آخرین مقالات
شبکه های فولادی در حقیقت صفحات مشبکی هستند که علاوه بر امکان عبور هوا و نور از خود از استحکام بالایی برخوردار هستند که از برخورد دو تسمه و یا تسمه و میلگرد در یکدیگر و جوش خوردن آنها بوجود می آید.

گریتینگ

آخرین بروزرسانی: سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ 0

گریتینگ

شبکه های فولادی در حقیقت صفحات مشبکی هستند که علاوه بر امکان عبور هوا و نور از خود از استحکام بالایی برخوردار هستند که از برخورد دو تسمه و یا تسمه و میلگرد در یکدیگر و جوش خوردن آنها بوجود می آید.

یکی از مهمترین مزایای استفاده از آنها، استحکام بالای آن به نسبت وزن کم می باشد.

شبکه های فولادی در حقیقت صفحات مشبکی هستند که علاوه بر امکان عبور هوا و نور از خود از استحکام بالایی برخوردار هستند

گریتینگ

در واقع استفاده از این صفحات طبق اصول استاندارد طراحی ضخامت و مشخصات فنی، باعث حصول سطحی مستحکم با وزنی کم می شود.

از موارد استفاده آن می توان به استفاده در مخازن نفت و گاز، سکوهای نفتی، کشتی سازی، راه پله های فرار، پله های اسپیرال (گردان)، سازه های فلزی، دریچه های کانال و … اشاره کرد.

شبکه های فولادی در حقیقت صفحات مشبکی هستند که علاوه بر امکان عبور هوا و نور از خود از استحکام بالایی برخوردار هستند

گریتینگ

قیمت نهایی، مدت زمان تحویل و میزان بار قابل تحمل، با توجه به مشخصات فنی، شکل هندسی، جنس و وزن آن و نیز نوع پوشش گریتینگ محاسبه می گردد.

در این بخش برخی از کاربردهای گریتینگ که در صنعت خود نیز، به بخشهای بسیاری تقسیم می شوند نام برده و توضیح داده خواهند شد.

صنایع پتروشیمی: بیشترین استفاده گریتینگ این مورد می باشد. چرا که با وجود پالایشگاه های نفت، سازه های فولادی، سکوهای نفتی و مخازن نفت و گاز، استفاده از گریتینگ رونق خاصی در این حوزه دارا می باشد.

به عنوان مثال برای کف پوش و پله های سازه های شرکت های پتروشیمی و یا کف پوش دور مخازن پتروشیمی و پله های اسپیرال آنها استفاده می گردد.

بیشترین استفاده گریتینگ این مورد می باشد. چرا که با وجود پالایشگاه های نفت، سازه های فولادی، سکوهای نفتی و مخازن نفت و گاز، استفاده از گریتینگ رونق خاصی در این حوزه دارا می باشد.

گریتنگ در سکوی نفتی

صنایع کشتی سازی: در صنایع کشتی سازی نیز برای کف پوش بعضی نواحی کشتی از گریتینگ استفاده می شود. چرا که به راحتی نور، هوا و آب را از خود عبور می دهد.

صنایع غذایی: صنایع غذایی نیز معمولا برای روکش دریچه های فاضلاب کف کارخانه هایشان از گریتینگ استفاده می کنند.

در این موارد به علت عبور و مرور مداوم لیفتراک در محیط کارخانه باید از گریتینگ های مستحکم و با ضخامت تسمه بالا استفاده نمود. البته اکثرا از گریتینگ های فایبرگلاس استفاده می کنند. که این نوع گریتینگ برای آن دسته مناسب تر می باشد.

گریتینگ در شهرسازی: امروزه نیز با توجه به احساس نیازی که مشاهده می گردد، استفاده از گریتینگ در صنعت شهرسازی در حال دست یابی با جایگاه خود است.

طراحان ساختمان: با توجه به الزامی بودن ایجاد پله فرار برای ساختمان های مرتفع مجبور هستند پله های رفت و برگشتی را طراحی کننده که علاوه بر دارا بودن اطمنیان، هزینه ها را کاهش دهد. لذا استفاده از سازه های فولادی و کف پوش گریتینگ بهترین گزینه می باشد.

لذا پس از ساخت سازه پله، نوبت به کف پوش آن می رسد. معمولا گریتینگ را به عنوان پاگرد و پله های آن استفاده می کنند.

پل سازی: با نگاهی به کف پوش بعضی پل های شهری دیده شده است که بعضی از آنها با استفاده از گریتینگ پر شده اند. این نشان دهنده اطمینان بوجود آمده است.

دریچه های فاضلاب شهری: برخی دریچه های فاضلاب شهری توسط شهرداری قزوین با استفاده از گریتینگ های قدرمتندی ساخته شده اند که علاوه عبور و مرور انسان از روی آن، اتوبوس های شهری بدون مشکل از روی آن عبور می کنند. برای انجام امور مربوطه مانند رفع گرفتگی فاضلاب دریچه هایی لولایی روی این گریتینگ ها در نظر گرفته شده است تا مشکلی در آینده پیش نیاید.

بخش های مختلف گریتینگ عبارتند از:

الف) تسمه باربر:

مهمترین بخش گریتینگ تسمه باربر می باشد. چرا که بار تنها به روی این تسمه وارد می شود و درواقع وظیفه ی ثبات بر عهده ی این تسمه می باشد.

این تسمه عمود بر دهانه بارگذاری می باشد و روی دو طرف دهانه ی بارگذاری قرار می گیرد.

لذا سعی می شود برای ایجاد استحکام تغییرات لازمه در حین طراحی را روی این تسمه اعمال کنند. به عنوان مثال: ارتفاع و ضخامت تسمه باربر و فاصله باربرها از یکدیگر.

مهمترین بخش گریتینگ تسمه باربر می باشد. چرا که بار تنها به روی این تسمه وارد می شود و درواقع وظیفه ی ثبات بر عهده ی این تسمه می باشد.

تسمه باربر

ب) تسمه رابط:

این بخش با وجود عدم اعمال بار بر روی آن، از اهمیت خاص خودش برخوردار است.

رابط از تسمه، نیم تسمه، میلگرد آجدار و یا چهارپهلوی تابیده شده؛ بنا به نیاز کاری و طرح طراح ساخته می شود.

ضخامت تسمه رابط و فاصله بین آن هیچ گونه نقشی در میزان بار قابل تحمل ندارد.

بلکه این تسمه نقش ایجاد ارتباط بین تسمه های باربر و همچنین ثبیت کردن آن ها را ایفا می کند. همچنین باعث می شود که بتوان به سادگی روی آن قدم برداشت و یا وسایل نقلیه از روی آن عبور کنند.

رابط از تسمه، نیم تسمه، میلگرد آجدار و یا چهارپهلوی تابیده شده

تسمه رابط

ج) چشمه (مش بندی)

چشمه یا مشبندی در واقع از دوبخش کلی تشکیل می شود:

الف) فاصله بین باربرها:

این فاصله که در واقع تعیین کننده فاصله دو تسمه باربر با یکدیگر می باشد نقش مهمی در میزان استحکام دارد.

در واقع هرچقدر این فاصله کمتر باشد میزان استحکام بالا می رود. چرا که در نتیجه تسمه های باربر بیشتر در ساخت مد نظر استفاده می شود و نیرو بین تسمه های بیشتر تقسیم شده.

البته منطقی نیست که هر چقدر می خواهیم این فاصله را کم کنیم .

چرا که ممکن است برای محلی که تنها عبور و مرور افراد در آن جریان داشته باشد هزینه های گزافی را پرداخت کنیم. لذا با توجه به نیاز باید این امر طراحی شود.

ب) فاصله بین رابط ها:

فاصله بین دو تسمه و یا میلگرد رابط را گویند که باید از فاصله بین باربرهای بیشتر باشد.

چرا که فاصله کمتر رابط به علت عدم وارد شدن بار به رابطها منطقی نیست و تنها تقش تثبیت کننده را به عهده دارند.

البته بنا به اشیای عبوری این فاصله ها تعیین می شود. به عنوان مثال برای عبور دوچرخه، میزان ضخامت لاستیک دوچرخه در نظر گرفته می شود.

همچنین در صنایع این فاصله را به نحوی در نظر می گیرند که در حین کار ابزار به پایین پرتاب نشوند.

پوشش گریتینگ را بنا بر نیاز کاری و یا درخواست طراح، انجام می دهند. این روکش بر سه نوع رنگ، پلی اتیلن سبک و گالوانیزه می باشد که پرکاربردترین آنها گالوانیزه گرم می باشد.

روکش رنگ

این پوشش که هزینه کمتری نسبت به دیگرها دارد، بنا به خواست مشتری نوع آن مشخص می شود. ضخامت این پوشش هم نسبت به گالوانیزه کمتر می باشد.

معمولا از این نوع پوشش برای نمای ساختمان ها به کار می رود. درواقع راه پله های فرار و اسپیرال که در نمای ساختمان کارگذاشته می شوند را با توجه به رنگ نمای ساختمان، رنگ آمیزی می کنند. گاهی اوقات قبل از رنگ آمیزی، ضد زنگ استفاده می گردد.

رابط از تسمه، نیم تسمه، میلگرد آجدار و یا چهارپهلوی تابیده شده

روکش رنگ

پوشش پلی اتیلن سبک

ازاین پوشش جهت مقاومت در برابر خوردگی و عایق کردن در مقابل جریانالکتریسیته استفاده می شود. همچنین در برابر رطوبت نیز، عایق مناسبی میباشد. متوسط ضخامت این پوشش ۷۰۰ میکرون است.

پوشش گالوانیزه گرم

این نوع پوشش که در صنایع پتروشیمی و کشتی سازی بیشترین کاربرد را دارد برای ایجاد مقاومت گریتینگ نسبت به خوردگی و زنگ زدگی ایجاد میگردد. همچنین ظاهر آن با این نوع روکش زیباتر می باشد.

گاهی اوقات نیز برای صنعت شهرسازی دیده شده است که گریتینگ های مورد نیاز را در پارکینگ ها و حتی راه پله ها گالوانیزه گرم می کنند.

گریتینگ با متوسط ضخامت ۸۰ میکرون بر اساس استاندارد ASTM A132، گالوانیزه می گردد. در کارگاه های گالوانیزه به علت اینکه امکان تابیدگی در حین گالوانیزه وجود دارد، قلاب های ویژه ای برای گالوانیزه تعبیه می کنند.

این نوع پوشش که در صنایع پتروشیمی و کشتی سازی بیشترین کاربرد را دارد برای ایجاد مقاومت گریتینگ نسبت به خوردگی و زنگ زدگی ایجاد میگردد.

گالوانیزه گرم

قیمت گریتینگ

این نوع گریتینگ که معمولا از جنس فولاد ST37 و یا CK45 ساخته می شود، پرکاربردترین گریتینگ های تولیدی در صنعت، شهرسازی و … می باشد.

آنهم به علت مقاوت مناسب آنها در مقابل قیمت تمام شده کمتر نسبت به نمونه های مشابه است.

امروزه کارگاه ها و شرکت های تولیدی بیشتر خط تولید خود را به ساخت این نوع گریتینگ اختصاص می دهند که مهمترین عامل تعیین کننده در کیفیت تولیدی اینگونه شرکتها میزان تجربه خط تولید و کارگران است.

دسته بندی گریتینگ های فولادی دست ساز

الف) تسمه در تسمه

ب) تسمه در نیم تسمه

ج) تسمه در میلگرد

گریتینگ تسمه در تسمه

استفاده از تسمه در هر دو جهت وچفت وبست شدن تسمه ها محکم ترین مدل گریتینگ می باشد.

گریتینگ تسمه در نیم تسمه

در این مدل برای پایین آوردن وزن گریتینگ از نیم تسمه به جای تسمه استفاده میشود.

گریتینگ تسمه در میلگرد

دراین مدل باربر اصلی تسمه ورابط بین تسمه هامیلگرد یا چهار پهلوی تابیده میباشد.

در گریتینگ تسمه در تسمه هم باربر و هم رابط از یک نوع تسمه ساخت خواهند شد.

ولی در تسمه در نیم تسمه، همانگونه که از نامش معلوم است، برای ساخت تسمه های رابط از نیم تسمه استفاده می گردد.

برای ساخت تسمه در میلگرد نیز از میلگردهای آجدار به عنوان رابط استفاده می شود.

گریتینگ مضرس

گاهی جهت نصب گریتینگ در محل های پر رفت و آمد، وجود رطوبت و سطوح لغزنده، کف پوش مورد نظر باید اصطکاک بیشتری نسبت به موارد مشابه داشته باشد.

به همین دلیل تسمه های باربر گریتینگ و گاهی نیز تسمه ها یا نیم تسمه های رابط را از نوع مضرس (آجدار یا دندانه دار) انتخاب و تولید می کنند.

در اصطلاح انگلیسی و مهندسی به این نوع گریتینگ، Serrated می گویند.

عموما درمکان هایی که به علت وجود رطوبت بالا و یا استعمال مواد لغزنده در محیط، امکان لغزش افراد وجود دارد برای حل این مشکل از گریتینگ مضرس  استفاده می شود. بسته به شرایط و نیاز، می توان باربر، رابط و یا هردو را مضرس ساخت.

قیمت گریتینگ مضرس

الکتروفورج

یکی از انواع جوش های مقاومتی است که در آن هیچ گونه ماده افزودنی در اتصال وجود نداشته و اتصالی بسیار محکم و یکنواخت ایجاد می کند که فاقد هر نوع عیب جوشکاری نسبت به روش دستی بوده و بسیار مناسب برای عملیات پوشش دهی و آبکاری می باشد .

لذا جوش به روش الکتروفورج اطمینان کامل از استحکام محصول را برای مصرف کننده و تضمین کیفیت را فراهم می نماید.

کی از انواع جوش های مقاومتی است که در آن هیچ گونه ماده افزودنی در اتصال وجود نداشته و اتصالی بسیار محکم و یکنواخت ایجاد می کند که فاقد هر نوع عیب جوشکاری نسبت به روش دستی بوده و بسیار مناسب برای عملیات پوشش دهی و آبکاری می باشد

الکتروفوج

دراین نوع به واسطه ی جریان الکتریکی با ولتاژ بالا و همچنین فشاری بالای ۱۰۰ تن بر متر مربع، قطعات باربر و رابط در یکدیگر فورج می شوند. ازاین طریق مسئله ی خوردگی در جوش را در این نوع گریتینگ نخواهیم داشت.

مزیت های استفاده از گریتینگ تولید شده به روش الکتروفورج:

وزن کمتر با استحکام بیشتر تا حدود ۴۰ درصد نسبت به نوع تسمه در تسمه (با توجه به وزن کمتر، قابلیت تحمل بار بیشتری را دارا می باشد.)

کلیه نقاط در یکدیگر ذوب شده و فاصله های بین تسمه باربر و رابط وجود ندارد.

به علت فورج بودن قطعات در یکدیگر ، زنگ زدگی در نقاط جوش به وجود نمی آید در صورتیکه در سیستم دستی نقاط ضعفی در محل جوشکاری بوجود خواهد آمد.

در سیستم الکتروفورج قابلیت تولید پنل ۶*۱ متر وجود دارد که در نوع دستی به علت تابیدگی این امکان وجود ندارد.

تنوع ضخامت و عرض تسمه از دیگر مزیتهای الکتروفورج می باشد.

طراحی در گریتینگ الکتروفوج

گریتینگ های طراحی شده باید به شکلی که نقشه ی ساخت نشان می دهد تولید شوند. لذا پس از تولید پنل ۶*۱ متر الکتروفورج، آنها را طبق نقشه به مقدر کمتر از ضخامت فریم از درون این پنل برش زده و سپس فریم را دور تا دور آن با استفاده از تسمه های هم ارتفاع مونتاژ و جوش می دهند. سپس تمیزکاری کرده و وارد پروسه گالوانیزه می کنند.

کاربرد کلاس مقاومت وزنی چیست؟

کلاس A15 ( تحمل یک و نیم تن به ازای هر محور خودرو ):

مدل هایی که در این کلاس طبقه بندی می شوند، بیشتر برای فضاهای با تردد عابرین پیاده مناسب می باشند. فضاهایی مثل محوطه های بدون تردد اتومبیل، آشپزخانه های صنعتی، استخر ، موتورخانه و …

کلاس B125 ( تحمل دوازده و نیم تن به ازای هر محور خودرو ):

از این کلاس در کف پارکینگ ها، شروع و انتهای رمپ پارکینگ های خصوصی، کف کارخانجات و سایر فضاهای مشابه که اتومبیل های سبک تردد دارند، می توان استفاده نمود.

کلاس C250 ( تحمل بیست و پنج تن به ازای هر محور خودرو ):

این کلاس مناسب فضاهای شهری، به عنوان جایگزین نهرهای روسی و یا شروع و انتهای رمپ پارکینگ های عمومی با تردد بالاست. همچنین در کف سوله هایی که ماشین آلات سنگین تردد دارند نیز می توان از این کلاس وزنی استفاده نمود.

سه موردی که در بالا عنوان شد، پر کاربردترین کلاس های مقاومت وزنی گریتینگ ها است.

سایر کلاس ها به ترتیب عبارتند از: E600 ، D400 و F900 که کاربردهای خاص دارند و به عنوان مثال کلاس F900 برای کف فرودگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد و تا ۹۰ تن مقاومت دارد!

لیست قیمت گریتینگ الکتروفوج

گریتینگ استنلس استیل

گاهی با توجه به شرایط جوی و نیز وجود بخار، رطوب زیاد و اسیدهای خورنده در محیط کار، جهت مقابله با خوردگی گریتینگ، متریال آن را از جنسی مقاوم مانند استیل ضد زنگ (Stainless Steel) انتخاب می کنند. متداول ترین نوع جنس کاربردی برای ساخت این نوع گریتینگ، استیل ۳۰۴ می باشد.

گاهی با توجه به شرایط جوی و نیز وجود بخار، رطوب زیاد و اسیدهای خورنده در محیط کار، جهت مقابله با خوردگی گریتینگ، متریال آن را از جنسی مقاوم مانند استیل ضد زنگ (Stainless Steel) انتخاب می کنند.

گریتینگ استنلس استیل

گریتینگ استیل را می توان در سه نوع زیر تقسیم کرد:

 • تسمه در تسمه
 • تسمه در نیم تسمه
 • تسمه در میلگرد

قیمت گریتینگ استنلس استیل

همچنین جهت تولید راه پله های فلزی با شرایط مذکور نیز می توان از کف پله گریتینگ و پاگردهای استنلس استیل استفاده کرد.

از کاربردهای گریتینگ استنلس استیل (گریتینگ با فولاد ضد زنگ) در صنایع غذایی، شیمیایی، داروسازی، پتروشیمی و .. می باشد.

گریتینگ فایبرگلاس

گریتینگ ساخته شده با مواد کامپوزیتی که دارای مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوع فلزی آن می باشد را گریتینگ فایبرگلاس می نامند.
این گریتینگ به علت وجود الیاف کامپوزیت در اسکلت بندی خود، دارای استحکام بسیار بالایی در مقابل بارهای ضربه ای بوده، همچنین در برابر اسید، آتش سوزی، سرما، گرما و خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

دیگر حسن این گریتینگ، عایق بودن آن در برابر الکتریسته می باشد.

از بیشترین کاربردهای گریتینگ کامپوزیتی، صنایع غذایی، برق و الکترونیک، کارخانه ها و آزمایشگاه های شیمیایی، خطوط گالوانیزه فلزات و … می باشد.

گریتینگ ساخته شده با مواد کامپوزیتی که دارای مقاومت بسیار بیشتری نسبت به نوع فلزی آن می باشد را گریتینگ فایبرگلاس می نامند.

گریتینگ فایبرگلاس

قیمت گریتینگ فایبرگلاس

گریتینگ آلومینیوم

آلومینیوم به علت وجود خواص منحصر به فرد خود به عنوان یکی از پرکاربردترین متریال ها در صنعت استفاده می گردد.

جرم حجمی پایین، نسبت مقاومت بالا به وزن آن، مقاومت در برابر خوردگی تحت شرایط مختلف جوی و محیط و غیره، آلومینیوم را به عنوان یک انتخاب مناسب جهت ساخت صفحات مشبک گریتینگ تبدیل کرده است.

همچنین به علت وجود قابلیت بازیافت، سازگار با محیط زیست بوده و نیز حتی ضایعات آلومینیوم از ارزش مادی بالایی برخوردار می باشد.

آلومینیوم دوام بالایی داشته و می توان سالهای سال بدون وجود نشانی از خوردگی یا پوسیدگی از آن استفاده کرد.

از دیگر خصوصیات آن، غیر سمی بودن می باشد.

که با جذب حداقل باکتری و ذرات آلوده، آن را به عنوان یک گزینه مناسب برای ساخت گریتینگ دریچه ها و کانالهای فاضلاب و تصفیه خانه ها تبدیل کرده است.

از دیگر کاربردهای گریتینگ آلومینیوم، سکوهای حفاری دریایی، صنایع شیمیایی، کارخانه های کاغذسازی، صنعت گردشگری و زیباسازی شهر، معماری و ساختمان سازی می باشد.

گاهی برای ساخت راه پله های ساختمانی یا کارخانه های شیمیایی، کف پله آلومنیویم استفاده می گردد. به نحوی که کلیه پاگردها و گریتینگ پله ی آن را بسته به نیاز از جنس آلومینیوم انتخاب می کنند.

آلومینیوم به علت وجود خواص منحصر به فرد خود به عنوان یکی از پرکاربردترین متریال ها در صنعت استفاده می گردد.

گریتینگ آلومینیوم

قیمت گریتینگ آلومینیوم

پله فلزی

گاهی جهت تولید راه پله های یک ساختمان صنعتی یا مسکونی، به دلیل وجود شرایط خاص آن محل، انواع مختلف گریتینگ، جهت طراحی و ساخت پله و پاگرد آن توصیه می گردد.

بدین ترتیب که پله های آن سازه یا ساختمان را از نوع گریتینگ انتخاب شده تولید کرده و سپس در محل مربوطه و روی شمشیری ها به صورت پیچ و مهره یا جوشکاری نصب می نمایند.

برای پیچ و مهره کردن کف پله در شمشیری، از قطعه ای جداگانه به عنوان بغل پله یا (Fixing Plate) استفاده می کنند. این قطعه دارای یک سوراخ گرد و یک سوراخ لوبیایی جهت تثبیت و تنظیم پله گریتینگ می باشد.

بدیهی است شمشیری ها طبق نقشه های از پیش طراحی شده، می بایست مطابق با تلرانس سوراخکاری گردند.

برای مشاهده فیلم انواع گریتینگ و مصارف آن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

فیلم گریتینگ

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲ خرداد ۱۳۹۶
اشتراک گذاری
دیدگاه بگذارید
  مشترک شدن  
اطلاع از
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه
سبد خرید
سبد خرید محصول حذف شد. بازگرداندن
نام کالا
واحد
مقدار
قیمت واحد
  برآورد قیمت کل : 0 ریال
  ادامه خرید
  مشخصات ثبت کننده
  ثبت سفارش با نام کاربری
  ثبت سفارش به عنوان کاربر مهمان
  عملیات موفق
  کد پیگیری: مشاوران ما با ارائه بهترین پیشنهادات. با شما تماس خواهند گرفت
  کاربر گرامی
  آیا تمایل دارید، با همین شماره موبایل عضو آهن آنلاین شوید و از مزایای آن استفاده کنید؟
  بله حتما فعلا نه
  اشتراک گذاری