آهن آنلاین

افت قیمت شدید آهن آلات به خاطر کمبود تقاضا

افت قیمت شدید آهن آلات به خاطر کمبود تقاضا

در ماه پایانی فصل بهار بازار ارز و بازار آهن تحت تأثیر پارامترهای مختلف، نوسانات متعددی را تجربه کردند اما در این هفته تقریبا هر دو بازارها آرام بودند ولی با کاهش معاملات شمش در بورس کالا اصلاح قیمت اهن الات در بازار رقم خورد و پایان هفته با ریزش قیمت میلگرد همراه بود.
در اواخر خرداد بازارآهن به دلیل‌های مختلفی دچار نوسان قیمت بسیار زیادی در بخش‌های مهم بازار شد، اما در این هفته بازارآهن نسبتا خنثی بود و تغییر قیمت زیادی در بخش‌های مختلف بازار دیده نشد. آخرین روز هفته جاری با کاهش نرخ آهن آلات رقم خورد که این امر با آغاز فصل تابستان توأم شد. ریزش قیمت‌ها در شرایطی رقم خورد که بازار با جو سردی روبه‌رو است و تقاضای چندانی وجود ندارد.

اما بازار ارز روندی خلاف بازار آهن و فولاد طی کرد و قیمت دلار با کمی افزایش مجددا وارد کانال ۳۲ هزار تومانی شد، به طوری که هر دلار آمریکا در بازار آزاد حدود ۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رسید.

بررسی قیمت محصولات فولادی در تیر 1401

روند کاهش قیمت آهن آلات در بازار آزاد تحت تأثیر عرضه‌های بورس کالا ایجاد شد، همچنین گویا اثر کاهش نرخ‌های جهانی در بازار داخلی ایران در حال نمایان شدن است. به همین ترتیب قیمت میلگرد آجدار در عمده شرکت‌ها با ریزش ۱۰۰ الی ۵۰۰ تومانی همراه بود اما شماری از کارخانه‌ها نیز قیمت‌ها را ثابت اعلام کردند. از همین رو نرخ میلگرد در بازه ۱۷ هزار و ۵۰۰ الی ۱۸ هزار و ۱۰۰ تومانی نوسان داشت و نرخ میانگین آن نیز حدود ۱۷ هزار و ۸۴۰ تومان برآورد شد.

قیمت روز ناودانی ایرانی و نبشی نیز با اصلاح ۵ درصدی همراه بود به طوری که در اکثر شرکت‌ها از ۱۰۰ الی ۷۰۰ تومان، قیمت‌ این محصولات کاهش داشت، همچنین نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های داربستی، گازی و ... در کارخانه‌ها غالبا ثبات داشتند درحالی که برخی کاهش ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومانی اعمال کردند و تعدادی نیز اعلام قیمت نکردند. به عنوان مثال قیمت پروفیل با ضخامت ۲ در بازار حدود ۲۳ هزار و ۵۰۰ الی ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان اعلام شد. قیمت تیرآهن نیز در بخش کیلوفروشی با کاهش ۲۰۰ تومانی اعلام شد درحالی که برخی شرکت‌ها تغییر قیمت نداشتند، در بخش شاخه‌فروشی نیز علاوه‌بر ثبات در برخی مبادی، با کاهش ۱۰ الی ۲۰ هزار تومانی این محصول مواجه بودیم. انواع ورق‌ها نیز مانند سایر محصولات فولادی نوسانات متعددی داشتند به طوری که نرخ روز ورق سیاه و انواع آن در بازه ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش داشت در حالی که قیمت روز ورق گالوانیزه، رنگی و روغنی بدون تغییر در بازار عرضه شد.

همانطور که احتمال می‌رفت کاهش تقاضای شمش عرضه شده در بورس این هفته به کاهش استقبال از مقاطع فولادی عرضه در بورس روز چهارشنبه منجر شد به همین جهت غالب مقاطع طویل در بازار آزاد به ویژه نرخ میلگرد ریزش داشت اما با این‌حال تقاضای چشمگیری مشاهده نشد و خرید و فروش چندانی هم رقم نخورد. قیمت شمش آهن نیز نوساناتی را در این مدت تجربه کرد.

طبق گزارش‌ها از ۲۱۳ هزار و ۲۹۳ تن محصول عرضه شده در بورس تنها ۲۹ هزار و ۵۴۰ تن به فروش رسید که این رقم معادل ۱۳/۸ درصد است. گفتنی است تیرآهن بورسی حدود ۱۵ هزار و ۹۱۹ تومان قیمتگذاری شد که کاهش ۰/۱ درصدی داشت. نرخ میانگین میلگرد هم حدود ۱۶ هزار و ۴۹۵ تعیین شد که افزایش ۰/۰۱ درصدی داشت.

بیشتر افزایش قیمت‌ها در هفته سوم و چهارم تیرماه رخ داد و باعث شد تا یک سری از افراد و خرده فروشان شروع به خرید محصولات فولادی مختلف با قیمت بالا کنند، اما در هفته اول تیرماه با فروکش کردن تقاضا‍‌ها، بسیاری از این افراد ضررهای هنگفتی کردند. قیمت آهن آلات در جهان همچنان رو به کاهش است اما به نظر نمی‌آید که در بازارداخلی آهن ایران قیمت محصولات فولادی کاهشی داشته باشند.
 

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر