آخرین تحلیل‌ها

معرفی ورق اکسین خوزستان

آخرین بروزرسانی: چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ 2

عموما برای خرید ورق سیاه و سایر ورق‌های فولادی بررسی کارخانه تولیدی از نکات مهم برای خریداران به شمار می‌رود؛ علت این امر در کیفیت و خدماتی است که کارخانه مدنظر، تامین‌ می‌کند؛ به‌خاطر همین در ابتدا به معرفی کارخانه ورق اکسین اهواز می‌پردازیم، در گام بعدی نگاهی به تفاوت این کارخانه با کارخانه‌های دیگر، خط تولید ورق اکسین و محصولات کاربردی این کارخانه خواهیم پرداخت.

ورق اکسین در کارخانه فولاد اکسین اهواز در عرض‌های ۲ تا ۴/۵ با ضخامت‌های بالا و طول مطابق با سلیقه مشتری تولید می‌شود. البته از دیگر مزیت‌های برتر تولید ورق اکسین، نورد دوطرفه آن و سفارش بدون محدودیت ابعاد است.

 

ورق اکسین در کارخانه فولاد اکسین اهواز

تاریخچه شرکت فولاد اکسین خوزستان

مجتمع فولادی اکسین خوزستان برای تکمیل زنجیره تامین صنایع نیازمند به ورق‌های فولادی ST37 و ST52، مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، ماشین‌سازی و صنایع دریایی همچنین به منظور رفع نیاز محصولات استراتژیک در سال ۱۳۸۴ به ثبت رسید. بعد از ثبت کارخانه ورق اکسین خوزستان، مسئول‌های این مجموعه شروع به ساخت کارخانه‌های مجموعه نمودند. این پروسه سه سال به طول انجامید، تا اینکه در سال ۱۳۸۷ این مرحله نیز به پایان رسید و در سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی این مجموعه فولادی کشورمان آغاز گردید. تولید انبوه ورق کارخانه اکسین از سال ۱۳۸۹ آغاز گردید. ورق اکسین اهواز در سال ۱۳۹۰ تولیدی بالغ بر ۳۰۰ هزار تن را دارا بود. در سال ۱۳۹۱ تولید مجموعه فولادی اکسین اهواز از مرز ۶۰۰ هزار تن نیز گذشت.
در سال ۱۳۹۲ مجموعه فولادی اکسین اهواز با راه‌اندازی کوره‌های حرارتی و تولید محصولات خاص، میزان تولید خود را به مرز ۶۵۰ هزار تن در سال رساند. روند پیشرفت این مجموعه سبب شد تا فروش ورق اکسین به میزان قابل توجهی افزایش یابد و بر قیمت ورق سیاه تاثیر داشته باشد. به گونه‌ای که در سال ۱۳۹۳ ظرفیت تولیدی مجموعه به ۸۳ هزار تن در ماه دست یافت و در همین سال نیز به عنوان شرکت برتر فولادی کشور معرفی گردید.
در این قسمت موشن گرافیکی از تاریخچه شرکت فولاد اکسین اهواز را خواهیم دید تا در نمایی جالب به معرفی مجموعه بپردازیم.

 

 

تفاوت کارخانه اکسین اهواز با سایر تولیدکنندگان

همان‌طور که می‌دانید، ورق سیاه از نورد اسلب تولید می‌شود و پروسه تولید اسلب فرآیند جداگانه‌ای است که در ایران تنها کارخانه فولاد مبارکه از مرحله تولید اسلب تا نورد و تبدیل به ورق را انجام می‌دهد. کارخانه‌هایی مانند فولاد کاویان و اکسین فولاد اهواز تنها نوردکار هستند و اسلب را آماده تهیه می‌کنند. با توجه به اینکه ورق معمولا با ضخامت ۱/۲ تا ۱۶ میلی‌متر، عرض ۱ تا ۴/۵ متر (عموما ورق‌های با عرض‌های بالا، ضخامت‌های بالا دارند.) و طول سفارشی تولید می‌شود. ورق اکسین با همت کارکنانش در عرض‌های ۲ تا ۴/۵ با ضخامت‌های بالا و طول مطابق با سلیقه مشتری تولید می‌شود. البته از مزیت‌های برتر تولید ورق اکسین، نورد دوطرفه آن و سفارش بدون محدودیت ابعاد است.

استانداردهای اکسین فولاد اهواز

یکی از عواملی مهمی که باعث می‌شود تا ما طرفدار محصولی خاصی شویم، داشتن استانداردهای خاص برای آن محصول است و خوشبختانه ورق اکسین فولاد اهواز نیز استانداردهای خاصی را در این زمینه دریافت کرده که برخی از این استانداردها به شرح زیر هستند:

 • استاندارد مدیریت کیفیت ISO 9001:2008
 • استاندارد مدیریت زیست محیطی ISO 14001:2004
 • استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه‌ای OHSAS 18001:2007
 • استاندارد مدیریت کیفیت-رضایتمندی مشتری- راهنمایی‌هایی جهت اصول رفتاری سازمان ISO 10001:2007
 • استاندارد مدیریت کیفیت-رضایتمندی مشتری- راهنمایی‌هایی برای رسیدگی به شکایات در سازمان‌ها ISO 10002:201
 • گواهینامه انطباق محصول با الزامات ایمنی و سلامتی اتحادیه CE اروپا
 • گواهینامه تایید فرآیند ساخت ICS موسسه رده‌بندی ایرانیان

 

 

روند تولید ورق اکسین اهواز

ابتدا مواد اولیه تولید ورق با کامیون یا واگن‌های قطار وارد قسمت ناحیه اسلب یارد می‌گردد. مساحت ناحیه اسلب یارد ۷۶۵۰ متر مربع است. این ناحیه توسط سه جرثقیل سقفی مگنتی تجهیز شده‌اند که به منظور انتقال اسلب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند و ظرفیت در نظر گرفته شده برای هر یکی از این جرثقیل‌ها ۸۰ تن است. ناحیه بعدی قرار گرفته شده در این بخش کوره‌های پیشگرم با مشخصات ابعادی به طول ۳۴٫۷ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۴٫۵ متر است. اسلب‌ها با جرثقیل‌هایی که در مرحله قبل توضیح داده شد، بر روی اسلب یارد قرار می‌‌گیرند و به صورت اتوماتیک بر روی میز غلتکی حرکت می‌نمایند و بعد از شارژ، وارد کوره پیش‌گرم می‌شوند.
کوره‌های پیش‌گرم از چهار ناحیه تشکیل شده‌اند:

 1. ناحیه رکوپراتیو
 2. ناحیه پیش‌گرمایش
 3. ناحیه گرمایش
 4. ناحیه همدم‌سازی

پس از تخلیه اسلب از کوره لایه‌ای، پوسته اکسیدی روی آن شکل گرفته است که بدین منظور در این مرحله دستگاه پوسته‌ساز قرار گرفته است.
این مرحله بدین صورت است که آب با فشار ۲۲۵ بار بر روی اسلب (شمش فولادی) پاشیده می‌شود، تا لایه اکسیدی ایجاد شده بر سطح اسلب برداشته شود.

 

جدول محدوده ابعادی اسلب برای تولید ورق اکسین

 

بعد از عملیات پوسته‌زدایی، وارد مرحله قفسه نوردی می‌شویم. قفسه نوردی چهار غلتک دارد که شامل دو غلتک کاری و دو غلتک پشتیبان است.

دستگاه‌هایی که در این مورد استفاده قرار گرفته‌اند:

 • سیستم HAGC: این سیستم به صورت اتوماتیک بین غلتک‌های کاری حرکت می‌نماید و دقت ابعادی برای کنترل ضخامت را به بالاترین حد ممکن افزایش می‌دهد.
 • دستگاه X-rays: این دستگاه به صورت آنلاین کار می‌نماید؛ بدین صورت که ضخامت ورق را به صورت مداوم می‌گیرد و گزارش آن را برای تنظیم HAGC و کنترل ضخامت در پاس بعدی نورد ارسال می‌نماید.
 • دستگاه اشعه گاما: ضخامت را در سه نقطه به صورت پروفایل عرضی اندازه‌گیری می‌نماید و گزارش آن را به سطح دو، برای کنترل و تصحیح فرآیند نورد ارسال می‌نماید.
 • تجهیز خنک‌کننده: این سیستم دمای ورق را تا دمای مد نظر کاهش می‌دهد.
 • موج‌گیر: این دستگاه وظیفه صاف کردن ورق گرم از موج‌های حاصل از نورد را دارد.

غلتک‌های موجود در این قسمت نه تا است که چهار عدد از آن در کاست بالا و پنج عدد دیگر در کاست پایینی قرار گرفته است.

 • دستگاه تست غیر مخرب آلتراسونیک: وظیفه این دستگاه آشکارسازی عیوب داخلی مانند ترک‌ها، حفره‌ها و… به عبارتی کل حجم ورق است.
 • تجهیز لبه‌زن: با توجه به نتایج حاصله از دستگاه تست آلتراسونیک لبه‌های ورق به اندازه مورد نظر برش داده می‌شود تا عرض ورق‌ها به اندازه مورد نیاز برسد.
 • برش طولی: وظیفه این تجهیز برش ورق در طول است، برای مثال ورقی با عرض ۴ متر را به دو ورق با عرض‌های ۲ متر تبدیل می‌نماید.
 • قیچی تقسیم‌کننده: در این قسمت ضمن بریده شدن سر و ته ورق مادر، ورق به طول‌های مدنظر مشتری برش داده می‌شود.
 • پایلر: در قسمت انتهایی خط تولید ۲ دستگاه پایلر به منظور انتقال ورق از روی میز غلطکی قرار گرفته است.
 • دستگاه دسته‌بندی و برچسب‌زنی: بر روی میز خروجی، ورق‌ها با ابعاد یکسان توسط دستگاه پایلر به تعداد مشخصی روی هم قرار می‌گیرند و به سمت ماشین بسته‌بندی و برچسب‌زنی حرکت می‌نمایند.

 

محصولات ورق اکسین فولاد اهواز

کارخانه اکسین فولاد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ورق برای صنایع مختلف لوله‌سازی، ساختمانی، خودروسازی، کشتی‌سازی، مخازن تحت فشار و نیاز به استحکام بالا است که برای هر کدام در حال حاضر استانداردهای زیر را ارائه می‌کند:

 • ورق سیاه با استاندارد A517_Grade B، A283_Grade C، ASTM A36، ASTM A285، S235، S185، S355 و S275 برای ساختمان‌سازی
 • ورق سیاه با استاندارد AP15L_X60، AP15L_X65 و AP15L_X70 برای لوله‌سازی
 • ورق سیاه با استاندارد 34CrMo4 برای خودروسازی
 • ورق سیاه Grade A برای کشتی‌سازی
 • ورق برای مخازن تحت فشار با استانداردهای A516_Grade 70، A573_Grade 70، ASTM A285، P355 NL2 و P460 NL1
 • ورق برای مصارف استحکام بالا با استانداردهای A517_Grade B و 34CrMo4

 

 

جمع‌بندی

ورق اکسین به علت کیفیت بالای تولید و نداشتن محدودیت ابعادی برای سفارش‌دهنده از مزایای محصول کارخانه فولاد اکسین اهواز است. همان‌طور که اشاره شد، این کارخانه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات فولادی ایران به شمار می‎رود که بخش عظیمی از ورق سیاه صنایع ساختمانی، فشار بالا، خودروسازی، کشتی‌سازی و… را تامین می‌کند. شما اگر تجریه موفق یا ناموفقی از ورق اکسین داشته‌اید با ما از طریق کامنت به اشتراک بگذارید.

تاریخ انتشار: پنج شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۷
اشتراک گذاری
2
دیدگاه بگذارید
2 دیدگاه های موضوع
0 پاسخ های موضوع
0 دنبال کنندگان
 
دیدگاه ها با بیشترین پاسخ
داغ ترین دیدگاه ها
2 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
میلاد

واقعا مطلب بسیار مفیدی بود.

no_name

عالی

جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه
تماس بگیرید
×
ورود / ثبت‌نام
شماره موبایل خود را وارد کنید.

مثال: 09123456789

رمز عبور خود را وارد کنید.

فراموشی رمز عبور

کد تایید را وارد کنید.
پیامک کد تایید به ارسال شد.
ارسال مجدد کد تایید