آهن آنلاین
کاهش قیمت آهن آلات در بازارهای داخلی و خارجی

کاهش قیمت آهن آلات در بازارهای داخلی و خارجی

یک‌شنبه 05 تیر 1401
زمان مطالعه: 5 دقیقه

گزارش‌ها حاکی از این است که روند کاهشی نرخ آهن آلات در روز نیمه تعطیل پنجشنبه گذشته، کماکان در برخی حوزه‌ها تداوم داشت اما در عین حال تعدادی از مبادی فروش ثبات پیشه کردند. بازار ارز نیز نوسانات چشمگیری نداشت و قیمت دلار پس از نوسانات جزئی در نزدیکی مرز ۳۲ هزار تومانی، سرانجام در پایان هفته با کمی کاهش در بازار آزاد ۳۲ هزار تومان به فروش رسید.

بررسی نوسان‌های اخیر نرخ آهن‌آلات

براساس آمار موجود از بازار آهن و فولاد، قیمت میلگرد آجدار در بسیاری از شرکت‌ها کاهش داشت که رقم آن حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ تومن برآورد شده است، به‌طوری که نرخ پیشنهادی این محصول در پایان هفته پیش حدود ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان بود؛ اما در یک ماه گذشته قیمت میلگرد ۱۴ به طور کلی روندی صعودی داشت و در بازه ۱۸ هزار و ۷ تومان الی ۱۸ هزار و ۲۴۱ تومان در نوسان بود که این آمار گویای افزایش ۱/۳درصدی این محصول یعنی ۲۳۴ تومان است.

 

در هفته گذشته شاهد افت قیمت آهن آلات مختلف در بازار جهانی وده ایم

 

نرخ روزپروفیل‌ها و انواع لوله‌های گازی، داربستی و... به اندازه میلگردها کاهشی نبود و بیشتر شرکت‌ها ثبات داشتند، اما در یک ماه اخیر این محصولات روندی کاهشی سپری کردند که حدود ۴/۷ درصد برآورد شده است. به عنوان مثال پروفیل با ضخامت ۲ در بازه یک ماهه از ۲۵ هزار و ۶۱۷ الی ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده است که گویای کاهش هزار و ۲۱۷ تومانی است.

پس از چندی نوسانات افزایشی نرخ آهن در بازار داخلی شاهد ریزش قیمت مقاطع فولادی هستیم و در شرایطی که قیمت‌های جهانی نیز در حال ریزش هستند، نشان از همسو شدن بازار داخلی آهن با بازارهای جهانی دارد.

همچنین قیمت تیرآهن نیز چه در بخش کیلوفروشی و چه در بخش شاخه فروشی مانند سایر محصولات فولادی غالبا ثابت اعلام شد اما در یک ماه گذشته نرخ آن افزایشی بوده است. به عبارتی قیمت هر کیلو تیرآهن ۱۴ در این بازه زمانی در حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ الی ۱۸ هزار و ۹۳۳ تومانی نوسان داشته که بیانگر افزایش هزار و ۲۳۳ تومانی است.نرخ نبشی و ناودانی نیز غالبا بدون تغییر قیمت عرضه شد و تنها یک شرکت حدود ۱۱۰ تومان کاهش داشت. 

از علل اصلی ریزش قیمت‌های جهانی تداوم تخفیف روسیه بر روی محصولات فولادی، رکود اقتصاد دنیا و کاهش مصرف مواد اولیه را می‌توان نام برد، بر همین اساس نرخ اسلب و بیلت صادراتی ایران نیز که کاهشی است، ممکن است در روزهای آتی حتی به کمتر از ۵۰۰ دلار نیز کاهش میابد.

 نزول قیمت جهانی فولاد، به نرخ قراضه جهانی نیز تسری کرده است که این امر دستمایه کاهش بیشتر برای صادرکنندگان CIS قرار گرفته و قیمت‌ها در هر فوب به حدود ۵۱۰ دلار رسیده است که حدود ۱۵ دلار نیز از بورس کالای ایران کمتر است.

همچنین این امر به کاهش محصولات صادراتی ایران تا حدود ۵۰۰ دلار منجر شده است. به همین جهت طبق آمار نرخ تمام شده محصولات فولادسازان به بیش از قیمت‌های صادراتی رسیده است که احتمال کاهش صادرات و در نهایت کاهش ارزآوری را در پی خواهد داشت، بنابراین نیازمند تدبیری اساسی برای حفظ تولید و رقابت این محصولات است.

گفتنی است که قیمت نبشی در یک ماه گذشته از ۱۸ هزار و ۹۶۶ به ۱۹ هزار و ۳۳۰ تومان افزایش داشته است که چیزی حدود ۳۶۴ تومان بوده که این رقم معادل ۱/۹ درصد است، اما نرخ ناودانی حدود ۴۵۰ تومان کاهش داشته و در بازه قیمتی ۲۰ هزار و ۵۳۳ تومان الی ۲۰ هزار و ۸۳ تومان نوسان خورده است. این رقم معادل کاهش ۲/۲ درصدی است.

زیرا بنابر آمار و گزارش‌ها پس از آغاز تخفیفات روسیه بر روی فولاد، تولید فولاد ایران کاهش ۱۱ درصدی داشته که این میزان حدود ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن برآورد شده است.براساس آنچه گفته شد محتمل‌ترین گزینه برای بازار آهن و فولاد ایران تداوم ریزش قیمت‌ها، دستکم در روزهای آتی است، اما بنابر اظهارات محمدصادق چیت‌ساز عضو هیأت مدیره اتحادیه صنفی توزیع‌کنندگان آهن و فولاد، در فصل تابستان افزایش قیمت‌ها را پیش‌رو خواهیم داشت.

 

قیمت اکثر محصولات فولادی در ایران رو به ثبات هستند

 

به گفته وی:

 با آغاز ساخت‌وسازها در ایام گرم تابستان تقاضا افزایش می‌یابد به همین ترتیب انتظار می‌رود قیمت محصولات فولادی نیز افزایش داشته باشد.

شایان ذکر است که براساس آمار موجود امروز ۲۵۰ هزار و ۵۲۰ تن محصول فولادی اعم از میلگرد ساده، شمش، سنگ آهن و... در بورس کالا عرضه خواهد شد.

اعتراض تولیدکنندگان از متضرر شدن در بورس‌کالا

بهادر احرامیان در زمینه قیمت گذاری مقاطع فولادی در بورس کالا اظهار کرد: به واسطه لزوم عرضه مقاطع فولادی در بورس کالا به قیمتگذاری این محصولات در این نهاد منجر شده است، به همن جهت نرخ تعیین شده برای محصولات فولادی گاه کمتر از نرخ جهانی آن است. این فعال صنعتی در ادامه بیان کرد: تداوم چنین روندی به کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت منجر خواهد شد که نتایج مثبتی برای صنعت فولاد ندارد و بهترین گزینه برای تعیین قیمت، قیمت گذاری براساس عرضه و تقاضا است.

احرامیان در ادامه افزود: 

واحدهای القایی کوچک از شرایط موجود ناراضی هستند و ادامه تولید را زیان‌ده می‌دانند، اگر اوضاع به همین منوال پیش برود شرایط موجود اعتراض واحدهای تولیدی بزرگ‌تر را نیز برمی‌انگیزد که قاعدتا آسیب و ضرر آن دامن مصرف‌کننده را نیز خواهد گرفت.

احرامیان عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه توضیح داد:

تولید‌کنندگان کوچک آهن‌آلات از وضعیت موجود ناراضی هستند و امیدی به سوددهی در  ادامه کار خود ندارند. اگر وضعیت بازار آهن آلات اصلاح نگردد، ممکن است باعث ناراضی شدن واحد‌های تولید بزرگتر و در نتیجه مواجه شدن با رکود بازار فولاد و عدم عرضه محصولات فولادی مختلف شود. 

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.