آخرین تحلیل‌ها
ورق های سیاه در سایز های مختلف را بر اساس ابعاد درخواستی مشتری برش می دهند و به آن ورق برشی می گویند.

برشکاری ورق فولادی و انواع روش‌های آن

آخرین بروزرسانی: دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹ 3

فولاد در صنعت امروز کاربرد بسیاری دارد و ورق‌های فولادی که توسط برشکاری به دست می‌آیند، از دسته مواد با اهمیت در صنایع مختلف است. چندین روش برای برشکاری ورق فولادی وجود دارد و انواع مختلفی دارند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش‌های گوناگون برشکاری ورق فولادی آشنا کنیم و در مورد هر یک از روش‌ها به صورت مفصل صحبت کنیم. همچنین در مورد مزایا و معایب و ویژگی‌های هرکدام نیز سخن خواهیم گفت. در ادامه‌ مقاله با ما همراه باشید.

برشکاری ورق فولادی با روش‌های دستی و مکانیکی جدید انجام می‌شود که روش‌های دستی شامل تراشکاری، سنگ فرز، پانچ، الکترود، قیچی و… است و روش‌های نوین به استفاده از پلاسما، واترجت، هواگاز و… اشاره دارد.

برشکاری ورق فولادی چیست و چه اهمیتی دارد؟

ورق سیاه یا ورق آهن به عنوان ماده‌ اولیه در تولید محصولات فولادی محسوب می‌شود و برای اینکه بتوان از آن‌ها برای مصارف مختلف استفاده کرد، باید آن‌ها را برش دهند تا امکان تبدیل به محصول دلخواه ایجاد شود.
به بریدن ورق‌های فولادی و تبدیل آن‌ها به قطعات کوچک‌تر با استفاده از روش‌های مکانیکی و دستی برشکاری ورق آهن می‌گویند. این برشکاری با روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد که در ادامه با هم بررسی خواهیم کرد.

 

انواع روش‌های برشکاری ورق

شناخت روش‌های مختلف برشکاری ورق فولادی به ما کمک می‌کند تا در هنگام انتخاب، با توجه به ویژگی‌هایی همچون ضخامت ورق، قیمت انواع ورق، دقت و کیفیت محصول نهایی و سرعت انجام کار بهترین گزینه را انتخاب کنیم.
از چندین منظر می‌توان این روش‌ها را دسته‌بندی کرد. به عنوان مثال روش‌های سنتی و مدرن، روش‌های دستی و مکانیکی و روش‌های سرد و گرم که در این مقاله تمامی این روش‌ها را توضیح خواهیم داد و خواهیم گفت که هرکدام از آنها کدام یک از دسته بندی‌های نام ‌برده را شامل می‌شود.

 • روش تراشکاری

برش ورق‌های فولادی با استفاده از روش تراشکاری بیشتر در صنعت خودروسازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و این روش جز دسته‌ روش‌های سنتی، گرم و البته مکانیکی محسوب می‌شود. برش ورق فولادی توسط دستگاه مربوط به آن و با دقت بالا انجام می‌پذیرد.

 • روش سنگ فرز (سنگ‌زنی)

این روش نیز همانند روش بالا در دسته بندی‌های روش‌های سنتی، گرم و مکانیکی است و برای برش ورق‌هایی استفاده می‌شود که با کیفیت بودن سطح رویی ورق اهمیت دارد. تیغ دستگاه سنگ فرز به صورت چرخشی عمل می‌کند و سطح فلز را صاف می‌کند.

 • روش پانچ

پانچ، یکی دیگر از روش‌های سنتی است که در برش ورق‌های فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به عنوان روش سرد و مکانیکی نیز از آن یاد می‌شود. روش پانچ بیشتر برای فلزات قوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و با وارد کردن فشاری در حدود هزار تن باعث برش ورق می‌شود.

 

 

 • روش سمباده زنی

روش سمباده زنی بسیار به روش سنگ‌زنی شباهت دارد و تقریبا به یک شکل انجام می‌شوند. تنها تفاوت آنها در این است که در این روش با توجه به قطعه‌ای که برشکاری می‌شود باید نوع سمباده را انتخاب کرد.

 • روش رزوه زنی

رزوه زنی یکی دیگر از شیوه‌های سنتی است که با استفاده از دستگاه‌های فرز تراش، رولینگ و فرمینگ کار می‌کند و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • روش الکترود

ایجاد سوراخ در فلزات و برش دادن یکی دیگر از کاربردهای الکترودها در صنعت است. هر الکترود کاربرد خاص خود را دارد و باید متناسب با نیاز استفاده شود. این روش یکی از روش‌های گرم و مدرن به شمار می‌آید که البته کاربرد زیادی هم ندارد.

 • روش قیچی

یکی از روش‌های قدیمی و البته سرد است که برای برش ورق‌های فولادی با ضخامت بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای قیچی‌های دستی ضخامتی در حدود ۱/۵ میلی‌متر، قیچی‌های گردبر ضخامتی در حدود ۶ میلی‌متر و قیچی‌های اهرمی ضخامتی در حدود ۵ میلی‌متر را می‌توان در نظر گرفت.

 

روش لیزر برای برشکاری ورق

برشکاری ورق با لیزر جز روش‌های مدرن و گرم محسوب می‌شود و به این شکل انجام می‌شود که یک اشعه لیزر متمرکز برای ذوب ماده در یک ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و ورق فولادی را برش می‌دهد. روش لیزر یکی از بهترین روش‌های برشکاری می‌باشد که به دلیل دقت بالا، مصرف کمتر انرژی و تاب نداشتن ورق بعد از انجام برش بسیار مورد استفاده قرار گرفته است. روش لیزر برای برش ورق‌های آلومینیومی نیز کاربرد دارد. از مزایای این روش می‌توان به کیفیت بالا، سایش تقریبا صفر، کاملا اتوماتیک بودن آن و صدای کمی که تولید می‌کند، اشاره کرد. از معایب این روش نیز می‌توان به هزینه‌ی بالا، سرعت پایین و عدم امکان برشکاری با ضخامت بیش از ۳۱ میلی‌متر اشاره کرد.

 

برشکاری ورق فولادی به روش لیزر

برشکاری ورق فولادی با استفاده از لیزر

 

روش هواگاز برای برشکاری ورق

این روش، روشی قدیمی است اما تا به امروز توانسته جایگاه خود را حفظ کند و هنوز هم یکی از پرکاربردترین روش‌های برش ورق‌های فولادی به شمار می‌آید. اسم این روش به این دلیل هواگاز است که در زمان برش سوخت گاز برای حرارت دادن از نازل برش خارج می‌شود. کلیه فلزات آهنی از گالوانیزه تا استنلس استیل را می‌توان با این روش برش داد. البته ذکر این نکته ضروری است که قیمت ورق گالوانیزه و قیمت استنلس استیل می‌توانند در هزینه کلی برش با این روش تاثیرگذار باشد. از مزایای این روش می‌توان به قابلیت استفاده همزمان از چند اهرم برش، اقتصادی بودن و مناسب برای ورق‌های فولادی ضخیم اشاره کرد. سرعت برش پایین و تولید گرما و خاکستر بیش از حد نیز از معایب این روش محسوب می‌شوند.

روش پلاسما

روش پلاسما یکی از روش‌های قدیمی و گرمایی است که توسط مشعل برش انجام می‌شود به این صورت که گاز نجیب به همراه هوای فشرده با سرعت از داخل نازل دستگاه دمیده می‌شود و با ایجاد قوس الکتریکی بین گاز و سطح ورق، گاز به حالت پلاسما در می‌آید. از مزایای این روش می‌توان به دقت بالا، سرعت بالا نسبت به هواگاز و عدم ایجاد تراشه‌های فلزی نام برد. هزینه‌ بالا و ایجاد آلودگی صوتی و گازهای آلاینده هم از معایب این روش به شمار می‌آیند.

روش گیوتین

این روش یکی از روش‌های سرد و البته قدیمی است که در سه مدل مکانیکی، پدالی و هیدرولیکی انجام می‌شود که با توجه به ضخامت ورق فولادی مورد نظر از این مدل‌ها استفاده می‌شود. برشی که توسط گیوتین انجام می‌شود به کمک تیغه‌های کروم‌دار آن است. همچنین می‌تواند تا ضخامت ۳۰ میلی‌متر را برش دهد و علاوه بر فولاد برای برش فلزات کربنی و آلیاژی نیز مناسب است. اقتصادی بودن و اتوماتیک بودن آن از جمله مزایای این روش محسوب می‌شوند.

 

برشکاری ورق فولادی با گیوتین

برشکاری ورق فولادی با گیوتین

 

روش واترجت

روش واترجت یا برش ورق فولادی با آب نیز یک روش مدرن و سرد است که با اعمال فشار بالای آب ورق‌های فولادی را برش می‌دهد. واترجت به این صورت عمل می‌کند که ترکیبی از آب با سنگ ساینده فشاری در حدود ۶ هزار پوند بر اینچ را بر ورق فولادی وارد می‌کند و موجب سایش و سپس برش آن می‌شود. استفاده از این روش باعث می‌شود تا ورق فولادی بعد از انجام برش دفرمه نشود که در نوع خودش مزیت محسوب می‌شود. کیفیت بالای برش، عدم ایجاد گرما، عدم تولید زباله و عدم وجود محدودیت در ضخامت برای برش، از دیگر مزایای این روش هستند و هزینه‌ی بالای آن نیز در دسته‌ معایب این روش قرار می‌گیرد.

 

روش CNC

کلمه‌ی CNC به معنی کنترل عددی کامپیوتر یا Computer Numerical Control اسم روشی است که در آن یک مینی‌کامپیوتر یا میکروکامپیوتر به عنوان واحد دستگاه عمل کرده و وظیفه ارسال برنامه‌های لازم برای برش یا حک بر روی فلزات را دارد. کل فرآیند به صورت کامپیوتری انجام می‌شود و این روش یکی از روش‌های گرم و مدرن به شمار می‌آید. یکی از ویژگی‌های متمایزکننده این روش این است که تمام مراحل و دستورالعمل‌ها در کامپیوتر ذخیره می‌شود و به راحتی می‌توان همان کدها را اصلاح یا ویرایش کرد.

 

 

معیارهای انتخاب بهترین روش برشکاری ورق

بین تمام روش‌هایی که معرفی شد و تمام ویژگی‌ها و مزایا و معایبی که گفته شد، شما باید اول نیاز خود را پیدا کنید و طبق یک سری معیار، بهترین انتخاب را برای برش ورق‌های فولادی خود انجام دهید. همه‌ی مواردی که گفته شد کاربردی هستند و در مصارف مختلف استفاده شده‌اند، اما چیزی که باید برای انتخاب بهترین روش در بین آنها در نظر بگیرید، ضخامت، دقت و کیفیت و برآورد هزینه‌هاست.
ضخامت
 • ضخامت‌های کمتر از ۲ میلی‌متر با استفاده از لیزر
 • ضخامت‌های کمتر از ۳ میلی‌متر با استفاده از لیزر یا پلاسما
 • ضخامت‌های کمتر از ۶ میلی‌متر با استفاده از لیزر، پلاسما و یا واترجت
 • ضخامت‌های بیشتر از ۲۰۰ میلی‌متر با استفاده از هواگاز
 • ضخامت‌های بیشتر از ۵۰ میلی‌متر به وسیله هواگاز یا واترجت.
 • ورق‌های با ضخامت بیش از ۳۱/۷۵ میلی‌متر را با استفاده از هواگاز، واترجت و یا پلاسما.
دقت و کیفیت و برآورد هزینه‌ها
 • اگر به ظاهر ورق بعد از برشکاری اهمیت می‌دهید از روش واترجت استفاده کنید.
 • اگر ضایعات کمتری می‌خواهید تولید کنید از روش لیزر و یا واترجت استفاده کنید.
 • اگر می‌خواهید برش‌های منظم و دقیقی داشته باشید از روش واترجت و یا لیزر استفاده کنید.
 • اگر هزینه‌ها برای شما مهم هستند از روش هواگاز استفاده کنید.
 • اگر کیفیت برای شما اهمیت چندانی ندارد از روش پلاسما استفاده کنید.

 

جمع‌بندی

در انتها، روش‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نوع سلیقه و نیاز خود از آن استفاده کنید. در این مقاله سعی کردیم تا تمامی جوانب برشکاری‌ ورق‌ فولادی، انواع روش‌ها و مشخصات آن‌ها را برای شما شرح دهیم و شما را تا حد زیادی با برش ورق‌های فولادی آشنا کنیم. اگر سوالی دارید حتما در قسمت نظرات آن را مطرح کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند و خوشحال می‌شویم اگر تجربیات و نظرات خود را در این موضوع با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار: یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۳
اشتراک گذاری
3
دیدگاه بگذارید
2 دیدگاه های موضوع
1 پاسخ های موضوع
0 دنبال کنندگان
 
دیدگاه ها با بیشترین پاسخ
داغ ترین دیدگاه ها
3 نویسنده دیدگاه
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اطلاع از
حبیب

سلام قیمت پلیت ۲۵۰*۳۵۰*۱۰ بصورت برگ قیمت بدهید

با عرض سلام و روز بخیر قیمت ورق ۱۰ میل فولاد مبارکه ۶۳۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم می باشد
وزن ابعاد درخواستی ۸ کیلو می باشد که قیمت هر پلیت فولاد مبارکه با ابعاد مذکور ۴۴۰۰۰ تومان می باشد.

عباس حسن پور

سلام
شما میتونید ورق رو به صورت واترجت برش بزنید؟ هزینه ی این کار برای برش ورق ۱۵ میلیمتر فولاد مبارکه که به ابعاد ۵۰۰ در ۵۰۰ میلیمتر باشه چقد درمیاد؟

جداول وزنی مشاهده کنید
ارائه فاکتور رسمی
ارسال به سراسر کشور
اینستاگرام مشاهده صفحه
×
ورود / ثبت‌نام
شماره موبایل خود را وارد کنید.

مثال: 09123456789

رمز عبور خود را وارد کنید.

فراموشی رمز عبور

کد تایید را وارد کنید.
پیامک کد تایید به ارسال شد.
ارسال مجدد کد تایید