آهن آنلاین

کدام‌ یک از سایزهای تیرآهن و میلگرد بناب و فایکو پرفروش‌تر است؟

کدام‌ یک از سایزهای تیرآهن و میلگرد بناب و فایکو پرفروش‌تر است؟

در مقاله پیش‌رو به توضیح معنی سایزها و نامگذاری‌های دو مقطع فولادی از دو برند مطرح فایکو و ظفر بناب خواهیم پرداخت و بررسی خواهیم کرد که چه سایزهایی از محصولات این دو کارخانه پرطرفدار هستند؛ در پایان نیز نکاتی برای تشخیص و خرید هوشمندانه این مقاطع فولادی ارائه خواهیم کرد. پس لطفا با ما همراه باشید.

منظور از سایز تیرآهن و میلگرد چیست؟

برای تولید هر محصول فولادی در کارخانه ها، استانداری مشخص و از پیش تعیین شده وجود دارد. مهندسان باتوجه به میزان تحمل بار و کاربرد این مقاطع، سایز مشخصی از میلگرد و تیرآهن را تولید و روانه بازار می کنند که هر یک کاربردهای منحصر به فرد خود را دارد. سایز میلگرد براساس قطر این محصول و سایز تیرآهن بر اساس اندازه بال های آن مشخص می شود.
سطح مقطع میلگرد به شکل دایره است و برای قطر اسمی، بخش آج  آن در نظر گرفته نمی‌شود. یعنی مثلا میلگرد ۱۲، سایز و اندازه قطر سطح مقطع آن ۱۲ میلی‌متر است و در تیرآهن نیز عمدتا طول بال و جان آن به عنوان سایز در نظر گرفته می‌شود. واضح است که در شرایط برابر هر چقدر قطر سطح مقطع بیشتر باشد، حجم و وزن آن نیز بیشتر خواهد بود.

میلگرد فایکو و ظفر بناب در چه سایزهای تولید می شوند؟

می‌توان گفت که هر دو برند، گستره وسیعی از سایز را پوشش داده‌اند. میلگردهای فایکو و همچنین ظفر بناب در حال حاضر در سایزهای ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴، ۱۶، ۱۸، ۲۰، ۲۲، ۲۵، ۲۸ و ۳۲ تولید می‌شوند؛ قیمت میلگرد فایکو و بناب براساس وزن و سایز تعیین می شود. بسته به میزان درخواست و تقاضا ممکن است خط تولید سایزی، متوقف شود یا سایز جدیدی به خط تولید اضافه گردد.

 

نمودار قیمت میلگرد 14 فایکو را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

 

پرطرفدارترین سایز میلگرد بناب و فایکو در بازار

به نظر می‌رسد که در حال حاضر تقاضا برای خرید میلگرد سایز‌های ۱۶، ۱۸ و ۲۰ در میان تولیدات کارخانه فایکو ساری بیشتر است. درباره تولیدات میلگرد کارخانه ظفر بناب نیز سایزهای ۱۲، ۱۶ و ۱۸ بیشتر مطرح هستند که قیمت میلگرد بناب در این مقاطع همواره در حال نوسان است.

میلگرد ظفربناب یا فایکو ساری؟!

نوسانات قیمت، معیار خوبی برای قضاوت و مقایسه محصولات تولیدی بین دو کارخانه نیست؛ از طرفی هم ضمانتی وجود ندارد که یک کیفیت محصولات یک کارخانه همیشه از کارخانه دیگر جلوتر باشد بلکه همانند مسابقه اسب سواری برندها دائما در تلاش هستند گوی سبقت را از یکدیگر بربایند. هر دو کارخانه از اسامی مطرح در بازار آهن آلات هستند ولی توصیه می‌کنیم هنگام خرید، تحقیقات میدانی را برای بررسی کیفیت میلگردها، از نزدیک انجام دهید.

پرمصرف ترین سایز تیرآهن فایکو و ظفربناب

تیرآهن ظفر بناب و فایکو در سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ پرکاربردتر هستند؛ در بازار فعلی قیمت تیرآهن فایکو باتوجه به کیفیت بالایی که دارد بیشتر دچار نوسان می شود.

 

نمودار قیمت تیرآهن 14 فایکو طبق نوسانات بازار دچار تغییر می شود.

 

تیرآهن بناب یا فایکو؛ کدام‌ یک به صرفه تر است؟

درحال حاضر، قیمت تیرآهن بناب موجود در بازار از لحاظ عددی کمی گران‌تر از فایکو است؛ این تفاوت قیمت ممکن است به دلیل کیفیت تیرآهن کارخانه ظفر بناب باشد یا اینکه میزان عرضه و تقاضا بایکدیگر تناسبی نداشته باشد؛ اما با این حال برای تعیین به صرفه بودن نرخ هرکدام، باید کیفیت را مقایسه کرد و از نیازهای منحصر به فرد هر پروژه عمرانی اطلاع کافی داشت. لذا ضروری است که تامین کنندگان مواد اولیه هر پروژه علاوه بر قیمت خرید محصول، از کیفیت و کارایی آن نیز اطمینان حاصل کنند.

استانداردهای مورد استفاده در تولید تیرآهن و میلگرد بناب و فایکو

تیرآهن‌های فایکو، دارای دو استاندارد IPN و IPE است و همچنین میلگردهای آن استانداردهای JISG3112، ASTM A615، DIN488، A615M و INSO3132 را دارند.

تیرآهن‌های ظفر بناب نیز دو استاندارد INP و IPE را دارا هستند و نیز میلگردهایی با استاندارد A1، A2 و A3 تولید می‌شوند.

بدیهی است که به دلیل اینکه استانداردهای ملی و بین المللی هر یک مراحل مختلفی را می‌طلبند که نیازمند انرژی و هزینه است؛ به همین دلیل تفاوت مراحل تولید در هر یک از این استانداردها، قیمت تیرآهن تولید شده در هر استاندارد متفاوت خواهد بود. 

 

نمودار قیمت میلگرد 14 بناب را در این قسمت می توانید مشاهده کنید.

 

علاوه بر دو برند ذکر شده، قیمت تیرآهن اصفهان نیز به‌دلیل کیفیت بالا و پرفروش بودن آن، دچار نوسانات لحظه ای و روزانه می‌شود و این تغییرات قیمت مورد توجه اکثر خریداران قرار می‌گیرد. این محصول باکیفیت در کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید شده و رقیب اصلی برای دو تیرآهن فایکو و ظفربناب به شمار می آید.

طبق نظر کارشناسان آهن آنلاین:
"برخی از کارخانه‌های تولید محصولات آهنی، همواره به خاطر کیفیت فوق‌العاده کالاهایی که ارائه می‌دهند محبوبیت بالاتری دارند و سهم بیشتری از بازار آهن برای آنها است. به طور مثال کمتر کسی است که در حوزه آهن فعالیت داشته باشد و با تیرآهن بناب یا تیرآهن فایکو آشنایی نداشته باشد؛ این دو کارخانه، سال‌هاست که به عنوان بخشی از معتبر‌ترین برندها، در بازار آهن ایران به شمار می‌روند اما جالب است بدانید که این دو شرکت، نه تنها در میان خریداران تیرآهن اعتبار زیادی دارند، بلکه بسیاری از افراد برای خرید میلگرد نیز حتی بدون در نظر گرفتن شهر خود به سراغ این دو کارخانه معتبر می‌روند. شهرت میلگرد فایکو، به خاطر پوشش آپوکسی که دارد است و میلگرد بناب نیز به مقاومت باورنکردنی‌اش معروف است."

راهنمای خرید و انتخاب بهترین میلگرد و تیرآهن ظفربناب و فایکو در بازار

برای خرید محصولات فولادی، باید مراحلی را در نظر گرفته و طی کنید. در ابتدا توصیه می کنیم حتما چارت‌های نوسانات قیمت میلگرد و تیرآهن هر برند را به صورت تکنیکال تحلیل کنید تا بتوانید زمان کف قیمتی را برای خرید هر یک تشخیص دهید. سپس به مقایسه تحلیل دو محصول بپردازید تا از لحاظ ظاهری ارزان‌تر بودن و گران‌تر بودن مشخص گردد. حتما از مهندسین و عوامل پروژه عمرانی نیازها و کارکردهای مقطع فولادی مورد نظر را جویا شوید؛ چرا که با پیچیده‌تر شدن طرح‌های هندسی سازه‌ها ممکن است هر محصولی از عهده تحمل سازه برنیاید.

پس از آن با فروشندگان مقاطع فولادی تماس بگیرید و از موجودی آنها مطلع شوید؛ همچنین برای بررسی کیفیت محصول و نداشتن آسیب دیدگی‌های چون زنگ‌زدگی، شکنندگی و داشتن استحکام کافی به صورت حضوری برای بررسی بیشتر، به همراه یک کارشناس خبره و متبحر مراجعه کنید، یا دست‌کم درخواست کنید تصاویر و فیلم‌های موردنیاز را برای بررسی کیفیت محصول به صورت آنلاین از طریق ایمیل یا پیام‌رسان‌ها برای شما ارسال نمایند.

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

فروش ویژه
فروش ویژه فروش ویژه
هاش 18 سنگین ذوب آهن
قیمت هر کیلوگرم
270,650 ریال 293,580 ریال