آخرین تحلیل‌ها
میلگرد ساده؛ مشخصات مکانیکی، قطر اسمی، مراحل تولید و تعیین قیمت

میلگرد ساده؛ مشخصات مکانیکی، قطر اسمی، مراحل تولید و تعیین قیمت

آخرین بروزرسانی: سه‌شنبه 11 دی 13970

در مطالب قبلی در رابطه با میلگرد مباحثی از قبیل علت استفاده از میلگرد، ویژگی‌های میلگرد، دسته‌بندی‌های مختلف میلگرد و حتی عوامل تاثیرگذار بر میلگرد مفاهیمی را مورد بررسی قرار دادیم. در این مطلب قصد داریم میلگرد ساده که نوعی از میلگرد می‌باشد را بررسی و عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ساده را نیز مورد بررسی قرار دهیم. به این میلگرد، میلگرد بدون آج گفته می‌شود. در این مطلب به بررسی این موارد پرداخته‌ایم: تعریفی از میلگرد ساده، بررسی مراحل تولیدی میلگرد ساده، میلگرد ساده صنعتی، موارد استفاده از میلگرد ساده، عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ساده، مشخصات مکانیکی میلگرد ساده، قطر اسمی میلگرد ساده و تفاوت بین میلگرد ساده و میلگرد آجدار.

بیش‌تر بخوانید:

هر بندیل میلگرد چه وزن و چه تعداد شاخه دارد

میلگرد ساده

میلگرد ساده، میلگردی است که در ساخت آن آج به کار نرفته باشد. از این میلگرد به طور وسیع در پروژه‌های ساختمانی استفاده می‌کنند. در یک دسته‌بندی کلی میلگردها در دو گروه دسته‌بندی می‌شوند. ۱- میلگرد ساده ۲- میلگرد آجدار. به میلگرد ساده (Plain bar) و به میلگرد آجدار (Rebar) می‌گویند. این دو نوع از میلگردهای مطرح مورد استفاده از نظر ویژگی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. جالب است بدانید که میلگردهای آجدار خود در سه گروه آج مارپیچی، آج جناغی و آج مرکب قرار می‌گیرند. میلگردهای ساده تحت برندهای مختلف تولید می‌شود اما دو برند یزد و کاشان این نوع از میلگردها را با کیفیت بالا تولید می‌نمایند. میلگرد تولیدی این دو کارخانه بیش‌ترین میزان استفاده را در صنعت دارد در حالی که از میلگرد تولید شده‌ی برند متین اغلب مورد استفاده‌ی ساختمانی قرار می‌گیرد.

بررسی مراحل تولیدی میلگرد ساده

در تولید این میلگرد ابتدا شمش‌ها را در کوره‌ها قرار می‌دهند، دمای در نظر گرفته شده ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد ( به منظور هدایت  شمش‌های فولادی  به سمت کوره‌ها از جک هیدرولیک استفاده می‌کنند ). بعد از اینکه دمای شمش‌ها به دمای مد نظر رسید، به منظور انجام فرآیند نورد به سمت خط تولید انتقال داده می‌شوند که در واقع با فرآیند نورد شمش‌ها پخته می‌شوند، بدین منظور آن‌ها را بر روی رول‌هایی قرار می‌دهند تا به سمت مرحله‌ی بعدی انتقال داده شود. حال به منظور کاهش قطر شمش از مرحله‌ای با عنوان رافینگ ( استند نوردی سه غلتکی) استفاده می‌کنند. این عمل باعث افزایش طول شمش می‌گردد. ( تفاوت تولید میلگرد ساده و میلگرد آجدار در این بخش می‌باشد، میلگرد ساده مرحله‌ی استند را رد می‌کند، اما به منظور تولید میلگرد آجدار از مرحله‌ی استند به منظور آجدار نمودن میلگرد استفاده می‌کنند ). در این قسمت از قیچی‌های متراژ به منظور بریدن میلگردهای تولید شده استفاده می‌کنند، بنابراین در این بخش میلگردها در سایزهای مختلف برش داده می‌شوند. بعد از اتمام این مراحل میلگردهای تولیدی بسته‌بندی شده و به بیرون از کارخانه منتقل می‌شوند.

میلگرد ساده صنعتی چیست؟

میلگرد ساده صنعتی معمولا از جنس ST37 می‌باشد و اکثرا در سایزهای ۶ تا ۲۰ میلی‌متر تولید و عرضه می‌شوند. توجه داشته باشید که میلگردها در قطرهای ( سایز ) مختلف تولید می‌گردند. اما در نظر گرفتن این نکته حائز اهمیت می‌باشد که ساختار داخلی میلگردهای تولیدی در کشورهای مختلف با یکدیگر فرق دارد. برای مثال میلگرد ساده صنعتی تولید شده در ژاپن و ایران بسیار متفاوت از یکدیگر می‌باشند. کشور ژاپن در ساختار میلگرد تولیدی خود این عامل را در نظر می‌گیرد که این میلگرد قرار است در شرایط محیطی ای مورد استفاده قرار گیرد که زلزله خیز می‌باشد. همین امر عاملی گردیده تا استانداردهای مختلفی برای تولید انواع محصولات فولادی در کشورهای متفاوت در نظر گرفته شود.

موارد استفاده از میلگرد ساده

طبق آیین‌نامه‌ی اجرایی ساختمان‌ها تنها استفاده‌ی میلگرد‌های ساده به صورت میلگرد دورپیچ در اجزای سازه‌ای بتن آرمه و یا در ساختمان‌های بتن آرمه نام برد. توجه داشته باشید که استفاده از این نوع از میلگرد‌ها به غیر از موارد فوق ذکر ممنوع بوده و پیگرد قانونی به دنبال دارد.

نمایی از کارخانه‌ی تولید کننده‌ی میلگرد | میلگرد ساده؛ مشخصات مکانیکی، قطر اسمی، مراحل تولید و تعیین قیمت نمایی از کارخانه‌ی تولید کننده‌ی میلگرد

قیمت میلگرد ساده به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل زیادی بر قیمت میلگرد ساده اثر می‌گذارد که در این قسمت به برخی از این موارد اشاره می‌نماییم. ۱- شرایط قیمت مسکن، همان‌طور که می‌دانید بیش‌ترین استفاده این محصول فولادی در ساخت‌و‌ساز می‌باشد. بنابراین افزایش قیمت مسکن به طور مستقیم بر قیمت انواع میلگرد و سایر محصولات فولادی اثر می‌گذارد. ۲- از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این محصول می‌توان به شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشورها نام برد. ۳- قیمت مواد اولیه در تولید میلگرد در صورتی که با نوسان روبه‌رو شود، بر قیمت نهایی محصول تولیدی اثر بسزایی خواهد داشت. ۴- هزینه‌های حمل و نقل که با نوسانات قیمت سوخت در نوسان می‌باشد نیز یکی از عوامل اثر گذار دیگر بر قیمت میلگرد می‌باشد.

میلگرد ساده: مشخصات مکانیکی میلگرد بدون آج

استحکام کششی و استحکام تسلیم این نوع از میلگرد به ترتیب برابر ۳۶۰ نیوتون بر میلی‌متر مربع و ۲۴۰ نیوتون بر میلی‌متر مربع است و از نظر رده‌بندی سنجش سختی در حالت نرم قرار دارد.

قطر اسمی میلگرد ساده چیست؟

همان‌طور که در مطالب قبلی اشاره نمودیم از میلگردها به منظور افزایش استحکام کششی پایین بتن‌ها استفاده می‌کنند. میلگرد ساده نیز از این امر مستثنی نیست.  به منظور شناسایی قطر میلگردها از عنوان قطر اسمی استفاده می‌نمایند. به منظور اعتبارسنجی این محصول فولادی معمولا از یک برگ شناسایی استفاده می‌نمایند.

نکته‌ای در جوش‌کاری میلگرد ساده باید مورد توجه قرار گیرد و آن بررسی شروط پیش گرم براساس استاندارد ملی ایران ISIRI 3131 می‌باشد.

آرماتوربندی در سازه | میلگرد ساده؛ مشخصات مکانیکی، قطر اسمی، مراحل تولید و تعیین قیمت آرماتوربندی در سازه

تفاوت بین میلگرد ساده و میلگرد آجدار

ابتدا ویژگی‌هایی از میلگرد آجدار را مورد بررسی قرار می‌دهیم که عبارتند از: آجدار بودن سطح، ویژگی‌های ساختاری بهتر نسبت به میلگردهای ساده، افزایش استحکام کششی، ارتجاعی و خمشی بتن به میزان ۳۰ الی ۴۰ درصد. در مقایسه‌ی میلگرد ساده و میلگرد آجدار سه عامل مهم را مد نظر قرار می‌دهند که عبارتند از: استحکام کششی، استحکام  تسلیم و اسپیسر میلگرد.

در این مطلب به بررسی میلگرد ساده، شیوه‌ی تولید، کاربردها، قیمت میلگرد ساده و ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم. اگر در این زمینه فعالیت می‌کنید یا اطلاعاتی دارید می‌توانید از طریق کامنت با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

 نویسنده: رقیه علی‌زاده فرد

تاریخ انتشار: یکشنبه 18 آبان 1393
اشتراک گذاری
دیدگاه کاربران0 دیدگاه
جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگراممشاهده صفحه