستان، کاوه جنوب کیش و فولاد خوزستان، نشان از کمبود نقدینگی در برخی از شرکت‌های فولادی و افزایش نرخ بهره بازار نسبت به کارمزد این عرضه‌ها دارد. این موضوع باعث افزایش تقاضا برای عرضه‌های اعتباری شدیداً خواهد شد، که همین امر عاملی برای رسیدن نرخ شمش به سطوح حمایتی خود است.

در حال حاضر، تقریباً 95,100 تن از محصولات فولادی در بازار بورس عرضه می‌شود. این میزان شامل حدود 73,000 تن شمش بلوم است که تکرار عرضه‌های روز گذشته است و 50 درصد از آن به صورت اعتباری و 50 درصد به صورت نقدی خواهد بود. قیمت شمش در عرضه امروز 17,376 تومان در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، حدود 1,700 تن ورق رنگی نیز در بازار بورس عرضه می‌شود که نرخ کف آن برابر با 46,217 تومان تعیین شده است.

در نوسانات بازار آهن در هفته جاری، فاصله قابل توجهی بین قیمت محصولات نهایی در بازار آزاد و شمش بورسی مشاهده شد. از آنجا که قیمت میلگرد از ابتدای هفته حدوداً 700 الی 800 تومان افزایش یافت، می‌توان این افزایش را به کمبود این محصول نسبت داد.

با توجه به نرخ پایه محصولات بورسی در روز آینده و همچنین تعطیلی ابتدای هفته، و همچنین فرصت تسویه محصولات بورسی تا پایان هفته آینده، به نظر می‌رسد فردا فرصت مناسبی برای خرید وجود داشته باشد.

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر