آهن آنلاین
خرید، فروش و کاربرد ضایعات آهنی

خرید، فروش و کاربرد ضایعات آهنی

شنبه 09 مهر 1401
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کاربرد ضایعات در بخش‌های عظیم صنعتی به وفور قابل مشاهده است. آن‌ها در محیط‌های مختلف مسکونی و صنعتی وجود دارند در این میان افرادی اقدام به جمع آوری زباله‌ها می‌کنند سودی که این افراد از طریق خرید و فروش آهن کسب می‌کنند مبلغ قابل توجهی را شامل می‌شود.
ضایعات یا قراضه مواد قابل بازگرداندنی هستند که رها می‌شوند. تمامی صنایع مواد بازیافت پذیری دارند، از صنعت خودرو گرفته تا صنعت ساختمان سازی. شاید در دید اول این مواد هیچ ارزش اقتصادی نداشته باشند، اما این یک برداشت اشتباه است. ضایعات به خصوص ضایعات آهنی در نقطه مقابل زباله‌ها قرار دارند و از نظر پولی ارزش به سزایی دارند.

ضایعات به خصوص ضایعات آهنی در نقطه مقابل زباله‌ها قرار دارند و از نظر پولی کاربرد و ارزش به سزایی دارند. فروشندگان ضایعات آهن آگهی‌هایی را با مضمون فروش ضایعات ثبت می‌کنند در آگهی درج شده نوع و حجم ضایعات را تعیین می‌کنند.

جمع آوری ضایعات

ضایعات در مناطق مختلف پیدا می‌شوند. عده‌ای از افراد هستند که به جمع آوری ضایعات می‌پردازند و ضایعات فلزی و آهنی جمع آوری شده را در محیط‌های بازی انبار می‌کنند. که در اصطلاح به این محیط‌ها انبار ضایعات می‌گویند.
گاهی ممکن است افراد به ضایعات نیاز داشته باشند (برای استفاده خاص قبل از بازیافت) از این رو افرادی که ضایعات را جمع آوری کرده‌اند آن را به صورت کیلویی می‌توانند بفروشند. اما قیمت ضایعات آهن در انواع مختلف متفاوت است. مثلا ممکن است در ضایعات فروخته شده موتور ماشین وجود داشته باشد، از این رو ضایعات فروخته شده قیمت بیش‌تری داشته باشد.
انبار ضایعات معمولا انبارهای بزرگ هستند و اگر شخصی بخواهد وارد این انبار شود، تمام مسئولیت‌ها به عهده خود آن شخص است.
به همین دلیل از فرد مورد نظر قبل از ورود به انبار تعهد دریافت می‌کنند. ارزش در نظر گرفته شده برای هر قطعه قراضه چیزی است که برای کوره‌های ذوب آن می‌پردازند.
به همین دلیل اگر یک انبار ضایعات این توان را نداشته باشد که قطعه مد نظر را با مبلغ بیش‌تری از آهن موجود در آن قراضه بفروشد، آن قراضه به انبار آهن قراضه انتقال داده میشود. گفتنی است که در انبارهای آهن قراضه برخلاف انبارهای ضایعات، قطعات مورد نظر براساس وزن قطعه فروخته می‌شوند.
بدین صورت اگر قطعه‌ای داشته باشیم که در آن فلزات مختلف وجود داشته باشد، معمولا قیمت کمتری خواهد داشت.

 

فرآیند جمع آوری ضایعات آهنی

 

خطرات ضایعات

ضایعات با اینکه ارزش بالایی دارند و تامین کننده حجم زیادی از مواد اولیه کارخانه‌ها درکنار آهن خام هستند با این حال خطرات زیادی نیز به همراه دارند. وجود مواد سمی در ضایعات مانند بریلیوم، جیوه و کادمیوم می‌تواند زیان‌های بی‌شماری به همراه داشته باشد که قاعدتا این مواد به صورت آلیاژی قبلا در کاربرد قبلی ضایعات مورد استفاده قرار گرفته است.

بازیافت ضایعات چه مزیت‌هایی دارند؟

برای استفاده از ضایعات و رفع خطرات آن‌ها، ضایعات را بازیافت می‌کنند. آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا تحقیقاتی را انجام داده است که براساس آن به برخی از مزایای بازیافت ضایعات آهنی اشاره می‌کنیم.

 • صرفه جویی مواد خام = ۹۰ درصد
 • صرفه جویی انرژی = ۷۰ درصد
 • کاهش آلودگی هوا = ۸۶ درصد

در یک مثال ساده اهمیت بالایی که بازیافت ضایعات دارد را مورد بررسی قرار می‎دهیم.
فرض کنید یک تن آهن قراضه را بازیافت کنیم در این صورت میزان صرفه جویی در مصرف آهن و زغال سنگ به شرح زیر است:

 • صرفه جویی در مصرف آهن = ۱۱۵ کیلوگرم
 • صرفه جویی در مصرف زغال سنگ = ۶۲۵ کیلوگرم

کاربرد ضایعات آهنی

در این بخش قصد داریم برخی از کاربردهای ضایعات را در قسمت‌های مختلف صنعت مورد بررسی قرار دهیم.
کاربرد ضایعات آهنی در آثار هنری
معمولا از ضایعات در ساخت آثار هنری استفاده می‌کنند. شاید شما هم برخی از این آثار را در اماکنی مانند پارک‌ها، محیط‌های اداری و تفریحی مشاهده کرده باشید.
فلزات قراضه در موارد زیر نیز به کار برده می‌شوند:

 • تولید مبلمان
 • ساخت محصولات منزل مانند نیمکت، میز و ظروف آشپزی

موارد استفاده در صنایع مختلف
تولیدکنندگان باتری برای تامین بخش عظیمی از مواد اولیه ضایعات خریداری می‌کنند. این از نظر اقتصادی به صرفه است. دراین صورت محصول نهایی مورد نیاز خود را با قیمت پایین‌تر خریداری می‌کنند.
از صنایع دیگر که در آن‌ها از ضایعات استفاده می‌کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساخت و ساز
 • حمل و نقل
 • صنایع الکترونیک

این صنایع ضایعات مورد نیاز خود را از انبارهای ضایعات بزرگ که در مناطق خاصی وجود دارد خریداری می‌کنند.
در یک دید کلی متوجه شدیم که هزینه‌های اقتصادی به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

فروش ضایعات آهن

فروشندگان ضایعات آگهی‌هایی را با مضمون فروش ضایعات ثبت می‌کنند در آگهی درج شده نوع و حجم ضایعات را تعیین می‌کنند.
خریداران می‌توانند این آگهی ‌را مشاهده کنند سپس آگهی‌های درج شده را با یکدیگر مقایسه کنند و ضایعات مورد نیاز خود را خریداری کنند.
طبق تجربه‌ای که افراد از خرید ضایعات خود مطرح کرده‌اند بهتر است معاملات صورت گرفته در رابطه با ضایعات نقدی صورت گیرد.
فروشندگان معمولا به دو صورت اقدام به ثبت آگهی می‌کنند.

 • تماس فروشنده با خریدار
 • تماس خریدار با فروشنده

بهتر است آگهی ثبت شده به صورت ویژه و یا در سایت های معنتبر اینترنتی فروش آهن باشد در این صورت خریدار اعتماد بیش‌تری به فروشنده می‌کند.
بازیافت ضایعات در یک دید کلی باعث کاهش آلودگی محیط زیست می‌شود. به برخی از این موارد در این قسمت اشاره می‌کنیم.

 • کاهش آلودگی هوا = ۸۶ درصد
 • کاهش مصرف آب = ۴۰ درصد
 • کاهش آلودگی آب = ۷۶ درصد

جمع‌بندی

این روزها محیط زیست و بازیافت ضایعات به‌ خصوص ضایعات فلزی که مانند طلا با ارزش هستند، اهمیت بیشتر و جدی‌تری را می‌طلبد، به خاطر همین با توجه به این که افراد زیادی درگیر استفاده از محصولات و ضایعات فلزی هستند، این مقاله به بررسی کاربرد ضایعات آهنی، فرآیند بازیافت، مزایا و خطرات مرتبط به این قطعات فولادی پرداخت تا بتواند در فرآیند خرید و فروش این محصول کمک کند.

اشتراک گذاری:
لینک مطلب
امتیاز دهید

مقالات مرتبط

ارسال دیدگاه

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.