آهن آنلاین

شرکت مجتمع فولاد خراسان

شرکت مجتمع فولاد خراسان
سرتیترها

بر اساس مطالعات امکان سنجی  در استان خراسان بزرگ توسط شرکت کوبه استیل ژاپن در سال ۱۳۶۸ ، شرکت مجتمع فولاد خراسان در منطقه ای به مساحت ۱۴۰۰ هکتار واقع در  15 کیلومتری شمالغرب شهرستان نیشابور مکان یابی گردیده و با بهره برداری از  کارخانجات : نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن ، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن  در سال ، می رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود  شامل فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن ، گندله سازی به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن و کنسانتره ۵/۲ میلیون تنی و برنامه احداث توسعه های فولادسازی و نورد ، قطب سوم فولاد کشور را در استان خراسان رضوی تثبیت نماید.

این واحد بزرگ اقتصادی که خط مقدم جبهه صنعتی شرق کشور لقب یافته  اشتغالی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم در خطوط تولید ، پشتیبانی و حمل و نقل و برای بیش از این تعداد بطور غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاده کرده است.

شرکت فولاد خراسان از ۱۶ واحد مختلف تشکیل شده است که ۴ واحد احیاء مستقیم ، ذوب ، ریخته گری و نورد به عنوان واحد های اصلی و بقیه واحدها جانبی و پشتیبانی محسوب می گردند.

واحد واگن برگردان :

گندله سنگ آهن ورودی به شرکت از طریق ایستگاه راه آهن داخلی مجتمع به واحد واگن برگردان با ظرفیت حدود ۹۰۰ تن در ساعت ( ۱۸ واگن در ساعت ) وارد و پس از تخلیه توسط نوار نقاله به محوطه انباشت و برداشت منتقل می گردد .

واحد انباشت و برداشت :

گندله های ارسالی از واحد واگن برگردان و تامین شده توسط کامیون از طریق حمل و نقل جاده ای توسط دستگاه انباشت ( Stacker) با ظرفیت ۸۰۰ تن در ساعت انباشت و توسط دستگاه برداشت ( Reclaimer) به ظرفیت ۵۵۰ تن در ساعت برداشت شده و توسط نوار نقاله به مخازن مصرف روزانه (Day Bin) حمل می گردد .

واحد احیاء مستقیم ( شماره یک و دو ) :

گندله (اکسید آهن ) حمل شده از مخازن روزانه پس از ورود به کوره احیاء مستقیم به روش میدرکس در مجاورت گاز احیاء کننده (Co , H2) و در دمای ۷۶۰ درجه سانتیگراد اکسیژن خود را از دست داده و آهن اسفنجی ( DRI) تولیدی از پایین کوره توسط نوار نقاله به سیلوهای ذخیره اسفنجی ( Product Bin) به ظرفیت ۷۰۰۰ تن منتقل می گردد .
قابل ذکر است گاز طبیعی در قسمت ریفورمر در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد و پس از عبور از ۴۶۸ تیوپ حاوی کاتالیست شکسته شده و گاز احیاء کننده به کوره احیاء منتقل می گردد.

واحد بریکت سازی سرد :

نرمه های آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیاء مستقیم با استفاده از افزودنیها به قطعات فشرده و قابل حمل تبدیل شده تا امکان شارژ در واحد فولادسازی را داشته باشد .

ناحیه فولادسازی

واحد قراضه :

در این واحد انواع قراضه با توجه به وزن مخصوص (سنگینی و سبکی ) و میزان ناخالصی درجه بندی شده و براساس درجه اختصاص یافته در محل های مخصوص نگهداری می شود و سپس به وسیله ۳ دستگاه جرثقیل سقفی به باکت حمل قراضه انتقال داده شده و برای انجام عملیات ذوب حمل می گردد.

واحد حمل مواد اولیه :

این واحد جهت آماده سازی و انبار مواد افزودنی واحد ذوب ایجاد شده و با توجه به مجهز بودن به وسایل مکانیکی و نوار نقاله ، حمل مواد افزودنی به کوره ذوب بسیار سریع و دقیق صورت می گیرد و تمام مراحل به صورت خودکار انجام می شود .

واحد ذوب :

هن اسفنجی ذخیره شده در سیلوهای ذخیره محصول توسط نوار نقاله و قراضه انتقال یافته به وسیله ماشین حمل قراضه ، با استفاده از جریان الکتریسته ( قدرت ترانس ۱۲۰ مگاوات آمپر ) در کوره قوس الکتریکی ۱۱۰ تنی (AC) به مذاب تبدیل می شود . در این قسمت انواع مواد افزودنی به ذوب اضافه شده. تا خواص مورد نظر را پید ا نماید ؛ این واحد توانایی استفاده از آهن قراضه و آهن اسفنجی را به عنوان ماده اولیه دارد و ظرفیت تولید سالانه آن ۶۵۰ هزار تن فولاد مذاب می باشد که از ذوب ۷۷۰ هزار تن آهن اسفنجی و آهن قراضه استحصال می شود. فاکتورهای حرارتی و مشخصات فنی فولاد مذاب تولیدی در کوره قوس الکتریکی پس از انتقال به کوره پاتیلی تنظیم شده و سپس پاتیل مذاب به وسیله جرثقیل های سقفی به ماشین پاتیل گردان منتقل و آماده ریخته گری می گردد.

واحد ریخته گری مداوم :

فولاد مذاب آماده ریخته گری ، با استفاده از ۶ خط ریخته گری مداوم به شمشهای فولادی استاندارد با مقطع ۱۳۰×130 ،۱۵۰×150 و ۱۸۰‍ ×180 میلیمتر و در طولهای مختلف قابل تبدیل است . ظرفیت تولید این واحد سالانه ۶۳۰ هزار تن شمش فولادی می باشد .

واحد تصفیه دود:

گرد و غبار حاصل از کوره قوس الکتریک و کوره پاتیلی ، جهت غبارزدایی به این واحد هدایت می شود و با توجه به نوع تجهیزات نصب شده با جذب گرد و غبار از انتشار آن در داخل سالن و محیط اطراف جلوگیری می نماید .

ناحیه نورد گرم

واحد نورد :

شمشهای تولیدی در واحد ریخته گری پس از شارژ در کوره پیش گرم و رسیدن به دمای مورد نظر با گذشتن از ۲۰ قفسه غلطک که به صورت عمودی و افقی و در یک راستا نصب شده به انواع محصولات فولادی تبدیل می گردند .از عمده ویژگیهای این واحد استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی روز می باشد که سرعت زیاد و تغییر مقطع محصول را در کمترین مدت امکان پذیر ساخته است . این واحد دارای خط سرد کردن سریع و بستر خنک کننده ، خط صافکاری ، بسته بندی ، شمارش و توزین می باشد .
ظرفیت تولید سالانه این واحد ۵۵۰ هزار تن انواع مقاطع سبک ساختمانی شامل انواع میلگردساده وآجدار ، نبشی ، ناودانی ، تسمه ، ۴ و ۶ ضلعی می باشد که بعد از انجام آزمایشات نمونه ای و کنترل کیفی به صورت استاندارد بسته بندی و به بازار عرضه می گردد.
قابل ذکر است در حال حاضر این واحد با ظرفیت ۶۴۰ هزار تن در سال تولید میناید.

واحدهای جانبی مجتمع

واحدهای تصفیه آب:

بهای مصرفی واحد های نورد ، فولادسازی و احیاء مستقیم بعد از مصرف در خطوط تولید جهت خنک سازی ، جداسازی روغن و ذرات جامد محلول در آب به این قسمت وارد شده و بعد از انجام عملیات جداسازی و تصفیه های لازم به چرخه تولید بر می گردد که کاهش مصرف آب و جلوگیری از آسیب دیدگی تجهیزات را بدنبال دارد .

واحد تولید اکسیژن و هوای فشرده:

دسته بندی ها:
لیست قیمت مرتبط:

دیدگاه شما

مطالب اخیر