آهن آنلاین

اورلب میلگرد، انواع و نحوه محاسبه آن

اورلب میلگرد، انواع و نحوه محاسبه آن

همپوشانی میلگرد نوعی اتصال مکانیکی است که برای اتصال دو میلگرد به یکدیگر استفاده می‌شود که در این نوع اتصال، دو میله روی هم قرار گرفته و با سیم‌کش یا وسایل مکانیکی دیگر در جای خود ثابت می‌شوند. طول همپوشانی با استحکام و شکل‌پذیری مورد نیاز اتصال و اندازه میلگردها تعیین می‌شود. مزیت اصلی اسپلایس همپوشانی این است که نصب آن ساده و آسان است، اما دارای محدودیت هایی است، به عنوان مثال ممکن است استحکام اتصال کافی بین میله ها را ایجاد نکند، این می تواند منجر به شکست اتصال شود. علاوه بر این، طول همپوشانی میله‌ها می‌تواند بسیار زیاد باشد، که می‌تواند در مناطق با فضای محدود مشکل‌ساز باشد.

به همین دلیل، اتصالات همپوشانی معمولاً فقط در شرایطی استفاده می‌شوند که بارهای وارده بر سازه نسبتاً کم است و نیازی به شکل‌پذیری زیاد اتصال نیست. در مواقعی که بارهای وارده بر سازه بیشتر است یا اتصال باید شکل پذیرتر باشد، می توان به جای آن از انواع دیگر اتصالات مکانیکی یا جوشکاری استفاده کرد.

انواع اورلب میلگرد

دو نوع اصلی همپوشانی میلگرد وجود دارد که در زیر هر دو مورد به طور کامل تشریح شده‌اند:

 • همپوشانی استاندارد: دو میله روی هم قرار گرفته اند و با سیم کشی در جای خود ثابت می‌شوند. این نوع همپوشانی معمولاً در مناطقی استفاده می‌شود که بارهای وارده بر سازه نسبتاً کم است و نیازی به شکل پذیری زیاد اتصال نیست.
 • همپوشانی گسترده: دو میله روی هم قرار گرفته اند و با سیم کشی در جای خود ثابت می‌شوند، اما طول همپوشانی بیشتر از همپوشانی استاندارد است. این نوع همپوشانی معمولاً در مناطقی استفاده می شود که بارهای وارده بر سازه بیشتر است، یا جایی که اتصال باید شکل پذیرتر باشد. 

 

اورلب میلگرد در تصویر نشان داده شده است.

 

علاوه بر این دو نوع اصلی، انواع دیگری از اتصالات همپوشانی وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، مانند همپوشانی میلگرد از پیش بسته شده، که نوعی اتصال همپوشانی است که در آن سیم کش قبل از قرار دادن میلگردها از قبل به میله ها بسته می شود. در قالب یا همپوشانی میلگرد با روکش اپوکسی، که نوعی اتصال همپوشانی است که در آن میلگردها قبل از همپوشانی با اپوکسی پوشانده می شوند تا استحکام باند بین میلگردها بهبود یابد. توجه به این نکته ضروری است که اتصالات همپوشانی همیشه بهترین انتخاب برای اتصال میلگردها نیستند، آنها معمولاً در پروژه‌های کوچک یا موقعیت‌های کم بار استفاده می‌شوند، اما در شرایطی که بارهای وارده بر سازه بیشتر است یا اتصال باید بیشتر باشد. به جای آن می توان از انواع دیگر اتصالات مکانیکی یا اتصالات جوشی استفاده کرد.

اتصال میلگردها به یکدیگر به چه منظور انجام می شود؟

هدف از اتصال میلگردها (میلگردهای تقویت‌کننده) به یکدیگر ایجاد یک اتصال سازه ای بین فولاد تقویت‌کننده است که به توزیع بارها در سراسر سازه بتنی کمک می‌کند و فولاد تقویت‌کننده را در داخل بتن ثابت نگه می‌دارد. این کار با استفاده از سیم‌کشی، میله‌های خمیده یا انواع دیگر اتصالات مکانیکی انجام می‌شود. این امر برای اطمینان از اینکه میلگردها می‌توانند بتن را به طور موثر تقویت کنند و استحکام و پایداری لازم را برای سازه فراهم کنند مهم است. قیمت میلگرد در انتخاب نوع اتصال این محصول موثر است.

انواع اتصال میلگرد

انواع مختلفی از اتصالات میلگرد وجود دارد، از جمله:

 • اتصال لبه: دو میله روی هم قرار می گیرند و با سیم کش یا سایر وسایل مکانیکی در جای خود ثابت می شوند. 
 • اتصال مکانیکی: دو میله با استفاده از یک دستگاه اتصال مکانیکی مانند کوپلر یا آستین به هم متصل می شوند.
 • اتصال جوش داده شده: دو میله با جوش دادن آنها به یکدیگر متصل می شوند.
 • میله های قلاب دار: انتهای میله به شکل قلاب خم شده و در بتن فرو می رود.
 • میلگردهای خمیده: میله ای با زاویه 90 درجه خم شده و در بتن جاسازی می شود.
 • رکاب: حلقه‌های کوچک یا حلقه‌های میلگردهای تقویت‌کننده که برای محدود کردن و نگه‌داشتن آرماتور اصلی در یک عضو بتنی استفاده می‌شوند.

انتخاب نوع اتصال به نیازهای طراحی خاص سازه از جمله اندازه و فاصله میلگردها، استحکام و شکل‌پذیری اتصال و سهولت ساخت و بازرسی بستگی دارد.

انواع روش های اتصال اورلب میلگرد

چندین روش برای اتصال میلگردها با استفاده از اتصالات همپوشانی استفاده می شود، از جمله:

 • اتصال سیم کراواتی: دو میله روی هم قرار گرفته اند و با سیم کراوات شکل در جای خود نگه داشته می‌شوند. این ابتدایی‌ترین و رایج‌ترین روشی است که برای اتصال همپوشانی استفاده می‌شود.
 • اتصال میلگرد با روکش اپوکسی: دو میلگرد روی هم قرار گرفته و با پوشش اپوکسی در جای خود ثابت می شوند. پوشش اپوکسی استحکام پیوند بین میله ها را بهبود می بخشد و مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد.
 • اتصال میلگرد از پیش گره خورده: دو میلگرد روی هم قرار گرفته اند و با سیم کشی از قبل بسته شده در جای خود نگه داشته می شوند. این روش برای مواقعی مفید است که اتصال باید سریع انجام شود.
 • اتصال مکانیکی: دو میله روی هم قرار گرفته و با یک دستگاه اتصال مکانیکی در جای خود ثابت می شوند. این روش نسبت به روش‌های سنتی سیم کشی و پوشش اپوکسی کارآمدتر است، اما گران‌تر است.
 • اتصال جوش داده شده: دو میله روی هم قرار گرفته و با جوش دادن آنها در جای خود ثابت می شوند. این روش نسبت به روش‌های سنتی سیم کشی و پوشش اپوکسی کارآمدتر است، اما گران‌تر است.

به طور کلی انتخاب روش اتصال به الزامات طراحی خاص سازه از جمله اندازه و فاصله میلگردها، استحکام و شکل پذیری اتصال و سهولت ساخت و بازرسی بستگی خواهد داشت. علاوه بر این، انتخاب روش اتصال باید بر اساس بودجه، ایمنی و کیفیت پروژه باشد.

اورلب میلگرد فونداسیون

هنگام ساخت فونداسیون، مهم است که اطمینان حاصل شود که میلگرد (میله‌های فولادی تقویت کننده) مورد استفاده برای تقویت بتن به درستی همپوشانی دارند. همپوشانی باید حداقل 40 برابر قطر میلگرد مورد استفاده باشد. به عنوان مثال، اگر میلگرد مورد استفاده شماره 5 (قطر 5/8 اینچ) باشد، همپوشانی باید حداقل 20 اینچ باشد. علاوه بر این، میلگرد باید با استفاده از سیم یا وسایل دیگر به هم گره بخورد تا از اتصال ایمن اطمینان حاصل شود. این به توزیع بار و جلوگیری از جابجایی یا جدا شدن میلگرد کمک می‌کند.

 

اورلب میلگرد در تصویر نمایش داده شده است.

 

اورلب میلگرد ستون

هنگام ساخت ستون‌ها، مهم است که اطمینان حاصل شود که میلگرد (میله‌های فولادی تقویت‌کننده) مورد استفاده برای تقویت بتن به درستی همپوشانی دارند. همپوشانی باید حداقل 40 برابر قطر میلگرد مورد استفاده باشد. به عنوان مثال، اگر میلگرد مورد استفاده شماره 5 (قطر 5/8 اینچ) باشد، همپوشانی باید حداقل 20 اینچ باشد. علاوه بر این، میلگرد باید با استفاده از سیم یا وسایل دیگر به هم گره بخورد تا از اتصال ایمن اطمینان حاصل شود. این به توزیع بار و جلوگیری از جابجایی یا جدا شدن میلگرد کمک می‌کند. چیدمان میلگرد ستون ها باید توسط مهندس حرفه ای طراحی شود و در نقشه های ساختمانی نیز جزئیات آن مشخص شود. طرح میلگرد بر اساس باری که ستون حمل خواهد کرد، ارتفاع ستون و اندازه ستون تعیین می شود. میلگرد باید در یک الگوی منظم قرار گیرد و فاصله بین میلگرد باید ثابت باشد. همچنین میلگرد باید به درستی در بالا و پایین ستون مهار شود.

ضوابط آیین نامه اورلب میلگرد

قوانین و مقررات برای همپوشانی میلگرد بسته به کشور و کد ساختمانی که رعایت می شود متفاوت است. با این حال، به طور کلی، دستورالعمل‌های زیر دنبال می‌شود:

 • همپوشانی باید حداقل 40 برابر قطر میلگرد مورد استفاده باشد. به عنوان مثال، اگر میلگرد مورد استفاده شماره 5 (قطر 5/8 اینچ) باشد، همپوشانی باید حداقل 20 اینچ باشد.
 • میلگردها باید با استفاده از سیم یا وسایل دیگر به یکدیگر متصل شوند تا از اتصال ایمن اطمینان حاصل شود.
 • میلگرد باید در یک الگوی منظم قرار گیرد و فاصله بین میلگردها باید ثابت باشد.
 •  مقطع باید به درستی در بالا و پایین فونداسیون یا ستون مهار شود.
 • چیدمان میلگرد باید توسط یک مهندس حرفه ای طراحی شده و در نقشه های ساختمانی به تفصیل مشخص شود.
 • چیدمان میلگرد بر اساس باری که فونداسیون یا ستون تحمل خواهد کرد، ارتفاع پی یا ستون و اندازه پی یا ستون تعیین می شود.

مهم است که با کد ساختمان محلی یا مهندس حرفه‌ای مشورت کنید تا مطمئن شوید که همپوشانی میلگرد با الزامات خاص پروژه مطابقت دارد.

نحوه محاسبه اورلب میلگرد

برای محاسبه همپوشانی میلگرد مورد نیاز می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

همپوشانی مورد نیاز = 40 x قطر میلگرد

به عنوان مثال، اگر از میلگرد شماره 5 (قطر 5/8 اینچ) استفاده می کنید، همپوشانی مورد نیاز را به صورت زیر محاسبه می‌کنید:

همپوشانی مورد نیاز = 40* 5/8 اینچ = 20 اینچ

توجه به این نکته مهم است که این محاسبات بر اساس دستورالعمل های کلی است و قوانین و مقررات محلی ساختمان ممکن است الزامات خاصی داشته باشد که باید رعایت شود. همیشه ایده خوبی است که قبل از شروع یک پروژه ساختمانی با یک مهندس حرفه ای یا قوانین ساختمان محلی مشورت کنید. 

سخن پایانی

میلگرد باید با استفاده از سیم یا وسایل دیگر به هم گره بخورد تا از اتصال ایمن اطمینان حاصل شود. میلگرد باید در یک الگوی منظم قرار گیرد و فاصله بین میلگرد باید ثابت باشد. همچنین میلگرد باید به درستی در بالا و پایین فونداسیون یا ستون مهار شود. بنابراین باید از یک همپوشانی و اورلب مناسب برای این محصول فولادی، جهت کاربرد در فرآیند ساخت و ساز استفاده شود.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر