آهن آنلاین

برآورد موسسه فیچ از ریزش قیمت تا ۵۰ دلاری سنگ آهن طی ۵ سال آینده

برآورد موسسه فیچ از ریزش قیمت تا ۵۰ دلاری سنگ آهن طی ۵ سال آینده
سرتیترها

در ماه های ابتدایی سال 2023، پس از کاهش بیش از 50 درصدی نرخ ها در نیمه دوم سال 2022، قیمت سنگ آهن برای تولیدکنندگان و بازرگانان افزایش یافته است. با این حال، بسیاری از پیش بینی ها این نرخ را مشاهده نمی کنند. بر اساس این گزارش، رشد قیمت سنگ آهن در هفته های ابتدایی سال 2023 تحت تأثیر بهبود نسبی تولید فولاد در چین، به دنبال کاهش سیاست های COVID و بازگشایی قابل توجه بود. بخشی از اقتصاد کشور با این حال، نهادهای معتبر بین المللی امید چندانی به حفظ روند رشد تقاضا ندارند، بنابراین آینده سنگ آهن مشخص نیست. فیچ در آخرین برآورد خود میانگین قیمت فروش هر تن سنگ آهن در سال 2023 را از 110 دلار به 125 دلار افزایش داده است. کاهش سیاست های COVID در چین و اصلاح بازار املاک و مستغلات در این کشور می تواند از بهبود کوتاه مدت قیمت سنگ آهن حمایت کند.

انتظار می رود که سطح عرضه در میان تولیدکنندگان اصلی در سال جاری ثابت بماند. در حالی که تولید سنگ آهن از بسیاری از شرکت های بزرگ در سه ماهه اول سال افزایش یافته است، بعید است که این روند تا پایان سال ادامه یابد. گزارش اخیر دولت استرالیا حاکی از کاهش بالقوه 9.0 درصدی سالانه تولید سنگ آهن این کشور در پنج سال گذشته به دلیل احتمال کاهش تقاضا و جلوگیری از سقوط آزاد قیمت ها در این بازار است. چین در سال 2022 حدود 57 درصد از تقاضای سنگ آهن جهانی را به خود اختصاص داده است. انتظار می رود هدف کاهش تولید فولاد در چین منجر به کاهش تقاضا برای سنگ آهن از این کشور شود.
در سال 2022، چین برای اولین بار در شش دهه گذشته کاهش جمعیت را اعلام کرد که نشان دهنده کاهش طولانی مدت تقاضا برای محصولات فولادی در این کشور است. تخمین زده می شود عرضه جهانی سنگ آهن تا سال 2028 به طور متوسط سالانه 1.3 درصد رشد کند. بنابراین، بازار سنگ آهن در دوره پنج ساله با رشد عرضه و کاهش تقاضا مواجه خواهد شد و بر قیمت ها در این بازار فشار وارد می کند. در حالی که احتمال کاهش جزئی تولید سنگ آهن از استرالیا وجود دارد، پیش بینی می شود که برزیل تا سال 2028 تولید خود را به طور متوسط 6 درصد افزایش دهد. در نتیجه، فیچ انتظار دارد قیمت هر تن سنگ آهن کاهش یابد. تا سال 2023 به 50 دلار می رسد. همچنین می توانید برای مشاهده قیمت آهن آلات مختلف به سایت مراجعه کنید.

 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر