آهن آنلاین
چرا آهن گران شد؟

چرا آهن گران شد؟

چهارشنبه 11 بهمن 1402
زمان مطالعه: 3 دقیقه

چند سالی است که قیمت آهن در بازار ایران به شدت افزایش پیدا کرده و سیر صعودی دارد؛ در اوایل فروردین ماه سال پیش، شاهد متوقف شدن این سیر صعودی بودیم؛ چراکه اکثر تاجرانی که در زمینه خرید و فروش آهن و مقاطع فولادی فعالیت می‌کردند، برای مشخص شدن وضع سیاست داخلی و انتخابات ریاست جمهوری کشور فعالیت خود را متوقف کرده بودند. همین موضوع دلیل اصلی رکود بازار شده بود؛ در نهایت با تعیین رییس جمهور، رکود شکسته شد و سیر صعودی ادامه یافت. درحال‌حاضر، نرخ مقاطع فولادی به نتیجه مذاکرات و سیاست های داخلی و خارجی موثر بر اقتصاد کشور بستگی دارد؛ البته بهای جهانی آهن نیز در این موضوع بی‌تأثیر نیست. بااین‌وجود، ارزش این مقاطع روز به روز در حال نوسانات افزایشی است و با شیب ملایمی پیش می‌رود. در این مقاله می خواهیم بدانیم علت گران شدن آهن در بازار چیست؟

بررسی دلایل افزایش قیمت آهن آلات

نمودار قیمت آهن آلات در ایران، با موج افزایشی چشمگیری همراه است؛ باتوجه به اینکه نرخ محصولات عرضه شده در بورس کالا، در مقایسه با محصولات صادراتی بسیار بالا است؛ استقبال از مقاطع فولادی کاهش پیدا کرده و خرید و فروش چندانی ندارد؛ همین موضوع باعث شده تا محصولات زیادی در انبار‌ها انباشت شوند و بازار فلزات ایران با رکود همراه شود و به‌همین‌سبب، قیمت میلگرد، تیرآهن و سایر مقاطع بالا رود.

 

بالا رفتن نرخ مقاطع فولادی، دلایل مختلفی دارد.

 

همانطورکه می‌دانید با شروع فصل گرما و اجرایی شدن برنامه کاهش مصرف برق، میزان محصولات کارخانه‌های تولید‌کننده نیز کاهش پیدا کرد؛ از طرفی افزایش نرخ دلار هم نقش بسزایی در این مسأله داشت. همه این مسائل باعث شدند تا عرضه محصولات فولادی در بورس کالا کاهش پیدا کند و در نتیجه آهن در ایران گران شود.

کدام عامل در رشد نرخ اخیر فولاد، نقش کلیدی ایفا نمود؟

مهم‌ترین سؤالی که این روز‌ها برای مهندسین پروژه‌های ساختمانی ایجاد می‌شود این است که علت افزایش قیمت آهن کیلویی امروز چیست؟ همانطورکه اشاره شد، یکی از فاکتورهای مؤثر در افزایش هزینه فولاد در ایران، سیاست‌های بین‌المللی کشور است که به‌صورت مستقیم روی نمودار نرخ این محصول تأثیر می‌گذارد. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده توسط تحلیلگران اقتصادی، می‌توان ادعا کرد که نرخ مقاطع فولادی در ایران تا اواخر سال ۲۰۲۲ روند صعودی خواهد داشت.

فعالان بازار فولاد برای جلوگیری از گرانی مجدد چه راه حلی ارائه می‌دهند؟

هزینه مقاطع فولادی در ایران روز به روز درحال افزایش است و خیلی افراد با فکر به این مورد آیا میلگرد ارزان می شود؟ یا سایر مقاطع دیگر، خرید خود را به تعویق می‌اندازند در صورتی‌که احتمال افزایش قیمت آهن در ایران بیشتر است، فعالان بازار فولاد راه حل‌هایی برای جلوگیری از این مسأله ارائه داده‌اند که عبارتند از:

  • افزایش حجم عرضه
  • همگام‌سازی قیمت فولاد بر اساس دلار آزاد
  • جلوگیری از فشرده شدن بیش از حد نرخ فولاد

 

افراد فعال در بازار آهن و فولاد برای جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت محصولات فولادی باید چاره ای بیندیشند.

 

توجه به این راهکار‌ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی کاهش هزینه این مقاطع داشته باشد. اگر قصد خرید آهن به صورت آنلاین را دارید، توصیه می‌کنیم از قیمت دقیق آن مطلع شوید و سپس برای تهیه آن اقدام نمایید.

سخن پایانی

همانطورکه می‌دانید، قیمت آهن در ایران با نوسانات شدیدی روبرو است؛ به‌همین‌دلیل اکثر فعالان فولاد از این موضوع نگران شده‌اند. سیاست‌های داخلی و بین‌المللی کشور مهم‌ترین عامل تأثیر‌گذار روی نرخ این محصولات فولادی به‌حساب می‌آیند؛ همچنین افزایش بهای دلار تأثیر کمی روی این موضوع نداشته است. باتوجه به نوسانات موجود در نمودار قیمت آهن آلات توصیه می‌کنیم قبل از خرید جدیدترین لیست قیمت محصولات را از وب سایت آهن آنلاین مشاهده و از قیمت روز آهن مطلع شوید.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.