آهن آنلاین

سال پیشروی فولاد

سال پیشروی فولاد
سرتیترها

نرخ کالاها و محصولات اساسی تحت تاثیر مسائل مختلفی تغییر می‌کند. فولاد یک کالای جهانی است و قیمت آن بر اساس عوامل بین‌المللی مختلفی تعیین می‌شود. از عرضه و تقاضا، قدرت دلار آمریکا و تغییرات فصلی تقاضا گرفته تا بلایایی همچون جنگ و همه‌گیری بیماری بر قیمت این کالای استراتژیک اثرگذار است.

در این گزارش قصد داریم تا به طور خلاصه نگاهی کوتاه به سال میلادی گذشته بیاندازیم و همچنین چند دیدگاه از آینده بازار فولاد در سال 2023 را بررسی کنیم.

در سال 2022 چه اتفاقی افتاد؟

قیمت فولاد ایالات متحده از می 2022 به کاهش خود ادامه داد و در نوامبر به پایین‌ترین سطح خود رسید. حتی با افزایش قیمتی که در اواخر سال تجربه شد، قیمت فولاد در سال 2022 به طورکلی حدود 12 درصد کاهش یافت. 

این افت شدید قیمت از ماه می تا جولای، به دلایل مختلفی رخ داد. عواملی از جمله قرنطینه‌های سختگیرانه چین برای مقابله با کووید-19، جنگ در اوکراین و بحران انرژی اروپا و همچنین کاهش تقاضا به دلیل افزایش تورم جهانی و به دنبال آن افزایش نرخ بهره که خطر رکود جهانی را افزایش داده است از اهم دلایل کاهش قیمت فولاد در این بازه زمانی بودند.

البته دو ماه آخر سال 2022 به دلیل کاهش محدودیت‌های کرونایی در چین و انتظار افزایش تقاضا در بازار شاهد افزایش قیمت فولاد البته به میزانی ناچیز بودیم. 

در سال 2023 چه چیزی در انتظار بازار فولاد است؟

چین و بازار آن به‌عنوان تولید و همچنین مصرف‌کننده پیشرو فولاد در جهان، تأثیر زیادی بر تعیین قیمت آهن در سراسر جهان دارند. کاهش محدودیت‌های کووید-19 در این کشور به ایجاد خوش‌بینی در این صنعت کمک کرده و انتظار بهبود تقاضا در سال 2023 به میزان قابل توجهی به رشد قیمت‌ها در ماه‌های پایانی سال گذشته میلادی نیز کمک کرد.

اما این پرسش همچنان پابرجاست که آیا محدودیت‌های کاهش‌یافته کرونایی در چین حفظ خواهد شد یا در پی رشد آمار مرگ و میر و ابتلا، دولت چین بازهم دست به قرنطینه سراسری می‌زند؟

انجمن جهانی فولاد جدیدترین دورنمای خود را به اشتراک گذاشت. این انجمن افزایش 1 درصدی تقاضا و چشم‌انداز محتاطانه‌ای در خصوص افزایش قیمت‌ها پیش‌بینی می‌کند زیرا اقتصاد جهانی به دلیل تورم، جنگ و تداوم همه‌گیری کووید-19 به خصوص در چین همچنان ناپایدار است.

آژانس بین‌المللی رتبه‌بندی Fitch Ratings اما انتظار دارد که بازار جهانی فولاد به استثنای چین در سال 2023 به سطح سال 2021 بازگردد.

 

تولید مواد اولیه فولادی نمایش داده شده است.

 

SteelOrbis با استناد به داده‌های شرکت‌ها در این مورد می‌گوید: «بازار جهانی فولاد در سال آینده به طور کامل بهبود نمی‌یابد زیرا عرضه و تقاضا همچنان نامتعادل و به نفع مصرف‌کننده است. از آنجایی که اقتصاد جهانی به دلیل دوره‌ای از قیمت‌های بالا و غیرعادی کند شده، انتظار می‌رود سود تولیدکنندگان پس از گذار از مرحله قیمت‌های نجومی همچنان پایین باشد. همچنین چشم‌انداز شرکت‌های فولادی اروپا در بحبوحه قیمت‌ میلگرد و تیرآهن بالا، نرخ انرژی، رکود اقتصادی و همچنین کاهش اعتماد مصرف‌کننده تیره و تار است.»

بر اساس اعلام WorldSteel، در سال 2022، مصرف جهانی فولاد با 2.3 درصد کاهش نسبت به سال 2021 مواجه بود و انتظار می‌رود در سال 2023، مصرف فولاد نسبت به سال 2022 1 درصد افزایش یابد.

فیچ همچنین اعلام کرده است که قیمت سنگ آهن در سال 2023 به 85 دلار در تن می‌رسد و پس از آن در ادامه روند نزولی قیمت 75 دلاری را در سال 2024 تجربه خواهد کرد.

همانطور که فیچ انتظار دارد، قیمت زغال‌سنگ در سال‌های 2023 و 2024 به ترتیب به 200 دلار در تن و 140 دلار در تن کاهش می‌یابد و روند آن در سال‌های بعدی ممکن است به همین صورت باشد.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر