آهن آنلاین

کاهش قیمت آهن آلات فرصتی برای ساخت و ساز

کاهش قیمت آهن آلات فرصتی برای ساخت و ساز

افت قیمت آهن‌آلات که از اوایل تابستان 1401 شروع شد؛ به قدری که می‌توان گفت حداقل برای اکثر مقاطع فولادی در هر کیلوگرم 5 الی 6 هزار تومان کاهش قیمت دیده شده است.  با این که کاهش قیمت‌ها باعث متضرر شدن فعالان بازارآهن شد اما فرصتی برای ساخت و ساز نیز برای ساختمان سازی مهیا کرد.

روز گذشته بازار آهن و فولاد در آرامش نسبی بود و قیمت روزانه آهن آلات در بسیاری از حوزه‌ها ثبات داشت، همچنین ریزش قیمت نیمی از محصولات نیز همچنان ادامه‌دار بود.

بازار ارز نیز نوسانات قابل ملاحظه‌ای نداشت و تقریبا ثابت بود به طوری که قیمت دلار در بازار آزاد با کاهش ۱۰۰ تومانی، حدود ۳۱ هزار و ۸۵۹ تومان به فروش رسید.

بررسی وضعیت بازارآهن در تابستان 1401

ریزش توأم با ثبات قیمت این روزها فضای کلی حاکم بر بازار آهن و فولاد را تشکیل می‌دهد، به همین ترتیب روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در کنار ثبات در برخی از شرکت‌ها با کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی در شمار زیادی از مبادی فروش اعلام قیمت شد. طبق آمار موجود کف نرخ میلگرد روی ۱۵۱۰۰ الی ۱۵۲۰۰ تومان قرار دارد و نرخ متوسط آن نیز حدود ۱۵ هزار و ۵۴۰ تومان برآورد شده است.

 

افت قیمت محصولات فولادی فرصت خوبی برای ساحخت و ساز فراهم کرده است

 

همچنین قیمت تیرآهن در بخش کیلوفروشی همچنان ثابت و بدون تغییر بود اما در بخش شاخه‌فروشی علاوه‌بر ثبات قیمت، شاهد کاهش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی نرخ تیراهن ذوبی بودیم.

قیمت روز نبشی و ناودانی جز در چند کارخانه که ثبات داشتند در غالب مبادی فروش کاهش ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومانی داشتند. نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... نیز همچنان ریزشی بود که این رقم حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان برآورد شد.

انواع ورق‌ها نیز به همین منوال بودند به طوری که نرخ روز ورق روغنی، گالوانیزه و رنگی در بسیاری از شرکت‌ها ثابت اعلام شد ولی قیمت ورق سیاه به طور میانگین با کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی عرضه شد.

همانطور که قابل ملاحظه است این روزها بازار روندی آرام دارد و با توجه به تعطیلات پیش رو نیز به نظر نمی‌رسد نوسان چندانی ایجاد شود، به این ترتیب ثبات و ریزش نسبی قیمت در بازار آهن و ضعف تقاضا تا پایان هفته همچنان ادامه خواهد داشت.

آمارها از بورس کالا حاکی از این است که عرضه‌های شمش در دو روز گذشته چندان مورد استقبال واقع نشده است به طوری که از ۱۵ هزار تن شمش عرضه شده در بورس دیروز تنها ۴ هزار تن از آن معامله شد.

امروز نیز ۴۵ هزار و ۹۰۰ تن محصول فولادی در بورس عرضه خواهد شد که شامل شمش بلوم و ورق سرد و ... است. شمش عرضه شده حدود ۱۲۲ هزار و ۵۰۰ تن است که قیمت آن۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان تعیین شده است که در مقایسه با هفته گذشته حدود ۴ درصد کاهش داشته است.

با این اوصاف به نظر می‌رسد  قیمت پروفیل عرضه شده در بورس کالا براساس مؤلفه‌های مورد تأیید ستاد تنظیم بازار کف قیمتی را تجربه کرده است و انتظار می‌رود که استقبال خوبی از این محصول صورت بگیرد.

حال با توجه به اینکه چقدر از این محصول استقبال می‌شود، نرخ پایه میلگرد در عرضه روز چهارشنبه با احتساب فاصله ۱۱ درصدی از قیمت شمش، نرخ میلگرد حدود ۱۳ هزار و ۲۰۰ الی ۱۴ هزار و ۲۵۰ تومان تعیین می‌شود که با احتساب ارزش افزوده رقمی حدود ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان الی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد بود.

فرصت ساخت و ساز در دوران افت قیمت محصولات فولادی

با توجه به ریزش قیمت اهن الات در یک ماه اخیر و تداوم آن از ابتدای مرداد ماه تاکنون، حمیدرضا رستگار رئیس صنف اتحادیه فروشندگان آهن، فولاد و فلزات استان تهران در این زمینه اظهار کرد: اولین عاملی که به رکود تقاضا منجر شده، عدم ساخت و ساز است، به‌طبع وقتی ساخت وسازی انجام نمی‌گیرد مصرف نیز کاهشی شده و ضعف تقاضا به رکود بازار منجر می‌شود.

 

رستگار با اشاره بر افت قیمت مقاطع فولادی به فرصت جدید برای ساختمان سازی اشاره کرد

 

وی افزود: 

زیرفروشی فولاد روسیه برای حفظ تولیدات خود و اوضاع اقتصادی چین به کاهش قیمت‌های جهانی منجر شده است در نتیجه پالس آن به بازار داخلی نیز ارسال شده و کاهش قیمت‌ها را رقم زده است.

رستگار در ادامه بیان کرد: تأثیر بازار جهانی بر بازار داخلی بسیار چشمگیر بوده به طوری که تقریبا در ۱۰ روز گذشته کاهش ۴ الی ۵ هزار تومانی در هر کیلو آهن را مشاهده کردیم.

وی در ادامه تصریح کرد: 

رشد منفی قیمت‌ها در چند هفته اخیر و ضعف تقاضا ممکن است تعطیلی واحدهای تولیدی کوچک را به دنبال داشته باشد، وی همچنین افزود با توجه به کاهش مصرف و مازاد ۱۰ الی ۱۲ میلیون تنی مقاطع فولادی، بهترین راهکار در شرایط فعلی صادرات این محصولات است.

رستگار گفت:

 کاهش قیمتی که درحال حاضر مشاهده می‌کنیم حاصل افزایش تولید نیست و در شرایطی که آهن آلات در پایین‌ترین نرخ قرار دارند، فرصت خوبی برای آغاز ساخت مسکن ملی است که رئیس جمهوری وعده آن را داده بود، چرا که این امر علاوه‌بر ایجاد اشتغال و حل مشکلات بخش مسکن، ممکن است تعادلی در بازار آهن ایجاد کند.

همچنین رستگار اعلام کرد که در 2 هفته اخیر قیمت شمش آهن و سایر محصولات فولادی مانند: نبشی و ناودانی، پروفیل و میلگرد در حدود 5 الی 6 هزار تومان کاهش قیمت داشته است و الان بهترین فرصت برای ساخت و ساز است. 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر