آهن آنلاین
سریع ترین روش محاسبه تعداد تیرآهن و میلگرد در ساختمان

سریع ترین روش محاسبه تعداد تیرآهن و میلگرد در ساختمان

سه‌شنبه 01 خرداد 1403
زمان مطالعه: 6 دقیقه

محاسبه و پیش‌بینی میزان مصرف میلگردها و تیرآهن‌ها به دلیل استفاده فراوان آن‌ها، می‌تواند برای مدیران پروژه بسیار حائز اهمیت باشد. با ما در این مقاله با آشنایی روش‌های محاسبه مقدار مورد نیاز میلگرد و تیرآهن در یک پروژه ساختمانی همراه باشید.

چرا محاسبه تعداد میلگرد و تیرآهن جهت شروع به ساخت اهمیت دارد؟

یکی از وظایف مهمی که بر عهده یک مدیر پروژه است، محاسبه تقریبی و پیش‌بینی میزان استفاده از مصالح مختلف، به منظور مدیریت هزینه‌هاست. انتخاب نوع و سایز مناسب می‌تواند از اعمال خرج‌های اضافی جلوگیری نماید. به‌طور‌مثال: دقت در محاسبه تیر و ستون فلزی در ساختمان‌ها، باعث جلوگیری از پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور خرید تیرآهن‌ و میلگرد می‌شود. در صورتیکه قصد دارید از به‌روزترین قیمت تیرآهن مطلع شوید، می‌توانید به لینک فوق مراجعه کنید.

برای محاسبه تیرآهن و ستون فلزی در ساختمان سازی چه روش هایی را بکار می گیرند؟

برای محاسبه دقیق میزان تیرآهن مصرفی، انتخاب نوع سازه (فلزی یا بتنی) را می‌توان به عنوان مهم‌ترین فاکتور در نظر گرفت. در زمینه تعیین میزان آهن مصرفی پارامترهای نقش، عملکرد و میزان باری که این مقاطع فولادی تحمل می‌کنند هم بسیار تاثیرگذار است. اصولاً جهت محاسبه میزان تیرآهن کاربردی در سازه‌ها از دو روش بر اساس وزن و بر اساس تعداد طبقات استفاده می‌شود.

 

میزان میلگرد و تیرآهن استفاده شده در سازه
میزان میلگرد و تیرآهن استفاده شده در سازه

 

جهت محاسبه وزن کلی تیرآهن مصرفی، باید طول تیرآهن را در وزن مخصوص (موجود در جدول اشتال یا مندرج در پلاک الصاقی محصول) آن ضرب کرد. برای انتخاب تیرآهن مناسب، باید حداقل سایز لازم که توان تحمل بار ساختمان را داشته باشد را در نظر گرفت. مثلاً با محاسبه وزن کلی تیرآهن مورد استفاده و ضرب آن در میزان قیمت تیرآهن ۱۶ می‌توان برآورد نسبتاً جامعی از هزینه‌های پروژه به‌دست آورد.

محاسبه تیرآهن برای ساختمان یک طبقه

معمولا در ساختمان‌هایی که دارای فقط یک طبقه هستند، برای ستون‌ها از تیرآهن سایز 12 استفاده می‌کنند، لذا اگر برای این مدل ساختمان‌ها سایز بالاتری در نظر گرفته شود، به جز افزایش هزینه‌های ساخت و ساز؛ آورده دیگری برای ما نخواهد داشت. لازم به ذکر است که برای محاسبه آنلاین تیرآهن موردنیاز برای ساختمان یک طبقه کافیست وزن یکی از تیرآهن‌ها را در تعداد آن‌ها ضرب کنید.

اصولاً برای ساخت واحد‌های یک طبقه از اسکلت بتنی استفاده می‌شود. پس از انتخاب نوع سازه، باید سایز مناسب تیرآهن باتوجه به شرایط ساختمان را تعیین نمود، سپس تعداد و فاصله دهانه‌ها یا فاصله بین دو تیرآهن را مشخص نموده که فاکتور مهمی در محاسبه میزان آهن مصرفی است‌. در آخر با بدست‌آوردن جمیع این پارامترها، می‌توان تعداد تیرآهن مصرفی در پروژه را تخمین و وزن مجموع آن را تعیین نمود.

 

با توجه به نوع سازه، میزان تیرآهن مصرفی در آن متفاوت است.
محاسبه تیرآهن برای ساختمان یک طبقه

 

تعداد تیرآهن برای ساختمان دو  طبقه

در یک ساختمان دو طبقه اسکلت فلزی علاوه بر تیرآهن، برای ساخت ستون‌های اصلی، به تعدادی تیرآهن فرعی برای ساخت سقف نیز احتیاج است. تغییرات روزانه قیمت تیرآهن ۱۸ مورد استفاده در ستون‌های اصلی، در محاسبه قیمت تمام شده و هزینه‌های پروژه بسیار مهم است.

به‌طورکلی برای محاسبه میزان آهن مصرفی در ساختمان‌های دو طبقه، تعیین نوع تیرآهن، تعداد تیرهای اصلی، فرعی و برآورد وزن کلی تأثیرگذار هستند.

محاسبه تیرآهن برای ساختمان سه طبقه

برای تعیین میزان تیرآهن مورد استفاده در ساخت ساختمان‌های سه طبقه و بالاتر، علاوه بر پارامترهای ذکر شده، نوع محیط جغرافیایی و منطقه‌ای سازه نیز بسیار مهم است. از دیگر پارامترهای مؤثر در تعیین میزان آهن مصرفی ساختمان‌های چند طبقه، وزن سازه و مقاومت مورد نیاز در برابر فشارهای وارده است.

 

استفاده از تیرآهن برای ساختمان سه طبقه را مشاهده می کنید.
استفاده از تیرآهن برای ساختمان سه طبقه را مشاهده می کنید.

 

محاسبه وزن و میزان میلگرد مصرفی برای ساختمان به چه صورت انجام می پذیرد؟

به محاسبه میزان استفاده آهن‌آلات در سازه‌های درحال‌ساخت، اصطلاحاً متره برآورد گفته می‌شود. همانطورکه ذکر شد در سازه‌های بتنی، میلگردها نقش اساسی را بازی می‌کنند، به‌همین‌جهت برآورد میزان مصرف میلگردها در این سازه‌ها حائز اهمیت است. این مقاطع در سقف‌ها، ستون‌ها و فونداسیون به‌کار گرفته می‌شوند. مقدار میلگرد مصرفی در سازه‌های مختلف، متفاوت است. مثلاً میزان مصرف این محصولات در اسکلت‌های بتنی در هر مترمربع برابر ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم است. با استفاده از فرمول محاسبه میلگرد، در هر نوع اسکلتی می‌توان وزن کل میلگرد مصرفی را از ضرب وزن مقطع مورد نیاز در هر مترمربع در کل مساحت سازه به‌دست آورد. پس از محاسبه این مقدار، راحت‌تر می‌توان رنج قیمت میلگرد مورد استفاده را برای هر پروژه، با توجه به بودجه آن پروژه، تعیی نمود.

محاسبه میلگرد مورد نیاز جهت فونداسیون

مهم‌ترین بخش سازه، فونداسیون یا پی ساختمان است بوده به طوری که بیشترین میزان مصرف میلگرد در فونداسیون سازه وجود دارد. این مقاطع فولادی در فونداسیون به صورت طولی، عرضی و گاهی تقویتی به کار برده می‌شوند. برای تخمین میزان میلگردهای مورد نیاز در فونداسیون، باید مقدار کاور، خم میلگرد، عمق و ضخامت فونداسیون درنظر گرفته شود. جهت بهبود گیرایی این مقطع فولادی به بتن‌ها، دو سر آن‌را خم می‌کنند که به خم میلگرد معروف است. همچنین به فاصله ای که این مقطع از سطح بتن قرار گرفته بر روی خود دارد، کاور گفته می‌شود.

اگر قصد دارید پیش از شروع پروژه از محاسبه میلگرد فونداسیون مطلع شوید، لازم است به لینک مقاله فوق در آهن آنلاین مراجعه کنید.

 

میلگرد مورد نیاز جهت ساختمان
میلگرد مورد نیاز جهت ساختمان

 

محاسبه تعداد و وزن میلگرد برای اسکلت فلزی ساختمان

عواملی چون نوع خاک، تعداد طبقات، نوع سقف و نوع فونداسیون در محاسبه تعداد و وزن میلگردها برای اسکلت‌های فلزی تأثیرگذار هستند. میزان آرماتورهای مورد نیاز در یک ساختمان بر اساس نوع سقف و ستون تعیین می‌شود. این میزان استفاده از این مقطع برای سقف‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. نوسانات روزانه قیمت میلگرد ۱۴، به‌دلیل استفاده زیاد آن‌ها در ساخت آرماتورهای سقف و ستون سازه ‌های فلزی، برای مدیران پروژه بسیار مهم و تاثیرگذار است.

محاسبه میلگرد مورد نیاز جهت کل ساختمان

بعد از محاسبه میزان مورد نیاز تعداد میلگرد در هر ستون ساختمان دو طبقه و سه طبقه، فونداسیون و سقف سازه، جهت تخمین میزان این مقطع کل ساختمان  باید به شکل جداگانه این مقادیر را برای هر طبقه تخمین زد. سپس می‌توان با استفاده از فرمول زیر به میزان وزن کلی میلگرد مصرفی در سازه‌ دست یافت:

WT = [(W1 + W2) ×A] + W3

WT=  وزن کلی میلگرد مصرفی

W1 = وزن میلگرد به ازای هر متر مربع

W2 = وزن میلگرد سقف

W3 = وزن میلگرد فونداسیون

A‌ = مساحت کل سازه

استفاده از میلگردهای ۱۶ با توجه به استحکام بالای آن‌ها بسیار مهم است. با بالا رفتن قیمت میلگرد ۱۶ در سال‌های اخیر، برخی سازندگان برای کاهش هزینه‌های جاری، کمتر از این سایز استفاده می‌کنند که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به سازه‌ها وارد آورد.

تعداد میلگرد براساس تعداد طبقه در ساختمان

میانگین مقدار میلگرد مورداستفاده برای هر طبقه در یک ساختمان با اسکلت بتنی معمولی بین 5 تا 7 تن لازم است. این مقدار برای سوله‌های صنعتی بین 8 تا 12 تن و برای پل ها حدودا 15 تا 20 تن است که این ارقام برای هر طبقه متفاوت است.

این اعداد و ارقام گفته شده برآوردی است که به صورت کلی در نظر گرفته است و مقدار دقیق میلگرد برای هر طبقه در هر سازه‌ایی ممکن است متفاوت باشد.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

سوالات متداول

آیا مقدار میلگرد و تیرآهن برای هر سازه یا هر طبقه متفاوت است؟

بله با توجه به موقعیت سازه و متراژ قطعا میزان میلگرد و تیرآهن مصرفی متفاوت خواهد بود.

قبل از شروع به ساخت و ساز می توان مقدار میلگرد و تیرآهن برای ساختمان چند طبقه را برآورد کرد؟

بله به صورت کلی با توجه به مطالبی که در این صفحه به آن پرداختیم می توان محاسبه کرد.

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.