آهن آنلاین

میلگردهای ارزان و باکیفیت بازار کدامند؟

میلگردهای ارزان و باکیفیت بازار کدامند؟

یکی از مقاطع فلزی مورد استفاده در صنایع عمرانی، میلگردها هستند؛ این محصولات بیشتر به‌منظور مسلح کردن بتون‌ها جهت افزایش مقاومت کششی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با ما برای بررسی خرید میلگرد با قیمتی مقرون به‌صرفه و درعین‌حال باکیفیت، همراه باشید.

آیا هر میلگرد ارزانی، باکیفیت است؟

در تمام دنیا مصنوعات فلزی طبق استاندارد مورد تایید آن کشور تولید می‌شوند؛ در ایران هم، میلگردها بر طبق سه استاندارد زیر به بازار عرضه می‌شوند:

  • استاندارد روسی GOST5781
  • استاندارد ملی ایران ISIRI3132
  • آبا (آیین‌نامه بتن ایران) برگرفته از استانداردهای EN اروپا، DIN آلمان، GIS ژاپن، ASTM آمریکا و ISO جهانی

بر طبق این استانداردها، اندازه، طول و وزن میلگردها، مشخص است؛ اگر محصولی خارج از محدوده این آیین‌نامه‌ها باشد، بالتبع دارای کیفیت و استاندارد لازم نبوده و مورد تایید سازمان مهندسی نیست.

از طرفی، لزوماً هر قیمت بالایی نشان‌دهنده کیفیت مطلوب محصول نیست. عوامل متعددی در تعیین بهای میلگردها مؤثر هستند؛ برخی اوقات آلیاژهای به‌کار رفته در ترکیب اولیه میلگردها، تاثیر زیادی بر روی قیمت تمام‌شده محصول دارد. باتوجه به‌کارایی هر میلگرد، ترکیب مواد آن نیز می‌تواند متغیر و قیمتی متفاوت داشته باشد.

باتوجه به‌اهمیت فوق‌العاده‌ میلگرد در سازه‌ها، واضح و مبرهن است که نباید کیفیت را فدای قیمت کرد؛ استفاده از میلگردهای استاندارد و با کیفیت، می‌تواند از بسیاری تاثیرات مخرب در پروژه‌ها جلوگیری کند.

میلگرد کدام کارخانه هم باکیفیت است و هم قیمت مناسبی دارد؟

کارخانه‌های متعددی در کشور ما مشغول به‌تولید میلگردهایی باکیفیت و قیمتی مقرون به‌صرفه هستند. میلگردهای ساده و آجدار، در بسیاری از پروژه‌های عمرانی و ساختمانی جهت بهبود خواص فیزیکی بتن‌ها، استفاده می‌شوند. عدم استفاده از میلگردهای باکیفیت و مطلوب، می‌تواند باعث شکستن، خرد شدن بتن‌ها و تخریب کلی سازه شود. کارخانه‌های زیر این محصول را با هزینه معقول و منطقی در بازار ارائه می کنند:

 

کارخانه های مختلفی در کشور وجود دارد که محصولات میلگرد آن ها در عین کیفیت بالا، قیمت مناسبی دارند.

 

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

از دلایل مؤثر در قیمت‌گذاری میلگردها، روش ساخت آن‌هاست. به‌طورکلی در کشور ما، این محصولات با چهار روش مختلف تولید می‌شوند:

  • روش نورد گرم
  • روش نورد سرد
  • ترمکس
  • میکروآلیاژی

محصولات نورد گرم، دارای کشش و انعطاف بالایی نسبت به بقیه انواع میلگردها هستند. قیمت میلگرد نیشابور با توجه روش به تولید نورد گرم این مجموعه، از ارزش زیادی جهت استفاده در پروژه‌های منطقه برخوردار است.

در انواع نورد سرد، شکل ظاهری محصولات بهتر بوده و استحکام بیشتری دارند؛ در روش ترمکس، در تولید محصول از فولاد کم کربن استفاده می‌شود که باعث کاهش کیفیت و بالتبع کاهش هزینه می‌شود؛ این تولیدات دارای درجه سختی و شکنندگی پایینی هستند.

در محصولات میکروآلیاژی، افزایش آلیاژهایی از قبیل تیتانیوم، وانادیوم و نیوبیوم، باعث بالارفتن مقاومت، کشش و انعطاف پذیری محصول شده و به همان اندازه، قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. لازم به‌ذکر است که معمولا نام کارخانه تولیدکننده و روش تولید محصول، با علائمی اختصاری بر روی میلگرد حک می‌شود. مثلا قیمت میلگرد 18 کارخانه‌های مختلف، براساس وزن آن تعیین می‌شود و علامت کارخانه و روش تولید نیز بر روی آن درج شده است.

همان‌طورکه مشاهده شد، هرکدام از این محصولات دارای قیمتی متفاوت بوده، ولی در پروسه تولید همه انواع آن‌، استانداردهای بین‌المللی رعایت می‌شوند. هر کدام از این انواع میلگرد، کارایی مخصوص به‌خود را داشته و باید در جای مناسب مورد استفاده قرار گیرند؛ لذا جهت جلوگیری از هزینه‌های اضافی و همچنین پیشگیری از ضررهای احتمالی به سازه، علم و شناخت استفاده مناسب از این مصالح، امری ضروری و حیاتی به‌نظر می‌رسد.

همچنین در هنگام خرید میلگرد، تنها نباید به ارزان بودن آن‌ها اکتفا نمود؛ گاهی اوقات، هزینه حمل‌و‌نقل یک محصول ارزان‌قیمت، می‌تواند بسیار بالا باشد که از نقطه نظر اقتصادی، مقرون به‌صرفه نخواهد بود. لذا در هنگام خرید، حتی‌الامکان کارخانه‌های اطراف پروژه در اولویت قرار گیرند تا از تحمیل هزینه‌های اضافی، جلوگیری شود.

ابعاد، اندازه، نوسانات ارزی، ارزش جهانی فولاد و میزان عرضه و تقاضا نیز در تعیین بهای این محصولات، بسیار تاثیرگذار هستند.

اصلی ترین تفاوت میان میلگردهای ارزان و گران چیست؟

از مهم‌ترین تفاوت‌های میان میلگرد ارزان و گران در بازار، تفاوت در وزن آن‌هاست. وزن میلگردهای استاندارد بر اساس جدولی به‌نام اشتال، محاسبه و تولید می‌شود. هر چه میزان وزن محصول بیشتر باشد، استحکام و در نتیجه قیمت آن افزایش می‌یابد. میلگرد‌های ارزان قیمت، خارج از محدوده وزنی مورد تأیید جدول اشتال قرار دارند که از استحکام کافی جهت تحمل فشارهای کششی سازه، برخوردار نیستند. 

لازم به‌ذکر است که میلگردها از نظر وزنی به دو دسته سنگین و سبک طبقه‌بندی می‌شوند؛ میلگردهای سبک، وزن کمتری داشته ولی هم دارای استحکام بسیار خوبی هستند و هم در بازه وزنی مورد تأیید جدول اشتال قرار دارند؛ لذا نباید آن‌ها را با میلگردهای غیر‌استاندارد و ارزان قیمت بازار اشتباه گرفت، چون این محصولات برخلاف انتظار، قیمت بالاتری از میلگردهای سنگین بازار دارند.

 

تفاوت بین میلگرد ارزان و گران به نوع برند و وزن هر مقطع بستگی دارد.

 

مجتمع فولاد راد همدان از معدود کارخانه‌های تولیدکننده میلگردهای سبک در کشور بوده که قیمت میلگرد همدان با توجه به کیفیت بسیار بالای منطبق بر استانداردهای جهانی، بسیار مناسب و اقتصادی است.

همچنین؛ همانطور که گفته شد، نحوه و روش تولید میلگردها، در میزان تفاوت قیمت این محصولات بسیار مؤثر هستند. انواع میکروآلیاژی دارای کیفیت، استحکام، کشش، انعطاف پذیری و قیمت بالاتری نسبت به بقیه میلگردها بوده و در مقابل نوع ترمکس از کیفیتی پایین‌تر و قیمت کمتری برخوردار هستند که قطعاً کارایی خاص و مربوط به‌خود را دارند.

بر اساس نظر کارشناسان آهن آنلاین:

“در کشور ما، کارخانه‌های فولادی متعددی هستند که میلگرد باکیفیت و در عین‌ حال ارزان، تولید و روانه بازار می کنند؛ تشخیص میلگردهایی که قیمت مناسبی دارند، به خریداران کمک می‌کند تا اگر در بودجه نهایی پروژه‌های خود محدودیتی دارند، با استفاده از این محصولات باکیفیت، بتوانند خریدی متناسب با هزینه‌های خود داشته باشند.”

نحوه خرید میلگردهای باکیفیت و ارزان بازار از آهن آنلاین

خریداران این محصولات می‌توانند با مشاوره از کارشناسان آهن‌آنلاین، با انواع میلگردهای استاندارد، با کیفیت و مقرون به‌صرفه بازار آشنا شده و با بررسی نوسانات روزانه آن‌ها در وب‌سایت این مجموعه، نسبت به خرید این محصولات اقدام نمایند. کارشناسان ما، قیمت میلگرد در برندهای مختلف را به‌صورت روزانه در کارخانه و بنگاه‌های مختلف به شما اعلام کرده و باتوجه به نیاز پروژه شما، مناسب‌ترین محصول را برای خرید به شما توصیه خواهند نمود.

سخن پایانی

فاکتورهایی مثل شناخت و آگاهی کافی از کارایی و ابعاد این محصولات و همچنین شناسایی قیمت و کیفیت مناسب، می‌تواند برگ برنده یک پروژه باشد تا از افزایش هزینه‌های جاری و مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما