آهن آنلاین

فرایند تولید لوله مانیسمان

فرایند تولید لوله مانیسمان

فرایند تولید لوله مانیسمان از گذشته تا امروز سیر تکاملی را طی کرده است، به‌طوری‌ که امروزه به ۳ روش سنبه کاری چرخش، ریخته‌گری به وسیله نیروی گریز از مرکز و ریخته‌گری پاششی می‌توان آن‌ها را تولید کرد.

لوله‌های مانسمان یا بدون درز لوله‌های صنعتی هستند که به طور گسترده در لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها در قرن ۱۹ ابداع شدند و به دلیل استحکام بالا و عدم استفاده جوشکاری در آن‌ها مورد توجه فراوان قرار گرفتند.

فرایند تولید لوله مانیسمان چگونه است؟

همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم جهت تولید لوله مانیسمان روش‌های متفاوتی ارائه شده است که همین امر سبب اختلاف قیمت لوله مانیسمان در انواع مختلف گردیده است. در ادامه هر یک از آن‌ها را به تفکیک بیان خواهیم کرد.

 

بررسی تولید لوله مانیسمان به روش سنبه کاری چرخشی

در فرایند تولید لوله مانیسمان به روش سنبه کاری چرخشی ابتدا شمش را در ابعاد گوناگون برش می‌دهند (طبق سفارش مشتری)، سپس آن‌ها را به منظور سرخ کردن در داخل کوره‌های قوسی قرار می‌دهند، برای این کار از سوخت گاز استفاده می‌کنند. حال شمش حرارت دیده شده را به کمک دستگاه لخ پرس سوراخ می‌کنند.

 جهت گرد کردن فولادها از دستگاهی به نام النگاتور استفاده می‌کنند، سپس سمبه‌ای به طول ۱۲ متر را داخل شمش شلیک می‌کنند، از نظر تولیدکنندگان این مرحله یکی از جالب‌ترین مراحل تولید است. به منظور یکدست کردن و صاف کردن لوله‌ها، مرحله تاب گیری تعبیه شده است.

 در ادامه سمبه داخل لوله را از آن جدا می‌سازند، سپس سر و ته لوله را می‌گیرند تا لوله به حالت گرد در آید.

در مرحله کشش، لوله‌ها را تا ۲۴ متر می‌کشند. لوله تولید شده را به کمک آب و طی مرحله مخصوصی خنک می‌کنند. بعد از خنک شدن لوله آن را در طول‌های ۶ متر و یا حتی طول‌های مورد نظر مشتریان برش می‌دهند. در نهایت لوله‌ها را مورد تست قرار می‌دهند تا مطمئن شوند ضایعاتی در آن باقی نمانده باشد.

 اگر قصد ارسال لوله به خارج از کشور وجود داشته باشد آن را با روغن‌های مخصوص پالیش می‌کنند تا از زنگ زدگی جلوگیری کنند. حال لوله‌ها آماده بسته بندی و بارگیری هستند.

 

فرایند تولید لوله مانیسمان امروزه به سه روش انجام می‌شود نمایی از حط تولید لوله مانیسمان

 

فرایند تولید لوله مانیسمان به کمک نیروی گریز از مرکز

اگر بخواهند لوله مانیسمان را به کمک نیروی گریز از مرکز تولید کنند از یک قالب استوانه‌ای استفاده می‌کنند و مواد مذاب را داخل آن می‌ریزند؛ سپس استوانه شروع به چرخش می‌کند، توجه داشته باشید که سرعت چرخش بسیار بالا است. معمولا به منظور تولید لوله‌هایی با ضخامت زیاد و طول کوتاه از این روش استفاده می‌کنند. همچنین اگر در راستای شعاعی لوله‌ها خواص گردایانی مد نظر باشد، این روش تنها انتخاب خواهد بود.

فرایند تولید لوله مانیسمان به روش پاششی

اگر لوله مانیسمان با روش پاششی تولید شده باشد در فرایند تولید آن از محفظه‌ای استفاده می‌کنند که داخل آن از گاز نیتروژن پر شده است. وقتی لوله می‌چرخد ، نیتروژن روی آن پاشیده خواهد شد.

 

دسته بندی ها:

دیدگاه شما

مطالب اخیر